Hayat Türk tarihçi Necati Demir Alp Er Tunganın mezarının yerini Özbekistan devletine aktardım

Türk tarihçi Necati Demir: Alp Er Tunga'nın mezarının yerini Özbekistan devletine aktardım

Türk hakanı Alp Er Tunga’nın mezarını bulduğunu iddia eden Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir, mezarın Özbekistan’da olduğunu fakat tam yerini güvenlik sebebiyle açıklayamadığını söyledi. Demir, elindeki bütün verileri Özbekistan devletine aktardığı bilgisini paylaştı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Türk tarihçi Necati Demir: Alp Er Tunganın mezarının yerini Özbekistan devletine aktardım
Prof. Dr. Necati Demir

Yaptığı çalışmalar sonucunda efsanevi Türk hakanı Alp Er Tunga’nın mezarını bulduğunu öne süren Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir, açıklamalarda bulundu.

MEZAR ÖZBEKİSTAN'DA

Alp Er Tunga’nın mezarının Özbekistan’da olduğunu fakat tam yerini şu anda güvenlik sebebiyle açıklayamadığını belirten Prof. Dr. Demir, şunları söyledi:

  • Şimdiye kadar Alp Er Tunga hakkında detaylı bir çalışma yapılmamış. Ben yapmaya çalışıyorum. Türk destanlarının tamamını yayınlamaya çalışıyorum. Bu konular arasında Alp Er Tunga çok önemli bir yere sahip. Yaklaşık 25 yıldır bu konu hakkında veri topluyorum. Büyük bir arşiv oluşturdum. Kimsenin bilmediği 3 tane Alp Er Tunga Destanı’nın nüshasını buldum.

Bunlar üzerinde de çalışıyorum. Alp Er Tunga hakkında çok fazla bilgiye erişince, alan araştırması yapmak için Özbekistan’a gittik. Özbekistan’da alan araştırmasına İran-Turan sınırındaki Ceyhun Irmağından başladım. Daha sonra Buhara’ya geçtim. Buharalı yazar Narşah-i 942’de bir kitap yazmış. O kitapta Alp Er Tunga’nın Buhara şehrini kurduğunu, orada yaşadığını ve orada öldüğünü yazmış.

Başka kaynaklar da Alp Er Tunga’nın mezarının Buhara’da olduğunu yazar. Ben de eldeki kaynakları kullanarak mezarın yerini tespit ettim. Mezar bir kümbet şeklinde ve hemen şehrin yanında yer almakta. Şu an güvenlik açısından mezarın yerini açıklayamıyorum. Elimdeki bütün verileri Özbekistan devletine aktardım. İlgili bakanlıklar ilgileniyor. Oraya bir türbe yaptırmak istiyorum hedefim bu.

Türk tarihçiden heyecanlandıran açıklama: Alp Er Tunga’nın mezarını buldum
HAYAT
Türk tarihçiden heyecanlandıran açıklama: Alp Er Tunga’nın mezarını buldum

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.