Hayat Pınar Yorgancıoğlunun yeni filmi Antalyada boy gösterecek

Pınar Yorgancıoğlu Nebile Hanım’ın Solucandeliği filmi

Pınar Yorgancıoğlu'nun yeni filmi Antalya'da boy gösterecek

Yaptığı kısa filmlerle adından sıkça söz ettiren yönetmen Pınar Yorgancıoğlu'nun yeni filmi 'Karanlıkta Islık Çalanlar' sinema otoritelerinden tam not almaya devam ediyor. Yorgancıoğlu'nun son projesi, Antalya Film Forum’un Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu kategorisinde yarışacak 10 projeden biri olarak seçildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Pınar Yorgancıoğlu, son dönem Türk sinemasının en önemli kadın yönetmenlerinden biri olarak kabul ediliyor.
Pınar Yorgancıoğlu, son dönem Türk sinemasının en önemli kadın yönetmenlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kısa filmlerinin edindiği başarılar ile Türkiye’nin önemli yeni nesil yönetmenlerinden biri olmayı vaadeden Pınar Yorgancıoğlu'nun ilk uzun metrajlı projesi Karanlıkta Islık Çalanlar, yoluna dolu dizgin devam ediyor.

Henüz projelendirme aşamasındayken uluslararası platformlarda Türkiye'yi temsil eden ve katıldığı yarışmalardan ödülle dönen 'Karanlıkta Islık Çalanlar' filminin senaryosu, Antalya Film Forum’un Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu kategorisinde yarışacak 10 projeden biri olarak seçildi.

Kısa filmleri de başarıdan başarıya koşmuştu

Yorgancıoğlu'nun İlk uzun metrajlı projesi 'Karanlıkta Islık Çalanlar' Venedik Bienali'nin Biennale College Cinema Atölyesi'ndeki 9 uluslararası projeden biri olarak seçilmişti.

Bedir

Bedir’in başrolünde oynadığı ilk kısa filmi "Şafak Vakti" ile "Palm Springs", "Antalya" ve "Adana" gibi festivallerde boy gösteren Senarist-Yönetmen Pınar Yorgancıoğlu, baş rolünde Jale Arıkan'ın yer aldığı Alman ortak yapımı filmi 'Nebile Hanım’ın Solucandeliği' ile de adından sıkça söz ettirmişti.

Varşova gibi film festivallerinde oynayan 'Nebile Hanım'ın Solucandeliği' filmi ile 'İstanbul Film Festivali' ve '!f İstanbul' gibi organizasyonlarda ödüller alan Yorgancıoğlu’nun, kurgusunu yaptığı Türkiye-ABD ortak yapımı 'Green' filmiyle de Sundance gibi birçok festivalden başarı ile döndü. Yorgancıoğlu'nun projesi ulusal ve Uluslar arası çok platformda boy gösterdi.

Geliştirme projesi ödülü de aynı filme gitti

Orta halli modern bir ailenin bireylerinin büyüme sancılarını konu alarak, yetişkinlik kavramını kara-mizahi bir dille eleştiren 'Karanlıkta Islık Çalanlar'ın ilk uzun metrajlı film çalışması olacağını vurgulayan Yorgancıoğlu, ön hazırlık aşamasında olduklarını belirterek, "Senaryomuz şimdiye kadar Saraybosna Film Festivali'nin CineLink ve Pack & Pitch platformlarında, Venedik Bienali'nin Biennale College Cinema atölyesinde, İKSV

Köprüde Buluşmalar, ve bu Eylül ayında yine Venedik Film Festivali dahilindeki Venice Production Bridge ortak yapım marketlerinde yer aldı. Ankara Film Festivalinde de

Avrupa Birliği Ulusal Uzun Proje Geliştirme Ödülü’nü kazandı" şeklinde konuştu.


Yorgancıoğlu'nun projesi ulusal ve uluslararası çok sayıda festivalden ödülle döndü.

Yeşilçam’ın
belleği
koruma
altında
HAYAT
Yeşilçam’ın belleği koruma altında
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.