HayatFelluce gibi olmasın

Felluce gibi olmasın

Musul’u DAEŞ’ten kurtarmak için operasyon hazırlıkları sürüyor ancak bunu kimlerin yapacağı tartışmalı. Bölgenin kadim kentinin akıbetini Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Dış İlişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami’ye sorduk.

Haber MerkeziYeni Şafak
Türkiye'nin Musul operasyonuna dahil olması istenmiyor. 'Irak ordusu yerel güçlerle işbirliği içinde bunu başarabilir' deniliyor ama 'yerel güçler' arasında PKK'nın da olacağı iddiası mevcut...

Irak Kürdistan Yönetimi olarak Musul operasyonunun içeride yerel ve bölgesel işbirliği ile çözülmesini ümit ediyor ve bunun üzerinde çalışıyoruz. İran üzerinden bir başka cephe açılması istenmiyor. Sünni-Şii, Arap-Kürt gibi yeni çatışma alanları ya da Türkiye gibi bölgesel bir komşumuzla herhangi bir sorun yaşamadan bunun tamamlanmasını umuyoruz. Bizim için önemli olan, gerginliğin düşürülmesi... Belki de işin en kolay kısmı askeri operasyon. Musul'da işin askeri olmayan kısmı daha önemli.

TEKRARINI KİMSE İSTEMEZ

Operasyon sonrasını mı kastediyorsunuz?

Öncesi de sonrası da... Örneğin siyasi boyutu. Askeri operasyona iştirak edecek güçlerin sadece Irak ordusu ve peşmerge güçleri olması önemli. Musul'un bölgesel oyuncuların birbirine üstünlük kazanma mücadelesine dönüşmemesi gerektiğini dostlarımıza anlatmak lazım. Hedef nedir? DAEŞ'i yenmek mi ya da birbirine karşı skor yapmak mı? Eğer hedef DAEŞ'i yenmekse bu da iki türlü gerçekleşebilir: Toprakla ve ideolojik olarak. Toprak kısmı kolay, DAEŞ ile savaşır ve süpürürsünüz. Ancak ideolojik mücadelede, çoğunluğu Sünni olan bir bölgede operasyona katılan diğer güçlerin Sünniler için bir tehdit oluşturmasına engel olmak, ki zor olan kısmı budur. Felluce ve Diyala'da yaşanan şeylerin tekrarını kimse istemiyor.

IKBY Dış İlişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami, Çetiner Çetin ile Sinem Köseoğlu'na önemli açıklamalarda bulundu.


IRAK HÜKÜMETİ GARANTİ VERMELİ

Bunu nasıl garanti edebilirsiniz?

Irak hükümeti bunun üzerinde çalışıyor. Operasyona katılan güçlerin kim olacağı çok önemli. Bu yüzden sadece Irak ordusu, Sünniler ve Kürtler olacak.

PKK'nın da operasyona katılacağı iddiasına ne diyorsunuz?

Musul operasyonunun tamamlanması için ne bölgesel ne de milis bazlı ek herhangi bir silahlı güce ihtiyaç yok. Ramadi'de oldukça başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Irak ordusu ve Peşmerge olarak yeterli askeri gücümüz var. Sünniler Haşdi Şabi konusunda çok tedirgin. Eğer Haşdi Şabi başıboş, koordinasyonsuz bu operasyona girerse Sünniler bu sefer bunu tehdit olarak algılayıp DAEŞ'in yanında yeralabilir. PKK için de geçerli bu. Irak PKK'nın yeralabileceği bir yer değil. Neden operasyona katılsın ki? Bu nedenle Irak hükümetinin Irak ordusu dışındaki herhangi bir gücün operasyona dahil olmayacağına dair bazı garantiler vermesi gerektiğini düşünüyoruz.Suriye'den ders alınsın

Türk askeri 1996'dan beri Irak'ta... Irak hükümeti ise bundan önce birçok kez Türk askerinin çıkması için önerge verdi ama Türkiye çıkmadı. Bunun siyasi bir sonucu olur mu?


Neyi başarmak istiyoruz? Önemli olan bu.. Türkiye neden askeri olarak var olmak istiyor? Çünkü bir endişesi var. O endişeye neden olan şeyi ortadan kaldırmak lazım o zaman. Yükselen tonun düşürülmesi gerekiyor. Çünkü aksi, DAEŞ ile mücadelenin önünü keser.

Türkiye Musul için askeri seçenek dışında nasıl yardımcı olabilir?

İnsani boyut çok önemli. Operasyon sırasında en iyi senaryoda 700 bin, en kötü senaryoda ise 1 milyon kişinin yerlerinden olacağını tahmin ediyoruz ki, bu da bu kişileri kamplarda ağırlamak için yıllık yaklaşık 247 milyon dolara ihtiyaç var demek. İşte bu noktada ne Irak hükümetinin ne de BM'nin operasyon sonrasında bu konuyla nasıl mücadele edileceğine dair hiçbir planı bulunmamakta maalesef. Bu insanlar Musullu ve Musul'un geleceğine onlar karar verecek. Musul, Musullular tarafından yönetilmelidir. Dolayısıyla işbirliklerinin çözüm amaçlı olması gerekiyor, skor amaçlı değil. Aksi halde Suriye'de yaşananları gördük.

Irak'ın Suriye'de yaşananlardan ders çıkardığını söyleyebilir miyiz?

Keşke öyle olsa ama ders alındığını düşünecek kadar optimist değilim.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.