Hayat Doç Dr Gökhan Özge Telli maske, göz kuruluğunu engeller

Telli maske, göz kuruluğunu engeller mi? Doç. Dr. Gökhan Özge açıkladı

Doç. Dr. Gökhan Özge: Telli maske, göz kuruluğunu engeller

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özge, maskenin göz kuruluğuna neden olabileceğini belirterek, "Maskenin burun bölgesine iyi takılmayarak ve telinin burun kemiğine iyi oturtulmayarak havanın göze doğru gelmesiyle göz kuruluğu yapması aslında doğal bir sonuç. Maskelerin telli olması ve o telin burna çok iyi oturtularak havanın oradan göze doğru çıkmasının engellenmesi gerekmekte" dedi.

Haber Merkezi DHA
Doç. Dr. Gökhan Özge
Doç. Dr. Gökhan Özge

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özge, göz kuruluğunun, göz yaşının bileşenlerinin ya da miktarının bozulması nedeniyle oluştuğunu belirtti.

Özge, göz kuruluğunun toplumda yaygın olarak bilinen hastalık olduğunu belirterek, şunları söyledi:

  • "Özellikle 2020 yılının başından itibaren başlayan pandemi süreciyle birlikte hayatımızın bir parçası olan maske de gözün kuruma sürecini hızlandırarak göz kuruluğuna etken olabilir. Bununla ilgili bilimsel çalışmalar henüz yapılmış değil; ama özellikle klimalı ortamlarda, iklimlendirmenin yapıldığı ortamlarda ya da araç içerisinde klimayı açtığınızda gözde nasıl bir kuruma hissi oluşup rahatsızlık verebiliyorsa maskenin özellikle burun bölgesine iyi takılmayarak ve telinin burun kemiğine iyi oturtulmayarak havanın göze doğru gelmesiyle göz kuruluğu yapması doğal bir sonuç. Özellikle bu bez maskeler ya da burna oturan kısımda teli olmayan maskeler havanın aslında yanlardan çıkması gerekirken göze doğru çıkmasına sebep olarak göze direkt kurutucu bir etki yapabilir. Özellikle maskelerin telli olması ve o telin burna çok iyi oturtularak havanın oradan göze doğru çıkmasının engellenmesi gerekmekte. En doğru kullanım şekli böyle."

Bursa'da maske uygulaması: Polisler kurala uymayanlara hem ceza kesti hem de maske verdi
GÜNDEM
Bursa'da maske uygulaması: Polisler kurala uymayanlara hem ceza kesti hem de maske verdi

'Koronavirüs olma ihtimalini kuvvetlendirmekte"

Özge, verilen nefesin göze gitmesiyle gözde kuruluk dışında bazı hastalıkların da ortaya çıkabileceğini belirterek, "Sonuçta oraya gelen nefes kişinin kendi nefesi. Bu nefeste ya da maskede biriken herhangi bir partikül göze doğru da gelebiliyor demektir. Gözde meydana gelen bu kuruluk gözün savunma mekanizmasını da bozabilmekte ve özellikle gündemimizde olan koronavirüs açısından da oraya bulaş riski varsa maalesef koronavirüs olma ihtimalini kuvvetlendirmekte. Koronavirüsün şu anda vücuda üç giriş kapısı var. Biri ağız, biri burun; fakat hep gözden kaçan göz organı da bu giriş kapılarından biri. Dolayısıyla buranın savunma mekanizmasını kırmamamız gerekiyor. Gözde kuruluk oluşturmamamız gerekiyor" dedi.

Akıllı maske ürettiler: Ateş ölçüyor, kendi kendini dezenfekte ediyor
KORONAVİRÜS
Akıllı maske ürettiler: Ateş ölçüyor, kendi kendini dezenfekte ediyor

"Maskenin doğru kullanımı çok önemli"

Özge, dışarıda elin göze götürülmemesi uyarısında bulunarak, "Özellikle tanısı konmuş, ilacını kullanmakta olan göz kuruluğu olan hastalarına tavsiyemiz; evdeyken maskeyi takmadan önce hijyen kurallarına uyarak o damlalarını mutlaka damlatmalılar ki maskenin kullanıldığı sırada gelen havanın gözü kurutma ihtimalini azaltsın. Hiçbir rahatsızlığı olmayan ya da tanısı konmamış kişilerde de bu şikayet olabilir. Burada da maskenin doğru kullanımı çok önemli. Havanın göze doğru çıkmasını engelleyecek şekilde maskeyi takmak oldukça önemli. Maskeyi kullanıyorken de aynı zamanda özellikle klima gibi ya da çok sıcak ortamlarda bulunmak gibi şeylerden de mümkünse kaçınmanın çok önemli olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu.

Uzmanlar 'siyah maske'ye karşı uyarıyor: Hiçbir koruyuculuğu yok, egzama ve sivilce yapabilir
KORONAVİRÜS
Uzmanlar 'siyah maske'ye karşı uyarıyor: Hiçbir koruyuculuğu yok, egzama ve sivilce yapabilir


Özge ayrıca, "Telli maske burada çok kritik; çünkü kurutucu etken aslında nefes alıp verdiğimiz havanın göze gelmesi. Bunu herhangi bir telli maske çok rahatlıkla engelleyebilir. En azından göz kuruluğu olma ihtimalini düşürür" dedi.

Abone Ol Google News
Milli teknoloji ürünü yerin altını üstüne getiriyor: 7 ülkeye ihraç edildi
Ekonomi

Milli teknoloji ürünü yerin altını üstüne getiriyor: 7 ülkeye ihraç edildi

Milli olarak geliştirilen yer altı görüntüleme cihazı Toruk, altyapı çalışmaları öncesi hatların tespiti, arkeoloji çalışmaları, madencilik, inşaat gibi bir dizi alanda kullanılıyor. Toruk, bir cinayetin aydınlatılmasında en önemli delilerden birinin bulunmasını da sağladı. İdem Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Nejmettin Ünal, "7 ülkeye ihracat yapıyoruz. Önümüzdeki ay Avrupa pazarına girmek için ön anlaşmaları yaptık" dedi.
İrfan Can Kahveci kimdir: Kaç yaşında, nereli, sözleşmesi ne zaman bitiyor?
Spor

İrfan Can Kahveci kimdir: Kaç yaşında, nereli, sözleşmesi ne zaman bitiyor?

Transfer döneminin en çok konuşulan isimlerinden birisi Başakşehir forması giyen İrfan Can Kahveci. Türkiye'de Galatasaray ve Fenerbahçe başta olmak üzere hemen hemen birçok takımın kadrosuna katmak istediği ve Avrupa'dan da takımların talip olduğu İrfan Can kahveci Kimdir? İrfan Can Kahveci kaç yaşında? İrfan Can Kahveci nereli? İrfan Can Kahveci'nin sözleşmesi ne zaman bitiyor? İrfan Can Kahveci'nin bonservisi ne kadar? İrfan Can Kahveci hakkında bütün detayları haberimizde ve Yeni Şafak Spor'da bulabilirsiniz.
Ermenistan'da şike depremi: Lig askıya alındı, 45 kişi futboldan men edildi
Spor

Ermenistan'da şike depremi: Lig askıya alındı, 45 kişi futboldan men edildi

Ermenistan Futbol Federasyonu, şike yapıldığı gerekçesiyle ülkenin ikinci futbol ligini askıya alırken, 45 kişiye futboldan ömür boyu men cezası verdi. Men cezası alanlar arasında Rus pasaportlu kulüp sahipleri, Rus, Ukraynalı, Letonyalı ve Belaruslu futbolcuların da olduğu bildirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.