HayatPastadaki mumları üfleyemeyenler dikkat

Pastadaki mumları üfleyemeyenler dikkat

Türk Toraks Derneği, akciğer hastalıklarına dikkat çekmek için "Nice yaşlara, her yaşınızda pastanızdaki mumları üfleyecek nefesiniz olsun" kampanyası başlattı. Dernek, pastalardaki mumları üfleyemeyenler için uyarıda bulundu.

Haber MerkeziYeni Şafak
Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, kampanyayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, en sık ölüme neden olan, sakat bırakan, iş gücü kaybına yol açan akciğer hastalıklarının hemen hepsinin korunulabilir ve önlenebilir olduğunu kaydetti.

Bu hastalıkların nedenlerinin çok önem kazandığını, rahatlıkla önlenebilecek bu hastalıklar için halkın bilgisini artırmanın yaşamsal önemi olduğuna inandıklarını kaydeden Yorgancıoğlu, derneğin, bu hastalıkların tıbbi tedavisinin yanı sıra onları ortaya çıkaran sosyal bileşenlere de kafa yorduğunu anlattı.

Kampanyayla yapmak istediklerini aktaran Yorgancıoğlu, "Hemen hepsi korunulabilir, önlenebilir olan akciğer hastalıklarına dikkati çekmek ve bu hastalıkların mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanının takibinde olmasını vurgulamak adına derneğimizin ana sloganı 'Hayat nefesle başlar' ile yola çıktık. Evet, nefes hayattır. Erişkin bir kişi dakikada ortalama 15 kez soluk alıp verir ve bunun farkında değildir. Her nefes alışta ortalama 500 miligram havayı akciğerlerimize çeker, nefes verirken bunu tekrar dışarı atarız. Nefes ölçümü bizim en önemli tanı yöntemimizdir. Bu testi basitleştirip akılda kalmasını sağlayabilmek adına herkesin yılda en az bir kez yaptığı basit bir üfleme hareketini, nefes ölçüm testimizi çağrıştırması açısından kullanmak istedik" değerlendirmesinde bulundu.

YAŞ GÜNÜ FIRSAT

"Her sene yaş gününüzde nefesinizi ölçtüğünüzü biliyor muydunuz?" diyen Yorgancıoğlu, yaş günlerinin fırsat olduğunu vurguladı.

Kampanyanın sosyal medya ve medya aracılığı ile tüm Türk halkına ulaşmasını hedeflediklerini, bu kapsamda akciğer hastalıklarına esprili bir şekilde yaklaşarak, kamuoyunda farkındalık oluşturulmasını düşündüklerini belirten Yorgancıoğlu, "Kampanya filminde hazırladığımız özel tasarım pastadaki mumlara öncelikle hastalarımızın üflemesini istedik. Sonrasında ünlülerin bu kampanyaya katılımlarını rica edeceğiz ve çıkan esprili görüntüleri film haline getireceğiz. Kampanyayı akılda kalıcı ve sürükleyici kılmak için ünlülerin arkadaşlarına meydan okumasını isteyeceğiz. Daha sonra Türk Toraks Derneğinin sosyal medya hesapları kamuoyuna verilerek kampanyaya uygun videoların hesaplara taglenmesini planlamaktayız. Kampanya sloganımız 'Nice yaşlara, her yaşınızda pastanızdaki mumları üfleyecek nefesiniz olsun'. Yaş günü pastasını üflemek çoğumuz için çok özel, mutlu bir gün, yeni bir yaş, yeni bir umut demektir. Her mum hayatın ışığıdır, pastadaki mumlar çoğaldıkça yaşamın daha da çok aydınlanacaktır" ifadelerini kullandı.

Yaş günü pastanızı üfleyebiliyor musunuz?
OYNAT02:58
Yaş günü pastanızı üfleyebiliyor musunuz?
Uzmanlar uyardı: Eğer pasta üzerindeki mumları üfleyemiyorsanız durum çok ciddi olabilir, hemen bir hekime başvurun.

İspanyol basınından Cengiz Ünder'e övgü
Spor

İspanyol basınından Cengiz Ünder'e övgü

İspanyol basınında, Barcelona'nın UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde eşleştiği İtalyan ekibi Roma'da forma giyen milli futbolcu Cengiz Ünder hakkında övgü dolu ifadeler yer aldı.
Günde 6 diş közlenmiş sarımsak yiyin
Hayat

Günde 6 diş közlenmiş sarımsak yiyin

Son yıllarda yapılan araştırmalar sarımsağın birçok açıdan sağlık için faydalı olduğunu ortaya koydu. Sarımsak keskin kokusu yüzünden genelde tüketilmese de tam bir şifa kaynağı. Uzmanlar özellikle közlenmiş sarımsağı tavsiye ediyor. 6 diş közlenmiş sarımsak 24 saatte vücuda birçok fayda sağlıyor. İşte sarımsağın faydaları...
İngilizlerden Rusya'ya yeni hamle
Dünya

İngilizlerden Rusya'ya yeni hamle

İngiltere ve Rusya arasındaki diplomatik kriz sürüyor. Eski Rus ajanının İngiltere'de zehirlenmesiyle başlayıp karşılıklı olarak diplomatları sınır dışı etmeye kadar giden krizde Londra yönetiminden yeni bir hamle geldi. Kuzey Buz Denizi'nde duran nükleer denizaltı HMS Trechant buzları kırarak ortaya çıktı. Denizaltının ortaya çıkarılması, İngilizlerin Ruslara gövde gösterisi yaptığı yorumlarına neden oldu.
Uçaktan düşen hostes öldü
Dünya

Uçaktan düşen hostes öldü

Uganda'nın başkenti Entebbe Uluslararası havalimanına inen uçak, kalkış için hazırlık yaparken, acil çıkış kapısından düşen Bulgaristan vatandaşı hostes yaşamını yitirdi.
BİLSEM sınav sonuçları açıklandı 2018
Gündem

BİLSEM sınav sonuçları açıklandı 2018

2018 BİLSEM sınav sonuçları açıklandı. BİLSEM grup tarama sonuçları merakla bekleniyordu. MEB'den yapılan açıklamada 2018 BİLSEM sınav sonuçlarının açıklanacağı bildirildi. Haberimizde BİLSEM sınavına dair detayları bulabilirsiniz...