Hayat Tasavvufaçoklu bakış

Tasavvufa çoklu bakış

İslâm ve tasavvuf araştırmacısı Annemarie Schimmel’in “Tasavvuf Notları” adlı eseri meraklı okura bir yol haritası sunuyor. Alman yazar hem Doğu hem de Batı’dan birçok alimin tasavvufa bakışlarına yer veriyor. Schimmel’in bazen okuduğu bir mısraya bazen yüz yüze tanıştığı bir alimle hatırasına tanık oluyoruz.

Haber Merkezi Yeni Şafak

DİLA İŞLEYEN

Annemarie Schimmel, Türk okurunun çokça aşina olduğu bir isim. Çoğu tasavvuf üzerine olan pek çok kitabı Almanca’dan çevrildi, Samiha Ayverdi ile mektuplaşmaları basıldı ve Sufi Yayınları’ndan otobiyografisi olan “Doğudan Batıya” kitabı yayımlandı. En son olarak da tasavvufa gönül vermiş Türkiye aşığı bir oryantalist olan Annemarie Schimmel’in tasavvufa giriş mahiyetindeki eseri “Tasavvuf Notları”, orijinal dili olan Almanca’dan Türkçe’ye ilk kez çevrildi ve raflarda yerini aldı.

FİKİRLER, ANILAR VE MISRALAR ARASINDA

Tasavvuf Notları tasavvufa giriş mahiyetinde bir eser ancak klasik giriş kitapları gibi kitabî bilgiler içermiyor. Annemarie Schimmel’in kendine has üslubunu yansıtıyor evvela. Zaman zaman mübalağalı ifadelerden geri durmayan Schimmel, tarihî olayları kendine has kurgusuyla aktarıyor. Kitap boyunca da kronolojik bir anlatım tercih etmemiş Annemarie Schimmel. Yeri geliyor anılarından da bahsediyor. Tanışma şerefine erdiği büyük mutasavvıflarla karşılaşmalarından, onların sözlerinden nasıl etkilendiğinden bahsediyor ve bu anılarını aktarıyor yer yer bizlere. Samimi üslubu sayesinde bu bilgiler zihnimizde çok kolay yer ediyor. Kuru kuru kalmıyor hiçbir cümlesi Schimmel’in, mesela Hallac-ı Mansur’u anlatırken birden 50’li yıllarda tanıştığı bir Türk şeyhten bahsediyor. Onun Hallac-ı Mansur’a olan yaklaşımını eleştirerek anlatıyor meramını. Ayrıca Hallac’dan mısralar aktarıyor, bununla da kalmıyor Goethe’den bazı mısraları örnek gösteriyor. Annemarie Schimmel gibi hem Doğu hem de Batı kültürüne hâkim olan birinden beklenebilecek bir tavır bu. Kitabın asıl tadı da buradan kaynaklanıyor. Büyük mutasavvıfları, tasavvufî kavramları, ilahi aşkı anlatırken Yahudilik ve Hristiyanlıkta nasıl algılandığından, konu ile ilgili Batı’daki çalışmalardan bahsedebiliyor. Bu da kitaba ayrı bir boyut katıyor, okurun kitaptan aldığı zevk de katlanıyor.

REKLAM

Evvela tasavvufun nasıl oluştuğundan bahsettiği bölüm olan Tasavvufun Teşekkülü’nde olaylar ve şahsiyetler kronolojik olarak aktarılsa da daha sonraki bölümlerde, bilhassa Sufi ve Edebiyat ile Tasavvuftaki Tarikatlar bölümünde coğrafyalara göre ayrı ayrı sınıflandırma yapıyor Annemarie Schimmel. Zaten kendisi hayatı boyunca dünyayı dolaşmış, çeşitli ülkelerden yüzlerce mutasavvıfla tanışmış bir isim. Özellikle kitapta tasavvufun günümüzdeki ahvalini anlattığı bölümde kendi hayatından örneklerden bolca yararlanıyor. Siyasi hayata eklemlenen gruplardan olduğu kadar René Guénon, Frithjof Schuon, Seyyid Hüseyin Nasr gibi isimlerin yer aldığı gelenekselcilerden de bahsetmekte. Bu anlamda neredeyse her tasavvufî harekete değiniyor kitabında Annemarie Schimmel, kimse onun kaleminden uzak kalmayı başaramıyor. Çok da iyi yapıyor çünkü bu kısa kitabında detaylı bir şekilde değinmese de gerekli bilgileri veriyor ve kaynak kitaplar önererek okuru ileri okumalar için teşvik ediyor. Okumaya kanamayanlar, hep daha fazlasını arayanlar için paha biçilmez bir kitap “Tasavvuf Notları”. Alıp okumalı.

En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.