Hayat Kanserde korkutan rakam

Kanser'de korkutan rakam!

Kanserin görülme sıklığı her geçen gün artıyor. Uzmanlar dünyada yılda 15 milyon kişiye kanser tanısı konulduğu, 8,2 milyon kişinin de kanser nedeniyle hayatını kaybettiği belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Kanserde korkutan rakam!

Kanserin en önemli nedenleri arasında yanlış beslenme ve sigaranın geldiğini kaydedenTıbbi Onkoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Gökhan Kandemir , şu bilgileri verdi: "Dünyada yılda 15 milyon kişiye kanser tanısı konuluyor ve 8,2 milyon kişi de kanser nedeniyle hayatını kaybediyor. Ancak günlük yaşantıda alınacak birkaç basit önlem ile kanser riskinizi azaltmak mümkün. Öncelikle kanser riskini tetikleyen alışkanlıkların değiştirilmesi gerekiyor. Kansere yol açtığı bilinen beslenme, davranış biçimlerini ve çevresel faktörleri düzenleyerek, biyolojik özelliklerinize göre davranmanız kanser riskini önemli oranda azaltacaktır. Değişen çevresel faktörler, yanlış beslenme, sigara tüketiminin artması, obezite, hareketsiz yaşam tarzı sadece günümüz için değil, gelecek nesiller için de tehlike içermektedir. Bu olumsuz koşulların değişmemesi halinde kanser vakalarında artış sürecek ve kanser, ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaya devam edecektir."

En çok akciğer kanseri tanısı konuyor
Prof. Dr. Gökhan Kandemir, kanserde erken tanının önemine değinerek, kanserin, yüzde 40 önlenebilir bir hastalık olduğunu vurguladı. Bunun için uyarıcı belirtilerin önemsenmesini isteyen Kandemir, şunları kaydetti: "Vücutta ele gelen kitleler ve şişlikler, deri değişiklikleri, iyileşmeyen yaralar, bağırsak ve idrar alışkanlıklarındaki değişiklikler, beklenmedik anormal kanamalar ve akıntılar, yutma güçlüğü ve hazımsızlık, ses kısıklığı, açıklanmayan kilo kaybı, ateş, halsizlik ve ağrı gibi şikayetler kanseri ifade edebileceği için göz ardı edilmemesi gerekir. Yüzde 13 ile en çok akciğer, sonra sırasıyla meme, kalın bağırsak kanserleri için tanı konuluyor. Ölümlere ise sırasıyla en çok akciğer, karaciğer ve mide kanserleri neden oluyor. Obezite de kanser için büyük risk. Her yıl ortaya çıkan yeni kanser vakalarının erkeklerde yüzde 4, kadınlarda ise yüze 7'den fazlası obeziteye bağlı ortaya çıkıyor."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.