Hayat Yeni antibiyotik burunda bulundu

Yeni antibiyotik burunda bulundu

Bilim insanları, burundaki bakterileri inceleyerek yeni bir antibiyotik türü buldu. Lugdunin adı verilen yeni ilaç, diğer antibiyotik türlerine karşı dirençli hale gelen MRSA gibi süper bakterilerin tedavisinde kullanılabilir. Bundan önceki son antibiyotik keşfi 1980'lerde yapılmıştı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Yeni antibiyotik burunda bulundu
Bilim insanları, burundaki bakterileri inceleyerek yeni bir antibiyotik türü buldu.
Antibiyotikler bugüne dek genelde toprakta bulunan bakteriler kullanılarak üretildi. Almanya'daki Tübingen Üniversitesi'nde yapılan son keşif ise insan vücudundaki bakterilere dayanıyor.Çalışmaya katılan bilim insanları, insan vücudunun daha pek çok antibiyotik üretilebilecek, bakir bir kaynak olduğunu söylüyor. Çünkü insan vücudunda rakip bakteri türleri arasında sürekli bir "alan ve gıda savaşı" sürüyor. Bu mücadelede antibiyotiklerin de kullanıldığından uzun süredir şüpheleniliyordu.

BBC'nin haberine göre; Alman ekip de burundaki "bakteri savaşlarını", özellikle de insanlardan %30'unun burnunda bulunan Staphylococcus aureus mikrobunu inceledi. Lugdunin adı verilen yeni ilacın diğer antibiyotik türlerine karşı dirençli hale gelen MRSA gibi süper bakterilerin tedavisinde kullanılabileceği ortaya çıktı. Yetkililer en son antibiyotik keşfinin 1980'lerde yapıldığını açıkladı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.