Hayat Konyada "Anadolu Selçuklu Defilesi"

Konya'da "Anadolu Selçuklu Defilesi"

Tasarımlarını Zeynep Kartal'ın yaptığı "Anadolu Selçuklu Defilesi", 8 Nisan'da Konya'da gerçekleştirilecek.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Konyada Anadolu Selçuklu Defilesi

Medyadoktoru Yapım Organizasyon firmasından yapılan açıklamaya göre, defile, Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ile Konya Ticaret Odası'nın destekleriyle 8 Nisan 2015'te yapılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapımcı Savaş Uğurlu, en eski uygarlık merkezi Anadolu Selçuklu dönemi kıyafetlerinin az işlenmiş bir konu olduğunu belirtti.

Devlet teşkilatının en mükemmel şeklinin Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nda kurulduğunu anlatan Uğurlu, bu önemli kültürü es geçme şanslarının olmadığını aktardı.

Uğurlu, "Yaptığımız, yapacağımız organizasyonlarda ve projelerde kültürümüzle ülkemizin tanıtımına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Konyamızda da gerçekleştireceğimiz projeyi 'Anadolu Selçuklu Defilesi' ismiyle yaparak, bu önemli şehrimizi ve kültürümüzü tüm dünyaya anlatmayı hedefliyoruz. Etkinlik günü 8 Nisan'da dünyanın en büyük haber kanallarıyla tanınmış isimlerini projemiz kapsamında Konya'da misafir edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Savaş Uğurlu, toplumların hafızalarını tazelemek, tarihi hasretleri gidermek amacıyla Konya'da yapacakları defileyle Anadolu Selçuklu medeniyetini bugünün diliyle görücüye çıkarmayı amaçladıklarını vurguladı.

Tasarımcı Zeynep Kartal ise defile kapsamında hazırlayacağı 25 parça kadın-erkek koleksiyonunda, Anadolu motiflerini ve renklerini baz alacağını kaydetti.

O dönemde olduğu gibi kendisinin de 7 çeşit kumaş deseni kullanacağını belirten Kartal, şu bilgileri verdi:

"Defilemizde kadın yanında erkek tasarımlarına da yer vereceğiz. Yüzyıllar içerisinde toplumların gösterdiği değişimle anılar zamana yenilebilir.  21. yüzyılın hızı ve küresel dünya, kültürel öğelerimizle aramıza mesafe koysa da nostaljik hasretleri gidermenin yöntemlerini arıyoruz. Anadolu Selçuklu döneminin önemli hikayesinden yararlanılarak hazırlanacak koleksiyonumuz, 21. yüzyılın güncelliğini de içinde barındıracak. Günümüzün Avrupası tarafından şekillendirilen moda kavramına alternatif bir bakış açısı olması yönüyle Anadolu Selçuklu projesi, güncel bir tasarım hareketi olacaktır."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.