İş Dünyası Haberleri

Eşinden aldığı tarifle fabrika kurdu

Aydın'da eşinin çikolata ve kuru incir karışımıyla yaptığı bir tatlının tarifini geliştirerek çeşitli ürünler üreten girişimci, kurduğu fabrikayla ihracata hazırlanıyor. 2 bin metrekare alanda 70 tonluk kuru incir işleyen Nuri Ağaççı, incirden diş macunu üretimi için de Ar-Ge çalışması yaptırıyor.

26 tonluk mermerler bin 300 tırla taşındı

Bu yıl dördüncü kez kapılarını açmaya hazırlanan Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı'nda sergilenecek 2 bin 500 blok mermer yaklaşık bin 300 tırla taşınarak fuar alanına getirildi.

Günde 60 kez dünyayı dolaşıyor

Türk Hava Yolları (THY), 24 saatte her 61 saniyede bir uçuş gerçekleştirirken, aynı gün içerisinde 2 milyon 400 bin 521 kilometre ortalama yol kat ediyor, dünyayı 60 kez dolaşıyor.

Ürdün'den Otokar'a 35 adetlik yeni otobüs siparişi

Otokar, Ürdün'ün başkenti Amman’dan 35 otobüs için yeni bir sipariş daha aldı. Otokar açıklamasına göre, Mart ayında Amman Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı 100 adetlik otobüs ihalesini kazanan Otokar, 23 adet Doruk ve 12 Kent otobüsünden oluşan yeni siparişi 2019 yılı baharında teslim edecek.

Starbucks 260 şubesini devrediyor

Ünlü kahve zinciri Starbucks, Avrupa'da satışlarından memnun olmadığı restoranları Meksikalı ortağı Alsea'ya devrediyor. Starbucks, Hollanda'da doğrudan sahibi olduğu 83 restoranla birlikte, dört Avrupa ülkesindeki 177 franchise restoranı da Meksikalı ortağına bırakacak. Böylelikle 260 restoran el değiştirecek.

Hadi’de ödül 30 bin TL'ye çıkıyor

Dijital televizyon platformu TV , canlı bilgi yarışması Hadi’ye sponsor oldu. Yüz binlerce kişi tarafından merakla takip edilen para ödüllü Hadi, artık TV işbirliğiyle Cumartesi akşamlarını sinemaya ayıracak. Yapılan duyuruya göre 20.30’da başlayacak yarışmada 12 soruyu doğru yanıtlayanlar 30 bin TL ödülü paylaşacak.

Cumhurbaşkanı kararı ile özel bölge ilan edildi

Türkiye'nin cari açığını 1.5 milyar dolar düşürecek olan "İzmir-Aliağa'daki Star Rafinerisi'nin dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile hizmete açılmasının ardından bugün sürpriz bir karar alındı. Dev yatırımın bulunduğu bölge Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edildi.

Sahte faturalarla iflas iddiası

Rant kapısına çevrilen konkordato furyasıyla ilgili inceleme başlatılıyor. Alacaklı şirketlerin artan şikayetleri ve konkordatolara karşı açtıkları davalarda çok sayıda sahte fatura düzenlendiği iddia ediliyor. Borçlu şirketlerin, şirketin içini boşaltmak amacıyla sahte faturalar düzenlediği, bu faturalar ile şirket kasasından ödeme yapmış gibi gösterdiği belirtiliyor.

TÜMOSAN yerli motor için görüşmelere başladı

TÜMOSAN ile FNSS Savunma Sistemleri arasında 6x6 ve 8x8 araçlara yönelik yerli ve milli motor alt sistemi için sözleşme görüşmelerine başlandı.

Demir: Siyasi tartışmalar F-35'i etkilemez

ABD'nin Müşterek Taarruz Programı kapsamında iki F-35 uçağını Türkiye'ye mart ayında teslim etmesi planlanırken Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, projenin ortakları arasında siyasi zeminde oluşan tartışmaların bunda bir etkisi olmadığını belirtti.

Tek noktaya yapılan en büyük yatırım: Star Rafinerisi açıldı

Türkiye'de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olma özelliği taşıyan STAR Rafinerisi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılacağı törenle bugün hizmete açılıyor. Türkiye'nin cari açığını 1.5 milyar dolar düşürmesi beklenen rafineride 1100 kişiye de iş imkanı sağlanacak.

BDDK'dan Bank of China'ya izin

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (BDDK), Bank of China Turkey AŞ'ye, yurt içi ve yurt dışında kurulu banka ve diğer finansal kuruluşlara destek ve danışmanlık hizmeti sunmasına izin verildi.

Turkcell'e üç ödül birden

Dünya telekom sektöründe elde ettiği başarıların yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de öne çıkan Turkcell, dünyanın en prestijli ödüllerini Türkiye’ye kazandırıyor. Turkcell, Engel Tanımayan Tango - Dansla Diyalog ve 61Cell ile Digital Impact Awards’tan üç ödül kazandı.

2 milyon kişi internetini ikiye katladı

Turkcell’in Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı kapsamında başlattığı ‘2 kat internet’ kampanyası büyük ilgi gördü. Kampanyanın ilk üç gününde 2 milyonu aşkın Turkcell’li BiP’teki ‘Enflasyonla Mücadele’ kanalını takip ederek, internet paketlerini ikiye katladı.

4 yıl içinde 500 kişiye iş imkanı sağlayacak

Hizmet verdiği 4 ana iş kolundan biri olan alarm sektöründe dünyanın en hızlı büyüyen markalarından İspanya menşeli Prosegur, Türkiye pazarına giriş yaptı. 5 kıtada 18 ülkede 2 milyonu aşkın insanın güvenliğini sağlayan ve globalde 4,2 milyar Euro ciro ile dünyanın önde gelen güvenlik şirketlerinden biri olan marka, 4 yıl içinde Türkiye’de 500 kişiye istihdam sağlayacak.

Ülker'den yeni ürün: 89 kalorili Piko 5

Atıştırmalık gıda sektörünün öncüsü Ülker, hem lezzetli hem de düşük kalorili atıştırmalık arayan tüketiciler için yepyeni bir atıştırmalık sunuyor; Ülker Piko 5.

Bir bilezik için 5 ton kaya işliyorlar

Balıkesir'in Sındırgı ilçesindeki bir altın madeni, yer altından çıkardıkları 1 ton kayadan ortalama 4 gram altın üretiyor. Yaklaşık 20 gramlık burma bilezik, bir kadının koluna takı olarak gelene kadar yaklaşık 5 ton kaya işleniyor, birçok aşamadan geçiyor.

3. Havalimanı üç uçakla denenecek

Türk Hava Yolları’na (THY) ait 3 uçak, deneme çalışmaları kapsamında İstanbul Yeni Havalimanı’na teker koyarak köprülere yanaştırılacak. Geçtiğimiz ay havalimanında iki bin bagajla deneme yapılmış ve başarılı olunmuştu.

132 yıllık ABD'li perakende devinden iflas başvurusu

Amerikan toplumunun alışveriş alışkanlıklarını şekillendiren 132 yıllık şirket, borç yükümlülüğünü yerine getiremeyeceği gerekçesiyle iflas başvurusunda bulundu.

Hadi’den ‘Beyaz Baston’ farkındalığı

Fenomen bilgi yarışması ‘Hadi’ bugün 20.30’da düzenleyeceği yarışma ile görme engelliler için farkındalık oluşturmaya hazırlanıyor.

DeFacto'dan enflasyonla mücadeleye destek

DeFacto, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’na destek veriyor. DeFacto, enflasyonla mücadele etmeye ve müşterilerinin alım gücünü korumaya yönelik çeşitli indirim ve ödeme kolaylıkları uygulayacak.

Atlasglobal'den enflasyonla mücadeleye destek

Atlasglobal Havayolları, hükümetin açıkladığı “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı”na destek kararı aldı. Hükümetin yüzde 10 indirim çağrısının arkasından harekete geçen Atlasglobal Havayolları, tüm iç hat uçuşu biletlerinde 27 Aralık tarihine kadar yüzde 20 indirim yapma kararı aldı .

Atlasglobal'dan enflasyonla mücadeleye destek

Atlasglobal Havayolları, hükümetin açıkladığı “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı”na destek kararı aldı. Hükümetin yüzde 10 indirim çağrısının arkasından harekete geçen Atlasglobal Havayolları, tüm iç hat uçuşu biletlerinde 27 Aralık tarihine kadar yüzde 20 indirim yapma kararı aldı .

İyi gıda kaliteli, ulaşılabilir ve uygun fiyatlı olmalı

Türkiye’deki ‘iyi gıda’ algısı, gıdanın geleceği, sektör paydaşlarının yapması gerekenler, Sürdürülebilir Markalar Platformu’nun liderliğinde, Ülker’in katkısı, gıda sektörü temsilcilerinin katılımıyla “İyi Gıda (Good Food)” çalıştayında masaya yatırıldı.

Lüks otellerini satıyor

Geçtiğimiz aylarda üst üste yaptığı satışlarla gündeme gelen Doğuş Holding'in bu sefer de İtalya’daki Capri Palace bünyesindeki tüm lüks otellerini satışa çıkarmak için alıcılarla görüşmeye başladığı iddia edildi.

Enflasyonla mücadeleye "2 kat internet" desteği

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından "Türkiye Kazanacak" sloganıyla açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'na destek veren Turkcell, bugünden itibaren internet kotalarını 2'ye katlayacak.

İngiltere'nin pastane devi iflasın eşiğinde

İngiltere'nin önde gelen perakende zincirlerinden Patisserie Valerie, giderek artan mali sorunları nedeniyle zor günler geçiriyor. Patisserie Valerie'nin, İngiltere genelinde 206 mağazası ve yaklaşık 2 bin 500 çalışanı bulunuyor.

KGF kredilerine birden fazla yapılandırma imkanı

Kredi ve Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteğine İlişkin Kararda değişiklik yapılarak, KGF kefaletiyle kullandırılan kredilerde, başlangıç tarihinden itibaren 156 ayı( 13 yıl) geçmemek üzere birden fazla yeniden yapılandırma imkanı getirildi.

Fransız devinden Türkiye açıklaması: Yatırıma devam edeceğiz

Türkiye pazarının büyük potansiyele sahip olduğunu belirten Fransız Schneider Electric'in Dünya Başkan Yardımcısı Luc Remont "Schneider Electric olarak sürekli Türkiye'ye yatırım yapmaya devam edeceğiz." dedi.

Türkiye'nin ilk özel bağımsız liderlik ve iş idaresi okulu açıldı

Liderlik ve teknoloji yönetimi alanında dünyanın önde gelen iş idaresi okulları ve kurumlarıyla akademik iş ortaklıkları kuran 41 North Business School, hem Türkiye hem de komşu ülkelerden yöneticilere yönelik diploma ve yönetici gelişim programları sunacak. Açılışta konuşan 41 North Business School Kurucu Dekanı Prof. Dr. Saral, "Türkiye’nin, Avrasya ve Ortadoğu iş liderlerinin eğitim merkezi olmasını hedefliyoruz" dedi.

Aselsan Ulak'ı satın aldı

SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ'nin ULAK Haberleşme AŞ'de sahip olduğu, toplam 1 milyon 530 bin liralık nominal değerdeki 153 bin adet payının ASELSAN Elektronik San. ve Tic. AŞ'ye devri için Rekabet Kuruluna başvuruda bulunuldu.

2018 Avrupa Çevre Ödülü Anadolu OSB’nin

Çevreci uygulamaları ve doğa uyumlu tasarımlarıyla Türkiye’ ye rol model olan Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (Anadolu OSB), Avrupa Çevre ve Temizlik Platformu (ECEP) tarafından ödüle layık görüldü.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.