Hayat Yaz döneminde çocuk hastalıklarına dikkat

Yaz döneminde çocuk hastalıklarına dikkat

Yazın başlamasıyla birlikte çocuklarda hastalığa dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Zeynel Abidin Taşbaş, kirli su içilmesi, açıkta satılan gıdaların tüketilmesi ve kişisel temizliğe dikkat edilmemesinin hastalıklara davetiye çıkardığını belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
Yaz döneminde çocuk hastalıklarına dikkat
Yazın çocuklarda görülen pek çok hastalığın nedeni kirli su içilmesi, açıkta satılan gıdaların tüketilmesi ve kişisel temizlik geliyor.

Yazın başlamasıyla birlikte çocuklarda görülen pek çok hastalığın nedeninin kirli su içilmesi, açıkta satılan gıdaların tüketilmesi ve kişisel temizliğe dikkat edilmemesi olduğu bildirildi.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Zeynel Abidin Taşbaş, çocuklarda yazın soğuk algınlıklarında, öksürüklerde, nezle ve griplerde azalma olduğunu, bunun yerine daha yeni ve farklı hastalıklar görüldüğünü söyledi.
Kirli su içilmesi, açıkta satılan gıdaların tüketilmesi ve kişisel temizliğe dikkat edilmemesinin hastalıklara davetiye çıkardığını belirten Uzman Doktor Zeynel Abidin Taşbaş, “Çocuklardaki yaz hastalıkları, güneş çarpması, ishal ve kusma ile giden bağırsak enfeksiyonları, hepatit A, havuz enfeksiyonları, dış ve orta kulak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, deride mantar, böcek sokmaları, alerjik reaksiyonlar ve kırık çıkık gibi travmalardır. Bu mevsimde çocuklarda en sık görülen rahatsızlık yaz ishalleridir. Isı şartları, mikropların üremesini, gıdaların bozulmasını kolaylaştırıyor. Ülkemizde bu hastalığa yol açan nedenlerin başında enfeksiyonlar gelmektedir. İshalle birlikte kusma, karın ağrısı ve ateş oluşabilir. Yaz ishalleri dışkı, pis su, yıkanmamış yiyecekler ve havuz sularından bulaşır. Hijyen kurallarına dikkat edilmesi, özellikle yiyeceklerin iyice yıkanması ve temiz su içilmesi ile bağırsaklar mikroplardan korunur. İshal ve kusmada en önemli konu çocuğun sıvı ihtiyacının karşılanmasıdır. İshalli çocuğun beslenmesinde, pirinç unu, nişasta, patates gibi kompleks karbonhidrat içeren posalı yumuşak püreler kullanılmalıdır. Yoğurt bağırsak enzimlerine yardımcı olduğu için mutlaka ishal diyetinde yer almalıdır” dedi.
Uzman Doktor Taşbaş, besin zehirlenmelerinin sık rastlanan yaz hastalıklarından olduğunu anlatarak, “Sıcakta yiyecekler çabuk bozulur ve bu nedenle besinlerin pişirilse dahi buzdolabında saklanması gerekmektedir. Süt ve süt ürünlerinin de güvenli merkezlerden son kullanma tarihine bakılarak alınması gerektiğini unutmamak gerekir” diye konuştu.
"Havuz yerine denizi tercih edin"


Kız çocuklarında sıklıkla görülen idrar yolu enfeksiyonları sık idrara çıkma, karın ağrısı, ateş ve idrarda yanma ile belirti verdiğini kaydeden Uzman Doktor Taşbaş, idrar kültürü yapılarak, uygun antibiyotik ile tedavi uygulanabildiğini, enfeksiyonlardan çocuğu korumak için havuzdan çıkınca hemen duş aldırıp, mayosunu değiştirmek gerektiğini dile getirdi.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Zeynel Abidin Taşbaş, kirli su nedeniyle cilt ve kulak enfeksiyonları, Hepatit A, göz hastalıklarının sıkça görüldüğünü, havuz yerine denize girilmesinin tercih edilebileceğini vurguladı. Taşbaş şöyle konuştu:
“Deniz ve havuzdan sonra duş almak önemli. Havuza girmeden önce ayak mantarlarına karşı kullanılan özel bir solüsyon kullanılmalı. Yüzücü kulağı (dış kulak enfeksiyonları) ağrılı ve kaşıntılı kulak problemi olarak ortaya çıkabilen ve havuzdan kaynaklanan bir diğer yaz hastalığıdır. Korunmak için kulak tıpası kullanmak işe yaramaz ise çocuğunuzun kulağını kuru tutmak için havuzdan sonra dış kulak yolunu temizlemek gerekmektedir.”

İngiltere Başbakanı Johnson istifa etti
Dünya

İngiltere Başbakanı Johnson istifa etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson istifa etti. "Yeni bir lider seçilene kadar göreve devam edeceğim." diyen Johnson, dünyanın en iyi görevini bıraktığı için çok üzgün olduğunu dile getirdi. İngiltere’de bakanlar da dahil 50’den fazla hükümet görevlisinin art arda istifa etmesi siyasi krize neden olmuştu. Johnson Başbakanlık Ofisi 10 Numara'da Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle uzun süredir eleştiri ve istifa baskısı altındaydı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan doktor Ekrem Karakaya için başsağlığı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan doktor Ekrem Karakaya için başsağlığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya'da görev yaptığı hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden doktor Ekrem Karakaya’nın ailesiyle telefonda görüşerek taziyelerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, doktor Ekrem Karakaya’nın menfur bir saldırı sonucu vefat etmesinden büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, merhuma Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Malezya ile ortak aşı geliştirme çabaları içindeyiz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Malezya ile ortak aşı geliştirme çabaları içindeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakub ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Görüşmelerde ekonomi, yatırımlar, savunma sanayii, teknoloji, sağlık ve iletişim gibi çeşitli alanlardaki ilişkilerimizi kapsamlı şekilde ele aldık. Salgına rağmen ticaret hacmimiz geçen yıl 3.5 milyar dolar seviyesini aşmıştır. Bu yılın ilk 6 ayındaki rakamlar da istikrarlı artışın devam ettiğini gösteriyor. 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimizi kısa zamanda yakalayacağımızı gösteriyor. Hedeflerimize daha hızlı adımlarla ilerleme imkanına da kavuşacağız. Yerli ve milli aşımız Turkovac'ın Malezya'da kullanımına sunulması dahil, aşı teknoloji transferi gibi konularda müşterek çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.