Hayat Hastasının bıçaklı saldırısına uğrayan doktor Ertan İskender Beni ayakta tutan sevgi ve destek mesajlarıydı

Hastasının bıçaklı saldırısına uğrayan doktor Ertan İskender: Beni ayakta tutan sevgi ve destek mesajlarıydı

Hastasının bıçaklı saldırısına uğrayan Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli ortopedi ve travmatoloji asistan doktoru Ertan İskender, yaşadığı olay sonrası hem sosyal medyada tanımadığı kişilerden hem de eski hastalarından çok sayıda destek ve sevgi mesajı aldığını belirterek, "Bu mesleğe devam edecek olursam onlar için devam edeceğim" dedi.

Haber Merkezi AA
Hastasının bıçaklı saldırısına uğrayan doktor Ertan İskender: Beni ayakta tutan sevgi ve destek mesajlarıydı
Ertan İskender

Ankara'da 27 Mayıs günü hastası Bayram N'nin bıçaklı saldırısı sonucu yaralanan ve ameliyata alınan Ertan İskender, bir hafta süren tedavisinin ardından taburcu oldu.

Eşi İlaf, 3 yaşındaki oğlu Mert ve yakınlarının desteğiyle yaşadığı zor günleri atlatmaya çalışan 30 yaşındaki İskender, tedavi süreci hakkında bilgi verdi.

İskender, öncelikle parmağındaki kesiklere odaklanıldığını, plastik cerrahi hocalarının müdahalesiyle yaklaşık 4,5-5 saat süren başarılı bir ameliyat geçirdiğini belirtti. Sonrasında uyluk kemiğinde ciddi bir ağrı ve uyuşukluk olduğunu, bunun sebebini araştırırken bel bölgesinde sinire yakın bir atar damarın kanadığının saptandığını aktaran İskender, kanamaya anjiyo ile müdahale edildiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bıçaklanan doktora 'geçmiş olsun' telefonu
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bıçaklanan doktora 'geçmiş olsun' telefonu

"Fizik tedavi ve fizyoterapiye devam ediyorum"


Ağrılarının yavaş yavaş azaldığını fakat uyluk kemiğindeki uyuşukluğun hala devam ettiğini aktaran İskender, "Uyuşukluk ne zaman geçer şu an için belli değil. Uzun da sürebilir eğer ki direkt sinir hasarı varsa hiç geçmeme ihtimali de var" diye konuştu.

Şu anda fizik tedavi ve fizyoterapiye devam ettiğini, elinde kalıcı bir hasar olmaması için ciddi şekilde çalıştığını belirten İskender, bir komplikasyon yaşanmazsa 2-3 ay içinde toparlanmasının beklendiğini kaydetti.

Dövdüler yalanı tutmadı
GÜNDEM
Dövdüler yalanı tutmadı

AA

"Bundan sonra ne olacak?" gibi sorular beni yıpratıyor"

Doktor Ertan İskender, şu anda evinde eşi ve oğluyla zaman geçirmekten mutluluk duyduğunu, yaşadığı talihsiz olayı düşünmemeye çalıştığını söyledi.

"Gelecekle ilgili 'Ne yapacağım?', 'Bundan sonra ne olacak?' gibi sorular beni yıpratıyor. Çünkü gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum. Çok dinamik şekilde fikirlerim, düşüncelerim değişiyor. Saatim saatime benzemiyor diyebilirim." sözleriyle hislerini aktaran İskender, olayı daha az düşünmeye çalışarak, bu kaygılardan kurtulmaya çalıştığını vurguladı.

Ankara'da hastanede doktora saldıran zanlı tutuklandı
GÜNDEM
Ankara'da hastanede doktora saldıran zanlı tutuklandı

"Bu tip olaylar, sadece cezayla değil önlemle son bulabilir"

Mesleğini sevdiğini, ancak yaşanan şiddet olayları ve ailesine yeterince vakit ayıramama gibi endişelerinden dolayı devam edip etmeme konusunda kararsız kaldığını dile getiren İskender, sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmaması için daha fazla önlem alınması gerektiğine dikkati çekti.

  • İskender, sağlık kuruluşlarına giriş çıkışların daha sıkı denetlenmesi ve geçmişte şiddet uygulamış veya sabıka kaydı olan kişilerle ilgili bir uyarı sistemi oluşturulması gibi çeşitli önlemler alınmasını istedi.

Bakan Koca duyurdu: Ankara'da bir doktor hastasının saldırısına uğradı ve ameliyata alındı
GÜNDEM
Bakan Koca duyurdu: Ankara'da bir doktor hastasının saldırısına uğradı ve ameliyata alındı

Kendisine saldıran kişinin aslında tedavisinin tamamlandığını ve o gün aslında poliklinik muayenesinde olmadığını dile getiren İskender, sadece onunla iyi iletişim kurabildiği ve yardımcı olmak için görüştüğünü söyledi.

AA

İskender, şöyle devam etti:

"Saldırganın en ağır cezayı alması için avukatlarımız aracılığıyla uğraşacağız. Bu konunun takipçisi sadece ben değil tüm sağlık camiası olacak. Ağır cezalar başkalarının böyle bir şeye cesaret edememesi açısından önemli ve caydırıcı. Fakat olay yaşandıktan sonra bu olaya maruz kalan kişi sağlığını kaybettiğinde çok da anlamı kalmayabilir. Örneğin, bu şahıs beni felç bıraksaydı ceza almasının benim açımdan bir anlamı olmazdı. Bunun telafisi olmazdı ki bunu yapmasına ramak kalmıştı. Yani bu tip olaylar sadece cezayla değil önlemle son bulabilir."

Doktoru bıçaklayan hasta 'dövdüler' dedi: Gerçek kamerada ortaya çıktı
GÜNDEM
Doktoru bıçaklayan hasta 'dövdüler' dedi: Gerçek kamerada ortaya çıktı

İnsanların bana ulaşması, sevgi göstermesi beni ayakta tuttu

İskender, "Sosyal medyadan daha önce tanımayan çok sayıda kişi bana ulaştı. Mesaj atan, telefonla ulaşan, ziyaretime gelen eski hastalarım oldu. Tanımadığım insanlardan çiçekler aldım. Yaşadığım olay ne kadar zor olsa da bu kadar insanın bana ulaşması, sevgi göstermesi beni çok mutlu etti, ayakta tuttu. Bu mesleğe devam edecek olursam onlar için devam edeceğim." şeklinde konuştu.

  • Ailesinin hep yanında olduğunu vurgulayan İskender, "Ailemle daha önce hiç geçiremediğim kadar çok zaman geçiriyorum. Bu da kendimi iyi hissettiriyor. Çalışma arkadaşlarım beni hiç yalnız bırakmadı onlara da çok teşekkür ediyorum." dedi.

Sağlık Bakanı Koca'dan saldırıya uğrayan doktor Ertan İskender'e ziyaret
KORONAVİRÜS
Sağlık Bakanı Koca'dan saldırıya uğrayan doktor Ertan İskender'e ziyaret
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.