Hayat İktisadi Bağımsızlık Müzesikapılarını açtı

İktisadi Bağımsızlık Müzesi kapılarını açtı

İş Bankası’nın Ulus’taki tarihi binası müze olarak hizmete açıldı. Müzeye, “Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi” adı verildi. Tasarımını Burçak Madran’ın, grafik tasarımını Emre Senan’ın, danışmanlığını Prof. Dr. Zafer Toprak’ın üstlendiği müzede orijinal olarak korunan tarihi alanlar, sanat galerisi ve sergi salonları bulunuyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi
Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1924 yılında kurulan Türkiye İş Bankası, milli iktisat tarihi açısından büyük önem taşıyan bugüne kadarki birikimini toplumla paylaşmak üzere, Ankara Ulus’taki tarihi binasını müzeye dönüştürdü. Müzeye, Bankanın kurucusu Atatürk’ün, askeri zaferlerin ancak iktisadi zaferlerle kalıcı olabileceği vizyonu çerçevesinde “Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi” adı verildi. Müzede, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ülkemizin iktisadi bağımsızlık yolunda attığı büyük adımlar, Bankanın tarihi ile birlikte ele alınıyor.

94 YILLIK BİRİKİM

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımı, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tümsavaş ve İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin ev sahipliğinde 2 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen törenle açıldı. Adnan Bali törende yaptığı konuşmada, İş Bankası tarihinde ekonomideki dönüşüm ve atılımlarla birlikte bankacılıktaki değişimin de görülebileceğini, ülkenin iktisat politikaları ve bankacılık sektörünün gelişim sürecinden ayrı düşünülemeyecek Bankanın 94 yılına dair çalışmaların, milli iktisat tarihi açısından da büyük önem taşıdığını vurguladı.

KÜLTÜR SANAT HAYATINA RENK KATACAK

Bankanın birikimini ve deneyimini geleceğe aktarabilmek, bu zenginliği yeni kuşaklarla paylaşmak için 1990’ların sonlarında kurum tarihi çalışmalarına başladıklarını belirten Bali, “Bu çalışmalarımız kapsamında, Ankara Ulus’ta bulunan tarihi binayı müze olarak ülkemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Müzenin adını, Bankamızın kuruluşundan bu yana sahip olduğu vizyon doğrultusunda ‘İktisadi Bağımsızlık Müzesi’ olarak belirledik. İktisadi bağımsızlığın, savaş sonrasında çok güç koşullar üzerine inşa edilen ülke ekonomisinin dinamosu olan İş Bankası'nda tam manasıyla karşılık bulan önemli bir değer olduğuna inanıyorum. Ülkemizde aynı zamanda çağdaş bankacılığın öncüsü olan İş Bankası'nın bu alandaki faaliyetlerinin de izini sürmemizi sağlayacak olan Müzenin, ziyaretçileri için değerli bir kaynak olacağını ve Ankara’nın kültür-sanat hayatına yeni bir renk katacağını düşünüyorum” diye konuştu.

SANAT GALERİSİ VE SERGİ SALONLARI

Ankara Ulus’ta müzeye dönüştürülen tarihi binanın bodrum katındaki kiralık kasa bölümü ile giriş ve birinci katlarında orijinal olarak korunan özel tarihi alanlar ziyarete açıldı. Zemin ve birinci katlarda ayrıca, Bankanın iktisadi bağımsızlık tarihine dair koleksiyonunda yer alan fotoğraf, belge, obje ve filmler sergileniyor. İkinci katta, Bankanın iletişim faaliyetlerini ve toplumsal katkılarını anlatan “Türkiye İş Bankası İftiharla Sunar” başlıklı kalıcı bir sergi kurgusu yer alıyor. Müzede, bir sanat galerisi ve süreli sergi salonu da bulunuyor. Sanat galerisinde ressam Mevlut Akyıldız’ın “Resmigeçit” sergisi 31 Ağustos’a kadar gezilebilir. Süreli sergi salonu ise bir ayağı İstanbul’da açılan Milli Mücadele’nin 100. yılında “İstiklal” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, yıl sonuna kadar açık kalacak. Müze tasarımını Burçak Madran’ın, grafik tasarımını Emre Senan’ın, danışmanlığını Prof. Dr. Zafer Toprak’ın üstlendiği Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, pazartesi günleri hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

  • Atatürk’ün misafir edildiği salon
  • Tarihi bina, İtalyan mimar Giulio Mongeri tarafından 1929 yılında İş Bankası’nın 3. Genel Müdürlüğü olarak inşa edildi. Atatürk’ün Çankaya Köşkü’ndeki çalışma odasını da tasarlayan Selahattin Refik Sırmalı tarafından dekorasyonu yapılan 90 yıllık tarihi bina, hizmete açıldığı ilk günlerden itibaren Ankara’nın simge yapıları arasında yer aldı. 22 Ekim 1929 tarihinde, Atatürk’ün misafir edildiği, orijinaline uygun şekilde korunan “İdare Meclisi Salonu” da Müzede izleyiciye açıldı. Atatürk’ün ziyareti sırasında çekilen fotoğraftan Kurt Bullent tarafından Müze için yapılan bir yağlıboya tablo ile Atatürk’ün Banka’nın İskenderiye Şubesi’ne hitaben imzaladığı Weinberg tablosu da sergileniyor. Erken Cumhuriyet dönemi mimarisinin günümüze ulaşmış en önemli örneklerinden biri olan tarihi binada, Batı ve Osmanlı mimarisi ile Art Nouveau ve Neo Rönesans akımlarının izleri dikkat çekiyor.

Mahkeme yıkımı durdurdu

Mahkeme yıkımı durdurdu

​Bodrum'daki yıkımlarla ilgili şaşırtan bir gelişme yaşandı.
Mal değişiminde herhangi bir değişim yok

Mal değişiminde
herhangi bir değişim yok

Soylu'dan ABD'nin ikinci yaptırım kararına manidar FETÖ'lü cevap.
8 yıl sonra ilk kez kamera karşısına geçti: Mısırın devrik lideri Mübarekten videolu paylaşımı

8 yıl sonra ilk kez kamera karşısına geçti: Mısır'ın devrik lideri Mübarek'ten videolu paylaşımı

100 bin<br>şikayet var!

100 bin
şikayet var!

Kargoda vatandaşı çıldırtan süreç.
İncirlik ve Kürecik masaya gelebilir

İncirlik ve Kürecik masaya gelebilir

​Türkiye, ABD yaptırımlarına karşı hangi adımları atabilir?
Akçakale ne düşünüyor?

Akçakale ne düşünüyor?

'Beş oğlumu vereyim bir asker vermeyelim!' Yeni Şafak sınırın sıfır noktasında...
Yüzde 410 artış var

Yüzde 410 artış var

Konutta faiz indirimi etkisini göstermeye başladı.
144 yıllık rüya gerçek oluyor

144 yıllık rüya gerçek oluyor

​50 ilin merakla beklediği proje bitiyor.
Mehmetçik'ten mesaj var

Mehmetçik'ten mesaj var

​Askerlerimiz milli sporcularımıza mesaj gönderdi.
Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

​Tunus'un güneyinde küçük bir Berberi köyü.

Eylemleri kaygıyla takip ediyoruz

Eylemleri kaygıyla takip ediyoruz

​Dışişleri'nden Avrupa'ya terör örgütü PKK uyarısı.
637'ye yükseldi

637'ye yükseldi

​Barış Pınarı'nda etkisizleştirilen terörist sayısı açıklandı.
Hepsini Beyaz Saray'a çağırdı

Hepsini Beyaz Saray'a çağırdı

​ABD Başkanı Trump'tan kritik Türkiye hamlesi.
'PKK'dan<br>çok işkence gördük'

'PKK'dan
çok işkence gördük'

PKK/PYD zulmünden kaçan siviller kurtarılan Tel Abyad'da SMO'ya sığındı.
Türkiye tek yürek oldu

Türkiye tek yürek oldu

Areda Survey tarafından Barış Pınarı Harekatı'na özel anket yapıldı.
Açığa satış yasaklandı

Açığa satış yasaklandı

​Borsadaki bankalara yönelik sürpriz karar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.