Hayat UHİM PKKnın çocuk askerlerine neden sessizsiniz?

UHİM: PKK'nın çocuk askerlerine neden sessizsiniz?

Defalarca gündeme gelen PKK'nın çocuk militanlarına karşı dünya sessizliğini koruyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Uluslararası İnsan Hakları İzleme Merkezi (UHİM), "PKK, 18 yaşından küçük toplam 2 bin 52 çocuğu kandırarak dağa kaçırdı. Cenevre Sözleşmesi uyarınca bu savaş suçudur" diyerek, "Pkk'nın çocuk askerlerine neden sessizsiniz?" şeklinde uluslararası kamuoyunu sorguluyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Terör örgütü PKK, çocukları hain planlarını uygulamak için piyon olarak kullanıyor.
Terör örgütü PKK, çocukları hain planlarını uygulamak için piyon olarak kullanıyor.
Terör örgütü PKK, hain planlarını uygulamak için, çocuk ve kadınları kullanıyor. PKK'nın imaj çalışmasını yürüten batı başta olmak üzere, dünya kamuoyu bu duruma karşı sessiz. Son verilere göre, PKK, 18 yaşından küçük toplam 2 bin 52 çocuğu kandırarak dağa kaçırdı. Bu çocuklardan 554'ü 15 yaşından küçük ve Cenevre Sözleşmesi'ne göre, bu bir savaş suçu.

PKK çocukları piyon olarak kullanıyor

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Merkezi (UHİM) “Pkk'nın Çocuk Askerlerine Neden Sessizsiniz?" başlığıyla bir basın toplantısı düzenledi. UHİM tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ülke topraklarımızda küresel sistemin taşeronluğunu üstlenen terör örgütlerine yönelik yürütülen operasyonlar esnasında, terör örgütü mensuplarına teslim olmaları yönünde yapılan çağrılar kimi zaman olumlu karşılık bulmaktadır. Konuyla ilgili medyaya yansıyan görüntüler incelendiğinde, teslim olanların büyük çoğunluğunun çocuk ve gençlerden oluştuğu görülmektedir. Henüz eğitim çağında bulunan bu çocuk ve gençler, yaptıkları açıklamalarda, terör örgütü tarafından kandırıldıklarını, bir heves uğruna girdikleri bu yanlış yolda örgütün kendilerine değer vermediğini gördüklerini, onları yalnız bırakarak çatışmalarda piyon olarak kullandıklarını ifade etmişlerdir.

PKK'nın son iki yılda kaçırdığı çocuk sayısı
15 yaşından küçük çocukları savaştırıyorlar

Operasyonlar vesilesiyle bir kez daha kamuoyunun gündemine yansıyan bu durum, aslında daha önce yayımlanan resmi rakamlarla da teyit edilmiştir. Emniyet ve jandarma kayıtlarına göre 2013 yılı Ağustos ayını takip eden iki yıl boyunca, terör örgütü PKK'nın 18 yaşından küçük toplam 2 bin 52 çocuğu kandırarak dağa kaçırdığı yönünde başvuru gerçekleşmiştir. Öte yandan bu çocuklardan 554'ü 15 yaş ve altındadır ki, Cenevre Sözleşmesi uyarınca 15 yaşından küçük çocukları silah altına almak ya da onları silahlı çatışmalara aktif bir şekilde katarak kullanmak bir “Savaş Suçu"dur.

Neden sessizsiniz?

UHİM olarak, çocukları PKK tarafından kaçırıldığı için oturma eylemi yapan ailelerle 2014 yılı Haziran ayında Diyarbakır'da gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde bu acı gerçeği teyit eden bilgiler elde edilmiştir. Hatta, onlarca aile ile yapılan birebir görüşmelerde, PKK tarafından kaçırılan çocukların sayısının bilinenin çok üzerinde olduğu, örneğin sadece Van'da, görüşme tarihine kadarki son bir yıl içerisinde ilk ve ortaöğretim çağındaki 1.500 çocuğun PKK tarafından kaçırıldığı ifade edilmiştir.
Bu vahim tablo karşısında uluslararası kamuoyuna soruyoruz:

UCM ve AİHM başta olmak üzere, uluslararası yargı mercileri, terör örgütünün bu uygulaması karşısında neden sessiz kalırlar?
Amnesty, Human Rights Watch, Save The Children gibi, sürekli olarak Asya ve Afrika'daki çatışma bölgelerinde “çocuk savaşçı" tehlikesini gündeme taşıyan ABD ve Avrupa merkezli sivil toplum kuruluşları, neden PKK'nın, çocukları ailelerinin elinden alarak kendi ülkelerine karşı savaştıran bir teröriste dönüştürmesini konu alan bir rapor hazırlamazlar?

PKK ile yapılan 'çocuk sözleşmesini' yok ettiler
DÜNYA
PKK ile yapılan 'çocuk sözleşmesini' yok ettiler

Geneva Call'a çağrı

PKK ile 2013'te “Cenevre Çağrısı Uyarınca Çocukların Silahlı Çatışmaların Etkilerinden Korunmasına Dair Taahhütname"yi imzalayan ve “Türkiye'de hukuki yaptırım uygulayabilecek bir mekanizmamız bulunmuyor ancak ihlal durumu tespit edilirse bunu kamuoyuyla mutlaka paylaşacağız" diyen İsviçre merkezli Geneva Call adlı kuruluş, kamuoyuyla paylaştığı sözleşmeyi neden sitesinden kaldırır ve ortaya çıkan bu açık ihlal karşısında neden herhangi bir açıklama yapmaz?

BM ve AB'ye eleştiri

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği başta olmak üzere küresel kuruluşlar ve bu kuruluşlara bağlı olarak faaliyet gösteren ilgili alt kuruluşlar, neden savaş suçu olarak kabul gören bu uygulama karşısında, Türkiye Cumhuriyeti'nin yanında yer aldıklarını belirtmezler?

Yayınlarında terör örgütünü sempatik göstermekten çekinmeyen uluslararası medya organları, bugüne kadar onbinlerce çocuğu ve ailelerini mağdur eden bu durumu neden gündemlerine taşımadılar?"

Kadın teröristin pişmanlık dolu mektupları
GÜNDEM
Kadın teröristin pişmanlık dolu mektupları


/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.