İş Dünyası Haberleri

Aramco'nun halka arzında yeni gelişme

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih, ülkenin devlete bağlı petrol şirketi Suudi Aramco’nun halka arızının beklenenden daha erken olabileceğini açıkladı.

Türkiye’de üretip Körfez’e satacak

DEİK Türkiye-Bangladeş İş Konseyi Başkanı Laura Gök, 850 milyon $'lık ticaret hacmimiz olan Bangladeş'in, Türkiye için inşaat ve turizm alanlarında büyük potansiyel oluşturduğuna dikkati çekiyor. Ülkeyle yıl sonuna kadar 1 milyar $'lık ticaret hacmi hedeflediklerini belirten Gök, orada 'Serbest Ticareti Bölgesi' kurmak için harekete geçtiklerini ifade ediyor. Gök, bunun yanı sıra 1 milyon $'lık yatırımla kurdukları BESAVA adında bir şirketle, Türkiye’de ürettiği ürünleri Körfez ülkelerine satmay...

Pilota süper kek

Hükümetin de destek ve teşvik sağladığı yerli ürünlere olan talep her geçen artıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne acil durum için gıda sağlayan İmmu-Nat firması; TSK’nın yanısıra pilot ve sporculara özel süper kek üretti. Şirketin Genel Koordinatörü Galip Altıntaş, “Ürettiğimiz kekler 1 yıl bozulmaz, azotla yapılan özel ambalajı sayesinde suya düşse su almaz, üzerinden tank geçse hiçbir şey olmaz, yanmaz” dedi.

Gözaltındaki CEO her yıl 5 milyon dolar ödemiş

Nissan Motor'un eski başkanı Carlos Ghosn'un, satış performansı düşmesine karşın Umman'daki bir Nissan bayisine her yıl yaklaşık 5 milyon dolar ödediği iddia edildi.

Türk CFO en etkin 50 isim arasında

Petrol Ofisi AŞ Mali İşler Müdürü (CFO) Serhan Ulga'nın, 400 şirket CFO'sunun değerlendirildiği ve aralarından en başarılı finansal performans gösteren 50 CFO'nun seçildiği en etkili isimler listesinde yer aldığı bildirildi.

5 yılda 175 milyon dolarlık hurma ithal ettik

Türkiye'de, 2014-2018 döneminde yaklaşık 175 milyon dolar karşılığı 149 bin 325 ton ithal hurma tüketildi.

TÜSİAD'dan Kılıçdaroğlu'na saldırıya kınama

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıyı kınadıklarını belirterek, "Bu saldırı toplumsal birlik ve çoğulculuğumuzu güçlendirecek saygılı siyasi tutum ve söylemlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir." ifadesini kullandı.

Milyonlarca işçiye müjdeli haber

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, gerçek ücret üzerinden SGK primlerinin yatırılmamasının işçiye haklı fesih hakkı vereceğine, haklı sebeple fesihte işçiye kıdem tazminatı ödeneceğine hükmetti.

Kolajen çılgınlığı

Kozmetik endüstrisinde, kolajen çılgınlığı yaşanıyor. Cilt yaşlanmasından eklem ağrılarına kadar her derde deva bu maddenin sıvı, toz ve hap hali piyasada yüzlerce liradan kapış kapış gidiyor. Randevu için sıra beklediğiniz güzellik merkezlerindeki seansları ise on binlerce lirayı buluyor.

Yaramaz çocuklardan çok şey öğreneceğiz

Faruk Eczacıbaşı, sanayinin hızlanması için her türlü teknolojiyi iyi öğrenmeleri gerektiğini söyledi. Bu alanda olup bitenlerin kendisini hem etkilediğini hem de heyecanlandırdığını belirten Eczacıbaşı, “Yaramaz çocuklardan çok şey öğrenmemiz lazım” dedi.

Kar kalınlığı 28 cm'e ulaştı: Pistler yeniden açılabilir

Kış turizminin gözde merkezlerinden Uludağ sabah saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı sebebiyle beyaz gelinliğini yeniden giydi. Hava sıcaklığının eksi 11 dereceye kadar düştüğü bölgede kar kalınlığı ise 28 santimetreye ulaştı. Kar yağışının önümüzdeki haftaya kadar aralıklara devam etmesi beklenirken, bir otel yöneticisi ise Kışın nasıl yağdıysa şu anda da öyle kar yağıyor. Böyle girse kapattığımız kayak pistlerini yeniden açacağız. Kar görmek isteyen ve kayak yapmak isteyenleri Uludağ'...

Fındığın cipsi üretildi

Fındık Araştırma Enstitüsünce yürütülen projede çeşitli formüller kullanılarak üretilen fındık cipsi piyasaya sürülmeye hazırlanıyor. Yaklaşık 3 yıllık çalışmanın ardından ortaya çıkarılan fındık cipsi, diğer cipslere göre sağlıklı olması yönüyle dikkati çekiyor.

12 milyar dolarlık sipariş rekoru

Savunma ve havacılık sanayisinde faaliyet gösteren firmaların aldığı sipariş tutarı geçen yıl rekor seviyeye ulaştı. Savunma ve havacılık tarafında faaliyet gösteren firmaların 2018'de aldığı sipariş tutarı bir önceki yıla göre yüzde 52 artışla 12 milyar 204 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Godiva yeni konseptiyle ilk kafesini açtı

Premium çikolatanın lider markası Godiva, 5 kat büyüme stratejisi kapsamında, yeni konseptiyle ilk kafesini New York’ta açtı.

Yapı Kredi alacaklarını sattı

Yapı Kredi, 529 milyon 433 bin 283,67 TL tahsili gecikmiş alacağının, 16 milyon 322 bin TL bedelle Gelecek Varlık Yönetimi AŞ ve Hayat Varlık Yönetim AŞ'ye satılmasına karar verdi.

CHP'li belediyelerde işçilere sendika baskısı

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-İş'e bağlı sendikalardan 5 bin 500 üyenin istifa ettirildiğini söyledi.

TÜBİTAK 142 personel alacak

TÜBİTAK BİLGEM'e bağlı Bilişim Teknolojileri Enstitüsüne 13'ü teknisyen olmak üzere 142 personel alımı yapılacak.

Doğuş Holding'in refinansman çalışmaları tamamlandı

Doğuş Holding'in kreditör bankalar konsorsiyumu ile yürütülen refinansman çalışmalarında sözleşmeler imzalandı.

En hızlı büyüyen pazar olacağız

Türkiye elektronik ürün pazarının önümüzdeki 5 yıl içerisinde Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarı olacağını dile getiren MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, son 3 yıldır kendilerinin de sektör ortalamasının üzerinde büyüme kaydettiklerini aktardı.

Lastikte asırlık formül değişti

Lastik üreticisi Continental ve Kordsa, araç lastiğinde yeni bir yapıştırıcı standardı geliştirdi. Ek maliyet gerektirmeyen teknolojiden faydalanmak isteyen diğer firmalarda hiçbir ücret ödemeden lisans havuzuna dahil olabilecek.

Amerika'da Canovate standına yoğun ilgi

Canovate Group, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Amerika San Diego’da yapılan Optik Fiber İletişim Konferansı ve Fuarı (OFC)’ye katıldı. Canovate’in standını, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika, Honduras, Polonya, Almanya, Fransa, İtalya başta olmak üzere birçok ülkeden global firmalar ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sizi memurluktan atamazlar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Memur-Sen Konfederasyonunun düzenlediği uluslararası "İşin Geleceği: Tehditler ve Fırsatlar" konferansında konuştu. Erdoğan, belediyelerde görev yapan personellere yönelik CHP'nin ve sendikaların baskısı ile ilgili olarak, "Sizi memurluktan atamazlar, zulme seyirci olmayız. Zulme karşı durmak bizim için bir görevdir. Memur-Sen sendika değiştirmeye zorlayanlara karşı dik durmalıdır" dedi.

THY'nin yabancı kabin memurları ilk uçuş için sabırsız

Türk Hava Yolları (THY), yolcu memnuniyetini artırmak için hayata geçirdiği 'yabancı kabin memuru istihdamı projesi' kapsamında Kolombiyalı 31, Mauritiuslu 25, Litvanyalı 3 ve Ukraynalı 1 kabin memurunu işe başlattı. Mesleki eğitimlerini tamamlayan yabancı kabin memurları, üniformalarını giydi. İlk uçuş öncesi konuşan, kendi ana dillerinin konuşulduğu hatlarda görev yapacak çiçeği burnunda kabin memurları, THY'de çalışmaktan dolayı oldukça heyecanlı olduklarını belirterek, "İlk uçuş için sabırsı...

TMSF Uzan Grubu'na açtığı davayı kazandı

TMSF, Uzan Grubu’na yönelik yürütülen hukuksal süreçte olumlu sonuç alındığını duyurdu.

Bu market işçi değil patron arıyor

Trabzon’un Çaykara ilçesindeki bir market sahibi işçi bulamayınca çareyi patron aramakta buldu.

Çalışma hayatının değişmeyen gündemi: Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı, yeni sisteme geçilmesi, işçilerin hak kaybı olmaması, işverenlerin ise maliyetlerinin düşürülmesi denklemiyle çalışma hayatının değişmeyen gündemi olmaya devam ediyor. Hükümetin Yeni Ekonomi Programı'nda da yer alan kıdem tazminatı, yaklaşık 14 milyon sigortalı çalışan ile binlerce işvereni doğrudan ilgilendiriyor.

Emirates 15,4 bin lira maaş vereceği Türkleri bulmak için Antalya'ya geliyor

Emirates Havayolları, Türkiye'ye kabin görevlisi alımına geliyor. 19 Nisan tarihinde Antalya'da düzenlenecek işe alım etkinliğinde başvurusu kabul edilenlerin ortalama maaşı 2 bin 660 dolar (15 bin 428 TL) olacak. Çalıştığı uçak tipi büyümesi ve kabin sınıfının değişmesi halinde kabin görevlisinin alacağı maaş da katlanacak. Başvurusu kabul edilenlere Dubai'de su, elektrik hizmetleri de dahil mobilyalı ücretsiz konaklama imkanı da sağlanacak.

890 milyon liralık enerji ithalatını engelledi

Polat Enerji'nin Soma ve Geycek rüzgar enerjisi santralleri, bugüne kadar toplamda 6 milyar 100 milyon kilovatsaat elektrik üreterek, 890 milyon lira tutarında, 715 milyon metreküp doğal gaz ithalatının yapılmasını engelledi.

İstanbul Akvaryum'a kalite ödülü

Dünyanın en büyük tematik akvaryumu özelliğine sahip olan İstanbul Akvaryum’a Business Initiative Directions (BID) tarafından altın kategoride "Uluslararası Kalite Ödülü” verildi.

Türkiye’de ilk kez üretildi: Firmalar almak için sıraya girdi

Türkiye’de ilk kez tamamen yerli imkanlarla çok fonksiyonlu test cihazı üretildi. Güney Kore’nin Yonsei Üniversitesi’nde araştırmacıların Ar-Ge ve teknoloji geliştirme çalışmalarında kullanılmaya başlayan cihaz için farklı ülkelerdeki firmalar ise sıraya girdi. Cihazın yurtiçindeki satış fiyatı 120 250 bin TL'ye çıkarken, yurt dışı satış fiyat aralığı ise yine modülerlik seviyesine göre 50 ile 80 bin Euro arasında değişiyor.

Turquality Uzmanlık Başarı Sertifikaları sahiplerini buldu

Ülkemizin ilk “Uçtan Uca Marka ve Turquality Uzmanlık ve Vizyon Programı” tamamlandı. Programa katılan 60 katılımcıya, İTÜ tarafından “Turquality Uzmanlık Başarı Sertifikaları” verildi.

Atos Türkiye'ye yeni CEO

73 ülkede 120 bini bulan çalışanıyla IT hizmetleri alanında dünyanın lider firmaları arasında yer alan Atos, Türkiye CEO’luğuna Olivier Ventura’nın atandığını duyurdu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.