HayatOntolojik yol ayrımı

Ontolojik yol ayrımı

Müslüman halkların, modernliğin politik tezahürü olan ulus-devlet sınırlarının içine kapatılmalarıyla birlikte, İslami algılarımız, bilincimiz, aidiyetimiz ve kimliğimiz yerinden edildi. İslami bilincimiz yerinden edildiğinde, kolektif İslami kimliği ve gücü kaybettik.

Haber MerkeziYeni Şafak

İbn Haldun, mağlupların, galiplerin her alanda en mükemmel olanı temsil ettiklerine inandıklarını, yenilgilerini galiplerin kavrayış yeteneklerinin üstünlüğüne bağlayan bir yanılsamaya kapıldıklarını kaydeder. İslam dünyası toplumları yüzyıllardır bu yanılsamayı tekrar ediyor. Bu yanılsama, İslam toplumlarında yaşanan içsel çürüme ve parçalanmaları derinleştirdiği gibi, bu yanılsamaların oluşturduğu olumsuz gerçekliklerin sorgulanmasını da imkansız kılıyor. Bu gerçeklikleri sorgulayamadığımız için, onları aşamıyor, onlara boyun eğiyor ve bu durumu bir kaderciliğe dönüştürüyoruz.

İSLAMİ AİDİYETİMİZ-KİMLİĞİMİZ PARÇALANDI

İslam dünyası toplumlarında, modern-seküler gerçekliğin yapıları karşısında yapılabilecek bir şey olmadığı yönündeki nihilist teslimiyetçilik, toplumlarımızı, Türkiye örneğinde de takip edilebileceği üzere, Avrupa deneyimlerine ve gerçekliklerine kayıtsız şartsız tabi olmaya sevk etti. Avrupa deneyimlerine ve gerçekliklerine tabi olma durumu, İslam dünyası toplumlarını, kültür ve medeniyet yapılarını, birikimini, mirasını, varoluşsal bir yol ayrımına getirdi. Bu durum, İslam toplumlarının İslami varoluş alanını terk etmeleriyle sonuçlandı. İslami varoluş alanını terk ettiğimiz için, İslami aidiyetimiz-kimliğimiz iki farklı dünya, iki farklı kültür, iki farklı medeniyet yaklaşımı arasında parçalandı. Yan yana gelmesi hiç bir şekilde mümkün olmayan iki dünyayı, varoluşsal tavizler/yabancılaşmalar pahasına birlikte yaşıyoruz.

Birbirlerinin antitezi olan dünya görüşleri ve hayat tarzları sebebiyle, Müslümanlar ‘İslamî olan’dan ve ‘İslamî alan’dan radikal bir kopuşa ikna edilerek modern dünya sistemine entegre edildiler. Bugün siyasal/ekonomik/hukuki hayatımız modern dünya sisteminin referansları-paradigmaları tarafından belirlenirken, Müslümanlar “ezan” ve “bayrak” gibi sembollerle, romantik bir aidiyeti ayakta tutmaya çalışıyor. Geçmişte ne olduğumuzu konuşmaya devam ediyor, şimdi ne olduğumuzu konuşmaya cesaret edemiyoruz. Gündelik olaylarla sınırlı ilgilerimizin derinlik ve ufuk kaybına neden olduğunu görmüyor ve anlamıyoruz.

İKNA EDİCİ CEVAPLAR LAZIM

Edilgen kabullerimiz sebebiyle, geleceğe ilişkin hiç bir program/proje üretmiyoruz. Dünya entelektüel-kültürel hayatı geçtiğimiz onyıllarda ‘ilk makine çağı’nın, yani endüstri devriminin neden olduğu derin sorunları konuşup tartışıyordu. Şimdilerde ise ‘ikinci makine çağı’nın, yani genel adıyla bilgi ve iletişim devriminin ve bu devrimin alt açılımlarının, bilgisayarlaşmanın, otomasyonun yaygınlaşmasının, ekonominin robotlaşmasının ve yapay zekanın güç kazanmasının neden olabileceği insani sorunları tartışıyor. Biz ise bu tartışmaları edilgen bir şekilde ve oldukça geriden takip ediyoruz.

Gerçeğin yapıları karşısında yapabilecekleri bir şeyleri olmayan mağlupların romantik sloganlara ve sembollere sığınmaları çok hazin bir tarihsel hikayenin konusudur. Tarihin mağluplarının hiç kimse tarafından umursanmadığına dikkat etmek gerekir. Türkiye örneğinden yola çıkarak, ikna edici bir şekilde cevap vermemiz gereken hayati sorunlarımız var: Fiziksel-askeri saldırılara maruz kaldığında bu saldırıları kahramanca püskürten, ancak düşünsel/kültürel/felsefi/entelektüel/ideolojik/politik/zihni saldırılara hiç bir şekilde cevap veremeyen bir toplumsal bünyemiz var. Bu türden saldırılara ancak hamaset yoluyla cevap vermeye çalışan bir toplumun, bir kültürün piyasa ve iktidar güçlerine/değerlerine boyun eğmesi kadar küçültücü başka bir şey olamaz. Galiplerin dünya görüşlerine, hayat tarzlarına ilgi duymak, katılmak ve paylaşmak, bir dünya görüşünün ve hayat tarzının tahakkümünü kolaylaştırıyor. Farklı tarihsel niteliklere, özelliklere sahip gerçeklikler hakkında İslami çözümlemeler yapmadığımız için, yapamadığımız için, ithal-taklit-kopya modellere mahkumiyetimiz sürüyor.

Müslüman halkların, modernliğin politik tezahürü olan ulus-devlet sınırlarının içine kapatılmalarıyla birlikte, İslami algılarımız, bilincimiz, aidiyetimiz ve kimliğimiz yerinden edildi. İslami bilincimiz yerinden edildiğinde, kolektif İslami kimliği ve gücü kaybettik. Bugün, her tür bencilliğin, ulus-devlet bencilliğinin, etnik ve mezhepsel bencilliğin bütün patolojilerini eksiksiz bir şekilde yaşıyoruz. Bu patolojiler sebebiyle, her milliyetçilik, her ırkçılık, her mezhepçilik, her ideolojik güç merkezi, kendi çıkarları/bencillikleri doğrultusunda, eşitsizlikleri, adaletsizlikleri, haksızlıkları meşrulaştırabiliyor, savunabiliyor.

BENCİLLİKTEN VE ÇIKARCILIKTAN KURTULMALI

Ahlaki gerçekliklerin bencillikler ve çıkarlar doğrultusunda istismar edilebildiği bir toplumda ve dünyada hiç bir şekilde hakikate ulaşılamaz. Bencilliklerin ve çıkarların sınırlarını aşmayı başardığımızda hakikate ulaşabiliriz. Her bencillik ve her çıkarcılık, kolektif her tahayyül ve tasavvuru imkansız kılar. Her bencillik ve her çıkarcılık, daha fazla insan olmaya, daha fazla adil olmaya, daha fazla vicdan sahibi olmaya mani olur. Bencillikler ve çıkarlar ne kazanacaklarıyla, ne elde edecekleriyle ilgilendikleri için, hakikati kazanma liyakatleri yoktur. Bencillikler ve çıkarcılıklar, kendilerinden başka hiç bir şeye değer vermeyen, kendilerinden başka hiç bir şeyi önemsemeyen bir zihin ve ruh dünyasını yansıtırlar.

Ahlaki tercihler evrensel insani değerlerle bütünleştiğinde anlam ve değer kazanır. Güce, bencilliğe ve çıkarcılığa dayalı meşrulaştırma biçimlerinin sıradanlaştırıldığı, normal karşılandığı bir dünya, kötülüklerin meşrulaştırıldığı bir dünyadır.

ATASOY MÜFTÜOĞLU

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
TSK: Zeytin Dalı Harekatı başladı
Gündem

TSK: Zeytin Dalı Harekatı başladı

TSK'dan yapılan son dakika açıklamasında, "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere 'Zeytin Dalı Harekatı' başlatılmıştır" denildi.
Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşıyla Afrin'i görüştü
Gündem

Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşıyla Afrin'i görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Tillerson ile görüştü. Görüşme ABD tarafının talebiyle gerçekleşti.
Savaş uçakları bombalamaya başladı
Gündem

Savaş uçakları bombalamaya başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait savaş uçakları Suriye'nin kuzeyindeki Afrin ilçesinde terör örgütü PYD/PKK'ya ait gözlem noktaları ve çok sayıda hedefi vurdu.
102 kiloluk Akinfenwa'dan müthiş istatistik
Spor

102 kiloluk Akinfenwa'dan müthiş istatistik

İngiltere 2. Lig takımlarından Wycombe Wanderers'ın 102 kiloluk golcüsü Adebayo Akinfenwa, performansıyla dikkatleri üzerine çekiyor.
Diriliş Ertuğrul'da yaprak dökümü: Final mi yapacak?
Hayat

Diriliş Ertuğrul'da yaprak dökümü: Final mi yapacak?

TRT 1'in fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul'da adeta yaprak dökümü yaşanıyor. Bu hafta Bahadır Bey, Sancar ve Karaca Hatun diziye veda etmişti. Önümüzdeki hafta ise 3 isim daha dizinin kadrosundan çıkacağı iddiası diziyle ilgili "Final mi yapacak?" sorusunu gündeme getirdi. Dört sezondur ekrana gelen dizinin üç sezon sürmesi ve geçtiğimiz yıl final yapması bekleniyordu.