Hayat Dünya Sağlık Örgütü uyardı Şeker hastaları dikkat

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Şeker hastaları dikkat

DSÖ, tip 2 diyabetlilerin yarısının insüline erişemediğini açıkladı. Raporda, dünya genelinde 60 milyondan fazla tip 2 diyabet hastasının bulunduğu belirtilerek ilaçlara erişin hayati önem taşıdığı vurgulandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Şeker hastaları dikkat
şeker hastalığı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde tip 2 diyabet hastalarının yarısının ihtiyaç duydukları insülini temin edemediğini açıkladı.

İnsülinin keşfedilmesinin 100'üncü yıl dönümüne ilişkin DSÖ'nün yayımladığı raporda, dünya genelinde insüline erişimle ilgili son durum değerlendirildi.

Raporda, dünya genelinde 60 milyondan fazla tip 2 diyabet hastasının bulunduğu belirtilerek, "İnsülin, diyabet hastalarında böbrek yetmezliği, körlük ve bacak kesilmesi gibi risklerin önüne geçilmesi için hayati önem taşımaktadır." bilgisi paylaşıldı.

Dünya genelinde diyabet hastalarının insüline erişimde hala sorun yaşadığı kaydedilen raporda, "Her iki tip 2 diyabet hastasından biri, ihtiyaç duyduğu insüline erişememektedir. Düşük ve orta gelirli ülkelerde diyabet oranı artmakta, buna rağmen bu ülkelerde yeterli insülin tüketimi görülmemektedir." tespitine yer verildi.

Enerji verimliliği için mesaiye devam
EKONOMİ
Enerji verimliliği için mesaiye devam

Tip 2 diyabete yakalanan her 4 kişiden 3'ünün Kuzey Afrika ve Avrupa dışındaki ülkelerde yaşadığı ve bu bölgelerin, küresel insülin satışlarındaki gelirin yüzde 40'ını bile oluşturmadığı vurgulandı.

Raporda dünya genelinde insüline erişim yetersizliğinin sebepleri, "küresel pazarın yüksek maliyetli sentetik insülin üretimine geçmesi", "insülin üretiminin yüzde 90'ının 3 uluslararası firmanın elinde bulunması nedeniyle piyasadaki rekabet eksikliği" ve "düşük gelirli ülkelerde yetersiz sağlık hizmetleri" olarak gösterildi.

İnsüline erişimde küresel eşitsizliğin önüne geçilmesi için dünya ülkelerine "yerel insülin üretimini teşvik etme", "insülin üretimi için Ar-Ge çalışmalarını hızlandırma" ve "sağlık altyapılarını güçlendirme" çağrısı yapıldı.

Gizemli hastalık bir ülkeye daha sıçradı: ABD bu haberle çalkalanıyor
DÜNYA
Gizemli hastalık bir ülkeye daha sıçradı: ABD bu haberle çalkalanıyor

Tehlikeli hastalık yeniden gündemde: 2016'dan beri ilk kez görüldü
DÜNYA
Tehlikeli hastalık yeniden gündemde: 2016'dan beri ilk kez görüldü

Yeni hastalıklar çıkacak
GÜNDEM
Yeni hastalıklar çıkacak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.