|

Okyanusta 15 ay geçiren balıkçı ülkesine kavuştu

Büyük Okyanus'ta bir yıldan uzun süre küçük teknesinde tek başına sürüklenen balıkçı Jose Salvador Alvarenga, sonunda ülkesi El Salvador'a döndü.

İha
00:00 - 12/02/2014 Çarşamba
Güncelleme: 11:55 - 12/02/2014 Çarşamba
Yeni Şafak
Okyanusta 15 ay geçiren balıkçı ülkesine kavuştu
Okyanusta 15 ay geçiren balıkçı ülkesine kavuştu

Dışişleri Bakanlığı, Los Angeles'tan uçakla El Salvador'a gönderilen 37 yaşındaki Alvarenga'nın havaalanında ailesi, arkadaşları ve gazeteciler tarafından karşılandığını açıkladı.

İki hafta önce Marshall Adaları'na ayak basan Alvarenga, 17 Kasım 2012'de arkadaşı Ezequiel Cordoba ile balık tutmak için denize açıldıklarını ancak fırtına sonucu kaybolduklarını söylemişti.

Arkadaşı Cordoba'nın çiğ balık yiyemediği için kaybolduktan yaklaşık bir ay sonra öldüğünü söyleyen Alvarenga, güneşten korunmak için gündüzleri teknede yakaladıkları balıkları koydukları sandıkta geçirdiğini belirtmişti.

Meksika'dan Marshall Adaları'na 10 bin 500 kilometrelik yolculuğu sırasında hayatta kalmak için çiğ balık yiyen, kaplumbağa ve kuş kanı ile kendi idrarını içerek susuzluğunu gidermeye çalışan Alvarenga, havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlayamadı, sadece eve döndüğü için çok mutlu olduğunu söyledi.

Kendisine uzatılan kameralar karşısında elleriyle yüzünü kapatarak gözyaşlarını gizlemeye çalışan Alvarenga, havaalanından ambulansla hastaneye götürüldü.

Alvarenga, hastanede kendisinden umudu kesen annesi, babası, eşi ve 14 yaşındaki kızı Fatima ile buluştu.

Çok fazla kilo kaybetmediği ve güneşte yanmadığı için öyküsü büyük tartışma yaratan Alvarenga'yı kontrol eden doktorlar, balıkçının vücudunun ödem topladığını, susuz kaldığını ve yaraları nedeniyle acı çektiğini söyledi.

Alvarenga, Marshall Adaları'nın başkenti Majuro'da tedavi edildikten sonra önce Honolulu'ya, daha sonra da Los Angeles'a götürülmüştü.

10 yıl önce