HayatRus füzelerinin bölgesel güvenliğe etkisi

Rus füzelerinin bölgesel güvenliğe etkisi

Haber MerkeziYeni Şafak
Dr. Elnur İsmayıl
Bilgesam AraştırmacısıKırım'ın işgali ve Suriye'de iç savaşa Rusya'nın aktif müdahalesi sonrasında Rusya ve ABD arasında hem diplomatik hem askeri ilişkilerin gerginleşmesi ile Putin iktidarı yayılmacı bir askeri strateji izlemektedir. Rusya hem kendi sınırlarında hem de yakın çevresinde askeri gücünü artırmakta; Karadeniz ve Akdeniz'de Rusya'ya ait savaş filolarının askeri hareketliliği dikkat çekmektedir. Ekim 2016'da Rusya'nın Akdeniz'e savaş gemileri ve muhriplerden oluşan gemi grubu ile çıkarma yapması tek Suriye'deki çıkarlarını korumak amaçlı değil; aynı zamanda küresel bir güç olarak kendisini kanıtlamak istemesinin de bir göstergesidir.

FÜZE SİSTEMLERİNİ MODERNİZE EDİYOR

Rusya'nın izlediği askeri stratejinin önemli bir boyutunu sahip olduğu nükleer başlıklı füzelerini kendi sınırları boyunca ve ulusal çıkarlarına tehdit olarak gördüğü sınırları dışındaki coğrafyalara konuşlandırmak oluşturmaktadır. Ayrıca, Rusya'da nükleer silah envanterinin modernize edilmesi için strateji plan hazırlanmıştır. 2020 yılına kadar Rusya stratejik nükleer kuvvetlerini modernize etmeği amaçlamakta. Son yıllarda bütçeden askeri harcamalara ayrılan paranın yaklaşık %20'lik bir kısmı mevcut füze kalkanı sistemlerinin modernizasyonunda kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedeni olarak, Rusya ve ABD arasında füze savunma sistemlerinin uzun bir süredir Doğu Avrupa'da Rusya sınırına yakın coğrafyalarda konuşlandırılmasına Kremlin'in tepkisi gösterilebilir. ABD'nin füze savunma sistemi konuşlandırmasını Rusya ulusal güvenliğine tehdit olarak algılamaktadır.

Kasım 2011'de dönemin Rusya Devlet Başkanı Medvedev tarafından ABD füze savunma sistemlerine karşı nasıl bir strateji izleyeceği açıklanmıştır. Bu stratejide Kaliningrad'a füze savunma sistemi yerleştirilmesi; ülkenin güney ve batı bölgelerinde yabancı füze sistemlerini imha edebilecek önlemler geliştirilmesi ve Strateji Nükleer Silahların Azaltılması Antlaşması START-3'ten çekilmesi belirtilmiştir. Rusya-ABD ilişkilerindeki gerilim en son olarak Ekim 2016'da Rusya Devlet Başkanı Putin'in, nükleer silah yapımında kullanılabilecek zenginleştirilmiş plütonyum imha edilmesi için ABD ile 2000 yılında imzalanmış anlaşmayı askıya almasıyla sonuçlanmıştır.

KALİNİNGRAD KRİZİ

Nisan 2012'den itibaren Rusya Baltık Filosu ve jeostratejik öneme sahip Kaliningrad kenti S-400 füze sistemi ile donatılmıştır. Ekim 2016'da ise İskender-M füze savunma sistemleri Kaliningrad'a yerleştirilmiştir. Bunun askeri tatbikat kapsamında olduğu söylense de, NATO üyesi birliklerin Baltıklara askeri takviyesine bir cevap olduğu bilinmektedir.

Rusya'nın başka bir askeri hamlesi Akdeniz istikametinde yaşanmaktadır. 15 Ekim 2016'dan itibaren Rusya tek uçak gemisi olan Sovyetler Birliği Donanması Amirali Kuznetsov kontrolünde 7 savaş gemisini Akdeniz'e gönderdi. Ağır güdümlü Pyotr Velikiy (Büyük Petro) nükleer füze kruvazörü Suriye sınırlarında mevki edinmiştir. Bu gemi grubuna Fregat projeli Severomorsk ve Koramiral Kulakov muhripleri (denizaltısavarlar) dahildir. Kalibr füzeleriyle donatılmış Akula ve Kilo sınıfı 3 adet denizaltı Rus filosuna eşlik etmektedir. Pyotr Velikiy (Büyük Petro) nükleer füze kruvazörü 20 adet P 700 Granit gemisavar füze taşımaktadır. Ayrıca, 600 km'lik bir alanı kontrolü altında tutabilen hava savunma sistemine sahiptir. Rusya'nın en önemli savaş gemilerini sınırlarından uzak bir bölgeye- Akdeniz'e göndermesini kendisinin sadece kara gücü değil; bir deniz gücü olduğu mesajı vermek istediği gibi de değerlendirilmelidir.

Rusya, Türkiye'nin komşusu ülkelere de uzun süredir hava savunma füzeleri ve taktik balistik füzeler yerleştirmekte. Rusya'nın; S-300 ve S-400 hava savunma sistemlerini Suriye'de konuşlandırması Esed rejimine yapılacağı beklenilen ABD kontrolündeki Batılı koalisyon devletlerinin saldırılarını önlemek gibi ihtimalleri gündeme getirmektedir. Rusya kendi envanterinde bulundurduğu İskender-M balistik füze sistemini Suriye'den sonra Ermenistan'a vermiştir. Rusya, bu füze sistemini stratejik müttefiki Ermenistan'a bağımsızlık günü nedeniyle kardeşlik sembolü olarak verdiğini beyan etmiştir.

TÜRKİYE'NİN KOMŞULARINDA S-300 VARLIĞI

Suriye'de ise füze sistemi Türkiye sınırına uzak olmayan Hmeymim askeri üssünde bulunmaktadır. Böylelikle Türkiye'nin Ermenistan ve Suriye sınırlarında Rus füze sistemleri konuşlandırılmıştır. S-300 hava savunma füzelerinin Türkiye'nin hemen hemen tüm komşu devletlerinin Ermenistan, Yunanistan, Bulgaristan, İran, Azerbaycan ve Suriye ordusunun envanterinde mevcut olduğunu unutmamak gerekiyor.

Rusya, 2017 yılı bütçesinde askeri harcamalarını yaklaşık %33 oranında azaltarak 45 milyar ABD Doları olarak planlamakta. 2017 yılı bütçesinde ulusal güvenliği için belirlediği miktar ise bir önceki seneyle yaklaşık aynı- 31,6 milyar ABD Doları olarak önerilmektedir. Son yıllarda artan askeri harcamalardaki azalma kararı muhtemelen, Rusya'nın yaşadığı ekonomik sıkıntılardan kaynaklanmaktadır. Bunlara rağmen, Rusya son dönemlerde askeri güç olarak gövde gösterisi hamlelerini devam ettirecek; uluslararası sistemde küresel güçler arasındaki dengenin korunması için askeri gücünü ve savunma sanayisini güçlendirecektir.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Afrin şehidi Musa Özalkan 9 ay dağda operasyondaydı
Gündem

Afrin şehidi Musa Özalkan 9 ay dağda operasyondaydı

Afrin'de düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı sırasında şehit olan Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan'ın Ankara'daki baba ocağına ateş düştü. Şehidin 2 yıllık evli olduğu 5 aylık da bir kız çocuğu bulunduğu öğrenildi. HSK müfettişi Necip Özalkan'ın abisi şehit Astsubay Üstçavuş Musa 9 ayı Şırnak, Gabar, Cudi, Kuzey Irak ve diğer birçok bölgede operasyonlara katıldı. Sosyal medyadan son paylaşımları dikkat çeken Özalkan'ın göreve gitmeden önce arkadaşlarına vasiyetini de söylediği ortaya çıktı.


Türk pilot Afrin'de 30 saniyede inanılmazı başardı
Gündem

Türk pilot Afrin'de 30 saniyede inanılmazı başardı

Afrin'de, bir tüneldeki PYD hedefini vurmak isteyen Türk pilot, hedefi yukarıdan bomba bırakarak vuramayacağı için, yere 20 metre kadar yaklaşarak hedefi imha etti.
Afrin şehidi Musa Özalkan'ın vasiyeti ortaya çıktı
Gündem

Afrin şehidi Musa Özalkan'ın vasiyeti ortaya çıktı

Zeytin Dalı Harekatı'nın üçüncü gününde teröristlerle girilen çatışmada Piyade Astsubay Üst Çavuş Musa Özalkan şehit oldu. Özalkan'ın göreve gitmeden önce arkadaşlarına vasiyetini söylediği ortaya çıktı.
Fatih Terim'den dikkat çeken Umut Bulut yorumu
Spor

Fatih Terim'den dikkat çeken Umut Bulut yorumu

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Kayserispor'u 3-1 yendikleri maçtan sonra basın toplantısında konuştu. Terim, zor bir maçı geride bıraktıklarını belirtirken eski oyuncusu Umut Bulut hakkında da dikkat çeken bir yorumda bulundu.
Harekat planı 3 ay sürdü
Gündem

Harekat planı 3 ay sürdü

Zeytin Dalı’nın harekat planı 3 ay önce başladı. 2. Ordu Komutanı Korg. İsmail Metin Temel, sık sık sahadaki hazırlıkları kontrol etti. TSK ve ÖSO’nun hazırlıklarıyla birebir ilgilendi. Bu süre içerisinde İHA’lardan görüntü, MİT’ten sinyal ve ÖSO’dan insan istihbaratı toplandı.