İş Dünyası Haberleri

SANKO Holding: Biz de sizinleyiz Türkiyem

Konukoğlu Ailesi, COVID-19 küresel salgınının ardından yaşanan ekonomik sıkıntıların çözümüne katkı sunmak amacıyla çalışanlarına ve ihtiyaç sahiplerine toplam 22 milyon liralık yardım yaptı. SANKO Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, “Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVID-19 ile mücadelede, bu zor günleri birlik, beraberlik, dayanışma ve gönül birliği ile atlatacağımızdan şüphemiz yok” dedi.

Market alışverişi yapacaklara saat uyarısı!

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkilerini gösteren Koronavirüs (Covid-19) salgını süresince hem tüketicilerin market alışverişlerini daha rahat şekilde gerçekleştirmeleri hem de sosyal mesafeyi koruyabilmeleri için alışverişlerini günün farklı saatlerine yayılarak gerçekleştirmeleri yönünde uyarıda bulunuyor.

İNDER: Öncelik çalışanlarımızda

İNDER üyeleri, dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle üst düzey tedbir aldı. İnsan sağlığının her şeyden önemli olduğunun altını çizen İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, İNDER üyesi tüm inşaat firmalarının “Daha sağlıklı bir Türkiye için EvdeKal” sloganına uygun olarak faaliyetlerine devam ettiğini açıkladı.

LPG'de fiyatlar 2 yıl öncesine geriledi

Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, LPG’deki (otogaz) indirimin ardından fiyatların 2017 yılındaki seviyeye gerilediğini ifade etti.

Ülker Bisküvi'ye 455 milyon dolarlık kredi

Ülker Bisküvi, Bank of America (Global Koordinatör ve Yetkilendirilmiş Lider Eş Düzenleyici) Coöperatieve Rabo Bank U.A. (Yetkilendirilmiş Lider Eş Düzenleyici) ve Emirates NBD Bank Capital Limited’in (Yetkilendirilmiş Lider Eş Düzenleyici) liderliğinde toplam 7 uluslararası bankanın ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) katılımıyla 3 yıl vadeli, 6 ayda bir faiz ödemeli toplam 455 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı.

THK'den 11 uçağı satışa çıkarıyor

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığı envanterinde bulunan 11 uçağın satışı yapılacak. İstekliler şartnameye göre hazırlayacakları tekliflerini ihale gün ve saatine kadar kuruma verecek.

Bankalara "sözünüzü tutun" çağrısı

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle esnaf ve işletmelerin kredi borçlarının erteleneceğini duyuran bankalardan sözlerini tutmalarını istedi.

Koronavirüs nedeniyle eriğin kilosu 50 liraya düştü

Mersin’in Silifke ilçesinde kilosu 250 TL’den satışa sunulan can eriğinin fiyatı, altınla yarışırken bir anda patlak veren korona virüs engeline takıldı. Şu anda can eriği 50 liraya satan üreticiler, “Buna da şükür” diye konuştular.

Otobüs bileti uçak fiyatını geçti!

Koronavirüs salgını sonrasında şehirler arası otobüs taşımacılığına getirilen izin belgesi ve kapasitelerinin yarı oranında taşıma zorunluluğu ile bilet fiyatları iki katına yükseldi. Salgından kaynaklı bulundukları ilden memleketlerine gitmek için otogarlara koşanlar bilet bulmakta zorluk çekerken, kimi firmalar ise bu durumu fırsata çevirerek fiyatları iki katının da üzerine çıkarmış durumda. Öyle ki otobüste İstanbul-Van arası için fiyatlar 500 TL'ye kadar çıkarken uçakta ise bilet fiyatları ...

Tüm çalışanları ilgilendiriyor: İşveren çalışandan koronavirüs testi isteyebilir mi?

Dünyayı saran koronavirüs (Kovid-19) salgını, iş hukukuyla ilgili yeni konuları gündeme getirdi. Hasta olan ya da koronavirüs semptomlarını gösteren işçilerin kesinlikle işe gitmemeleri ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak rapor almaları gerektiğine vurgu yapan hukukçular, işverenin bu nedenle işçiyi işten çıkaramayacağı, bunun İş Yasası'na aykırı bir işten çıkarma olacağına dikkat çekiyor. Salgın nedeniyle işverenin, işçisinden Kovid-19 testi isteyebileceğini belirten hukukçular, "İşveren b...

İş dünyası harekete geçti: 'Biz bize yeteriz Türkiyem' kampanyasına 35 milyon TL'lik destek

Dünyayı zorlayan koronavirüs salgını nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “Biz bize yeteriz Türkiyem" Milli Dayanışma Kampanyasına iş dünyasından da peş peş destek açıklaması geliyor. TOBB, İTO, TİM ve Tosyalı Holding kampanyaya toplamda 35 milyon lira bağışlayacaklarını açıkladı.

Savunma Sanayii Milli Dayanışma Kampanyası'na 10 milyon liralık bağış

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığından (SSB) yapılan açıklamaya göre, savunma sanayisi şirketleri Milli Dayanışma Kampanyası'na destek için ilk adımı attı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sektör olarak Milli Dayanışma Kampanyası'na toplam 10 milyon lira bağışta bulunduklarını açıkladı.

Arçelik 4 bölgede üretimi durdurdu

Arçelik AŞ, Pakistan, Bangladeş, Güney Afrika ve Rusya'da resmi otoritelerin salgın ile mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı ilan etmesi dolayısıyla bu ülkelerdeki üretim ve satış faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

EPDK "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyasına tam destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" diyerek başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası'na Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz'ın 3 aylık, EPDK kurul üyelerinin de birer aylık maaşlarını bağışlayarak destek verdikleri bildirildi.

EPDK "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyasına tam destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" diyerek başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası'na Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz'ın 3 aylık, EPDK kurul üyelerinin de birer aylık maaşlarını bağışlayarak destek verdikleri bildirildi.

ASO'dan "Milli Dayanışma Kampanyası"na 500 bin TL'lik destek

Ankara Sanayi Odası (ASO), "Milli Dayanışma Kampanyası"na 500 bin liralık bağışla destek verdi. ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "Başlatılan bu kampanyayla yardımların tek elden koordine edilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması daha yerinde olacaktır" dedi.

Meyve ve sebzede "ürün sıkıntısı yok" mesajı

Ankara Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ASEMKOM) Başkanı Ceyhan Gündüz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla meyve ve sebzeye talebin artmasına karşın sektörde hiçbir sıkıntının olmadığını belirterek, "Halde bütün ürünler var. Toptancı halinde istediğiniz kadar ürün bulunuyor." dedi.

Ülker'den 'Biz bize yeteriz' kampanyasına destek: 5 bin kişiyi işe alacağız, 20 bin kişiye gıda ürünleri yolladık

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, Yıldız Holding olarak karantina altında bulunan 20 bin kişiye gıda ürünleri ulaştırdıklarını açıkladı. Ülker, şimdiye kadar yoğun bakım monitörü, ultrasonografi cihazı, EKG cihazı, defibrilatör, laringoskop, videolaringoskop, steteskop gibi tıbbi cihazların yanı sıra 3 bin adetlik medikal ürün ve malzeme desteği sağladıklarını da kaydetti. Ali Ülker açıklamasında 5 bin kişilik istihdam müjdesini de paylaştı. Şok Marketler'in bu dönemde adrese tes...

British Airways, Gatwick uçuşlarını durdurdu

İngiliz hava yolu şirketi British Airways, Londra’daki Gatwick hava alanındaki tüm uçuşları durdurma kararı aldı.

81 ile yeni talimat: İş yerlerindeki yemekler tek kullanımlık tabaklarla verilecek

Ticaret Bakanlığı’nın, 81 ile talimat göndererek meyve-sebze ve ekmeğin poşette satılmasını zorunlu kılmasının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında, fabrikadaki yemeklerin tek kullanımlıklarla sunulması gerektiğini duyurdu.

Sabancı'dan Kovid-19 aşısı için 1,7 milyon liralık bağış

Sabancı Topluluğu, Sağlık Bakanlığı'na Kovid-19 ile mücadele için 150 bin adet tanı kiti ve Kovid-19 aşı ve serumunun geliştirilmesi için yapılan çalışmalarda kullanılmak üzere 1,7 milyon lira bağışlayacak.

Yünsa üretime 12 gün ara veriyor

Sabancı Holding tarafından geçtiğimiz aylarda satışı yapılan entegre dokuma kumaş üreticisi Yünsa, koronavirüs nedeniyle üretime 12 gün ara verdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: 62 kurum ve kuruluşa 2020'de 6 bin 219 ilave atama gerçekleştirilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “2020 yılı için kamuda açıktan veya nakil yöntemiyle atanacak ilave personel sayıları Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile belirlendi. Bu kapsamda, 62 Kamu Kurum ve Kuruluşuna 6.219 atama yetkisi verildi.” ifadeleri yer aldı.

Koronavirüs fırsatçıları devrede: Korunayım derken sağlığınızdan olmayın

Koronavirüs salgını nedeniyle dezenfekte işlemlerinde yoğun talep oluşunca fırsatçılara da gün doğdu. Sektörün çatı kuruluşu, insan sağlığına uygun olmayan ürün ve uygulama ile hareket eden merdiven altı firmalara karşı uyarıda bulunurken, evini veya iş yerini dezenfekte ettireceklere mutlaka bu işi yapacak firmanın yetki ruhsatı olup olmadığının sorulup, kullanılacak dezenfektanın etiketine ve son kullanım tarihine de bakılması yönünde çağrıda bulunuyor.

Örnek iş adamı: Çalışanlarını 1 Mayıs'a kadar ücretli izne çıkardı

Tunceli'de bir iş adamı, korona virüs tedbirleri kapsamında 85 çalışanını 1 Mayıs'a kadar ücretli izine ayırırken, 200 ihtiyaç sahibine de valilik koordinesine destek vereceği öğrenildi.

Şok Marketler'den evlere ücretsiz teslimat

Şok Marketler’in online market servis uygulaması Cepte Şok, yenilenen tasarımı ve işlevleriyle tüm Türkiye’de adrese teslimat hizmetine başladı. Şok Marketler, Cepte Şok uygulaması ile bu zorlu günlerde evlerinde kalan müşterilerine tüm siparişlerini aynı gün içerisinde ücretsiz olarak teslim ediyor.

Sabancı Holding, Sağlık Bakanlığı'na 10 ton dezenfektan bağışladı

Sabancı Holding, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mücadelesi kapsamında 10 ton yeni nesil dezenfektanı Sağlık Bakanlığı'na bağışladı. Yapılan bağışla, 1,5 milyon metrekarelik bir alan dezenfekte edilebilecek.

Bankadan şaka gibi cevap: Sokağa çıkması yasak olan müşterisini şubeye çağırıyor

Bankaların başlattığı borç erteleme ve yapılandırma uygulamasında ortaya çıkan faiz sürprizi büyük hayal kırıklığı oluştururken, ertelemeden yararlanmak için bankayı arayan ve sokağa çıkma yasağı olduğunu belirten 65 yaş üstü bir vatandaşın şubeye davet edilmesi ise ‘pes’dedirtiyor. Bankalara borçları faizsiz öteleyip 12 taksite bölmeleri yönünde çağrıda bulunan TÜKODER Başkanı Aziz Koçal, erteleme ve yapılandırmaya ilişkin taleplerin ise e posta, sms veya ses kayıtlı telefon talimatları ile a...

Bakan Pakdemirli açıkladı: 2 bin 153 personel alınacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Genç kardeşlerimin merakla beklediği bir atama müjdesi. 2 bin 153 kadrodan oluşan personel alım yerleştirmesini 15-22 Mayıs 2020 tarihlerinde ÖSYM üzerinden yapıyoruz" dedi.

Tekirdağ'da iki şirket işçilerine 'koronavirüs' ikramiyesi dağıttı

Tekirdağ'da bulunan Asyaport limanı ile Kaptan Demir Çelik Fabrikası, yaklaşık 2'şer bin kişi olan çalışanlarına koronavirüs önlemleri kapsamında ikramiye desteğinde bulundu. Demir çelik fabrikası birer asgari ücret desteğinde bulunurken, Asyaport, 1000'er lira ikramiye verdi.

Koronavirüs salgını sonrası marketlere saat tavsiyesi

Koronavirüs salgının ardından alınan önlemler kapsamında çok sayıda marketin açılış ve kapanış saatlerine yönelik farklı düzenlemelere gitmesinin ardından Gıda Perakendecileri Derneği marketlere saat tavsiyesinde bulundu. Dernekten yapılan tavsiye kararında sağlıklı hizmet ve dengeli çalışma koşullarının sağlanması açısından çalışma saatlerinin 10:00-20:00 arasında düzenlenmesi istendi.

Sarar koronavirüs nedeniyle üretime ara verdi

Sarar Giyim, koronavirüs salgını nedeniyle faaliyetlerine ikinci bir tarihe kadar ara verme kararı aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+