Hayat En çok gazeteciler öğretmenler ve doktorlar içiyor

En çok gazeteciler öğretmenler ve doktorlar içiyor

Psikolog Saadet Merih Çengel, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde sigara bağımlılığı ile ilgili önemli tespitlerde bulundu. Çengel, sigaranın ulaşılması en kolay ve yasal bağımlılık maddesi olduğunu söyleyerek, en çok eğitimlilerin sigara içtiğini açıkladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
En çok gazeteciler öğretmenler ve doktorlar içiyor
AMATEM'den Uzman Klinik Psikolog Çengel, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde sigara bağımlılığı ile ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Sigaranın kolay ulaşılabilir olması ve sosyal işlevsellik özelliği nedeniyle bağımlılığı en kolay madde olduğuna dikkat çeken Çengel, dış kontrole bağlı kısıtlayıcıların bağımlılığın yaygınlığı ve gelişiminde temel bir role sahip olduğunu söyledi. Saadet Merih Çengel, sigara bağımlılığı ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Bir madde ne kadar kolay ulaşılabilir ve sosyal olarak kabul görürse o maddenin yaygınlığı ve kullanım düzeni o kadar tehlikelidir. Bağımlılık düzeyi en az kokain kadar yoğun olan ancak tamamıyla yasal hatta toplumdaki saygıdeğer bireyler tarafından sıklıkla kullanılan, evde, işte, arabada kullanabileceğiniz hatta kullanmamanın zaman zaman sosyal işlevsellik ile ilgili sorunlara yol açabileceği bir madde düşünün. Adı nikotin olan bu madde, sigara yolu ile kullanılmaktadır.

Dünyada eğitimliler içmiyor bizde tam tersi

Sigara kullanımının ülkemizdeki meslek ve eğitim gruplarına göre dağılımına bakıldığında karşımıza çıkan sonuçların da şaşırtıcı olduğunu belirten Çengel, “Öncelikle dünya genelinde sigara kullanımı ile eğitim düzeyi ters orantılıyken bizde doğru orantılıdır. Araştırmalar eğitim düzeyinin artması ile sigara kullanım sıklığının arttığı göstermektedir” dedi.

Yapılan çalışmalarla en yoğun sigara kullanan meslek gruplarının da ortaya çıktığını belirten Çengel, gazeteci, öğretmen ve doktorların ilk sırada yer aldığını söyledi.

En yoğun sigara kullanan meslek gruplarının sırasıyla yüzde 64 ile gazeteciler, yüzde 51 ile öğretmenler, yüzde 44 ile doktorlar ve yüzde 17 ile politikacıların olduğunu gösterdiğini belirten Çengel, “Bu meslek gruplarının genel toplum ve gençler tarafından belki de en çok model ve örnek alınan meslek grupları olması da önemlidir. Ülkemizde eğitim sektörümüzdeki eğiticilerin yarısı sigara içerken bu oranların ABD'de ülkemize kıyasla beşte biri kadar olduğu dikkat çekmektedir” dedi.

Tedavi ile sigaradan kurtulabilirsiniz


Sigara bağımlılığından tedavi ile kurtulmanın mümkün olduğunu belirten Çengel, “İlaç tedavisi ve nikotin yerine koyma tedavisi ile tedaviler mümkün. Ayrıca eşlik eden psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisi de sağlanıyor. Bunların yanı sıra bireysel psikoterapi, motivasyonel görüşme, BDT ve Mindfullness odaklı terapi de uygulanıyor. Tedavi kapsamında içselleştirilmiş ve sürdürülebilir SB (sigara bırakma) motivasyonunun sağlanması, bağımlılık ile ilgili psikoeğitimin verilmesi de amaçlanıyor. Nüks önleme odaklı çalışmalar kapsamında ise tetikleyiciler ve riskli durumlar üzerinde çalışılırken; istek ile baş etme becerilerinin geliştirilmesi ve motivasyonun sürdürülmesi hedefleniyor” diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.