Hayat Sınır ötesi seferberlik

Uyuşturucu ile mücadele için ​sınır ötesi seferberlik

Sınır ötesi seferberlik

Türkiye, Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı kapsamında, beyaz zehire karşı başlattığı savaşı sınır ötesine taşıyor. İlk olarak Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaşayan Türk gençlerine ulaşılacak. Gurbetçi çocuklarının uyuşturucuya karşı bilinçlendirmesi sağlanacak.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Uyuşturucu ile mücadelesini sınır ötesine taşıyan Türkiye, gurbetçilerimiz yaşadığı Avrupa’yı da ajandasına dahil etti. Gençleri uyuşturucu bataklığından kurtarmak için başlatılan seferberlik devam ediyor. Hükümetin hazırlayıp uygulamaya soktuğu Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı kapsamında. Aile ve Sosyal Politikalar, Adalet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor, İçişleri, Milli Eğitim, Gümrük ve Ticaret Bakanı ve Sağlık bakanlıkları, beyaz zehire karşı kolluk, önleme, bilinçlendirme ve tedavi gibi konularda çaba harcıyor.

İLK DURAK AVUSTURYA

Yapılan çalışmalarda, özellikle Batı Avrupa ülkelerinde uyuşturucu kullanımının yüksek düzeyde olduğunun ortaya çıkmasının adından Türkiye, yurt içindeki faaliyetlerini sınır ötesine taşımaya karar verdi. Bu amaçla uyuşturucuyla mücadele planına, 5 milyon vatandaşımızın yaşadığı Avrupa da dahil edildi. Özellikle Türk nüfusun yoğun olduğu bölgeler hedef seçildi. Bu çerçevede ilk olarak Avusturya’nın başkenti Viyana’dan çalışmalara başlanacak. Bu kentte yaşayan Türk gençlerine ulaşılarak uyuşturucuya karşı bilinçlendirmeleri sağlanacak.

AVRUPA BAŞI ÇEKİYOR

Avrupa 2017 Uyuşturucu raporuna göre kokain Avrupa’da en yaygın kullanılan uyuşturucu türü. Yaşları 15 ila 65 arasında değişen 17,5 milyon Avrupalının yüzde 5,2’sinin, kokaini denediği tahmin ediliyor.

Dünya nüfusu hızla zehirleniyor
DÜNYA
Dünya nüfusu hızla zehirleniyor

Birden zulmü hatırladılar
GÜNDEM
Birden zulmü hatırladılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.