|

Harry Potter'dan büyük hayır

Aa
00:00 - 14/12/2007 Cuma
Güncelleme: 18:08 - 14/12/2007 Cuma
Yeni Şafak
Harry Potter'dan büyük hayır
Harry Potter'dan büyük hayır

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling'in yazdığı bir hikaye kitabının el yazması tek nüshası, 4 milyon dolara satıldı. Sotheby'de dün yapılan açık artırmada, Rowling'in yazdığı ve sadece 7 nüsha basılan el yazması, resimli "Ozan Beedle'in Masalları" (The Tales of Beedle the Bard) adlı hikaye kitabının yedincisi satıldı.

Londra'da aracılık yapan "Hazlitt, Gooden and Fox" şirketi, kitaba Amazon.com adına 1,98 milyon sterlin (3,98 milyon dolar) ödedi. Para, Avrupa'da yardıma muhtaç çocuklarla ilgili çalışmalar yapan "Çocukların Sesi" (The Children's Voice) adlı vakfa bağışlandı. 5 masaldan oluşan kitap el yazısıyla basıldı, desenleri ve resimleri de Rowling tarafından çizildi.

Rowling daha önce yaptığı açıklamada, kitabın altı nüshasının hediye olarak verildiğini, 7. nüshasınınsa açık artırmada satılacağını söylemişti.

Ozan Beedle'in Masalları, Harry Potter dizisinin son kitabında, Hogwarts cadılık ve büyücülük okulunun ünlü müdürü Albus Dumbledore'un Harry'nin arkadaşı Hermoine'ye miras olarak bıraktığı kitapla aynı adı taşıyor. 157 sayfalık kitaptaki 5 hikayeden sadece biri "Üç Kardeşin Hikayesi" Harry Potter dizisinin son kitabında anlatılıyor.

17 yıl önce