Hayat Suriyeli çocukların gözünden hayat

Suriyeli çocukların gözünden hayat

Gaziantep'te, Suriyeli çocukların çektiği fotoğraflar ile yaşamlarını yansıtan karelerin yer aldığı sergi açıldı.

Haber Merkezi AA
Uluslararası Mavi Hilal Vakfı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) desteğiyle Gaziantep ve Şanlıurfa'da yaklaşık 4 bin Suriyeli çocuğun eğitim ve psikolojik desteğinin sağlandığı merkezler, Suriyeli çocuklara önemli katkılar sağlıyor.

Bu kapsamda İl Halk Kütüphanesi'nde açılan "Suriyeli Çocukların Gözünden Hayat" fotoğraf ve kısa film sergisinde, Gaziantep, Şanlıurfa ve İslahiye'de yaşayan Suriyeli çocukların çektikleri fotoğraflar ile çocukların yaşamlarını yansıtan kareler sergilendi. Ayrıca 4 Suriyeli çocuğun hayatından kesitlerin bulunduğu kısa filmin gösterimi yapıldı.

Serginin açılışında konuşan Gaziantep Vali Vekili Cemalettin Özdemir, 17 Ağustos depreminin ardından çocukların ihmal edildiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Depremden sonraki süreçte en çok üzüldüğüm konu, geçici işlerin peşinde koşarken o çocukları ihmal ettik. Ne eğitsel olarak ne de psikolojik olarak yanlarında olabildik. O çocukların yaşadıkları travmanın kalacağını düşünüyorum. Bu programla çocuklara ulaşmakla çok kıymetli iş yapıldığını gördüm. Göç de bir travma ve çocukların yanında olup umutlarının sönmemesine katkı sağlamak ciddi anlamda hayır işlemektir."

Fotoğrafların çekiminde çocuklarla birlikte olan üniversite öğrencisi Ece Baca da Suriyelilerin yaşadıklarını anlatabilmek için projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti. Bu konuda insanları duyarlı olmaya çağıran Baca, serginin Ankara ve İstanbul'da da açılacağını kaydetti

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Başkan Vekili Muzaffer Baca ise serginin açılışında emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılışına Suriyeli çocukların da katıldığı sergi, 3 gün gezilebilecek.
Abone Ol Google News
Karadeniz'de 'Fatih' tespit kuyularını kazacak 'Kanuni' test edecek
Ekonomi

Karadeniz'de 'Fatih' tespit kuyularını kazacak 'Kanuni' test edecek

Türkiye'nin milli sondaj gemileri Karadeniz'de birlikte çalışmaya hazırlanıyor. Fatih sondaj gemisi, doğal gaz keşfedilen Sakarya Gaz Sahası'nda tespit kuyularını açacak, Kanuni ise kuyu testlerini yapıp saha geliştirmek için gerekli verilerin elde edilmesini sağlayacak. Karadeniz'de toplam 405 milyar metreküp doğal gaz keşfedilen Sakarya Gaz Sahası'nda, Fatih sondaj gemisinin gelecek aydan itibaren art arda iki tespit kuyusu açması, Kanuni'nin ise kuyu testlerini yapması planlanıyor.
Güçlerini TEMSA’nın geleceği için birleştirdiler
Ekonomi

Güçlerini TEMSA’nın geleceği için birleştirdiler

Temsa Ulaşım Araçları’nın Sabancı Holding ve PPF IndustryCo (Skoda Transportation ana ortağı) tarafından satın alınması konusunda tüm resmi süreçler tamamlanırken 50 yıldan uzun süredir Türk sanayisine hizmet eden TEMSA’da yeni yatırımların önü açıldı.
Ablasını öldüren kardeş, adresi Melek'in erkek arkadaşından almış
Gündem

Ablasını öldüren kardeş, adresi Melek'in erkek arkadaşından almış

Diyarbakır'da, ablası Melek Aslan'ı, eski erkek arkadaşı Orhan Vatansever'in yaptığı suçlamalardan dolayı sokak ortasında öldüren Mustafa Aslan, savcılığa verdiği ifadede cinayetin tüm detaylarını anlattı. Adıyaman'da yaşadığını ve ablası Melek'in Diyarbakır'da kaldığı adresi Orhan Vatansever'den aldığını söyleyen Aslan, "Ona Diyarbakır'da ablamı nasıl bulacağım diye sorduğumda bana, 'Ben sana yardımcı olurum, yerini bulurum. Diyarbakır'da arkadaşlarım var, takipteler. Ben istediğimi istediğim zaman bulurum, sen merak etme. Sana şimdi ablanın bir fotoğrafını göndereceğim' diyerek ablamın ev içinde, ağzında sigara, bakışları sarhoş gibi baygın bakar halde resmini yolladı" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.