HayatBüyük-derin kırılma

Büyük-derin kırılma

İslam dünyası toplumlarında telafi edilmesi bir türlü mümkün olmayan, olamayan, büyük, derin kırılmalar ve tarihten kopuş, içe ve geçmişe kapanmayla birlikte başlamıştı. Sözünü ettiğimiz bu kırılmanın başladığı günden bu yana Müslümanlar olarak, tarihsel gerçekliğe, gerçekliklere bir bütünlük içerisinde nüfuz edemeyen, bu gerçekliklerin mahiyetini/niteliğini/içeriğini bir bütünlük içerisinde tanımlayamayan, çözümleyemeyen, hatta tanımlamak veya çözümlemek istemeyen mistik/batınî/içrek bir dil, düşünce ve kültür kullanıyoruz.

Haber MerkeziYeni Şafak

ATASOY MÜFTÜOĞLU

Toplumlarımız, dinî ve politik popülizmler/hamaset yoluyla düşüncesizleştirildikleri için, sosyal, kültürel, siyasal anlamda güçsüz, etkisiz ve edilgin hale getirildiler. Günümüzde, İslami düşünce hayatı, İslami bünyenin tarihsel/yapısal/kronik zaaflarını, kronik edilgenliğini, kronik konformizmini, kayıtsızlığını, dışarıdan dayatılan her türlü müdahaleye açık oluşunu, savunmasızlığını, ve bütün bu patolojik durumların neden/nereden kaynaklandığını her nedense hiç konuşmuyor, gündemine almıyor.

Bir bilinç tarihine, tarih bilinci çerçevesine, entelektüel tarih ufkuna/yaklaşımına/yöntemine sahip olabilseydik, İslam toplumlarının yüzyıllardır maruz kaldığı yapısal, kronik sorunları, çözülme ve çöküş nedenlerini konuşuyor ve çözümlemeler üzerinde çalışıyor olacaktık. Entelektüel tarih yaklaşımı temelinde, şimdiye kadar toplumlarımızda bu bağlamda kapsamlı çalışmalar ve çözümlemeler yapılmadı, şimdi de yapılmıyor. Karşı karşıya bulunduğumuz sorunları duygusal ve ideolojik nedenlere bağlayarak kolaycılığı seçiyor, derin sorunlarla yüzleşmekten ısrarla kaçınıyoruz.

Bilinç tarihi ve entelektüel tarih açısından bakıldığında, İslam toplumları, muhtemelen 13. yüzyıldan itibaren, dinî düşüncenin, bilimsel ve felsefi düşünceyi dışlayarak, tahfif ederek kurumsallaşması sebebiyle, dünya ölçeğinde yaşanan tarihsel/siyasal/kültürel/sosyal/bilimsel değişim ve dönüşümleri takip etme ihtiyacı duymadı. Toplumlarımız, yaşadıkları dönemleri geçmişin değerleriyle şekillendirmeye çalıştıkları için tarihin yönünü, akışını, seyrini, dinamiklerini ve yeni durumunu anlamaya çalışmadılar.

ZİHİNSEL DÜNYA VE İKLİME İLGİ ARTMALI

İslami bünye, Aydınlanma çağıyla birlikte, modern dünyanın ifadesi olan bütün kavram ve kurumların, ırkçı ve ideolojik bir çerçeve/içerik temelinde yapılandırıldığını, dönemin ve takip eden dönemlerin egemen ideolojik zihniyetini meşrulaştırmak, onaylamak ve dokunulmaz kılmak üzere ideolojik bir dil ve bilgi sistemi oluşturduğunu gereği gibi göremedi; bu gelişmelerin, oluşumların, kendisi için hangi ölçüde bir tehdit oluşturduğunu, oluşturabileceğini algılayamadı. Sözünü ettiğimiz dönem-dönemler boyunca, tarihsel belirleyiciliği olan paradigmalar üretildi. Müslüman halklar/toplumlar, olayların/gelişmelerin dış yönünü yansıtan bir tarihle ilgilendikleri için, zihinsel dünya ile, zihinsel iklimle ilgilenmedikleri için, dünya ölçeğinde etkili olabilecek, zihinsel-entelektüel değişimi değerlendirme, yorumlama ve çözümleme konusunu açıkça ihmal ettiler.

Tarihin dışında yaşayan bir kültürün, tarihe kavramsal-kurumsal anlamda katkılarda bulunması düşünülemezdi. Erken modern dönemde, seküler bir dünyanın icat ve inşasını gerçekleştirmek üzere önce din-siyaset ayrımı, daha sonra da akıl-vahiy bütünlüğünün parçalanması kavramsallaştırıldı ve kurumsallaştırıldı. Daha sonra da, bu kavramsallaştırma ve kurumsallaştırma emperyalizm yoluyla, sömürgecilik yoluyla evrenselleştirildi. Bütün toplumları etkileyecek şekilde, dünya görüşü ve hayat tarzı tarihi, sözünü ettiğimiz bu ayrımlar ve parçalanmalar üzerinde temellendirildi.

İslam dünyası toplumlarında telafi edilmesi bir türlü mümkün olmayan, olamayan, büyük, derin kırılmalar ve tarihten kopuş, içe ve geçmişe kapanmayla birlikte başlamıştı. Sözünü ettiğimiz bu kırılmanın başladığı günden bu yana Müslümanlar olarak, tarihsel gerçekliğe, gerçekliklere bir bütünlük içerisinde nüfuz edemeyen, bu gerçekliklerin mahiyetini/niteliğini/içeriğini bir bütünlük içerisinde tanımlayamayan, çözümleyemeyen, hatta tanımlamak veya çözümlemek istemeyen mistik/batınî/içrek bir dil, düşünce ve kültür kullanıyoruz. Bu dilin, düşünce ve kültürün, İslam adına sahip olduğumuzu iddia ettiğimiz fikirlerimizin, tarihin ve hayatın içerisinde belirleyici bir karşılığının olmadığını görmemekte ısrar ediyoruz. Bu ısrar sebebiyle, günümüzde ilahiyat hayatı, düşünce ve kültür hayatı, İslami pratikleri içermeyen, pratiğe yol açmayan, hiç bir pratiği başlatmak gibi bir amacı olmayan kuramsal tartışmalarla İslami etkinlik-hizmet ürettiğini sanıyor.

KENDİ GERÇEĞİMİZİ GÖRMÜYORUZ

Günümüzde, toplumlarımızda “hikmet-i hükümet” geleneği, İslami olmayan her şeyi bir şekilde meşrulaştırabiliyor. Hikmet-i hükümet yaklaşımı, ne yazık ki, İslam’ı popülist milliyetçiliğin bir aracı haline getirebiliyor. Milliyetçi araçsallaştırmalar, milliyetçi sahiplenmeler, bağnaz bir taşralılık oluşturduğu için, İslami dayanışma iradesini, tüm zamanları, tüm insanları anlamaya-kuşatmaya çalışan büyük ahlaki ufku yok ediyor. Hikmet-i hükümet, her nasılsa, İslami unsurlar tarafından hiç bir şekilde sorgulanamıyor. Burada, insanın aklına, siyaset bilimci Karl Deutsch’un “iktidar, dinlemek zorunda olmamak demek” şeklindeki yorumu geliyor.

Yapısal, derin, köklü sorunlarla karşı karşıya bulunduğumuz halde, kendi gerçeğimizi görmüyor olmamız, ciddi bir körleşmeyle malûl bulunduğumuzu gösterir. Genç kuşakların entelektüel kültür edinme kaygılarının yerini, bugün, büyük ölçüde iş gücü piyasasına hazırlık kaygıları alıyor. Bir diğer tarafta dijital bağımlılık, genç kuşakların düşünme yeteneklerini büyük ölçüde zaafa uğratıyor. Kolektif edilginlikler, kolektif bilinçsizliklere yol açıyor. İslam üst kimliğinin yerine, alt kimlikler geçiyor. İslam sembolik ve kültürel bir sermayeye indirgeniyor. Önemli olanla önemsiz olanın birbirine karıştığı, her şeyin en ucuz, en hafif şekliyle yaşandığı hayatlar yaşıyoruz.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kıbrıslı Türklerden 'Zeytin Dalı'nı hazmedemeyen gazeteye tepki
Dünya

Kıbrıslı Türklerden 'Zeytin Dalı'nı hazmedemeyen gazeteye tepki

Kıbrıs’ta yayınlanan “Afrika” isimli gazetenin Türkiye’yi işgalci gösteren yayınlarına Kıbrıs halkı bu sabah tepki gösterdi. Kıbrıslı Türkler ay yıldızlı bayraklarla söz konusu gazetenin önünde toplanarak protesto gösterisinde bulundu. Halkın tepkisi sürüyor.
Terör propagandası yapan doktor gözaltına alındı
Gündem

Terör propagandası yapan doktor gözaltına alındı

Kütahya'da devlet hastanesinde çalışan bir doktor, Türkiye'nin Afrin'e başlattığı harekatının ardından sosyal medyada yaptığı terör propagandası sonrası gözaltına alındı.
Aubameyang'ın alternatifi hazır
Spor

Aubameyang'ın alternatifi hazır

Borussia Dortmund, Pierre Emerick Aubameyang'ın Arsenal'e transfer olması halinde Olivier Giroud'yu kadrosuna katacak.
Burak Özçivit'in Afrin mesajına eleştiri yağmuru
Hayat

Burak Özçivit'in Afrin mesajına eleştiri yağmuru

Burak Özçivit, Afrin operasyonuna destek için yer aldığı projeden çekilmiş asker üniformalı fotoğrafını paylaşınca eleştiri yağmuruna tutuldu. Hayranlarının yoğun tepkisiyle karşılaşan Özçivit, fotoğrafını bir süre sonra yoruma kapattı.
Çok önemli KİT açıklaması
Ekonomi

Çok önemli KİT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu KİT'lerde yeni istihdam alanları açacaklarını belirterek, "O istihdam alanlarına taşeronda çalışan kardeşlerimizi geçirerek peyderpey o alanda da taşeronu sonlandırmak için çalışma içerisinde olacağız." dedi. KİT'ler kadroya geçecek mi, KİT'ler taşeron işçi konusundan yararlanacak mı? İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'ndan flaş KİT ve taşeron işçi açıklaması