Hayat Hayat
cocugu-uzeri-kirli-diye-minibus-koltuguna-oturtmadi
Çocuğu üzeri kirli diye minibüs koltuğuna oturtmadı
29 Mayıs 2019, 05:00
Mersin'in Erdemli ilçesinde bir yolcu minibüsüne binen çocuğun, üzeri kirli olduğu için koltuğa oturtulmaması tepkilere neden oldu.
ogrencili-aylik-akbili-40-liraya-dolacak
Öğrencili aylık akbili 40 liraya dolacak
15 Mayıs 2019, 04:00
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, öğrenci aylık mavi kart ücretinin 85 liradan 40 liraya indirilmesini oy birliğiyle kabul etti. İBB Meclisi'nde, "19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda kentteki toplu ulaşım hizmetinin ücretsiz verilmesi kararı" da oy birliğiyle kabul edildi. Meclis ayrıca, Ramazan Bayramı süresince İstanbul'da ulaşımın ücretsiz olmasına ilişkin teklifi de oy birliği ile kabul etti.
hayirli-cumalar
Hayırlı cumalar
10 Mayıs 2019, 05:00
dunyanin-en-kucuk-uluslararasi-koprusu
Dünyanın en küçük uluslararası köprüsü
08 Mayıs 2019, 01:00
Portekiz ile İspanya sınırında bulunan köprü, sadece 3.2 metre uzunluğu ile "Dünyanın En Kısa Uluslararası Köprüsü" ünvanını taşıyor.
gonca-vuslateri-set-calisanini-aglatmis
Gonca Vuslateri set çalışanını ağlatmış
03 Mayıs 2019, 04:00
YouTuber Oğuzhan Uğur, havalimanında hakarete maruz kalan kadın çalışana Twitter'dan destek veren oyuncu Gonca Vuslateri'nin set çalışanlarına bağırarak küfür ettiğini iddia etti.
hayirli-cumalar
Hayırlı cumalar
19 Nisan 2019, 10:00
O, yedi göğü tabaka tabaka yaratandır. Rahmân'ın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak (ve düzensizlik) görüyor musun? Mülk/3
torununa-kargoyla-bozuk-para-yollayan-dede
Torununa kargoyla bozuk para yollayan dede
12 Nisan 2019, 12:00
milli-savunma-bakanligi-ekrem-imamoglunun-anitkabirde-imzaladigi-defteri-kaldirdi
Milli Savunma Bakanlığı, Ekrem İmamoğlunun Anıtkabirde imzaladığı defteri kaldırdı
05 Nisan 2019, 05:00
İstanbul'dan Ankara'ya çıkıyor gidiyor. Sen mazbatanı aldın mı? Anıtkabir'in protokol işlevi nedir? Bundan haberi yok. Deftere nasıl yazılacağını bilmiyor. Öyle bir şey yazma hakkın da yok. Milli Savunma Bakanlığı defteri oradan çekti aldı.
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
İzmir'de 10 çocuklu ailenin en küçüğü ve 5 yıl boyunca haftada 3 gün diyaliz merkezine giderek yaşama tutunan 16 yaşındaki Seyfullah Erkul, İstanbul'da maganda kurşunuyla ölen 11 yaşındaki Mehmet Yasin Turhan'ın bağışlanan böbreğiyle adeta yeniden dünyaya geldi. İstanbul ve Ankara'da uygun alıcı bulunamayınca İzmir'de başarılı bir operasyon ardından sağlığına kavuşan Erkul, taburcu edildi.
Günde 30 dakika yeterli
Günde 30 dakika yeterli
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, asrın en tehlikeli hastalıklarının başında gelse de belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.
Masum sigara diye bir şey yok
Masum sigara diye bir şey yok
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankarada
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.
Peyniri böyle saklayın
Peyniri böyle saklayın
Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda saklamayı biliyor musunuz?
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacak.
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Kanser tedavisi için kemoterapi alan hastaların bu dönemde kesinlikle alternatif tıp ürünlerine giren zerdeçal, keten tohumu, propolis, reisha mantarı gibi besinleri kullanmamaları gerektiği belirtildi.
Tarihte Bir Mesele Olarak “Dönemlendirme”
Tarihte Bir Mesele Olarak “Dönemlendirme”
Her şeyden önce bir anlama teşebbüsü olan tarihte dönemlendirme dediğimiz şey; zarûretini, insan zihninin özellikle karmaşık meseleler karşısında idrâk faaliyetini gerçekleştirebilmek için başvurduğu parçalayıcı ve bölümlere ayırıcı husûsiyetinden alır.
Göbeklitepeye ziyaretçi akını devam ediyor
Göbeklitepe'ye ziyaretçi akını devam ediyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılını 'Göbeklitepe Yılı' ilan etmesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ün de talimatları ile turizmde bir çok yeni uygulamayı hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi'nin de katkılarıyla Göbeklitepe'ye son dönemlerin en yoğun ziyaretçi akını yaşanıyor.
Sihirli notaları ustalarından öğreniyorlar
"Sihirli notaları" ustalarından öğreniyorlar
Trakya Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi (TÜBAP) ve Erasmus programı kapsamında, Türkiye'de ilk kez uygulanan "Müzik Öğretmenleri Akdeniz Ağı" projesi başladı.
Hepimiz Nehir’de bir damlayız
Hepimiz Nehir’de bir damlayız
Edebiyatımızın emektar kalemlerinden Sabahat Emir’in yeni romanı “Nehir” okurla buluştu. Yazarlıkta 55 yılı geride bırakan Emir, insanoğlunun ezelî hayatını ve bir damladan okyanusa geçişini aktarıyor. Emir “Nehir bir insanlık macerası, hepimiz gibi bir damlanın serüveni” diyor.
3 bin yıllık lahit kapağına spreyle yazı yazıldı
3 bin yıllık lahit kapağına spreyle yazı yazıldı
Bartın'ın Amasra ilçesinde, Roma Dönemi'ne ait lahit mezar ve mezar kapağına sprey boyayla yazı yazıldı. İlçe Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Boran, sprey boyanın silinmesi için dernek olarak gerekli mercilere başvuracaklarını söyledi.
Fatih Sultan Mehmetin namaz kıldığı Ulu Cami zamana meydan okuyor
Fatih Sultan Mehmet'in namaz kıldığı Ulu Cami zamana meydan okuyor
Tokat'ta, Danişmendliler döneminde yaptırılan ve Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon seferi sırasında ibadetini yapmasından dolayı önemli bir yere sahip olan 873 yıllık Niksar Ulu Cami, farklı mimari yapısıyla dikkat çekiyor.
Turgutlu Kent Müzesine önemli bir arşiv daha kazandırıldı
Turgutlu Kent Müzesine önemli bir arşiv daha kazandırıldı
Özel bir koleksiyonerde bulunan Fotoğrafçı Ahmet Hamdi Yenice’nin negatif film arşivi, müze dostlarının katkılarıyla Turgutlu Kent Müzesi’ne kazandırıldı.
Kadın Belgesel Film Günleri başladı
Kadın Belgesel Film Günleri başladı
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen 5. Karadeniz Kadın Belgesel Film Günleri’nin açılışı ”Mirası Sırtlayanlar” isimli belgesel filmin galasıyla başladı.
Doğa en mükemmel tasarım
Doğa en mükemmel tasarım
Multi-disipliner sanatçı Arik Levy’nin Türkiye’deki en kapsamlı sergisi “Varoluş Kavşağı” Pilevneli Dolapdere’de ziyarete açıldı. Dünya, doğa, evren, tasarım gibi farklı kavramlara atıfta bulunana Levy, “Doğa ve doğal tasarım, görebileceğimiz en harika şeylerden biri. Biz insanlar ise bunun sadece çok küçük bir parçasıyız” diyor.
Şiir ve öykü atbaşı gider
Şiir ve öykü atbaşı gider
Şair ve yazar Suavi Kemal Yazgıç’ın şiirleri kadar öyküleri, kitap tanıtımları, söyleşileri de edebiyat dergileri ve kitap eklerinde yer alıyor. Kısa öykülerini “Dünyanın Çekmeceleri” adıyla bir araya getiren Yazgıç, “Bende şiir ve öykü atbaşı gider” diyor.
İstanbul’un kalbinde kitaba yer açıyoruz
İstanbul’un kalbinde kitaba yer açıyoruz
Bu yıl ilk kez düzenlenecek “Avrasya Kitap Festivali” cumartesi günü kapılarını açıyor. 200 yayınevini ağırlayacak festivalin onur konuğu Mustafa Kutlu, teması ise “Bir Uzun Hikaye” olacak. Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Kısakürek, “İstanbul’un kalbinde bir kitap festivali, buyurun gelin ve Uzun Hikâyenize buradan devam edin” dedi.
Yazmasam vebali büyük olurdu
Yazmasam vebali büyük olurdu
10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde roman dalında Dünya Bir Gelindir kitabıyla ödül alan Mehmet Sabri Genç, kitabının edebi bir tarih kitabı olduğunu söyledi. Ailesinin hikâyesi üzerinden bu toprakların 100 yıllık tarihini anlattığını belirten Genç, “Yazmasam vebali büyük olurdu” dedi.
Türk valslerini dünya dinleyecek
Türk valslerini dünya dinleyecek
Keman sanatçısı Cihat Aşkın, Türk müzik tarihindeki valslerden bir albüm hazırladı. Dede Efendi’den Sezen Aksu’ya uzanan besteler 15 Şubat’taki konserle dinleyiciyle buluşacak.
Polisiye bugünün toplumsal romanı
Polisiye bugünün toplumsal romanı
Münih Komplosu, Kavuran Soğuk gibi romanların yazarı Wolfgang Schorlau’ya göre polisiye edebiyat bugünün toplumsal romanı niteliğinde… Schorlau, “Polisiye bize hem hayattan hem de edebiyattan beklediğimiz sürükleyiciliği veriyor. Polisiye romanın bugün toplumsal roman olduğunu düşünüyorum” diyor.
DEAŞtan Iraklı polislere pusu: 8 ölü
DEAŞ'tan Iraklı polislere pusu: 8 ölü
Terör örgütü DEAŞ, Bağdat-Kerkük otoyolunda kurdukları pusu sonucu 8 polis hayatını kaybetti.
Teröre 200 TIR daha!
Teröre 200 TIR daha!
ABD’nin, DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle terör örgütü PKK/PYD’ye askeri yardımları devam ediyor.
Dünya misafirliğinin en güzel anı
Dünya misafirliğinin en güzel anı
Tuncay Günaydın'ın ilk kitabı 'Her Şey Mümkün', Türk Edebiyat Vakfı Yayınları'ndan çıktı.
Kapitalizm karşısında Kalbin Sesi
Kapitalizm karşısında Kalbin Sesi
Mustafa Kutlu göç, tarım toplumu, el emeği, zanaat, köylerin ihyası gibi esası tek, pek çok mesele hakkında yol açıcı teklifler getiriyor. Kapitalizmin ve teknolojinin insanlığı kuşatması bunların başında geliyor.
Matematiktenkorkmayın
Matematikten korkmayın
Matematik, genel olarak bir çoğumuza zor gelen, öğrencilerin korkulu rüyası derslerin başında gelme şampiyonluğunu hiçbir derse kaptırmayan bir ders. Evet biraz zor, biraz korkutucu ve daha emek isteyen bir ders belki ama bir o kadar da gerekli. Peki şimdi size bir edebiyat kitabıyla da matematik öğrenilir desem, matematiği sevdiren edebiyat kitapları var desem ne dersiniz?
Bir sinema manifestosu
Bir sinema manifestosu
Ünlü sinema kuramcısı Dudley Andrew, Sinema Nedir! İsimli kitabı bir soru cümlesi ile karşımıza çıksa da ünlemden de anlaşılacağı üzere soru sormaktan ziyade kuvvetli bir cevap verme niyetinde. Küre Yayınları’ndan çıkan kitapta Andrew, Andre Bazin’in Sinema Nedir? adlı meşhur eseri ve yazdığı makalelerin izinden gidiyor.
Türk öykücülüğü nereye evriliyor
Türk öykücülüğü nereye evriliyor
Bir yıllık, bir yılın nabzını tutmaya yeterli olur mu? Olur. Olmalı. Bunun için, hazırlayanın donanımına güvenmeniz lazım. Şöyle düşündüm. Bu yıllığı hazırlayan öykü dünyası içinden tanıdığım biri olmasa bile temel aldığı dergiler, öykülere sayfalarını açarken bir ön seçme yapmıştı zaten. Yıllığı hazırlayan kişinin seçtiklerini bir veri olarak almış olurum. Öyle de yaptım.
Yazdığı yetmez mi bir yazara/sanatçıya?
Yazdığı yetmez mi bir yazara/sanatçıya?
Mahir Ünsal Eriş’in Sarıyaz’ı rahat ve güzel anlatımıyla dikkatleri üzerine topluyor. Bu temiz dilin iki kaynağı var. Birincisi anlattığı, üzerine hikâyeler bindirdiği kişilerin dünyasına alabildiğine vâkıf olması. Onları kendi dil dünyaları ile birlikte verebilmesi. Fakat hikâyelerinde ‘işte bu fazla’ dediğimiz noktalar da var.
Popülizmin sağı solu
Popülizmin sağı solu
Sol Popülizm kitabında Chantal Mouffe solun bir çıkış için popülizmi benimsemesi, özellikle Avrupa konjonktürü açısından izlenmesi gereken bir süreci işaret ediyor. Irkçılığın, mülteci-yabancı-İslam düşmanlığının çok güçlendiği bir Avrupa’da popülizm solda bile olsa ister istemez “yerlileşecek”, milli tepkiler, linçler gerçekleştirecek, şiddeti çoğaltacak.
Edebiyat bir hayat ister
Edebiyat bir hayat ister
Edebiyat Atlası, öyküye ve öyküye dair yazılarıyla yakından bildiğimiz Necip Tosun’un on beşinci kitabı. Bir kılavuz niteliğindeki kitap hem yazarlığa hem de iyi bir okuyucu olmaya giden yolları anlatıyor. Tosun, “Yazmak, çileli, zor, neredeyse karşılıksız bir hayata talip olmak demektir.”diyor.
Karadeniz’de ferahlayın
Karadeniz’de ferahlayın
Türkiye’de her geçen gün kültür turlarına yönelenlerin sayısı artıyor. Tabi tercihlerin başında ise Karadeniz turları var. Samsun’un Nebiyan Dağı’ndan Trabzon Akçaabat’a, Uzungöl’den Rize Zil Kale’ye Karadeniz turuna çıkmak isteyenlere bir rota hazırladık.
Asıl 15 Temmuz araştırmaları yıllar sonra yapılacak
Asıl 15 Temmuz araştırmaları yıllar sonra yapılacak
Tarihimizdeki bütün büyük olaylar gibi darbelerin etkileri de sözlü ve yazılı kültürümüzde kendisine yer buldu. Darbeler üzerine araştırmalarda bulunan Serhat Aslaner, 15 Temmuz hakkında yapılan yayınları bir araya getirdi. Neşriyat tarihimizde en fazla içerik üretilen olay olduğuna dikkat çeken Aslaner, “Özensiz hazırlanmış, ‘siz neden bir çalışma yayınlamadınız’ sorusuyla karşılaşmamak için çıkartılan kitaplar da var. Öznel ve nesnel akademik metinlerin üretilmesi için biraz daha zaman gerekiyor. Asıl 15 Temmuz araştırmaları yıllar sonra yapılacaktır” diyor.
Katar’ın ilk rotasıİstanbul
Katar’ın ilk rotası İstanbul
Dünyayı dolaşan Arap yelkenlisi, Fath El Kheir (Hayır Kapısı) İstanbul’da Rumelihisarı’na demirledi. Katar’ın 2022’de ev sahipliği yapacağı Dünya Kupası’nın tanıtımı için yola çıkan yelkenli, Akdeniz ülkelerini gezerek hem ülkesinin Dünya Kupası ev sahipliğini hem de geleneksel Katar kültürünü tanıtacak. Katar Devleti İstanbul Başkonsolosu Mansoor Bin Abdulla Al-Sulateyn, “Katar ve Türkiye kardeş ülke. Bu nedenle ilk rotamız İstanbul oldu” dedi.
Pankartların dili değişti
Pankartların dili değişti
Bu sene bazı ODTÜ’lü öğrenciler öyle pankartlar açtı ki, siyasi göndermeli mesajlar gölgede kaldı. Törende, En’âm Suresi’nden bir ayet pankartta taşındı. “Evrensel değerleri öne çıkartmak istedik” diyen mezun Ebru Burkuk ve arkadaşı Yeni Zelanda’daki törer saldırısına dikkat çekti. Tıbbiyeli Hikmet’i hatırlatan Hacettepe Tıp mezunları ve çocuk gelinlere dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi öğrencileri de onlara katıldı.
Cambaz’ın çeşmelerinin gözü yaşlı
Cambaz’ın çeşmelerinin gözü yaşlı
15 Temmuz şehidi, çalışma arkadaşımız Mustafa Cambaz, camilerden sonra İstanbul çeşmelerini kayıt altına almak için çalışıyordu. Şehadet sonrası kimi çöplük olmuş kimi yol altında kalmış çeşmelerin yaşlı gözlerini ondan başka gören olur mu bilmiyoruz... Cambaz’ın çeşmelerle olan maceralarını yakın arkadaşı gazeteci Mehmet Şeker’den dinledik.
Mağara hastanesi kurtuluşumuzdu
Mağara hastanesi kurtuluşumuzdu
“Halep’teki Son Adamlar” belgeseli ile Oscar’a aday olan Suriyeli yönetmen Feras Fayyad yine oscarlık bir belgesel çekti. Suriye’nin Doğu Guato kentinde altı yıl boyunca yer altında hizmet veren hastanenin müdürü Dr. Amani’nin hikayesini anlattı. Personelin çoğunun kadınlardan oluştuğu hastanede binlerce hayat kurtardılar. Dr. Amani, “Yer altındaki bu mağara hastanesi bizim ve hastaların kurtuluş olmuştu.” ifadelerini kullandı.
Vişne ile üç başka tat
Vişne ile üç başka tat
Tarihi kıymeti yüksek ve her daim el üstünde tutulan vişnenin faydaları saymakla bitmiyor. Bu kadim meyve ile yapabileceğiniz konserve, tarhana ve muhallebi tariflerini sizinle paylaşıyoruz.
Mutfakta bu hatalarıyapmayın
Mutfakta bu hataları yapmayın
Yaz aylarında sıcaklardan ötürü besin zehirlenmeleri artıyor. Bu rahatsızlıkların önüne geçmek için mutfakta yemek hazırlarken yapılan ufak hataların farkına varmak gerekiyor.
Ayvacık sahilini temizleyen Genç İHH gönüllüleri: Büyük bir drama şahit olduk
Ayvacık sahilini temizleyen Genç İHH gönüllüleri: Büyük bir drama şahit olduk
İHH üyelerince hazırlanan sosyal sorumluluk projesi kapsamında Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi sahilinde temizlik çalışması yapıldı. Genç İHH Sorumlusu Muhammed İkbal Işık, gazeteci Kemal Öztürk'ün yazısı üzerine bölgeye gittiklerini ve bir drama şahit olduklarını belirterek, "Göçmenlerin ardında kalan çöpler için bir sosyal sorumluluk projesi geliştirdik. İnşallah alanı tamamen temizleyip buradan ayrılacağız" dedi.
Kuşlar oturma odasının avizesine yuva yaptı
Kuşlar oturma odasının avizesine yuva yaptı
Bursa'nın Osmangazi ilçesinde oturan Mengin ailesinin oturma odalarında bulunan, avizenin içine kuşlar yuva yaptı. Yaklaşık bir ay önce oturma odasının penceresinden içeri giren kuşlar, 3 gün içerisinde avizenin içine yuva yapmayı başardı. Dışarıda bulduğu küçük dal parçalarını avizenin içine taşıyarak yuvasını yapan kuşlar, yuvayı yaptıktan sonra yumurtlayıp kuluçkaya yattı. Bir ay zarfında dünyaya 2 yavru kuş geldi. Kuşlar hala avizenin içerisinde yaşıyor.
Anaokulu stajyerine başörtülü engeli: Gelme veliler istemiyor
Anaokulu stajyerine başörtülü engeli: Gelme veliler istemiyor
Sokakta, metroda, okulda... Başörtü nefreti gün geçtikçe artıyor. Her türlü saldırıya maruz kalan başörtülü kadınlar iş hayatında da birçok engel ile karşılaşıyor. Sevinç Abla Okul Öncesi Eğitim Kurumları'na başvuran stajyer Melike Erdal, işe başlayacağı sabah yetkililer tarafından telefonla aranarak, "Gelmene gerek yok, kurumun prosedürü gereği kapalı stajyer almıyorlarmış, veliler istemiyormuş" sözlerine maruz kaldı. Yapılan muamelenin yasalara aykırı olduğunu söyleyen Çalışma Hayatı Uzmanı Tarkan Zengin, mağdur olan kişilerin mutlaka yasal haklarını araması gerektiğini belirtti.
Cambaz’ı andık
Cambaz’ı andık
15 Temmuz gecesi FETÖ’cü darbecilerin kurşunlarıyla şehit olan Yeni Şafak muhabiri Mustafa Cambaz Çengelköy Mezarlığı’ndaki kabri başında dualar ve Kur’an tilavetiyle anıldı. Anma törenine Albayrak Grubu İcra Kurulu Üyesi Mesut Albayrak ve Albayrak CEO’su Ömer Bolat ile Yeni Şafak ve TVNET çalışanları katıldı.
Sancakta 15 Temmuz Kütüphanesi açıldı
Sancak'ta '15 Temmuz Kütüphanesi' açıldı
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Sırbistan'daki Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinin Novi Pazar şehrinde "15 Temmuz Kütüphanesi" açıldı. Kütüphane, özellikle Osmanlı döneminden kalma Türkçe ve Boşnakça eserlerin dijitalleştirilip saklanmasına katkı sağlanacak.
Motoruna yuva yapan kuşlar için tırını 45 gün çalıştırmadı
Motoruna yuva yapan kuşlar için tırını 45 gün çalıştırmadı
Ankara'nın Çubuk ilçesinde kuşların tırının motoruna yuva yaptığını gören Bahattin Gürses, 6 yavru yumurtadan çıkıp uçana kadar geçen 45 günlük süreçte aracını kullanmadı.
50 kilometre pedal çevirip yayladaki çocuklara oyuncak dağıttılar
50 kilometre pedal çevirip yayladaki çocuklara oyuncak dağıttılar
Hakkari'de, Emin Noyan ve Gıyasettin Tatlı başlattıkları 'Bir Oyuncak da Senden' sosyal sorumluluk projesi kapsamında, pedal çevirerek yaylada yaşayan çocuklara oyuncak götürdü.
Sivasta Zebra çatal kuyruklu kelebek görüldü
Sivas'ta 'Zebra çatal kuyruklu kelebek' görüldü
Türkiye'de çok az rastlanan 'Zebra çatal kuyruklu kelebek' türü, Sivas kent merkezi yakınlarında görüntülendi.
Sinemada reklam süreleri artık daha kısa
Sinemada reklam süreleri artık daha kısa
Sinema Kanunu'nda yapılan değişiklikle reklam sürelerine kısıtlama getirilen sinema salonları, 1 Temmuz itibarıyla ilgili yasa hükmünü uygulamaya başlayacak.
Çocuk sinemacılardan Vizontele
Çocuk sinemacılardan 'Vizontele'
Çocuk Sinema Okulu'nun çocuk sinemacıları, Yılmaz Erdoğan'ın Vizontele filmini yeniden çekti.
Avengers: Endgameden yeni bir rekor daha
Avengers: Endgame'den yeni bir rekor daha
Geçen hafta "Tüm zamanların gişede en iyi açılış yapan filmi" unvanını kazanan "Avengers: Endgame", ikinci haftasında "Tüm zamanların en hızlı şekilde 2 milyar dolar hasılatı aşan filmi" rekorunu kırdı.
Gişeyi alt üst etti: Türkiyede tarihe geçti
Gişeyi alt üst etti: Türkiye'de tarihe geçti
25 Nisan günü vizyona giren film Marvel Stüdyoları’ndan Avengers: Endgame, elde ettiği 24.059.000 TL’lik hasılat ile Türkiye'de vizyona giren yabancı filmler arasında "en iyi açılış" rekorunu kırdı.
Gişe açılış rekoru kırdı: 644 milyon izleyici
Gişe açılış rekoru kırdı: 644 milyon izleyici
"Avengers: Infinity War" filminin devamı niteliğinde olan ve bu hafta vizyona giren "Avengers: Endgame", tüm zamanların gişede en iyi açılış yapan filmi oldu. Film bir günde 644 milyon kişi tarafından izlenirken, bir hafta içinde 1 milyar dolarlık gişe hasılatı elde edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.
Ahmet Uluçayyın yarım kalan filmini Osman Doğan çekecek
Ahmet Uluçay'yın yarım kalan filmini Osman Doğan çekecek
Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2019-2 sayılı Sinema Destekleme Kurulu kararlarıyla yapım desteği almaya hak kazanan projeler arasında yer alan Ahmet Uluçay’ın yazdığı Bozkırda Deniz Kabuğu senaryosu, Osman Nail Doğan yönetmenliğinde hayata geçecek.
Kadir İnanırın oynadığı Kapı filminin hasılatı belli oldu
Kadir İnanır'ın oynadığı Kapı filminin hasılatı belli oldu
Kadir İnanır'ın 50'nci sanat yılını kutladığı 'Kapı' filmi, geçtiğimiz cuma 227 salonda gösterime girdi. İnanır'ın başrollerini Vahide Perçin, Aybüke Pusat ve Timur Acar ile paylaştığı yapım, 3 günde 14 bin 618 kişi tarafından izlendi.

Sinemadan vazgeçmeyelim
Sinemadan vazgeçmeyelim
‘Birlikte Yaşama Kültürü’ temasıyla düzenlenen Kısadan Hisse Kısa Film Günleri’nde ödül kazanan Onur Kök, sosyal medyanın yoğun kullanımıyla gençlerin sinemadan uzaklaştığına dikkat çekiyor. Kök, “Youtube’da zaman geçiren gençlerin çoğunun Ahmet Uluçay’ı tanıyacağını düşünmüyorum. Çabuk tüketen bir toplum haline geldik. Yeni nesil sinemadan vazgeçmemeli” diyor.
Diriliş Osman dizisinin yayınlanacağı kanal belli oldu
Diriliş Osman dizisinin yayınlanacağı kanal belli oldu
TRT 1'de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisi uzun süre ekranlarda yerini korumuş ve geçtiğimiz sezon final yapmıştı. Ertuğrul Bey'in oğlu Osman Bey'in ve Osmanlı Devlet'nin kuruluşunun anlatılacağı Diriliş Osman dizisinin kanalı da değişti. Dizi artık ATV'de ekrana gelecek.
Hercai dizisinde ayrılık
Hercai dizisinde ayrılık
Geçen sezon aldığı reyting rakamlarıyla dikkatleri üzerine çeken Mia Yapım imzalı Hercai dizisinde önemli bir ayrılık yaşandı.
Bir çocuktan RTÜKe şikayet: Lütfen dizi bitsin
Bir çocuktan RTÜK'e şikayet: Lütfen dizi bitsin

RTÜK'ün vatandaş bildirimleri raporuna göre, geçen yıl Üst Kurula 124 bin 234 şikayet ulaştı, bunların 48 binini dizi filmlere ilişkin bildirimler oluşturdu. RTÜK İletişim Hattı'na ulaşan bir çocuğun "Babam bir dizideki karısını döven karaktere çok benziyor. Annemle ben şu an babamdan kaçıyoruz. Lütfen diziyi bitirin de babam anneme aynısını yapamasın" bildirimi üzerine söz konusu yayına müeyyide uygulandı.

Çukurun Vartolusu Erkan Kolçak Köstendilin yeni projesi belli oldu
Çukur'un Vartolusu Erkan Kolçak Köstendil'in yeni projesi belli oldu

Çukur'un Vartolusu Erkan Kolçak Köstendil'in yeni projesi belli oldu. Köstendil, tek kişilik tiyatro gösterisi için Türkiye turnesine çıkıyor.

Diriliş Ertuğrul hayranlarını şoke eden fragman: Sezon finali yapıyor
Diriliş Ertuğrul hayranlarını şoke eden fragman: Sezon finali yapıyor

Yayınlandığı günden bu yana reyting rekorları kıran ve çarşamba akşamları ilk sırayı hiçbir yapıma kaptırmayan Diriliş Ertuğrul'da sona gelindi. Bu akşam son bölümüyle ekrana gelmesi beklenen dizinin fragmanında "final" değil "sezon finali" yazdı.

Diriliş Osmana yeni oyuncu: Çağan Alpi canlandıracak
Diriliş Osman'a yeni oyuncu: Çağan Alp'i canlandıracak
Denizli’de güvenlik görevlisi olarak çalışan 27 yaşında ve 1,93 boyunda olan Ramazan Keçelioğlu, dizide Osman Gazi’nin alplerinden ‘Çağan Alp’ karakterini canlandıracak.
Sen Anlat Karadeniz sevenlerine kötü haber
Sen Anlat Karadeniz sevenlerine kötü haber
Atv'nin sevilen dizisi Sen Anlat Karadeniz'in bu hafta 52. yeni bölümü ekrana gelmeyecek. 15 Mayıs Çarşamba akşamı ise Atv'nin yayın akışında değişiklik olacak.
Hercai dizisi yapım ekibinden hayranlara uyarı
Hercai dizisi yapım ekibinden hayranlara uyarı
Yayınlandığı günden bu yana büyük ilgiyle takip edilen Hercai dizisiyle ilgili alınan bir kararı yapım şirketi sosyal medyadan duyurdu. Dizinin yeni bölümüyle ilgili paylaşım yapanlar hakkında artık suç duyurusunda bulunulacak.
Siz inn Resort Otel
Siz inn Resort Otel
Kaçırılmayacak Fırsat
Hac&Umre
Hac&Umre
İkram Turizm
2018in En Popüler Seyahat Rotaları
2018'in En Popüler Seyahat Rotaları

En iyiler listelerinden düşmeyen popüler kitapların, ünlü spor müsabakalarının ve günden güne artan tatil odaklı Instagram paylaşımlarının seyahat alışkanlıkları üzerindeki etkisi çok büyük elbette!

Sonbaharda İstanbula yakın gezilecek 15 yer
Sonbaharda İstanbul'a yakın gezilecek 15 yer
Zaman zaman trafiğine ve gürültüsüne mahzur kaldığımız İstanbul yine de dünyanın sayılı şehirlerinden biri. Fakat İstanbul'dan günübirlik ve ya birkaç günlük ayrılmak istiyorsanız bir iki saat yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz birçok yer var. Sıcak yaz günlerinden kurtulup sonbahara adım atmaya hazırlanırken İstanbul'a oldukça yakın tatil yerlerini sizler için derledik. İşte sonbaharın güzelliğini doyasıya yaşayacağınız İstanbul'un hemen yakınında 15 yer.
Su kuyusu
Su kuyusu
Her Ramazan ayında mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 6 köklü geleneğimiz
Her Ramazan ayında mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 6 köklü geleneğimiz
On bir ayın sultanı Ramazan aynı zamanda birlik, beraberlik ve yardımlaşma demek. Büyüklerimizin yanı sıra küçüklerimizi de sevindirdiğimiz, iftar sofralarında dostlarımızla bir araya geldiğimiz bu önemli ayda köklü Ramazan geleneklerimizi yeniden canlandırmak hem bu gelenekleri gelecek kuşaklara aktarmak hem de unutulmaz bir Ramazan ayı geçirmek için bire bir.
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehirde
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Nevşehir'de 4 yıl önce başlayan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi sırasında dünyanın en büyük yeraltı yerleşimi keşfedilmişti. Temizlik çalışmaları süren yeraltı şehrinin büyük bölümünün ne zaman açılacağı açıklandı.
THYden istihdam duyurusu
THY'den istihdam duyurusu
Türk Hava Yolları ihtiyaç olan bazı departmanlara personel alımı yapılacağını duyurdu.
Merkel’in en büyük krizi
Merkel’in en büyük krizi
Merkel siyasi hayatı boyunca çok kriz gördü; Bağış Krizi, Finans Krizi, Avro Krizi ve en sonunda Mülteci Krizi. Tüm krizlerde siyaseten güçlenerek çıkmayı başardı. Her ne kadar mülteci krizinden ağır yara alsa da ‘Başaracağız’ diyerek verdiği sözden caymadı, saygınlığını ve arkasındaki desteği kaybetmedi. Ancak yaşadığı sağlık krizini aynı maharetle atlatabilecek mi şüpheli.
Doğu Akdeniz rekabetinde Mısır’ın konumu
Doğu Akdeniz rekabetinde Mısır’ın konumu
İstanbul düşünceleri
İstanbul düşünceleri
Allah’ım! Bu güzel şehirde yaşıyorum” diye şükür ettim. Gerçekten böyle muhteşem bir manzara başka bir şehirde yok. Kız Kulesi, Galata Kulesi, tarihi yarımada, saraylar, Topkapı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi; camiler, ecdadın eserleri; Sultanahmet, Ayasofya, Süleymaniye, Yeni Cami ve en son Çamlıca Camii, adeta bu şehrin tapu belgeleri gibi ortada duruyorlar…
Bu İran meselesi değil; bu Çin meselesi
Bu İran meselesi değil; bu Çin meselesi
Trump fark etsin ya da etmesin, Orta Doğu’daki mevcut açmaz, Körfez’den çok daha büyük bir mesele. Washington, Avrasya’dan yarım dünya uzakta. Büyük bir fikir olmadan, ABD, Çin ile rekabet edemeyecektir.
Çin ve Türkiye yeni başlangıç arayışı
Çin ve Türkiye yeni başlangıç arayışı
Amerikan müdahaleciliğinin yeni icadı: Seyir hakkı özgürlüğü ile kuşatmak
Amerikan müdahaleciliğinin yeni icadı: Seyir hakkı özgürlüğü ile kuşatmak
Amerika Birleşik Devletleri, kitle imha silahına sahip olduğuna dair kanıtlar elde ettiği bir ülkeyi, ilk hamleyi yapmasına izin vermeden vurabilmek maksadıyla “Önleyici Vuruş”u icat etmiş, daha sonra kimyasal silah bulamamış olsa da Irak’ın işgalinde bu söylemden sonuna kadar yararlanmıştı. İşte “Özgür Seyir Hakkı” da böyle bir Amerikan icadı. Temel mantığı, hedef alınan ülkenin uluslararası sularda deniz ticaretini engelleyecek bir eylemde bulunmasına karşı Amerikan donanmasının vurucu gücünü ortaya koyarak küresel ticaretin güvenliğini sağlaması formülüne dayanıyor.
ABD-İran: Irak’ta bilek güreşinde
ABD-İran: Irak’ta bilek güreşinde
Irak, iki ateşin çemberinde. İran Körfez’de ve özellikle de Hürmüz Boğazı’nda ABD’yi tehdit edecek adımlar (ticari gemilere saldırması gibi) atsa da, Irak’ta kontrol ettiği Şii milis güçlerini kullanarak Washington’ın çıkarına zarar vermeye devam edebilir. Ayrıca Tahran-Washington gerilimi tırmandıkça Irak’ın iki ülke arasında vekalet savaşına dönüşmesi kuvvetle muhtemeldir.
Normandiya ruhu devam ediyor mu?
Normandiya ruhu devam ediyor mu?
...ve DEAŞ’lı tiyatro sahnede
...ve DEAŞ’lı  tiyatro sahnede
Suriyeli Arap, Türkmen ve Kürt muhaliflerin giderek kan kaybettiği bir ortamda uzun yıllardır özenle hazırlanmış iki örgüt, sahipleri tarafından aktive edildi: FETÖ ve IŞİD.
Esed kalsın Erdoğan ve Mursi gitsin
Esed kalsın Erdoğan ve  Mursi gitsin
17 Mayıs 2013'te Beyaz Saray'daki bu masada nelerin konuşulduğu hala sırrını koruyor.
Anaların zaferi
Anaların zaferi
Terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan, 15 Şubat 1999’da, Kenya’da tarihe geçen bir operasyonla yakalandı. Türk siyaseti üzerinde önemli etkiler bırakan olayı dönemin Başbakanı Bülent Ecevit açıkladı. Türkiye’nin terörle mücadelesinde bir dönüm noktasına işaret eden haberi Yeni Şafak ‘Anaların zaferi’ başlığıyla duyurdu.
Büyük macerabüyük çöküş
Büyük macera büyük çöküş
Mesut Barzani’nin Irak’ı fiilen bölmeyi hedefleyen referandum adımına Türkiye’de ilk karşı çıkan gazete Yeni Şafak oldu. Irak’ı bölüp ardından bu bölgeyi Suriye’de PKK işgalindeki koridorla birleştirmeyi hedefleyen ABD-İsrail, Türkiye’yi kuşatma projesinde başarıya ulaşamadı. 25 Eylül’de giriştiği büyük macera Barzani’nin büyük çöküşüyle sonuçlandı. Ankara, Bağdat ve Tahran’ın dünyadan izole ettiği Erbil, 16 Ekim’deki süpürme harekâtı sonrası yıllardır nüfus oyunlarıyla etkinlik kurmaya çalıştığı Kerkük’ü de ‘ebediyen’ kaybetti. Ankara’ya ihanet eden Bölgesel Yönetim, Habur’a alternatif Ovaköy’le birlikte bedel ödemeye devam edecek.
Suriye hepimize çok şey öğretti
Suriye hepimize çok şey öğretti
Nüfusu 23 milyondu. 2011 Mart ayında 40 yıllık hanedana karşı silahlı isyan başladı. Birkaç ayda bitmesi öngörülen süreç, Esed ailesini iktidarda tutarak kaosun devamını isteyen güçlerce uzatıldı. Vekâlet savaşlarının en kirlisine sahne olan Suriye topraklarında kaç kişinin öldüğü tam olarak bilinmiyor; belki 500 bin, belki 1 milyon... Zaten zulüm sıradanlaşınca ölümler de ancak bir istatistik olarak kalıyor. Yine kaydını tutalım biz: Evlerinden kovulan 6 milyona yakın insan, ülke içinde başka yerlere göç etti. Yaklaşık 4 milyonu Türkiye’ye geldi. 2 milyonu ise başka ülkelerde. Aradan geçen 8 yılda işkencenin, silahın ve ölümün her türlüsüne şahit olduk
Akdeniz’eçıkış yok
Akdeniz’e çıkış yok
Fırat Kalkanı Harekâtı sonrası Türkiye’nin ikinci hedefi, burnunun dibinde PKK tünellerinin bulunduğu Afrin oldu. 20 Ocak 2018 günü 7 bölgede 108 hedef, Fırat Kalkanı şehitlerine ithafen 72 uçağın katıldığı harekâtla aynı anda vuruldu. ‘Zeytin Dalı’ adı verilen ve 18 Mart’ta Afrin kent merkezine girilmesiyle tamamlanan harekât süresince 4 bin 600’e yakın PKK’lı imha edildi. 54 Mehmetçik ve 120’nin üzerinde ÖSO savaşçısının şehid olduğu harekât, ABD-PKK ittifakının ‘Akdeniz’e açılacak koridor’ hayallerini bitirdi.
Terörün ve teröristlerin izini sürüp deşifre ettik
Terörün ve teröristlerin  izini sürüp deşifre ettik
Türkiye’nin terörle mücadelesinde en büyük destekçilerinden biri olan Yeni Şafak, terör örgütlerinin kirli planlarını ve bağlantılarını deşifre etti. PKK/PYD-YPG gibi örgütlerin provokasyonlarına karşı sağduyu çağrısında bulunan Yeni Şafak, her platformda ‘birlik ve beraberlik’ vurgusunu ön plana çıkardı.
İşgalci çeteye cevap
İşgalci çeteye cevap
Suriye’de 2014’ten 2016 yılı ortalarına dek çok şeye şahit olduk. Rejimin günbegün güçlendiğini, muhaliflerden tamamen vazgeçen ABD’nin PKK/PYD’ye sarıldığını, IŞİD’in Irak-Suriye kuzey hattını birleştirip Türkiye’yi güneyden tamamen kuşatmak için PKK’ya ‘anahtar teslim’ topraklar verdiğini ve dünyada kendilerine kucak açan pek kimse kalmamış mazlumlardan 3,5 milyonunun ülkemize geldiğini gördük.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.