HayatSuudi-Türk ilişkileri ve Başbakan Yıldırımın ziyareti

Suudi-Türk ilişkileri ve Başbakan Yıldırım’ın ziyareti

İki ülke arasında ekonomik işbirliği G-20 üyeleri olmaları hasebiyle günden güne gelişmektedir. İki ülke bölgedeki en büyük iki iktisadi güce sahip olup, aralarındaki işbirliğinin iki kardeş halkın çıkarlarına müsbet yansıyacağı kesindir.

Haber MerkeziYeni Şafak
Başbakan Binali Yıldırım, Suudi Arabistan'da Kral Selman bin Abdülaziz ile görüşmüştü. (Fotoğraf: AA)
Başbakan Binali Yıldırım, Suudi Arabistan'da Kral Selman bin Abdülaziz ile görüşmüştü. (Fotoğraf: AA)

ABDULKERİM EL HUREYCİ-SUUDİ ARABİSTAN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ

Suudi Arabistan Krallığı ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki tarihi ve kültürel ilişkiler köklü bağlara dayanmakta olup 1900'lardan ve merhum Kral Faisal Bin Abdulaziz’in Türkiye'ye 1966 yılında gerçekleştirdiği ilk ziyaretinden bu yana iki ülke arasındaki ilişkiler çeşitli sahalarda devam eden bir gelişim kaydetmektedir.

Zaman zaman medyada abartılarak yer alan Suudi-Türk uyuşmazlığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığı, bazı bölge meselelerinde bulunan ufak farklılıklara rağmen bilakis yetkililerin çabaları ve bölge konularındaki tutumları iki ülke çıkarlarına uygun olarak ilişkileri geliştirme yönünde olduğu bilinmektedir.

İLİŞKİLER ZİRVE NOKTADA

İki Kutsal Mescid Hizmetkarı Kral Salman Bin Abdulaziz Al-Saud ile Ekselansları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu ilişkiler ortak işbirliğinden daha ileri ufuklara taşınmış ve iki büyük ülke liderini 5 zirve biraraya getirmiştir. Bu çerçevede 2015 yılında Antalya’da düzenlenen G20 zirvesine katılım, ardından İki Kutsal Mescid Hizmetkarı’nın 2016 yılında Ankara’ya düzenlediği ziyaret ve İstanbul’da düzenlenen İslam Zirvesi’ne katılım, bu esnada politik, ekonomik ve kültürel işbirliği anlaşmalarının yapılması gerçekleşmiştir. Bütün bunların ışığında iki ülke Dışişleri Bakanları’nın başkanlığında oluşan Suudi-Türk Koodinasyon Konseyi’nin kurulmasıyla ilişkiler zirveye ulaşmıştır.

Son olarak, Suudi Arabistan Krallığı, 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul›da düzenlenen İİT olağanüstü Kudüs zirvesine katılmıştır. İki Kutsal Mescit Hizmetkarı sözkonusu zirveye bir heyet gönderilmesini özellikle önemsemiş ve İslam İşleri Davet ve İrşat Bakanı Sayın Salih b. Abdulaziz b. Muhammed Al-Eshaikh anılan Suudi heyetine başkanlık etmiştir. İstanbul’da bu zirvenin düzenlendiği sırada İki Kutsal Mescit Hizmetkarı Şura Meclisi’nin 7. dönem ikinci yıl çalışmaları oturumu esnasında bir konuşma yaparak Suudi Arabistan’ın iç ve dış siyasetini belirlemiştir. Özellikle Suudi Arabistan’ın Filistin Meselesi ile ilgili tutumunun sabit olduğuna vurgu yapmış, Amerika’nın Kudüs ile ilgili kararını şiddetle kınamıştır.

İKİ KARDEŞ HALK

Daha sonra 27 Aralık 2017 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Binali Yıldırım Suudi Arabistan›a bir ziyaret gerçekleştirmiş ve medyanın oluşturduğu bulanık havayı ortadan kaldırmıştır. Özelikle bu ziyaret Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerinin öneminin boyutunu herkese göstermiştir. Zira iki ülke arasında ekonomik işbirliği G-20 üyeleri olmaları hasebiyle günden güne gelişmektedir. İki ülke bölgedeki en büyük iki ekonomik güce sahip olup, aralarındaki işbirliğinin iki kardeş halkın çıkarlarına olumlu olarak yansıyacağı kesindir.

ŞEREF KONUĞU OLACAK

Ayrıca iki taraf arasında askeri işbirliği etkin bir şekilde devam etmektedir. Bunun en güzel kanıtı ise, Türkiye 25 Şubat-3 Mart 2018 tarihleri arasında Riyad’da düzenlenecek ‘Silahlı Kuvvetler Yerli Sanayinin Desteklenmesi Fuarı’na şeref konuğu olarak katılacaktır.

Buna ek olarak, önümüzdeki yaz ayında İstanbul Topkapı bölgesinde Suudi Tarihi Eserler Fuarı›nda Suudi Arabistan›ın kültür ve tarihi mirası sergilenecektir. Bu etkinlik iki ülke arasında turizm, tarihi miras ve kültür alanlarındaki ilişkiler ve karşılıklı fuarlar düzenlenmesi çerçevesinde gerçekleşecektir.

TURİST SAYISINDA REKOR

Ayrıca 2017 yılında Türkiye›ye gelen Suudi turist sayısında bir rekor kırılmış ve istatistik verilere göre 2017 Ocak-Ağustos ayları arasında Türkiye›ye gelen Suudi turist sayısı yaklaşık 500 bin’e ulaşmıştır. Buna karşı hac ve umre için kardeş Türk vatandaşlarından Suudi Arabistan›a birçok kişi gelmiştir.

Sözkonusu siyasi bağlamda, bölgesel konjonktürün ilişkilerin gidişatında büyük rol oynadığı şüphesizdir, sayın Yıldırım'ın dile getirmiş olduğu gibi “Suudi Arabistan ve Türkiye uzun vadede bölgesel barış ve istikrarın sağlanması konusunda temel ülkelerdir». Birçok bölgesel mesele ile ilgili bakış açılarımızın yüzde doksanının mutabık olduğunu vurgulamak isterim. Ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin devamlılığı sadece ikili ilişkilerimiz için değil bölgesel barış ve istikrarın bekası içinde şarttır.

Geriye kalan yüzde on ile ilgili ise benim şahsi görüşüm bunların amaç ya da hedef gibi temel ihtilaflar değil, sadece bazı meselelerin ele alınma yönteminden kaynaklanan farklılıklar olduğudur. Son olarak da şunu belirtmek isterim ki her iki ülkenin hükümetleri, aralarında var olan köklü insani, dini ve tarihi ilişkilerin yanı sıra, birçok bölgesel mesele ile ilgili aralarında bulunan iletişim, istişare ve görüş alışverişinin devamlığına büyük önem vermektedir.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.