Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Hayat Uzmanlar uyardı Çiğ tavukları yıkamayın
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Uzmanlar uyardı: Çiğ tavuğu yıkamak ölüme götürebilir

Uzmanlar uyardı: Çiğ tavukları yıkamayın

Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi'ndeki (CDC) uzmanlar, neden çiğ tavukları asla yıkamamamız gerektiğini sosyal medyadan açıklayarak, "Yıkamak, tavuktan mikropları mutfaktaki diğer yiyeceklere veya mutfak eşyalarına yayabilir” dedi.

Haber Merkezi Diğer
Uzmanlar, çiğ tavukların yıkanmasının riskli olduğunu belirtti.
Uzmanlar, çiğ tavukların yıkanmasının riskli olduğunu belirtti.

Birçoğumuz düşünmeden tavuğu yıkar ve ondan sonra pişiririz. Ancak bu işlemi yapmak ciddi sorunlara yol açabiliyor. Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi, bu konu üzerine tweet attı:

"Çiğ tavuğunu yıkamayın! Yıkamak, tavuktan mikropları mutfaktaki diğer yiyeceklere veya mutfak eşyalarına yayabilir.”

Uzmanlara göre tavuğu yıkayarak mikropları öldürmek mümkün değil. Bu mikroplardan kurtulmak için tavuğu iyi bir şekilde yıkamak gerekir. Üstelik bu durum sadece tavuk için değil, diğer kümes hayvanları hatta yumurta için de geçerlidir.

Mikroplar yayılabilir

Tavukta bulunan kampilobakter bakterileri su yoluyla etrafa bulaşabilir. Bu bakteri, sinir hasarına ve komplikasyonlarına neden olabilir. Musluk, tezgah gibi yüzeylere sıçrayan mükroorganizmalar farkında olmadan tehlike yaratır.

Üstelik yıkanan tavukta gıda zehirlenme riski de artar. Mynet'in haberine göre, bu gibi sorunlardan kaçınmak için yapmanız gereken tek şey iyi bir şekilde tavuğu pişirmek.

Filizlenmiş sarımsakları sakın çöpe atmayın
FOTOĞRAF 8
Title
Mutfakta uzun süre durduğunda filizlenen sarımsakları genelikle yenmeyeceği düşüncesiyle çöpe atıyoruz. Ancak filizlenen sarımsak aslında çok daha faydalı. Filizlenen sarımsaklardaki antioksidan miktarı filizlenmemişe göre daha fazladır.
Title
Filizlenen sarımsağın ise zararlı olduğunu düşünür çöpe atıyoruz.
Title
Sarımsakların filizlenmesinin en önemli nedeni uzun süre kullanılmaması ve beklemesidir. Ancak yapılan son araştırmalarda sarımsağın filizlenmesinin çok faydalı olduğu ortaya çıktı.
Title
Sarımsak, damar tıkanıklığından kulak enfeksiyonlarına kadar pek çok rahatsızlığa iyi gelir. Yaşlanma sürecini kısalttığı bilinmektedir. Filizlenen sarımsağın virüsleri önleyerek kanseri engellediği belirtilmektedir.
Title
Filizlenmiş sarımsak damarlarda tıkanıklığı önler ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.
Title
Yani filizlenen sarımsak filizlenmeyen sarımsağa oranla daha fazla antioksidan barındırıyor.
Title
Bu nedenle filizlenen sarımsağınızı bir daha asla çöpe atmayın ve yemeğinize eklemekten çekinmeyin.
Title
Bir kabın içerisine az miktarda su koyun. Sarımsağı suya hafifçe değecek şekilde kabın içerisine koyun ve cam önüne yerleştirin. 1 hafta kadar bir sürede filizlendiğini göreceksiniz.
Filizlenmiş sarımsakları sakın çöpe atmayın
Mutfakta uzun süre durduğunda filizlenen sarımsakları genelikle yenmeyeceği düşüncesiyle çöpe atıyoruz. Ancak filizlenen sarımsak aslında çok daha faydalı.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.