Hayat Türkiyede ikinci kez 40 kişilik ekip kadavradan rahim nakli gerçekleştiriyor

Türkiye'de ikinci kez: 40 kişilik ekip kadavradan rahim nakli gerçekleştiriyor

Türkiye'nin kadavradan ikinci rahim nakli Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılıyor. Prof. Dr. Ömer Özkan ve Prof. Dr. Özlenen Özkan başkanlığındaki 40 kişilik ekip tarafından gerçekleştirilen ameliyat saat 04.30'da başladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Türkiyede ikinci kez: 40 kişilik ekip kadavradan rahim nakli gerçekleştiriyor
Ameliyat, 40 kişilik ekiple sabah karşı 04.30'da başladı.

Türkiye'nin kadavradan ikinci rahim nakli Alanya'da yaşayan doğuştan rahim yokluğu yaşayan, 11 yıllık evli ve 5 yıldır nakil bekleyen 31 yaşındaki Havva Erdem'e gerçekleştiriliyor. Prof. Dr. Ömer Özkan ve Prof. Dr. Özlenen Özkan ile Prof. Dr. Bülent Aydınlı, anestezi uzmanı Necmiye Hadimioğlu ve organın bağışlanmasında aileyle görüşme yapan AÜ Organ Nakli Koordinasyon Birim Sorumlusu öğretim görevlisi Nilgün Bilal'in de aralarında bulunduğu 40 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirilen nakil ameliyatının 4-6 saat sürmesi bekleniyor. 37 yaşında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen hastanın yakınlarının bağış yaptığı belirtildi.

Dünyanın beklediği haber geldi: Kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert anne oldu
HAYAT
Dünyanın beklediği haber geldi: Kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert anne oldu


İLK NAKİL 2011'DE YAPILMIŞTI
Dünyanın ve Türkiye'nin başarılı ilk kadavradan rahim nakli Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından 8 Ağustos 2011'de Derya Sert'e yapılmış ve Sert, 4 Haziran 2020'de sağlıklı bir bebek dünyaya getirmişti.

Dünyanın ilk kadavradan rahim nakliyle doğan Ömer Özkan bebek 1 yaşında
HAYAT
Dünyanın ilk kadavradan rahim nakliyle doğan Ömer Özkan bebek 1 yaşında

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.