HayatYerli yabancı şairler Halep İçin Harekete Geç dedi

Yerli yabancı şairler 'Halep İçin Harekete Geç!' dedi

Uluslararası Genç Şairler Buluşması’na katılan yerli ve yabancı genç şairler, Halep’te yaşanan katliama tepkilerini dile getirdikleri videoda dünyaya “Halep İçin Harekete Geç!” diye seslendi. Videoda 30 yaş altı 40 şair, mesajlarını paylaşarak ülkelerindeki insanları katliama tepki göstermeye davet etti.

Haber MerkeziYeni Şafak
30 yaş altı yaklaşık 40 şair, ülkelerindeki insanları katliama tepki göstermeye, Halep için bir şeyler yapmaya davet etti.
30 yaş altı yaklaşık 40 şair, ülkelerindeki insanları katliama tepki göstermeye, Halep için bir şeyler yapmaya davet etti.
Sancak Medya organizasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği, Zeytinburnu Belediyesi ev sahipliğinde ve TİKA'nın katkılarıyla, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde devam eden “Uluslararası Genç Şairler Buluşması"na katılan şairler yayımladıkları özel video ile Halep'teki katliama tepki gösterdi.

Tepkilerini, “Halep İçin Harekete Geç!" adıyla sosyal medyada yayınladıkları 5 ayrı videoda dile getiren 30 yaş altı yaklaşık 40 şair, mesajlarında Halep'te bütün dünyanın gözü önünde yaşanan insanlık dramına dikkati çekerek, ülkelerindeki insanları katliama tepki göstermeye, Halep için bir şeyler yapmaya davet etti.

Videoda yer alan ve Uluslararası Genç Şairler Buluşması etkinliği için şu anda İstanbul'da bulunan yabancı genç şairlerin mesajları şöyle:

İtalya'dan Gaia Ginevra Giorgi:


“Halep'in sivil halkına en derinden bir barış ve destek mesajı göndermek istiyorum"

Bosna-Hersek'ten Safija Vehabovic:

“Baş sağlığı dileklerimizle veya destek sözlerimizle bir şeyleri değiştirmemiz güzel olurdu. Aslında çok şey yapabilecek olan insanlar var ama yapmak istemiyor, o yüzden bu günlerde yok olan tek şey insanlıktır."

Makedonya'dan Ana Glojshka:


“Etrafımızda bu kadar korkunç olaylar olurken, askerler sivillere saldırırken, özellikle Halep'teki olaylardan sonra ne diyebilirim ki? Yine de bundan sonra güzel olaylardan bahsedilmesini isterim. Aslında yapılabilecek çok şey vardır. Halep için dua edelim!"

İngiltere'den Rena Minegishi:

“Sivilleri güvenli bir şekilde Halep'ten çıkartmalıyız. Herkes güvenli bir sığınağı ve yaşanabilecek özgür bir ülkeyi hak eder. Biliyorsunuz ki orada çocuklar ve aileler var ve uluslararası bir topluluk olarak insanların katledilmesine seyirci kalamayız."

Hırvatistan'dan Alen Brlek:

“Sivillerin güvende olmalarını ve Halep'ten çıkışlarını sağlamalıyız. Ve birbirimizle savaşmaya son vermeliyiz. Hepimiz aynıyız ve barış içinde olmalıyız."

Hindistan'tan Sonet Mondal:

“Halep, seninleyiz. Unutma ki, sana atılan her bomba aynı zamanda insanlığa atılmıştır ve acınızı paylaşıyoruz. Sizinle sınırları aşacağız ve umuyoruz ki yakında her şey daha iyi olacak. Ümidiniz kırılmasın ve cesur olun, hep birlikte dik duracağız."

Macaristan'dan Ferenc Hyross:

“Dayanın, güçlü kalın. Ve Halep'in dışındakiler olarak bu acımasızlığa son vermeliyiz. Savaşlara son vermeliyiz ve insanları sömürmeye son vermeliyiz."

Bosna-Hersek'ten Mirzo Okic:

“Hintliler hakkında, Amerika yerlileri hakkında, Afrika'daki insanlar hakkında konuşabiliriz. 90'lı yıllarda Bosna'daki insanlar hakkında konuşabiliriz ve bugün Halep'teki insanlar hakkında konuşabiliriz. Ve aslında verilecek mesaj çok basit: Bir şeyler yapın! Beni ilgilendirmiyor, benim problemim değil demeyin. Çünkü büyük ihtimalle bir gün sizin de probleminiz olacak."

Macaristan'dan Tinko Mate:


“Bazen vahşeti açıklamaya ve anlamaya çalışıyorum ancak bunun bir yolu yok. Tarih boyunca vahşet adına ve din adına birçok yanlış yapıldı. Benim tek mesajım bu vahşete hayırdır. Umuyoruz ki bu süreç en yakın zamanda biter."

Portekiz'den Samuel F. Pimenta:

“İnsanları seviyoruz, hepimiz özgürüz ve mutlu olmayı istiyoruz. Diğer insanlarla da sevgi içinde yaşamak istiyoruz. Bu yüzden Halep'teki bombardımana son verin, Suriye'deki savaşa son verin."

Filistin'den Sultan El Kaysi:

“Halep için sessizliği bozmak istiyorum. Bu savaş, onların kentlerine de bulaşan bir dünya savaşı. Onlara şunu söylemek istiyorum, bu dünyadan bir şey yapmasını beklemeyin. Dünya Halep'ten önce kötülüğünü Bağdat, Gazze ve diğer birçok yerde de ispatladı. Sizi seviyoruz ve kalbimiz sizinle, elimizden sadece bu geliyor."

Fas'tan Outman El Derdabi:

"Halep'te yıkım ve ölüm istemiyoruz. Halep'te çiçekler ve çocuk gülümsemeleri istiyoruz."

Irak'tan Mona Kareem:

“Duygularımızı tarif edecek bir kelime yok, mesajlarımız size umut versin.

Türkiyeli şairlerin bir kısmı ise şunları söyledi

Konya'dan Murat Küçükçiftci:

“Halep'te tarihteki en büyük katliamlardan birisi yaşanıyor. Halep'in bu katliamlardan kurtulmasını, yeniden özgür günlerine kavuşmasını istiyoruz. Yazdığımız şiirler bu yolda atılacak adımların sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Halep'te yeniden özgür günler istiyoruz."

Kahramanmaraş'tan Cengizhan Konuş:

“Halep var olmalı, orada insanlar ölüyor hatta ölmüyor katlediliyor, soykırıma uğruyor, bunu durdurmak için bir şeyler yapın."

İstanbul'dan Melike Kılıç:

“Emrolunduğu gibi dosdoğru ol düsturu gereği, Halep'te bir katliam olduğunu ve doğru tarafta yer almak gerektiğini hepimiz söylemek hatta bunu haykırmak zorundayız. Halep'te bir katliam var ve mazlumların yanındayız, zalimi lanetliyoruz. Herkes bunu haykırmalı"ÖNERİLEN VİDEOLAR
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
ABD'li komutan PYD'li teröristleri ziyaret etti
Dünya

ABD'li komutan PYD'li teröristleri ziyaret etti

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel, terör örgütü PKK/PYD'nin kontrolü altındaki Rakka'ya gitti. Ziyaretin Afrin operasyonun hemen sonra gerçekleşmesi dikkatlerden kaçmadı.
ABD Afrin için Ankara'da
Gündem

ABD Afrin için Ankara'da

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cohen başkanlığındaki heyet, Suriye ve adli iş birliği gibi konularda görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Cohen başkanlığındaki heyet Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığında görüşmelerde bulunacak.
Sumudica'dan 'ofsayt' isyanı
Spor

Sumudica'dan 'ofsayt' isyanı

Kayserispor Teknik Direktörü Marius Sumudica, Galatasaray'a 3-1 yenildikleri maçtan sonra sert açıklamalarda bulundu. Rumen teknik adam, mücadeleyi kaybettikleri için üzgün olduğunu ifade ederken sarı kırmızılıların ilk golünün 1 metre ofsayt olduğunu söyledi.
Aubameyang'ın alternatifi hazır
Spor

Aubameyang'ın alternatifi hazır

Borussia Dortmund, Pierre Emerick Aubameyang'ın Arsenal'e transfer olması halinde Olivier Giroud'yu kadrosuna katacak.
11 rekor ile dünyanın en büyüğü olacak
Ekonomi

11 rekor ile dünyanın en büyüğü olacak

Cumhuriyetin 100. yılına 5 kala açılacak olan İstanbul’un üçüncü havalimanı rekor üstüne rekor kırıyor. Havalimanı, Yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi, günlük 3 bin 500 iniş-kalkış, 42 ayda tamamlanması, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 73 milyar liralık ekonomik katkısı, 225 bin kişiye istihdam, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi ve 62 kilometrelik güvenlik çemberiyle 11 alanda ilke imza atıyor.