HayatCumhurbaşkanı Erdoğan Mustafa Kemale hakaret ediyorsunuz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mustafa Kemal'e hakaret ediyorsunuz

İlim Yayma Vakfı Genel Kurulu'nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'ye tepki göstererek "İkide bir tek adam tek adam. Gazi Mustafa Kemal'e hakaret ediyorsunuz ya! Gazi, İnönü ile anlaşabildi mi? Anlaşamadı. İstifasını istedi mi? İstedi. Bunu anlatın" dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
İlim Yayma Vakfı Genel Kurulu İstanbul'da toplandı.
İlim Yayma Vakfı Genel Kurulu İstanbul'da toplandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da İlim Yayma Vakfı Genel Kurulu'nda konuştu. Açıklamalarından satır başları:

Allah'a değil de paraya kul olanların yerle yeksan olduğunu gördük, Pensilvanya'daki malum kişiyle ilgili dediklerini duyduk. "O bize şah damarımızdan daha yakın" dediklerini duyduk. Bu kişiyi şirke götürür, bunların işi zaten bu.

İlim Yayma Vakfı Türkiye'nin hafızasıdır, özgürlük için ne bedeller ödendiğini çok iyi biliyorsunuz.

"Ekonomiyi 3 kat büyüttük"

2002'den itibaren ülkemizdeki sessiz devriminde en yakın şahidi buradaki dostlarımızdır. Hükümete ilk geldiğimizde IMF ile yönetilen bir ülke devraldık. Davos'ta IMF başındaki zatla konuştuk, "Siz parayı mı yöneteceksiniz? Türkiye'yi mi? Kusura bakmayın ülkeyi biz yönetiyoruz" dedik. Taksitlerimizi ödüyor muyuz? Ödüyoruz, bitti.

IMF'e borcu bitirdik, sonra onlar bizden borç istedi. Bize 5 milyar dolar borç verir misiniz dediler. Memurunun maaşını ödeyemeyen bir ülke vardı, nereye elimizi atsak yıllardır birikmiş sorunlarla karşı karşıya kaldık. Ülkemizi bu vahim tablodan kurtulduk. Ekonomiyi 3 kat büyüttük.

Kandilli'deki, İmralı'daki "Hayır" diyorsa bunlarla beraber hareket etmek düşündürücü değil mi?

Her yarışın kazananı olduğu gibi bir de kaybedeni vardır. Milletimiz zenginleşirken birileri de hayal kırıklığı yaşıyor. Son 14 yılın kaybedenleri kimler? Bunların tespitini iyi yapmalıyız. Milletin emeğine ortak olanlar kaybetti. Darbecilerin hazırladığı anayasalar tarafından korunan vesayet odakları bu süreçte kaybedecek. Sandık yoluyla iktidara gelmek yerine tanklarla iktidar hayalleri kuranlar kaybetti. Kürt kardeşlerimizin hayatlarını silahla karartan, onların hayatları üzerinden kendilerine sefahat kuranlar kaybetti.

Bu ülkenin kaynaklarını hortumlayanlar emin olun son 14 yılın anlamını çok iyi biliyorlar. Gerici, makarnacı, göbeğini kaşıyan diye aşağılayanlar son 14 yılın manasını çok iyi biliyorlar. Yarım asırdır Avrupa kapılarında sığıntı gibi bekleyen Türkiye arzulayanlar Cumhurbaşkanlığı sisteminin çok iyi farkındalar. Bu nedenle var güçleriyle üzerimize geliyorlar.


OYNAT00:53
"Maskeli balo sona erdi"
İlim Yayma Vakfı Genel Kurulu'nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Maskeli balo sona erdi" ifadelerini kullandı.


"Yalan söylemeyin"

Cumhurbaşkanına fesih yetkisi veren sistem diyenlerin sıfatına bakıyorsun, avukat. Böyle yalanlar söylemeyin, ana muhalefetin yalancılığına alıştık da siz güya okumuşsunuz bari siz yalan söylemeyin. Cumhurbaşkanı bir seçim yenilemesine, erken seçime gitme talebi olursa bu ne demektir? Hem kendi seçimi yenilenecektir, hem parlamentonun seçimi yenilenecektir. Bu yalanlardan biz bıktık. Çift dikiş gidiyorlar.


  • "Gazi Mustafa Kemal'e hakaret ediyorsunuz"
  • 16 Nisan'da sadece yönetim sisteminin değil istedikleri gibi kullandıkları düzenin yıkılmak üzere olduğunu çok iyi biliyorlar. İkide bir tek adam tek adam. Gazi Mustafa Kemal'e hakaret ediyorsunuz ya! Gazi, İnönü ile anlaşamadı mı? Anlaşamadı. İstifasını istedi mi? İstedi. Bunu anlatın. Arkasından İnönü geldi. Yine aynı. O da anlaşamadı. O süreç de işte bize kadar geldi. Merhum Demirel, Özal, Erbakan,Türkeş bu konudan rahatsızdı. Muhsin Yazıcıoğlu hepsi rahatsızdı. Niye? Bunu damdan düşen bilir. Düşmeyen bilmez. Kimse bize Amerika şöyle, Latin Amerika böyle demesin. Biz Türk Tipi bir Cumhurbaşkanlığı sistemiyle geliyoruz.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mustafa Kemal'e hakaret ediyorsunuz
OYNAT01:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mustafa Kemal'e hakaret ediyorsunuz
İlim Yayma Vakfı Genel Kurulu'nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'ye tepki göstererek "İkide bir tek adam tek adam. Gazi Mustafa Kemal'e hakaret ediyorsunuz ya! Gazi, İnönü ile anlaşabildi mi? Anlaşamadı. İstifasını istedi mi? İstedi. Bunu anlatın" dedi.


"Elhamdülillah Türkçeyi
öğrendiler"

Batı Türkçe manşetlerle açıkça Hayır kampanyası yapıyor. Elhamdülillah Türkçeyi öğrenmeye başladılar. Hollanda'daki kardeşlerime siz en az 5 çocuk yapın diyorum. PKK terör örgütünün 4 bin 500 dosyasını Almanya'ya verdik ama bize yalan söylediler, teröristleri vermediler. Bizdeki yargı bağımsız diyorlar. Bize aba altından sopa gösterenlere diyorum ki artık o günler geride kaldı.