|

Mevlana'ya gönül verdiler birlikte filmini çekiyorlar

Mevlana Celaleddin Rumi'nin Hayatı, Katarlı bir film şirketi tarafından sinemaya aktarılıyor. Hintli Yönetmen Muzaffer Ali tarafından çekilecek filmin senaryosunu Oscar Ödüllü Amerikalı Senarist David Ward yazacak.

Cihan
00:00 - 12/07/2009 Pazar
Güncelleme: 02:47 - 12/07/2009 Pazar
Yeni Şafak
Mevlana'ya gönül  verdiler birlikte filmini çekiyo
Mevlana'ya gönül verdiler birlikte filmini çekiyo

Mevlana Celaleddin Rumi'nin hayatı, Katarlı bir film şirketi olan Fine Pearl Studios tarafından sinemaya aktarılıyor. Hintli yönetmen Muzaffer Ali tarafından çekilecek filmin senaryosunu ise Oscar ödüllü Amerikalı senarist David Ward yazacak. Filmin finansörlüğünü ise Katar Eğitim, Bilim ve Toplum Kalkınma Vakfı üslenecek.

ÖMRÜNÜ MEVLANA'YA ADAMIŞ

Fine Pearl Studios'un yöneticilerinden Mahmud Bouneb, David Ward ve Muzaffer Ali önceki gün Katar'da bir araya gelerek film anlaşmasını imzaladı. Fine Pearl Studios, vakıf tarafından projenin sorumluluğuna getirilirken, yönetmen olarak hayatının büyük kısmını Mevlana ile ilgili araştırmalara adamış olan Muzaffer Ali tercih edildi. Mevlana'nın hayatını konu alacak bu film aynı zamanda bir Katarlı bir yapım şirketi tarafından yüksek kaliteli sinematografi ile çekilerek uluslararası pazara sunulacak ilk film olma özelliğini taşıyor. Fine Pearls, filmin dağıtımıyla ilgili olarak özellikle Avrupa ve ABD'deki iş ortakları ile birlikte çalışmayı hedefliyor. Yeni kurulmuş bir şirket olan Fine Pearls, aynı zamanda filme aktarılacak ve uluslar arası piyasaya sunulacak yaratıcı ve yenilikçi düşüncelere de açık olduğunu belirtiyor.Katar Emiri'nin eşinden projeye tam destek

Oscar ödüllü senarist David Ward ise Fine Pearls şirketinin tarihin en büyük şair ve filozoflarından biri olarak belirttiği Mevlana'nın hikayesini yazması için kendisine güvenmiş olmalarından büyük onur duyduğunu dile getirdi. Ward, "Rumi'nin evrensel vizyonu tüm kültürlere hitap ediyor ve tıpkı kendi zamanında olduğu gibi herkese ilham veriyor" ifadelerini kullandı. Fine Pears Studions yöneticisi Mahmud Bounep de Katar yönetiminin projeye sahip özellikle de Katar Emiri Şeyh Hamid Bin Halife El Tani'nin eşi Sheikha Mozah Binti Nasır El Missned'in büyük destek verdiği belirtti.
15 yıl önce