Hayat İntihardan kaybettiğimiz insan sayısı terörden kaybettiğimizden fazla

'İntihardan kaybettiğimiz insan sayısı terörden kaybettiğimizden fazla'

Dini ve Ahlaki Eğitimde Yeni Neslin Dili Panel ve Çalıştayı'nda konuşan Klinik Psikolog, Yeşilay Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Dinç: "Son 20 yılda intihardan kaybettiğimiz insan sayısı terörden kaybettiğimizden fazladır" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Hızla değişen ve dönüşen dünyada gençlerin ihtiyaçlarına doğru cevaplar sunabilmek için 
Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği​ (ÖZKURBİR) tarafından düzenlenen Dini ve Ahlaki Eğitimde Yeni Neslin Dili Panel ve Çalıştayı gerçekleştirildi.
​Hızla değişen ve dönüşen dünyada gençlerin ihtiyaçlarına doğru cevaplar sunabilmek için Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği​ (ÖZKURBİR) tarafından düzenlenen Dini ve Ahlaki Eğitimde Yeni Neslin Dili Panel ve Çalıştayı gerçekleştirildi.

Hızla değişen ve dönüşen dünyada gençlerin ihtiyaçlarına doğru cevaplar sunabilmek için

Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKURBİR) tarafından düzenlenen Dini ve Ahlaki Eğitimde Yeni Neslin Dili Panel ve Çalıştayı 4 Kasım Cumartesi günü Çınar Koleji Başakşehir Kampüsünde, Çınar Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Akademisyenler, eğitim yöneticileri, öğretmenler, değerler eğitimi uzmanları ve eğitim gönüllülerinin geniş katılım gösterdiği programda panel, örnek uygulama sunumları, çalıştaylar ve atölye çalışmaları yapıldı.

Programa “Son ders zili çaldığında huzur-u ilahide karnemizi alacağız, sevinecek olanlar tıpkı dünyada olduğu gibi karnesinde iyi notları olanlar olacaktır.” diyen öğretim görevlisi Emrullah Tuncel ve “Son 20 yılda intihardan kaybettiğimiz insan sayısı terörden kaybettiğimizden fazladır.” tespitinde bulunan Yard. Doç. Dr. Mehmet Dinç’in sözleri damgasını vurdu.

Ankara’dan programı teşrif eden Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve yoğun programları arasında vakit ayıran İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’nin açılış konuşmaları ile katkı sağladıkları programın ev sahipliğini ÖZKURBİR adına Hami Koç yaptı.

Panel ve Çalıştaylardan oluşan programda Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Prof. Dr. Muhittin Okumuşlar, Yard. Doç. Dr. Mehmet Dinç, Öğretim Görevlisi Emrullah Tuncel ile Çınar Koleji 11. Sınıf öğrencileri Dilara Çavuşoğlu ve Yusuf TOY sunum yaptılar.

REKLAM

"Önemli bir vizyon"

Panelin moderatörlüğünü yapan ve din eğitimi alanında önemli eserler veren ilahiyatçı Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, değerler eğitimi alanında akademik anlamda birçok önemli çalışma yapıldığını, “Dini ve Ahlaki Eğitimde Yeni Neslin Dili” panel ve çalıştayının bu çalışmalara ışık tutacağını ve önemli bir vizyon çalışması olduğunu ifade etti.

"Gençlerin dünyasını anlamak gerek"

Yeni Neslin din ile ilgili sorularına klasik yollarca cevap bulmanın mümkün olmadığının altını çizen Emrullah Tuncel, “Gençlerin dünyasında karşılığı olan metaforik anlatımlara başvurmak ve bunu sürekli güncel tutmak gerekmektedir. Hesap Günü’nde karnesinde iyi not alanlar sevinecek olanlardır Bunlar Öğrencinin kendi dünyasında karşılığı olan kavramlardır” dedi.

"Son 20 yılda intihardan kaybettiğimiz insan sayısı terörden kaybettiğimizden fazladır"

Yeni neslin farklı bir dil kullandığını ve psikolojik dayanıklılık eşiklerinin çok düşük olduğunu belirten Yard. Doç Dr. Mehmet Dinç: “Son 20 yılda intihardan kaybettiğimiz insan sayısı terörden kaybettiğimizden fazladır” dedi. Dinç: “Gençlerin dilini anlamaya çalışırken aynı zamanda bizlerin de ortak değerlerini ifade eden kavramları onlara öğretmeliyiz; isar, tefekkür, sebat vb. kavramlar ortak bir anlayış çerçevesinde gençlere öğretilmelidir” şeklinde konuştu.

500’e yakın katılımcının yoğun ilgi gösterdiği program sonrasında eğitimciler memnuniyetlerini belirterek verimli bir panel ve çalıştay olduğunu ifade ettiler.

REKLAM
Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

CHP Lideri güvenlik amacıyla bir evde tutuluyor.
Küresel terördeyeni kabus

Küresel terörde
yeni kabus

Sri Lanka'daki saldırı 4. nesil savaşın son halkası.
Sri Lankada eş zamanlı patlamalar

Sri Lanka'da eş zamanlı patlamalar

8 ayrı patlamada en az 185 kişi öldü, 400'den fazla yaralı var.
İtiraz yarın görüşülebilir

İtiraz yarın görüşülebilir

​AK Partili Yavuz, itiraz sürecini değerlendirdi.
FETÖ kataloğu<br>dijitale de taşımış

FETÖ kataloğu
dijitale de taşımış

Örgütün dijital evlilik kataloğu ele geçirildi.

​Bahçeli, MHP kampının kapanışında konuşuyor.
Şimdiki hali<br>herkesi şaşırttı

Şimdiki hali
herkesi şaşırttı

​5 yıl sonra aynı yeri yeniden fotoğrafladılar.
24 cumhurbaşkanı adayı

24 cumhurbaşkanı adayı

​Cezayir'de Buteflika'nın istifasının ardından cumhurbaşkanlığı seçimi.
En çok 5 kuruş <br>en az 1 kuruş var

En çok 5 kuruş
en az 1 kuruş var

Tedavüle sunulan paraların değeri açıklandı.
NATO lojmanına <br>'Irak' kurşunu

NATO lojmanına
'Irak' kurşunu

​Saldırıyı yapan iki kişi kısa sürede yakalandı.
Fransa sokakları yanıyor

Fransa sokakları yanıyor

Sarı Yelekliler, gösterilerin 23. haftasında.
Bit pazarından çıkan hazin bir öykü<br>

Bit pazarından çıkan hazin bir öykü

Altıparmak dağlarında hayatını kaybeden Kazım Küçükalp'in mektuplarından belgesel çekildi.
Hamile kadın<br>arabada sıkıştı

Hamile kadın
arabada sıkıştı

​Aracı kullanan kocası gözyaşlarına boğuldu.
Kime suikast yapacaklardı

Kime suikast yapacaklardı

​Yeni Şafak, İstanbul'da yakalanan BAE ajanları hakkında önemli bilgilere ulaştı.
Nisan'da kar uyarısı

Nisan'da kar uyarısı

Yurdun büyük bir bölümünde havalar soğuyacak.
Yabancıların<br>gözdesi İstanbul

Yabancıların
gözdesi İstanbul

​Avrupalı, Amerikalı, Körfezli konut alma yarışında.
Tarıma yeni model

Tarıma yeni model

​Yeni Şafak, Tarımda Milli Birlik Projesi'nin detaylarına ulaştı.
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı
Gündem

İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı

İstanbul'da iki Birleşik Arap Emirlikleri ajanı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün ortak operasyonuyla yakalandı. Yakalanan ajanlardan birinin Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgisi olabileceği üzerinde durulduğu kaydedildi. Casusluk faaliyetinde bulunan iki ismin Pazartesi günü gözaltına alındığı, söz konusu ajanların, BAE adına casusluk yaptıklarını itiraf ettikleri bildirildi. İstanbul'da gözaltına alınan iki BAE ajanının, siyasi, askeri ve uluslararası casusluk suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle İstanbul 2. Sulh Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkeme iki ajanın tutuklanmasına karar verdi.
MİT ve Jandarma DEAŞ’ın kritik ismini yakaladı
Gündem

MİT ve Jandarma DEAŞ’ın kritik ismini yakaladı

MİT ve Jandarma yaptıkları ortak operasyon sonucunda DEAŞ’ın İstanbul ve Bursa sorumlusu olduğu tespit edilen E.Y.'yi kıskıvrak yakaladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.