Hayat Yapımcıya sahip çıktılar İstediğiniz rakamı veririz cesaretli olun

​Yapımcılara sahip çıktılar: İstediğiniz rakamı veririz cesaretli olun

Yapımcıya sahip çıktılar: İstediğiniz rakamı veririz cesaretli olun

Mars Grup ve yapımcılar arasındaki kriz devam ederken, pazarın yüzde 56'lık kısmına sahip olan Avşar Film ve Cinemapink yapımcılara çağrıda bulundu. Her iki grup da çağrısında, "İstediğiniz rakamı veririz. Yapımcı cesaretli olsun" dedi.

Haber Merkezi Diğer
Şahan Gökbakar, Yılmaz Erdoğan, Ata Demirer, Cem Yılmaz.
Şahan Gökbakar, Yılmaz Erdoğan, Ata Demirer, Cem Yılmaz.

Sinema pazarının yüzde 44'üne sahip Mars grupla yapımcılar arasındaki kriz devam ederken, pazarın yüzde 56'lık kısmına sahip olan Avşar Film ve Cinemapink yapımcılara çağrıda bulundu ve "Filmlerinizi biz gösterelim. İstediğiniz rakamı veririz" dedi. 350'ye yakın sinema salonuyla pazarın diğer büyük oyuncuları Cinemapink ve Avşar Sinemaları harekete geçti.

Cinemapink yetkilileri, "Yapımcının istediği rakamı vermeye hazırız, yeter ki film gösterime girsin" sözleri, Avşar Sinemalarının patronu Şükrü Avşar'ın da "Yapımcı cesaretli olsun. Filmler gösterime girsin. Bu işin sonunda Türk sineması kazanır" ifadeleri yer aldı.

Kavga büyüdü: Mars Grubu geri adım atmayıp 'başka yapımcıların da filmleri var' dedi
FOTOĞRAF 12
Title
​1 Ocak’ta vizyona girmesi beklenen “Organize İşler 2: Sazan Sarmalı” filminin vizyon tarihi ertelenmesiyle yapımcılar ve salon işletmecilerinin büyük bir kriz içinde olduğu ortaya çıktı.
Title
Film yapımcıları haklarının verilmediğini, promosyonlarla bilet fiyatlarının sürekli yükseltildiğini söylüyor.
Title
Son 5 yılda sürekli artan bilet fiyatlarına rağmen yapımcılara bilet başına 4,5-5 liralık pay veriliyor.
Title
​Türkiye’nin en büyük sinema işletmecisi Mars Grubu sattığı biletin yanına mısır-meşrubat promosyonları ekliyor. Yapımcılar 'Sinema salonlarında bizim filmlerimiz gösterilirken neden bize sizin film için promosyon yapabilir miyiz diye sorulmuyor' diyor.
Title
2011'de biletlerin ortalama fiyatı 9,50 TL idi. 2018'de biletlerin ortalama fiyatı 12,72 TL. 2011'de yapımcıların bilet başına payı 5,34 TL idi. Yapımcıların payları 2018'de de bilet başına 5,34 TL. Yapımcılar, işte durumdan şikayet ederek bilet fiyatlarındaki yükselişe göre paylarının 7,77 TL olmasını talep ediyor.
Title
​Ayrıca Mars Grubu, yapımcılar ile salon işletmecilerinin payının yarı yarıya olduğunu iddia ediyor.
Title
Mars Cinema Group Kurumsal İlişkiler ve Uyum Direktörü Av. Aslı Irmak Acar, yapımcılarla aralarındaki sorun konusunda geri adım atmayacaklarını belirterek 'Başka yapımcıların da filmleri var. Salonlarımız boş kalmaz' dedi.
Title
Cem Yılmaz: Emek verdiğimiz filmlerin en adaletli şekilde seyircisiyle buluşacağı günü bekliyorum. Film bizim,film sizin..Mısıra değil filme bilet alan milyonlarca seyircimize sorumluluğumdur.
Title
Yılmaz Erdoğan: Ben kampanyalı biletin sakıncalarını ilk kez 3 yıl önce dile getirmiştim. Bugün yaptığımızı o zaman yapmalıydık. Bu iş sinemayı bitirme noktasına getirdi. Biz bir ayrıcalık istemiyoruz. Filmlerimizi adaletli bir şekilde izleyiciyle buluşturmak istiyoruz
Title
Anlaşma sağlanmazsa popüler filmlerin hiçbiri vizyona girmeyecek.
Title
Şahan Gökbakar'ın konuya dair Instagram hesabından yaptığı açıklama.
Title
İşte vizyon tarihi ertelenecek olan filmler: ◊ Organize İşler 2: Sazan Sarmalı (Yılmaz Erdoğan) ◊ Kara Komik Filmler (Cem Yılmaz) ◊ Recep İvedik 6 (Şahan Gökbakar) ◊ Mucize 2: Aşk (Mahsun Kırmızıgül) ◊ Çiçero (Erdal Beşikçioğlu) ◊ Öldür Beni Sevgilim (Murat Boz, Seda Bakan) ◊ Bir Aşk İki Hayat (Bergüzar Korel, Engin Akyürek) ◊ Can Dostlar (Güldüy Güldüy ekibi)
Kavga büyüdü: Mars Grubu geri adım atmayıp 'başka yapımcıların da filmleri var' dedi
Yapımcılar ve salon işletmecileri bilet fiyatı yüzünden birbirine girdi. Özellikle Mars Grubu'nun bilet fiyatlarını promosyonlar ile yükselttiğini söyleyen yapımcılar 5 senedir bilet başına aldıkları 4,5-5 lira payın yükselmesini istedi. Yapımcılar mısır-kola ile yapılan promosyonlardan da rahatsız. Mars Grubu yetkilileri ise anlaşmaya yanaşmayarak, "Başka yapımcıların da filmleri var. Salonlarımız boş kalmaz" diyor. 1 Ocak'ta vizyona girmesi beklenen filmini geri çeken Yılmaz Erdoğan konuyla ilgili, "Bu iş sinemayı bitirme noktasına geldi" derken, Cem Yılmaz Twitter hesabından, "Mısıra değil filme bilet alan milyonlarca seyircimize sorumluluğumdur" ifadelerini kullandı.

Kriz Meclis'e taşındı

Hürriyet'in haberine göre, Meclis Komisyonu yarın Sinema Filmlerinin Desteklenmesi ve Sınıflandırılması ile ilgili 5224 sayılı kanunun güncellenmesine ilişkin Meclis'e sunulan yasa teklifini görüşecek. Türkiye'den yönetmenler ve oyuncular yasa teklifiyle ilgili dün bir çağrıda bulundu.

Aralarında Nuri Bilge Ceylan, Çağan Irmak, Kadir inanır ve Yılmaz Erdoğan'ın da bulunduğu 75 ismin yer aldığı Film Yönetmenleri Derneği bir bildiri yayınlayarak yasanın sınıflandırma ve değerlendirme ile ilgili maddelerinde, "Komisyonca uygun bulunulmayan filmler ticari dolaşıma ve gösterime sunulamaz" önermesinin kaldırılmasını, Türkiye'de düzenlenecek ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilecek filmlere yönelik düzenleme ile destekleme kurullarının oluşturulmasında sinema sektörü üyelerinin azınlığa düşürülmesinin düzeltilmesini talep ettiler.

Mars Grup dediğini yaptı: Yeni Cem Yılmaz'ı buldu
HAYAT
Mars Grup dediğini yaptı: Yeni Cem Yılmaz'ı buldu

Bakan Ersoy: Promosyon eşitliği bozuyor
HAYAT
Bakan Ersoy: Promosyon eşitliği bozuyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.