Hayat İki yılda bin adet dijital radyografi cihazı alındı

İki yılda bin adet dijital radyografi cihazı alındı

Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, son iki yıl içerisinde ileri teknolojiye sahip bin adet dijital radyografi cihazının, kamu hastanelerinde hizmete girdiğini bildirdi.

Haber Merkezi AA
Sağlıkta yetişmiş insan gücü yanında, hızla yapılan hastanelerdeki nitelikli yataklar ve temin edilen modern tıbbi cihazlarla Türkiye'nin bir sağlık üssü haline geldiğini belirten Hatipoğlu, yaptığı açıklamada, açık ihale yöntemiyle alımı gerçekleşen dijital radyografi cihazlarının, aralarında Edirne, Hakkari, Hatay ve Trabzon'un da bulunduğu Türkiye'nin dört bir yanındaki hastanelere kurulumunun yapıldığını söyledi. Kısa süre içinde de tüm illerde kurulumunun tamamlanacağı açıklandı.

Birçok hastalığa teşhisinin radyoloji sistemi sayesinde konulabildiğini aktaran Hatipoğlu, "Tıbbın önemli bir bilim dalı haline gelen radyolojinin, hastalıkların teşhisine sağladığı önemli katkı yanında, tedavi edici özelliği de hızla gelişmektedir. Röntgende görüntüleme sistemi, radyolojide kullanılan en eski tanı yöntemidir. Dijital röntgende, radyografi ve floroskopi cihazları, gelişmiş bilgisayar teknolojilerinin entegrasyonu sonucu geliştirilmiştir. Bu yöntemde hastayı geçen X-ışınları röntgen filmi yerine sistem üzerinde görüntüye dönüşür" dedi.

Maliyet düştü

Dijital sistemdeki görüntü kalitesinin en üst düzeyde olması nedeniyle, anında görüntüleme sonuçlarının alındığını dile getiren Hatipoğlu, maliyetin önemli oranda düştüğünü ve alınan radyasyon miktarının da eski sistemlere göre daha az olduğunu kaydetti.

Sağlık kurumlarının vazgeçilmez temel bir teşhis aracı olan röntgen cihazlarının sürekli bir gelişim gösterdiğini ifade eden Hatipoğlu, şunları söyledi:

"Dijital radyoloji sayesinde kasete film konulması ve filmin banyo edilmesi uygulaması ortadan kalkmış olup, röntgen görüntüsü doğrudan X-ışınları uygulamasını takiben birkaç saniyede radyolojik görüntü tetkiki isteyen hekimin bilgisayar ekranında görünmektedir. Sağlık Bakanlığı olarak dünyada en üst düzey tıbbi cihaz ne varsa, kendi vatandaşımız için temin edip kullanabilme gayreti içindeyiz. Hastanelerimizin önemli bir kısmının dijital sisteme geçmesiyle bu büyük radyoloji projesi de gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu kadar kısa sürede radyoloji sistemini yenileyen dünyada ikinci bir ülkeyi bulmak zordur. Sağlıkta yetişmiş insan gücü yanında hızla yapılan hastanelerimizdeki nitelikli yataklar ve temin edilen modern tıbbi cihazlarla Türkiye bir sağlık üssü haline gelmiştir. İnsanlarımızın yurtdışında tedavi olma istek döngüsü kırılmış, aynı zamanda ülke dışından da Türkiye'ye karşı büyük bir sağlık ilgisi oluşmuştur."

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.