Hayat İntihardan kaybettiğimiz insan sayısı terörden kaybettiğimizden fazla

'İntihardan kaybettiğimiz insan sayısı terörden kaybettiğimizden fazla'

Dini ve Ahlaki Eğitimde Yeni Neslin Dili Panel ve Çalıştayı'nda konuşan Klinik Psikolog, Yeşilay Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Dinç: "Son 20 yılda intihardan kaybettiğimiz insan sayısı terörden kaybettiğimizden fazladır" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Hızla değişen ve dönüşen dünyada gençlerin ihtiyaçlarına doğru cevaplar sunabilmek için 
Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği​ (ÖZKURBİR) tarafından düzenlenen Dini ve Ahlaki Eğitimde Yeni Neslin Dili Panel ve Çalıştayı gerçekleştirildi.
​Hızla değişen ve dönüşen dünyada gençlerin ihtiyaçlarına doğru cevaplar sunabilmek için Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği​ (ÖZKURBİR) tarafından düzenlenen Dini ve Ahlaki Eğitimde Yeni Neslin Dili Panel ve Çalıştayı gerçekleştirildi.

Hızla değişen ve dönüşen dünyada gençlerin ihtiyaçlarına doğru cevaplar sunabilmek için

Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKURBİR) tarafından düzenlenen Dini ve Ahlaki Eğitimde Yeni Neslin Dili Panel ve Çalıştayı 4 Kasım Cumartesi günü Çınar Koleji Başakşehir Kampüsünde, Çınar Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Akademisyenler, eğitim yöneticileri, öğretmenler, değerler eğitimi uzmanları ve eğitim gönüllülerinin geniş katılım gösterdiği programda panel, örnek uygulama sunumları, çalıştaylar ve atölye çalışmaları yapıldı.

Programa “Son ders zili çaldığında huzur-u ilahide karnemizi alacağız, sevinecek olanlar tıpkı dünyada olduğu gibi karnesinde iyi notları olanlar olacaktır.” diyen öğretim görevlisi Emrullah Tuncel ve “Son 20 yılda intihardan kaybettiğimiz insan sayısı terörden kaybettiğimizden fazladır.” tespitinde bulunan Yard. Doç. Dr. Mehmet Dinç’in sözleri damgasını vurdu.

Ankara’dan programı teşrif eden Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve yoğun programları arasında vakit ayıran İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’nin açılış konuşmaları ile katkı sağladıkları programın ev sahipliğini ÖZKURBİR adına Hami Koç yaptı.

Panel ve Çalıştaylardan oluşan programda Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Prof. Dr. Muhittin Okumuşlar, Yard. Doç. Dr. Mehmet Dinç, Öğretim Görevlisi Emrullah Tuncel ile Çınar Koleji 11. Sınıf öğrencileri Dilara Çavuşoğlu ve Yusuf TOY sunum yaptılar.

"Önemli bir vizyon"

Panelin moderatörlüğünü yapan ve din eğitimi alanında önemli eserler veren ilahiyatçı Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, değerler eğitimi alanında akademik anlamda birçok önemli çalışma yapıldığını, “Dini ve Ahlaki Eğitimde Yeni Neslin Dili” panel ve çalıştayının bu çalışmalara ışık tutacağını ve önemli bir vizyon çalışması olduğunu ifade etti.

"Gençlerin dünyasını anlamak gerek"

Yeni Neslin din ile ilgili sorularına klasik yollarca cevap bulmanın mümkün olmadığının altını çizen Emrullah Tuncel, “Gençlerin dünyasında karşılığı olan metaforik anlatımlara başvurmak ve bunu sürekli güncel tutmak gerekmektedir. Hesap Günü’nde karnesinde iyi not alanlar sevinecek olanlardır Bunlar Öğrencinin kendi dünyasında karşılığı olan kavramlardır” dedi.

"Son 20 yılda intihardan kaybettiğimiz insan sayısı terörden kaybettiğimizden fazladır"

Yeni neslin farklı bir dil kullandığını ve psikolojik dayanıklılık eşiklerinin çok düşük olduğunu belirten Yard. Doç Dr. Mehmet Dinç: “Son 20 yılda intihardan kaybettiğimiz insan sayısı terörden kaybettiğimizden fazladır” dedi. Dinç: “Gençlerin dilini anlamaya çalışırken aynı zamanda bizlerin de ortak değerlerini ifade eden kavramları onlara öğretmeliyiz; isar, tefekkür, sebat vb. kavramlar ortak bir anlayış çerçevesinde gençlere öğretilmelidir” şeklinde konuştu.

500’e yakın katılımcının yoğun ilgi gösterdiği program sonrasında eğitimciler memnuniyetlerini belirterek verimli bir panel ve çalıştay olduğunu ifade ettiler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.