Hayat Türkiye Odessa Film Festivalinde ağırlanacak

Türkiye Odessa Film Festivali'nde ağırlanacak

Türkiye, Ukrayna'da yarın başlayacak "9. Odessa Film Festivali"ne konuk ülke olarak katılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan bilgilere göre festivalin "Konuk Ülke: Türkiye" bölümünde, Türk sinemasının son dönemdeki önemli örnekleri arasında yer alan, bakanlığın destek verdiği "Kelebeğin Rüyası", "Albüm", "Sarmaşık" ve "Kalandar Soğuğu"nun gösterimi yapılacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Türkiye Odessa Film Festivalinde ağırlanacak
Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ukrayna ile Doğu Avrupa'nın en önemli film festivallerinden biri kabul edilen etkinliğin dokuzuncusu, 15-23 Temmuz'da düzenlenecek. Odessa Film Festivali'nde, Türkiye konuk ülke olarak yer alacak.

Küratörlüğünü Uluslararası Sinema Yazarları Örgütü Başkanı Alin Taşçıyan'ın yaptığı festivalin "Konuk Ülke Türkiye" bölümünde, Türk sinemasının son dönemdeki önemli örnekleri arasında yer alan, bakanlığın destek verdiği "Kelebeğin Rüyası", "Albüm", "Sarmaşık" ve "Kalandar Soğuğu"nun gösterimi yapılacak.

Türk sinemasının klasikleri arasında gösterilen, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu yaptırılan, Yılmaz Güney'in "Umut" filmi de festivalde izleyiciyle buluşacak.

Türkiye Hindistan'da da konuk ülke olacak

Etkinliğe, "Albüm"ün yönetmeni Mehmet Can Mertoğlu ile oyuncusu Murat Kılıç, "Kalandar Soğuğu"nun yönetmeni Mustafa Kara, yapımcısı Nermin Aytekin ve senaristi Bilal Sert de katılacak. Festival kapsamında, Alin Taşçıyan, yönetmen Yüksel Aksu ve yapımcı Olena Yershova Yıldız'ın konuşmacı olarak yer alacağı "Turkish Focus" başlıklı panel düzenlenecek. Panelde, yerli film izlenme oranı bakımından yüzde 57 ile Türkiye'yi Avrupa'da birinci sıraya taşıyan ticari yapımların başarısı ele alınacak.

Türkiye, 25 Ağustos-5 Ekim'de dünyanın sayılı festivallerinden "40. Montreal Uluslararası Film Festivali", 20-27 Ekim'de de Hindistan'ın prestijli organizasyonlarından "18. Mumbai Film Festivali"ne konuk ülke olarak katılacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.