Hayat İstanbul düşünceleri

İstanbul düşünceleri

Allah’ım! Bu güzel şehirde yaşıyorum” diye şükür ettim. Gerçekten böyle muhteşem bir manzara başka bir şehirde yok. Kız Kulesi, Galata Kulesi, tarihi yarımada, saraylar, Topkapı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi; camiler, ecdadın eserleri; Sultanahmet, Ayasofya, Süleymaniye, Yeni Cami ve en son Çamlıca Camii, adeta bu şehrin tapu belgeleri gibi ortada duruyorlar…

Haber Merkezi Yeni Şafak
İllustrasyon: Cemile Ağaç Yıldırım
İllustrasyon: Cemile Ağaç Yıldırım

RECEP ÖNCEL

Bu günlerde herkes, AK Parti’ye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a akıl veriyor. Tamam, elbet yanlışlar olabilir. Hatalar var ki seçim sonuçları böyle oldu. Ancak eleştiriler yapılırken yakıp yıkmak yerine, öneriler çözümle ilgili teklifler ortaya konmalıdır diye düşünüyorum.

En azından ben kendi yakınlarımdan biliyorum. Hepimiz kendimize göre bir arkadaş çevremiz var, onun dışına çıkıp sağlıklı bir gözlem yapamıyoruz. Bu durumda hadiseleri değerlendirirken sosyolojik tespitler değil de, daha duygusal davranışlar yapıyoruz sonuçta ve meseleye iyi teşhis koyamıyoruz.

Tam bunları düşünürken geçtiğimiz günlerde arabamda bir problem oldu. Bunun üzerine Kavacık ‘tan bir taksi ile Fatih Sultan Mehmet köprüsü yoluyla karşıya Mecidiyeköy’e geçtim. Köprü çok kalabalıktı, acaba yetkililer bu duruma daha iyi bir çözüm bulabilir mi diye soruyorum…

Mecidiyeköy’de işimi hallettikten sonra, Beşiktaş’a bir taksi ile geçtik. Beşiktaş meydanda İstanbul kartı çıkardık, gemi ile Üsküdar’a geçtik. Üsküdar’dan belediye otobüsü ile tekrar Kavacık’a geldik.

ŞEHRE FARKLI AÇIDAN BAKMAK

Bu durum bana farklı gözlemler yapma imkânı verdi. Günlük hayatımızda gidiş dönüşleri özel aracımızla kat ederken geriliyoruz genellikle. Bence zaman zaman otobüse binmek daha rahat olabilir ve İstanbul’u farklı açılarla görme imkânı meydana gelebilir.

REKLAM

Gemi ile geçerken İstanbul manzarasını bir daha seyrettim.

“Allah’ım! Bu güzel şehirde yaşıyorum” diye şükür ettim. Gerçekten böyle muhteşem bir manzara başka bir şehirde yok. Kız Kulesi, Galata Kulesi, tarihi yarımada, saraylar, Topkapı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi; camiler, ecdadın eserleri; Sultanahmet, Ayasofya, Süleymaniye, Yeni Cami ve en son Çamlıca Camii, adeta bu şehrin tapu belgeleri gibi ortada duruyorlar…

Gene güzelim minareler, İstanbul’a çok yakışıyorlar. Ben, hep söylerim, minareler olmasaydı İstanbul bu kadar güzel olamazdı. Adalar güzel; Galata, Unkapanı ve Haliç Köprüleri çok güzel. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve en son Yavuz Sultan Selim Köprüsü Boğaz’a ayrı bir güzellik katıyorlar.

Şair Nedim ne güzel söylemiş, “Bu şehri İstanbul ki bi mislü bahadır, Bir sengine yekpare acem mülkü fedadır.”

Gene Napolyon; “Dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu” demiş.

En anlamlısı Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.); “İstanbul elbet bir gün fethedilecektir, onu fetheden asker ne güzel asker, fetheden komutan ne güzel komutan” diyerek bu şehrin önemine dikkat çekmiştir.

İstanbul’un tarihi tabii güzellikleri hakkında ne söylense azdır. Dün olduğu gibi bu günde, Türkiye’nin en önemli şehridir İstanbul. 82 milyon nüfuslu Türkiye’nin %20 si, 150 milyar doları aşan Türkiye ihracatının yaklaşık %40’ını İstanbul oluşturmaktadır.

REKLAM

Ülkedeki kültürel sosyal faaliyetlerin büyük bir çoğunluğu İstanbul’da yapılmaktadır. Bu nedenlerle siyaset hayatı içinde İstanbul olmazsa olmaz önemi haizdir.

Gemide hem İstanbul manzarasını seyrettim, hem de bunları düşündüm.

Otobüs yolculuğum ise daha ayrı zevkli oldu. Ben yılladır otobüse binmiyorum. Bizim gençliğimizdeki o eski otobüsler gitmiş, yerine daha modern teknolojik, klimalı rahat ve konforlu otobüsler gelmiş.

DEĞERLERİMİZİ KAYBEDİYORUZ

Fiziki görüntü gerçekten güzel. Ancak bir husus dikkatimi çekti. Gençler, yaşlılara kadınlara yer vermiyor. Herkesin elinde cep telefonu var, mesajlaşmakla meşgul oluyorlar. İnsanlar birbirinin yüzüne bakmıyor, birbiri ile konuşmuyor, aralarında iletişim yok; konuşma, güleryüz, hoşsohbet ortadan kalkmış. Sadece gençleri değil, yaşlılarda aynı modaya uymuş, kimse kimsenin yüzüne bakmıyor.

Geçenlerde bir yazarımız, “Kaybediyoruz!” adlı bir makale yazdı, çok doğru bir noktaya parmak bastı.

Biz teknolojiyi kazandık ama İslami değerlerimizi (kaybettik demeye dilim varmıyor ) ama kaybetmek üzereyiz.

Bağdat Caddesi’nde yürüyerek gidiyorum, çocuklar çok uygunsuz davranışlarda bulunuyorlar… Gene herkesin elinde cep telefonu, bağrış çağırışlar, birbirine küfretmeler…

Çocuklarımıza; Fatih İstanbul’u fethettiğinde çok gençti diye örnek gösteriyoruz. Ama Fatih’in yanında hocası Akşemseddin vardı, babası, Sultan Murat Han’dı… Bu gerçeği neden gözardı ediyoruz? Böyle bir hocanın, böyle bir babanın sağladığı ortamı gençlere sağlanmadan hem de…

REKLAM

Bence bu mesele sadece, AK Parti meselesi değil, bu mesele Müslümanım diyen, İslami hassasiyetleri olan, yarın Allah huzurunda hesap vereceğim diyen herkesin meselesidir.

En kısa zamanda Türkiye nereye gidiyor sorusunun cevabını bulmaya çalışmalı, yetişkinler olarak kendimizi düzeltmeliyiz. Lüks arabalar, konforlu evler, plazalara olan yanlış bakış açısını değiştirmeliyiz.

EN İYİ ÖRNEK KARŞIMIZDA

Bizim en iyi örneğimiz, Aleyhissalatu Vesselam Efendimiz’dir. O cahiliye Arap topluluklarından, Ashab-ı Kiram meydana getirdi. Ecdadımız tarih boyunca İslam’ın izzetini ön planda tutup insan yetiştirdiler. Daha dün dedelerimiz şeflik döneminin yasaklarından, bizler 28 Şubat’ın zulümlerinden sonra sabırla bugünlere geldik.

Gençliğe anlamıyorlar diye kızmak sitem etmek yerine biz onları anlamaya çalışmalıyız. Sadece madde ile teknoloji ile araba ile cep telefonu ile para ile elbise ile karnını doyurmak ile bu işlerin olmayacağını gönüllerinin doyurulması gerektiğini bir başka frekanstan onlara seslenmek ve yaklaşmak gerektiğini görmeliyiz.

Evet, İstanbul’un kaybedilmesi önemlidir.

Ancak topyekûn bir milletin tarihi, içinde büyük bir hadise değildir. Yeniden İslam’ın ahlakı birleştirici ruhu, mücadele azmi ile gayret edersek yeni Fatihler yetişecektir inşaallah.

Hz. Mevlanâ, “Pes Süleyman himmeti bayed ki u, bogzered zeyn sad hezaran rengu bu” beyitiyle, Süleyman gibi himmeti alî ve maneviyatı kuvvetli bir hükümdar olmalı ki yüz binlerce alayişten kendini kurtarabilsin, diyor.

REKLAM

Elbette Hz. Süleyman (as) bir peygamberdir ve dünya üzerine onu saltanatı gibi bir saltanat olması zordur. Ancak Cenabı Hak her şeye kadirdir. İnşaallah bu güzel milletin bahtını açık eylesin. Çünkü bu millet yeryüzünde İslam’ın savunucusu ve fedakâr bir millettir.

Ümitliyiz, istikbal inkılabı içinde en gür sada İslam’ın olacaktır. Ancak biz gayret etmeli, çok çalışmalıyız ve liyakat sahibi olmalıyız.

Babasının kararı kafaları karıştırdı

Babasının kararı kafaları karıştırdı

Baba Aydemir, avukatına "Şikayetçi olmayacağız sen gelme" dedi.
Geri adım yokdaha da güneye gidecek

Geri adım yok
daha da güneye gidecek

​Yavuz'un Mersin'de demirlemesine sevinen Yunanlılara kötü haber.
Yargı paketi Mecliste

Yargı paketi Meclis'te

​AK Parti yargı paketi taslak metnini MHP'ye sundu.
Sınırda izinler iptal

Sınırda izinler iptal

Fırat'ın doğusuna yönelik olası operasyon öncesi gözler sınırda.
İdmana katılmadı

İdmana katılmadı

​Başakşehir maçı öncesi Beşiktaş'a kötü haber.
Marka şehirler kurulacak

Marka şehirler kurulacak

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar.
PKK'ya<br> bir darbe daha

PKK'ya
bir darbe daha

​Irak'ın kuzeyinde 15 terörist etkisiz hale getirildi.
Suudi yönetiminden milyarderlere yatırım baskısı

Suudi yönetiminden milyarderlere yatırım baskısı

​Aileleri ikna için özel ekip kuruldu.
Karşılarında kararlılığımızı bulacaklar

Karşılarında kararlılığımızı bulacaklar

Erdoğan, 'Kıbrıs'ta Son Söz Paneli'ne mesaj yolladı.
Tutuklu sanık<br> tahliye edildi

Tutuklu sanık
tahliye edildi

Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesiyle ilgili davada yeni gelişme.
Kullanıma açılacak

Kullanıma açılacak

Fuat Oktay'dan, Kapalı Maraş ile ilgili net sözler.
Aralık ayında kurulmuş olacak

Aralık ayında kurulmuş olacak

2020 Nisan ayında bekleniyordu, takvim öne çekildi.
Sağanak<br>etkili oluyor

Sağanak
etkili oluyor

​Türkiye'nin kuzeyi serin ve yağışlı havanın etkisine girdi.
Trump'a<br>yalanlar söyledi

Trump'a
yalanlar söyledi

ABD'li üst düzey isim Netanyahu-Trump ilişkisini anlattı.
Kundakçı kameraya yakalandı!

Kundakçı kameraya yakalandı!

Ormanlık alanda yangın çıkaran şahsın görüntüsü ortaya çıktı.
Kale düştü

Kale düştü

Beşiktaş'ta Karius'un istatistikleri tartışma çıkardı.
50 bin öğrenciye<br>teknoloji eğitimi

50 bin öğrenciye
teknoloji eğitimi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank müjdeli haberi verdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.