İş Dünyası Haberleri

Ek iş yapan işçiye kötü haber

İş sözleşmesinin aksine, hafta sonu ve mesai saatleri dışında ek iş yapan eleman kapı önüne konuldu. Mahkemeden eli boş dönen işçiye Yargıtay’dan da kötü haber geldi.

Sipariş yağıyor talebe yetişemiyor

Osmaniye'de evinin bahçesine kurduğu kümeste az sayıda tavuk besleyen yüzde 40 işitme engelli Ayşe Konur, Türkiye İş Kurumundan (İŞKUR) aldığı hibeyle kurduğu çiftlikte hobisini kazanca dönüştürdü. Eşi ve bir akrabasıyla çiftlikte tavukların yemini, suyunu veren, bakımlarını yapan ve onlarla çocuğuymuş gibi ilgilenen Konur, her gün artan yumurta talebine yetişmekte güçlük çekiyor.

Çalışanlara bir maaş ikramiye

Çorum'un Sungurlu ilçesinde iki fabrikanın yöneticileri, enflasyonla mücadele kapsamında çalışanlarına bir maaş ikramiye verdi, ürün ve hizmetlerinde de indirim uyguladı. Firma yöneticilerinden Zeki Öztekin "Biz hükümetimize, devletimize güveniyoruz. Onlara güvendiğimiz için de Almanya'dan yeni makine ve ekipman getirdik. Bu makineleri yeni yatırımla bir an önce faaliyet geçirerek ekonomiye katkı yapmak istiyoruz" açıklamasında bulundu.

Mesleğinden bıktı kimsenin yapamadığını yaptı

Antalya’da 20 yıla yakın zamandır inşaat işi ile uğraşan ve mesleğinden bıkan girişimci, İranlı ortağı ile 100 bin dolarlık "ejder meyvesi" olarak bilinen pitaya üretimine başladı. 25 yıllığına kiraladığı kapalı alan için 5 ülkeden 9 bin fidan getirten girişimci adam, hasat zamanını dört gözle bekliyor.

Huawei'nin kurucusunun kızı Kanada’da tutuklandı

Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin sahibinin kızı ve Mali İşler Direktörü (CFO) Meng Wanzhou’nun, Washington’ın İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Kanada’da tutuklandığı bildirildi. ABD yönetiminin talebi üzerine tutuklanan Meng'in 7 Aralık Cuma günü ilk duruşmasına çıkması bekleniyor.

Fiyatı 11 liraya düştü fırsatçılara gün doğdu

Zeytinyağı üretiminin fazla olması ve fiyatların 20 liradan 11 liraya kadar düşmesinden faydalanan fırsatçıların, fabrikalardan tonlarca sızma zeytinyağı alarak depoladıkları iddia edildi. Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, zeytinyağını düşük fiyata alıp yüksek fiyata satacak fırsatçıların takibinde olduklarını söyledi.

Mahkeme kararını verdi: Hukuka uygun değil

Antalya 2'nci İdare Mahkemesi, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde 'yüz tanıma' sistemiyle mesai kontrolü uygulamasının, hukuka uygun olmadığına karar verdi.

90 dile çevirip Türkiye'ye 100 milyar dolar kazandıracak

Dünyanın ilk Yapay Zekalı E-İhracat İşletim sistemi, Türk yazılımcılar tarafından hayata geçiriliyor. 90 dile anlık çeviri yapabilen platform sayesinde 150 bin KOBİ ihracatçı olabilecek ve Türkiye ekonomisine 100 milyar dolar kazandıracak.

İşverene kötü haber

Bursa’da, iş kazasının meydana geldiği iş yerinin sahibi; çeşitli bahaneleri öne sürüp, kazada kusuru bulunmadığını savundu. Davada son sözü söyleyen Yargıtay, ’benzer iş yerlerinde de önlemler alınmıyor’ bahanesiyle iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almayan patronun; iş yerinin yeni açılmış olması ve tecrübesizlik gibi gerekçelerle de sorumluluktan kurtulamayacağına hükmetti.

Murat Ülker'den onay çıkmadı ortaklık sona erdi

Dünyanın bir numaralı tahıl gevreği üreticisi olarak bilinen Kellogg ile 2005 yılında ortaklık yaparak gevrek üretimini Türkiye'ye taşıyan Ülker Grubu 13 yıl sonra bu ortaklığı sona erdirdi.Ortaklığı bitiren nedenin ise ABD'li Kellogg'un üretim tarafında gevreğin dışına çıkmak istemesi oldu.

Üç girişime 50’şer bin TL ödül

Avrupa’nın en iyi 2’nci, dünyanın ise en iyi 3’üncü kuluçka merkezi seçilen İTÜ Çekirdek’e başvuran 3 girişim ön kuluçka aşamasını başarıyla geçerek 50’şer bin TL’lik para ödülünü almaya hak kazandı.

Rüyasında gördü 19 yıldır mezar taşı yapıyor

Adıyaman'da 19 yıl önce kaza geçiren ve yoğun bakım ünitesinde 40 gün kalan Mehmet Çoban (50), rüyasında sürekli kendisini mezar taşı yaparken gördü. Çoban, iyileştikten sonra rüyasında gördüğü mezar taşını meslek olarak yapmaya başladı.

Deve merakı 'hatap' ustası yaptı

Aydın'ın Koçarlı ilçesinde marangoz Kadir Kaya, 10 yıldır şampiyon develere hatap yapıyor. Mesleğini severek yapan Kaya, ürettiği hatapları Türkiye'nin dört bir yanına gönderiyor.

İDO: Kararımız sadece bir ertelemedir

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. iç hat seferlerini durdurma kararının ertelenmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Yönetim kurulu olarak seferlerimizin devam etmesi yönünde aldığımız yeni karar bir geri adım atma değil, çözüm arayışına yönelik görüşmelerimizi sürdürürken sadece bir ertelemedir" denildi.

300 milyon dolarlık yatırım yaptılar: Yerli otomobil lastiğine talipler

Brisa'nın 300 milyon dolara mal olan Aksaray fabrikası, geçtiğimiz günlerde faaliyete geçti. Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation ortaklığında faaliyet gösteren şirketin Türkiye'deki ikinci fabrikası, yeni nesil teknolojilerden yararlanarak lastikte otonom dönemi başlatmayı hedefliyor. Tesisin tam kapasiteyle 4.2 milyon adet lastik üretimi ve 700 kişilik istihdam sağlayacak şekilde tasarlandığını belirten Brisa CEO’su Cevdet Alemdar, "Her iki buçuk saniyede bir lastik üretiyoruz. Brisa ola...

12 firmaya yüksek zam soruşturması

Rekabet Kurumu, MDF üreticisi 12 firma ile sektörel dernek MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği hakkında soruşturma başlattı. Şirketler, rekabet ihlali yapmakla suçlanıyor. Hakkında soruşturma açılan firmalar arasında sektör devleri de yer alıyor.

Kanadalı devden heyecanlandıran Türkiye açıklaması

Kanadalı enerji şirketi Valeura'nın Üst Yöneticisi Sean Guest, Trakya'da büyük doğal gaz rezervi bulunacağına dair bulgulara sahip olduklarını belirterek, buradaki rezervin trilyon kübik feetler civarında olabileceğini söyledi.

En çok ihracat Elazığ yaptı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun Ekim ayı verilerine göre 4 il arasında bölgede en çok ihracat yapan şehir Elazığ, en az ithalat yapan il de Tunceli oldu. Bölgede toplam 45 milyon 969 bin dolarlık ihracaat, 13 milyon 163 bin dolarlık ithalat yapıldı.

Hacizlik olan Okan Kurt tüm borçları ödemek istiyor

Konkordato talebinde bulunulan Türkiye'nin önde gelen lojistik şirketlerinden Martaş Lojistik'in ortaklarından Okan Kurt adına avukatı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şirketin 'ekonomik buhran' yaşadığı kaydedilerek, var olan borçların ödenmesinin amaçlandığı kaydedildi.

İBB Başkanı Uysal'dan İDO açıklaması

İDO'nun iç hat seferlerini durdurma kararından geri atarak seferleri sürdüreceğini açıklamasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Uysal, "Benzer şey tekrar olursa biz Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşımızı yolda bırakmayız"

10 sene sonra herkes yiyecek

Antalya'da çekirge ve un kurdu üretilen tesisin sahibi Selami Gökgöl, protein açısından zengin 'çekirge' ve 'un kurdu'nun insanlar tarafından tüketileceği günü bekliyor. Ailesine ve yakın çevresine çekirge yedirdiğini belirten Gökgöl, "10 sene sonra içimizde çekirge yiyenlerin sayısı artacak" dedi.

İDO'dan çok önemli karar

1 Aralık'ta iç hat seferlerini durduracağı açıklanan İDO, bu kararından vazgeçti. İDO'nun bu kararı bu sabah yapılan seferlerde anons edildi.

Bir oturuşta 10 tane yiyene bedava

Bursa’nın dünyaca meşhur cantığını yemek için farklı şehirlerden ve farklı ülkelerden Bursa’ya gelenler var. Bir firma, bir oturuşta 10 cantık yiyenden para almıyor.

Gıda devi iflastan kurtuldu

İki yıl önce iflas erteleme talep eden Frigo Pak'a yönelik 14 duruşma sonra karar çıktı. Mahkeme, şirketin borca batık durumdan çıktığını belirterek, atanan kayyumları da geri çekti. Böylece, iflasın eşiğine gelen şirket de kurtulmuş oldu.

Tavuk üretiminde büyük risk kapıda

2018 yılında masraflarının yüzde 55 arttığını belirten tavuk üreticileri kendilerine geçtiğimiz ay yapılan fiyat ayarlamasıyla yüzde 5 gibi komik bir rakam kaldığını belirterek bu şartlarda üretime devam etme şanslarının olmadığını ifade ediyor.

Dünya devine Türk CEO

Garanti Bankasının hakim ortağı İspanyol bankası "Banco Bilbao Vizcaya Argentaria"nın (BBVA) Üst Yöneticiliğine (CEO) Onur Genç'in getirildiği bildirildi.

Galip Öztürk Gürcistan'dan fotoğraf paylaştı

Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun kararı sonrası İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinin, 'müebbet hapis cezasının infazının devamına' karar verdiği gün Gürcistan'a giden Metro Holding patronu Galip Öztürk sosyal medyadan fotoğraf paylaştı.

Dünya paranın geleceğini tartışıyor

IMMR (International Movement for Monetary Reform) tarafından düzenlenen “Para’nın” geleceğinin tartışıldığı uluslararası zirve 24 Kasım’da Frankfurt’ta gerçekleşti.

Günde 3 ton üretiliyor kapış kapış satılıyor

Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde, yıllardır susamların özel taş değirmenlerde ezilip tahin ve beyaz şekerin karıştırılmasıyla hazırlanan "Pazaryeri helvası" ile boza yapan Bulgaristan göçmeni aile, 82 yıldır kiracı oldukları 40 metrelik dükkanda ticaretlerini sürdürüyor.

Ulusoy Ulaşım konkordato ilan etti

İflas eden otobüs firmalarından Ulusoy Seyahat'in marka hakkını alan Ulusoy Ulaşım da konkordato ilan etti.

1 ayda yapıyor 30 bin TL'den satıyor

Bursa’da park ve bahçelerde sergilenen bir çok insan ve hayvan heykelini yapan Burhan Yılmaz, bir heykeli 3 kişiyle 1 ayda bitiriyor. Yılmaz, heykellerin tanesini ise 30 bin liradan satıyor.

YGA Zirvesi için geri sayım başladı

Young Guru Academy (YGA) tarafından bu yıl 17. kez düzenlenen ‘YGA Zirvesi’ için geri sayım başladı. Zirveye 30 bin başvuru arasından seçilen 2 bin 500 lise ve üniversite öğrencisi katılacak.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.