Hayat Toplum aşevi kuyruğunda

Toplum aşevi kuyruğunda!

İstanbul'daki ilçe belediyelerine bağlı aşevlerine olan talep krizle birlikte arttı. Bazı belediyeler, artan ihtiyaçlar doğrultusunda aşevlerinin mevcut kapasitesini artırdı

Haber Merkezi Yeni Şafak
Yaşanan ekonomik krizle birlikte İstanbul'daki ilçe belediyelerine bağlı aşevlerine olan talep de arttı. Bazı ilçe belediyeleri, krizle birlikte yardıma muhtaç insanların sayısındaki artış nedeniyle aşevlerinin mevcut kapasitesini artırırken, Pendik Belediyesi de aşevini büyütme kararı aldı. Her kesimden insanın etkilendiği kriz, hayırsever vatandaşların bağışlarının da azalmasına neden oldu. Fatih Belediyesi Eğitim Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Levent Yardımcı, belediyeye bağlı bir aşevi bulunduğunu belirterek, geçen yıl aşevininin 600 olan kapasitesini gelen taleple birlikte 1,000'e çıkardıklarını söyledi. Güngören Belediyesi'ne bağlı aşevinin sorumlusu Musa Mert krizden önce aşevinde günde 600-700 kişiye yemek verdiklerini hatırlatarak, "Daha önce vatandaşların buraya gelmesini bekliyorduk. Ama krizden sonra buraya gelen vatandaşların sayısı arttı" diye konuştu.

Talebi karşılamak zorlaştı

Zeytinburnu Belediyesi, ilçede bulunan bir aşevinde kriz öncesi zamanda bin 500 vatandaşa yemek verirken, artan taleple birlikte şimdi 2 bin vatandaşa yemek veriyor. Maltepe Belediyesi de, sadece Ramazan ayında açılan aşevinin normal zamanlarda da yemek verebilmesi için birtakım çalışmalar yapıldığını bildirdi. Bu arada, Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Eyüp'teki imarethane de, günde 2 bin kişinin yemek ihtiyacını karşılıyor. Beyoğlu Belediyesi'ne bağlı bir aşevinde de, gezici araçlarla bin 500 kişiye yemek veriliyor.

AŞEVİNE EK TESİS YAPILIYOR

Pendik Belediyesi, krizle birlikte artan ihtiyacı karşılamak için Şeyhli'de bir süre önce yaptırdığı aşevini büyütme kararı aldı. Belediye, vatandaşların taleplerini karşılayabilmek için mevcut aşevine ek bina yapıyor. Belediye Başkanı Erol Kaya, ekonomik krizin paralelinde beyaz masa ve aşevine gelen taleplerde ciddi artışların olduğuna dikkat çekerek, bu rakamı 2 bin kişiye çıkaracaklarını bildirdi. Bakırköy Belediyesi, kriz öncesi 2 bin kişiye yemek verirken, şu anda bu rakam 3 bin 500'e ulaştı. Belediye yetkilileri, gelen ihtiyacı karşılamaya çalıştıklarını söylediler. Eyüp Belediyesi, ilçedeki seyyar aşeviyle 650 kişiye yemek veriyor. İhtiyacı karşılayamayan belediyeye çok sayıda vatandaştan erzak talebi geldiği bildirildi. Bahçelievler Belediyesi'nin bir aşevinde pişirilen yemek belediye binasının alt katı ve Yenibosna'da dağıtılıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.