Hayat Türkiyenin tohumları Afganistana ulaştı

Türkiye’nin tohumları Afganistan’a ulaştı

Afganistan’da yaşanan kıtlığa çare olabilmek amacıyla İHH tarafından hazırlanan 100 ton buğday tohumu, Afganistan’a ulaştı. Ülkede faaliyet gösteren HAS İnsani Yardım Derneği’ne teslim edilen tohumların, en kısa zamanda çiftçilere dağıtılarak Afganistan’a umut olması bekleniyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiye’nin tohumları Afganistan’a ulaştı
İHH

Afganistan'daki son krizin ardından "Yalnız bırakma" sloganıyla bir kampanya başlatan İHH İnsani Yardım Vakfı; Kabil, Ghazni, Meydan Şar, Saidabad, Tahar, Kunduz, Baglan ve Kandahar şehirlerindeki yaklaşık 18 bin Afgan'a gıda kumanyası ulaştırdı. Yardımlardan, en ücra köylerde yaşayan yetim aileleri ile engelli vatandaşların yanı sıra mülteci kampları ve hastaneler de faydalanırken, son olarak bölgeye tohum gönderildi. Tohumlar, başkent Kabil’de düzenlenen törenle bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından ve İHH’nın bölgedeki partneri olan HAS İnsani Yardım Derneği yetkililerine teslim edildi.

Törene; Türkiye Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut, Türkiye Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, İHH Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Hüseyin Oruç, İHH İnsani Diplomasi Koordinatörü Abdullah Altay, İHH Afganistan Sorumlusu Mücahit Kılıç ve Afganistan Tarım Bakanı Abdurrahman Raşid katıldı.

“STK’lar eksik kaldığımız yerleri tamamlıyorlar”

Başkonsolos Semih Lütfü Turgut, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin devlet ve sivil toplum örgütleriyle dünyanın dört bir köşesinde ihtiyaç sahibi insanlara el uzattığını dile getirdi. Tohumların Kabil'e ulaşmasında emeği geçen İHH ve Afgan yetkililere teşekkürlerini sunarak sözlerine başlayan Turgut, "Türkiye hem devleti hem de halkıyla ihtiyaç sahiplerine her zaman yardım etmiştir. İmkanı ölçüsünde dünyanın her yerine ulaşmıştır" dedi. Türkiye'nin devlet kurumlarıyla ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzattığına değinen Turgut, "Bizim eksik kaldığımız yerde, ulaşamadığımız veya yapmış olduğumuz faaliyetleri tamamlayıcı mahiyette sivil toplum kuruluşlarımız her zaman sahada bizimle birlikte olmuştur. Bu yardımlar, halklar arasında ilişkileri geliştirme ve ön yargıları kırma özelliğine sahiptir" ifadelerini kullandı.

“Afganistan’a gelinebildiğini gösterdik”

Hüseyin Oruç ise konuşmasında, "İHH olarak 30 yıldır dünyadaki kriz bölgelerinde çalışmalar yapıyoruz. Bu 30 yılda öğrendiğim en önemli şey yardımdan öte kardeşlik getirdiğimizdir. Yardım etmekten ziyade, biz sizinle beraberiz, kardeşiz demeye geldik” dedi. Türk halkını Afganistan'ı yalnız bırakmamaya davet eden Oruç, "İHH olarak dünyanın birçok noktasında kapıyı açan kurum olduk. Afganistan'daki yeni dönemde de Türkiye'den ilk yardım TIR’larının buraya ulaşmasına vesile olduk. Afganistan'a gelinebildiğini gösterdik. Bu olabildiğine göre, bütün Türkiye, İslam coğrafyasına sesleniyorum: “Siz de gelebilirsiniz. Gelmek zorundasınız. Bugün gelmek zorunda olduğumuz gündeyiz!” ifadelerini kullandı.

Dünyada buğday tohumunun bereketin sembolü olduğuna işaret eden Oruç, "Biz umut ediyoruz ki bu gelen ilk TIR’lar bereket olur. Bunlar binlerce TIR’ın ilk göstergesi ve habercisi olurlar inşallah. Biz Afganistan halkını yalnız bırakmadık ve yalnız bırakmayacağız inşallah." diye konuştu. Oruç, yardım tırlarının Kabil'e ulaşmasında katkısı olan Türk ve Afgan yetkililere teşekkür etti.

İklim çeşitliliğine göre 4 farklı tohum

100 ton tohum, hayırseverlerin destekleriyle Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün Eskişehir, Kırşehir ve Konya depolarından satın alınmıştı. Türkiye'de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üretilen REİS, BAYRAKTAR 2000, ES26 ve SÖNMEZ 2021 tohumları, geçtiğimiz haftalarda 3 farklı ilden 5 farklı TIR’a yüklenerek Afganistan'a uğurlanmıştı.

Afganistan coğrafyası göz önünde bulundurularak tercih edilen 4 farklı tohum çeşidi, kendi özelliklerine göre farklı fiziki şartlara sahip arazilere ekilecek. İklim, toprak yapısı, gübreleme, yağmur ve sulamaya göre verimi değişen tohumlar, verim alınmaya başlandığında hem Afgan çiftçiler için hem de gıdaya ulaşmakta zorluk çeken Afgan halkı için umut vesilesi olacak.

Asker yönetime el koydu

Asker yönetime el koydu

Alıkonulan Cumhurbaşkanı Kabore istifa etti.
Allah rızası için sesimizi duyun

'Allah rızası için sesimizi duyun'

​Yolda mahsur kalan oyuncu Şafak Sezer isyan etti.
İstanbuldaözel araç yasağı

İstanbul'da
özel araç yasağı

Saat 13.00'e kadar trafiğe çıkılamayacak.
Antalya'da<br>kar şaşkınlığı

Antalya'da
kar şaşkınlığı

​Vatandaşlar kendini dışarı attı.
Anadolu'dan İstanbul'a<br>ulaşım trafiğe açıldı

Anadolu'dan İstanbul'a
ulaşım trafiğe açıldı

​Karayolları Genel Müdürlüğü son durumu paylaştı.
İstanbul'a<br>geçiş izni yok

İstanbul'a
geçiş izni yok

​Vali Cevdet Atay: Mağduriyetlerin yaşanmaması için yola çıkmayın.
Doğu Avrupa'ya 50 bin asker

Doğu Avrupa'ya 50 bin asker

​ABD, Ukrayna krizini fırsata çeviriyor.
İBB cenazeyi yolda bıraktı

İBB cenazeyi yolda bıraktı

Araç kara saplanınca "cenazenizi kendiniz taşıyın" dediler.
Mahsur kalanlara valilik sahip çıktı

Mahsur kalanlara valilik sahip çıktı

​İstanbul Valisi Yerlikaya: 3 bin 180 hemşerimizi otellere, misafirhanelere ve yurtlara yerleştirdik
Uçuş iptal saati uzatıldı

Uçuş iptal saati uzatıldı

İstanbul Havalimanı'nda iniş ve kalkışların iptal saati 13.00'e kadar uzatıldı.
Dışarı çıkmayın

Dışarı çıkmayın

​AFAD, vatandaşlardan zorunlu olmadıkça yola çıkmamalarını istedi.
Aziz Sancar Kampüsü şubatta açılıyor

Aziz Sancar Kampüsü şubatta açılıyor

Prof. Aziz Sancar: Benim için onur ve gurur kaynağı.
PKK ve ABD DEAŞ'lıları kaçırdı iddiası

PKK ve ABD DEAŞ'lıları kaçırdı iddiası

​Esed'in milletvekili Musab el-Halebi Lübnan basınına konuştu.
16-18 yaş grubuna da TURKOVAC

16-18 yaş grubuna da TURKOVAC

​İki doz BioNTech'lilere uygulama başladı.
Ev sahibi ve kiracılar davalık

Ev sahibi ve kiracılar davalık

​Artan kira tespit ve tahliye davaları yüzünden mahkemelerin iş yükü çoğaldı.
Kıbrıs'ta iktidar kazandı

Kıbrıs'ta iktidar kazandı

Ulusal Birlik Partisi (UBP) yüzde 39,54 ile seçimi birinci bitirdi.
Tarıma fiyat hakemi geliyor

Tarıma fiyat hakemi geliyor

​Çiftçi ile alıcı arasında fiyat sorunu anında çözülecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.