Hayat Gökgöl Mağarası hizmete açıldı

Gökgöl Mağarası hizmete açıldı

Türkiye'nin gezilebilir ve halka açık 875 metrelik alanı ile en uzun üçüncü mağarası olarak bilinen Gökgöl Mağarası resmi olarak yeniden hizmete açıldı. Resmi açılışı öncesinde 8 bini aşkın ziyaretçi mağarayı gezdi.

Haber Merkezi IHA
Yaklaşık 340 milyon yaşındaki mercan fosillerin bulunduğu mağara, en yaşlı yapı oluşumlarına da ev sahipliği yapıyor.
Yaklaşık 340 milyon yaşındaki mercan fosillerin bulunduğu mağara, en yaşlı yapı oluşumlarına da ev sahipliği yapıyor.
Zonguldak-Ankara karayolu üzerinde bulunan ve bir süredir tadilat çalışmaları yapılan Gökgöl Mağarası, Türkiye'nin önemli mağaraları arasındaki yerini korumaya devam ediyor. Mağara içerisinde aydınlatma, güvenlik, mağara içi köprü gibi çalışmalar yapılarak son aşamaya gelindi. Yaklaşık 340 milyon yaşındaki ve Türkiye'nin en yaşlı yapı oluşumlarına ev sahipliği yaptığı mağara, Zonguldak Valisi Ali Kaban ve beraberindekilerin açılış kurdelesini kesmesi ile yeniden hizmete girdi.

Zonguldak Valisi Ali Kaban ve beraberindeki protokol üyeleri İl Özel İdare tarafından yeniden restore edilen Gökgöl Mağara'sını ziyaret ederek resmi açılışını gerçekleştirdi. Vali Kaban'a, BEÜ Rektörü Mahmut Özer, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Zonguldak İl Emniyet Müdürü Osman Ak, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Demirtaş, İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel'in yanı sıra çok sayıda daire müdürü, gaziler ve protokol üyeleri katıldı.

"Gelecek nesillere aktarmak istiyoruz"

Açılış programında konuşan Zonguldak Valisi Ali Kaban ise mağaranın gelecek nesillere aktarılması için çaba gösterenlere teşekkür etti. Vali Kaban, "Aslında Mayıs ayının başında bir açılış düşünmüştük. Anlamlı bir gün olması sebebiyle 19 Mayıs gününde açılışını yapmak istedik. Fakat bir takım eksiklikler nedeniyle ve bu arada da ücretsiz olarak gezildi. Bu tip yapıları özellikle doğal ve tarihi sit hükmündeki yapıları çok ciddi hassasiyetle, koruyarak, onların ileride gelecek nesillere de aktarılmasını sağlayacak güzel sistemler oluşturmamız gerekiyor. Bu da bir hayli vakit aldı. Bir ara burayı özel kişiler talep ettiler. Karar vermesi gereken İl Genel Meclisi'mizie gönderdik. Meclis buna şiddet ile karşı çıktı. Şimdi anlıyoruz ki iyi ki karşı çıkmışlar. Doğru bir karar verilmiş. Bu karar neticesinde buranın daha uzun süre sıkıntılı bir selden sonraki durumun daha fazla devam etmemesi için bir an evvel gerekli çözümlerin oluşturulmasını arkadaşlarımızdan istemiştim. Onlar da çok güzel bir çözüm oluşturdular. Hakikaten çok güzel fikirler ortaya çıktı. Buradan başta yürekten desteği ile bize destek olan İl Genel Meclisimizin başkanı ve üyelerine, bu işi hakikaten yürekten büyük bir aşkla yürüterek bugüne getiren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve personeline ve Dilek Hanım'a teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

İl Müftüsü Mürsel Öztürk tarafından yapılan duanın ardından mağaranın açılış kurdelesi kesildi. Mağara girişinde ise BEÜ Devlet Konservatuarı Opera Bölümü Sanatçıları tarafından mini konser düzenlendi. Konser sonrası Vali Ali Kaban ve beraberindekiler mağarayı gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Mağara giriş ücretlerinin ise öğrenciler için 5 lira, siviller için 10 lira olduğu belirtildi.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.