Hayat Sağlık Bakanlığından Gebe Okulu genelgesi

Sağlık Bakanlığından 'Gebe Okulu' genelgesi

Sağlık Bakanlığı, anne adaylarını duygusal, sosyal, bedensel yönden doğum ve doğum sonrasına bilinçli bir şekilde hazırlamak amacıyla yeni bir Genelge yayımladı.

Haber Merkezi AA
Gebe Okulu, Doğuma Hazırlık ve Danışmanlık Merkezleri"nin çalışma usul ve esasları belirlendi.
Gebe Okulu, Doğuma Hazırlık ve Danışmanlık Merkezleri"nin çalışma usul ve esasları belirlendi.

Sağlık Bakanlığınca, kamu, üniversite, özel hastaneler bünyesinde hizmet verecek gebe okulları ile doğuma hazırlık ve danışmanlık merkezlerinin standartları belirlendi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sağlık hizmetlerinde gebe bilgilendirme sınıfı, gebe okulu ve doğuma hazırlık ve danışmanlık merkezlerine ilişkin genelge yayımlandığı duyuruldu.

Daha kaliteli ve güvenli hizmet sunulacak

Açıklamaya göre, genelgeyle gebelik dönemi ile doğum sürecinde anne-bebek sağlığı açısından daha kaliteli ve güvenli sağlık hizmeti sunmak, anne adaylarını doğum ve doğum sonrasına bilinçli bir şekilde hazırlamak amacıyla "Gebe Bilgilendirme Sınıfı, Gebe Okulu, Doğuma Hazırlık ve Danışmanlık Merkezleri"nin çalışma usul ve esasları belirlendi.

Genelge kapsamında, 2. ve 3. basamak kamu hastaneleri ve özel hastaneler bünyesinde hizmet verecek Gebe Okulunda, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı sorumluluğunda ve sorumlu ebe eşliğinde gebe ve yakınlarına doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası döneme ilişkin eğitim ve danışmanlık hizmeti sunulacak.

Kamu ve özel bütün sağlık kurumları hizmet verecek

Aynı hizmetler, toplum sağlığı ve aile sağlığı gibi merkezler bünyesinde gebe bilgilendirme sınıflarında verilecek. Benzer hizmetler, tıp merkezlerinde veya serbest çalışma izni ve yetkisi bulunan kişilerce Doğuma Hazırlık ve Danışmanlık Merkezi adı altında açılacak yerlerde gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili daha önce yayımlanan genelge ile sadece kamuya ait sağlık kuruluşlarında oluşturulan gebe bilgilendirme sınıflarına yönelik kuralların belirlendiği ifade edilen açıklamada, yeni genelgeyle kamu, üniversite, özel hastaneler bünyesinde hizmet verecek gebe okulları ile doğuma hazırlık ve danışmanlık merkezleri, günün ihtiyaç ve beklentilerine uygun hizmet sunumu için yeniden düzenlendiği bilgisine yer verildi.

Etiyopyalı doktorlar Türk sağlık sistemine hayran kaldı
HAYAT
Etiyopyalı doktorlar Türk sağlık sistemine hayran kaldı

Aç kalmak ömrü uzatıyor
HAYAT
Aç kalmak ömrü uzatıyor

Sağlık Bakanlığından 'aşı komplikasyonu' açıklaması
HAYAT
Sağlık Bakanlığından 'aşı komplikasyonu' açıklaması

Türkiye'de 20 il termal kent olacak
HAYAT
Türkiye'de 20 il termal kent olacak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.