Hayat Türkiyenin en büyük kitap okuma yarışması

Türkiye'nin en büyük kitap okuma yarışması

Düzenlediği bilgi yarışmalarıyla 6 yılda 2 milyonu aşkın kişiye kitap okutan Server Gençlik Derneği, kitap okuma yarışmasına katılanlara, Türkiye genelinde onlarca umre, binlerce farklı dallarda ödül verecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’na 500 binden fazla öğrencinin katılması bekleniyor. Son başvuru tarihi 16 Şubat olan yarışmada tek şart kitap okumak ve okuduğu eserden online ve yazılı sınava girmek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv

Server Gençlik Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları bu sene 7. defa düzenleniyor.

2013 yılından bu yana düzenlenen yarışmalara bugüne kadar 117 ülkeden 2 milyon 169 bin kişi katıldı.

  • Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada “Her sene farklı bir konu belirleyerek insanların kitap okuma alışkanlığı edinmesi ve kültürel değerlerimizi öğrenmesini amaçlıyoruz. Geçen yıllarda İngilizce, Arapça ve Türkçe dilinde 81 ilde 4 bine yakın sınav merkezinde Türkiye’nin en geniş katılımlı sivil organizasyonunu düzenledik. Bu sene Güzel Ahlâk temasını konu edeceğimiz kitapların okunacağı yarışmaya İlköğretim, Ortaokul ve Lise öğrencileri katılabilecek. Öğrenciler www.ufkayolculuk.com sitesine girerek yarışmaya kayıt olabilir. Son başvuru tarihi 16 şubat 2019. Yarışma sonunda umre başta olmak üzere çok sayıda farklı ödüllerimiz var. Farklı kategorilerde toplam değeri bir milyon TL tutan ödül vereceğiz. Öğrenciler okuması gereken kitapları internet ortamından ya da il ve ilçe temsilciliklerimizden teslim alabilecek” ifadeleri yer aldı.

Okunan kitaplardan yazılı olarak sınav yapılacak.

Başvurular 16 Şubat’ta sona erecek

Yapılan açıklamada “Biz güzel ahlâkı yeniden evrensel değer haline getirerek huzur ortamına katkı sağlamak istiyoruz. ‘İçindeki Güzelliği Paylaş’ sloganıyla öğrencilerin içinde saklı olan güzel ahlâkı dışarı çıkarmaya çalışacağız. İlkokul kategorisinde Semiha Bahadır’ın Güzel Ahlâk Yolculuğu, Ortaokul için gene aynı yazarın Erdemler Kampı, Lise için İhyau Ulumi’d-din’den kesitlerle Güzel Ahlâk, Arapça kategorisinde ise Bidayetül Hidaye isimli kitap okunacak.

Bu kitaplar uzmanlar tarafından titiz bir çalışma sonucu belirlendi. Yarışmaya kayıtlar şu anda devam ediyor.

16 Şubat 2019 tarihinde online kayıtlar tamamlanarak 17-18 Şubat 2019 tarihinde online sınav yapılacak. Bu sınava katılanlar 17 Mart’ta yazılı sınava alınacak. 13 Nisan’da ise düzenlenen törenle dereceye girenlere ödülleri taktim edilecek. Bu sene ödülleri tabana yayma ve daha çok kişiye ulaştırma anlamında Türkiye geneli ödüllerin yanı sıra il, ilçe, okul bazında ödüller de dağıtacağız” ifadeleri yer aldı.

Geçtiğimiz yarıyıl tatilinde “Haydi Çocuklar Camiye” projesiyle toplumda farkındalık oluşturan Server Gençlik Derneği, Yarışmanın son kayıt haftasına girerken “Haydi Gençler Ufka Yolculuğa” sloganıyla gençlere kitap okuma alışkanlığı kazandırarak güzel ahlâklı bireylerin yetişmesinde katkı sağlamayı amaçlıyor.

Kaçırılmış gibi yapıp ailesinden fidye istedi
HAYAT
Kaçırılmış gibi yapıp ailesinden fidye istedi

İnsan vücudundaki yağlardan yaptı 32 dolara satıyor
HAYAT
İnsan vücudundaki yağlardan yaptı 32 dolara satıyor

Tuzlandığı için ölen bebekler var
HAYAT
Tuzlandığı için ölen bebekler var
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü. Görüşmeye ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı, Erdoğan'ın dün attığı bir tweeti alıntılayarak 'Terörizmi yenin' ifadesini kullandı. Trump'ın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da Twitter hesabından görüşmeye dair açıklama yaptı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ABD'li mevkidaşıyla telefonda görüştü
Gündem

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ABD'li mevkidaşıyla telefonda görüştü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Güler, Milley görüşmesinde, Suriye'deki güvenlik durumu ve günlük gelişmeler ele alındı.
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: Ambargo açıklaması yapanlar kapımıza gelecek
Gündem

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: Ambargo açıklaması yapanlar kapımıza gelecek

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Konya Teknik Üniversitesince Gelişim Yerleşkesi'nde düzenlenen 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde açılış dersi verdi. Demir, Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesine ilişkin, "Son gelişmelerle de gördük, belli şekilde hedeflerimize ulaşmaya doğru gidiyoruz. Eğer bu sözler tutulmazsa ne olur? Operasyon devam eder. Biz kendi hedefimize ulaşana kadar bildiğimizi okuruz. Bugünlerde gördüğümüz gibi dostumuz çok az. O dost gibi görünenler, mesela geçen hafta ambargo açıklaması yapan ülkelerin bir kısmı yarın kapımıza bazı şirketlerle gelecek, geçmişte geldikleri gibi" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.