İş Dünyası Haberleri

Türkiye'den dünya devi olmaya aday bir teknoloji şirketi

Teknoloji Dünyası, “Türkiye’nin Yeni Teknoloji Yüzü” Cerebrum Tech’in lansmanında bir araya geldi.

MÜSİAD Başkanı Kaan: Faizlerdeki aşağı yönlü hareket yatırımlar için elzem

Belli bir noktadan sonra faiz oranlarındaki aşağı yönlü hareketlerin yatırımlar açısından elzem olduğunu dile getiren Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, "Yatırımcıların, üretim ve ticareti canlandırmak, istihdamı artırmak ve neticede enflasyonu baskılamak adına planlamalarının yüksek faiz etkisi ile dışlanmaması gerektiği kanaatindeyiz." ifadesini kullandı.

Takvim belli oldu: Çinli iki dev Türkiye'de üretime başlıyor

Çinli akıllı telefon üreticisi Tecno ile Oppo'nun çok yakında Türkiye'de üretime başlaması bekleniyor. Üretim takvimleri belli olan iki şirketten Oppo'nun şubat ayında, Tecno'nun ise mart ayında startı vermesi beklenirken, akıllı telefon pazarının öne çıkan oyuncularının da bulunduğu çeşitli şirketlerin Türkiye'ye yapacağı yatırımları açıklaması bekleniyor.

Emeğin Sultanları

Kadının çalışma hayatındaki yeri ve sendika olarak kadın üyelerine desteklerini dile getiren Öz Taşıma İş Sendikası İstanbul İl Başkanı Yasin Sevgili, ''Hayatımızın her döneminde en kilit noktalarda, en önemli rollerde yer alan kadınlarımızın iş hayatına da katkıları yadsınamaz derecede gerekli ve önemlidir. Emekçi kadınlar bizim için “Emeğin Sultanları”dır'' dedi.

Sağlık çalışanlarına getirilen izin kısıtlaması kaldırıldı

Sağlık Bakanlığının 81 ile gönderdiği genelgede, sağlık çalışanlarının kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde yıllık izin ve ücretsiz izin kullanabileceği belirtilerek, emeklilik talebinde bulunan personelin de emeklilik işlemlerinin yerine getirilebileceği ifade edildi.

TMSF beş şirketi daha satışa çıkarıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen beş şirket daha bu yıl içerisinde satışa çıkarılacak. TMSF Başkanı Muhittin Gülal, 2021 yılında satışa çıkarılacak şirketleri Aynes Gıda, Alfemo Mobilya, Aker Tekstil, MarkAntalya AVM ve Central Hospital olarak sıralarken, Erciyes Anadolu Holding ve Koza Altın gibi büyüyen, kâr eden şirketlerin ise hukuki süreçlerin tamamlanmadan satışının mümkün olmadığını açıkladı.

Gübretaş Maden Yatırımları AŞ'ye yeni genel müdür

Gübre Fabrikaları TAŞ'nin (GÜBRETAŞ) bağlı ortaklığı Gübretaş Maden Yatırımları AŞ'de Genel Müdür olarak Halit Semih Demircan'ın görevlendirildiği duyuruldu.

Terma City’den iş dünyası için A plus lounge yatırımı

Yatırımlarını durdurmayan Karaderili Şirketler Gurubu Terma City oteline Vip Roof lounge ekleyerek Tesisi taçlandırdı. Yaptığı yatırımlarla istihdam ve getirdiği turistlerle ülkeye döviz kazandıran Karaderili Şirketler Grubu, Yalova’da 180 milyon dolarlık yatırımla yaptığı Terma City otelinde iş dünyasının VIP toplantı sorununu çözüyor. Toplam 1.5 milyon dolarlık yatırımla oluşturulan Terma City VIP Roof Lounge alanı iş dünyasının aradığı tüm şartlara sahip olarak hizmete girdi. Restaurant alan...

Samsung'un başkan yardımcısına hapis cezası

Güney Kore'nin en büyük teknoloji devlerinden biri olan Samsung usulsüzlük skandal ile sarsıldı. Samsung'un Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Lee Jae-Yong iki Samsung biriminin tartışmalı birleşmesinde usulsüzlük olduğu gerekçesiyle 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2020 dijital dönüşüme önceden yatırım yapmış şirketlerin yılı oldu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Dijital Dönüşüm Komite Başkanı Oylum, "Teknoloji ile birlikte akılcı bir dijital dönüşüm sürecini daha önceki yıllarda başlatmış olan şirketler 2020 yılını büyüme yılı olarak kaydettiler." dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan bankalara yüksek faiz tepkisi!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan kredi faizlerini maliyetlerindeki artışın çok üzerinde artıran bankalara tepki geldi. Son dönemde bankaların uyguladığı yüksek kredi faizlerinin üretimin ve yatırımın önündeki en önemli engellerden biri haline geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, bankaların büyümeye destek değil köstek olduğunu belirtti.

Trendyol’un 2020’de istihdam etkisi 1,1 milyon kişi

Türkiye’nin lider, dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından Trendyol, 10. yılında “Trendyol’un Türkiye Ekonomisine Etkileri” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Trendyol Kurucusu ve CEO’su Demet Mutlu, "2020’de büyük çoğunluğu KOBİ olan 98 bin işletme ve 1,1 milyon bireysel satıcı Trendyol’da 347 milyon adet ürün sattı. Esnaf ve KOBİ'lerimizi dijitalleştirerek, onları daha çok müşteriye ulaştırıyoruz ve işlerini büyütüyoruz. Yerli üretimi ve üreticileri destekliyoruz. Böylece ülke ekonomi...

Çinli yatırımcılar Petgaz’ı satın alan Türk firmayla iş birliği arayışında

Rus kökenli Petgaz AŞ'yi bünyesine katarak 2020’nin en büyük satın almalarından birine imza atan Türk şirketi BDY Group, madencilik alanında da Çinli yatırımcılarla iş birliği yapmaya hazırlanıyor.

İstanbul Ticaret Borsas'ndan israfı önleme çağrısı

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Türkiye'nin enerjide, suda, gıdada, meyve-sebzede yaptığı israfın çarpıcı boyutlarını ortaya koyan araştırmaların, günde yaklaşık 2 milyon 500 bin metreküp suyun boşa harcandığını gözler önüne serdiğini belirterek israfı önleme çağrısında bulundu.

Hububat ve bakliyat sektöründe rekor ihracat

Hububat ve bakliyat sektöründe ihracat ilk defa koronavirüs salgının etkisiyle yaşanan talep artışıyla da birlikte yüzde 7,5 artışla 7 milyar dolar sınırını aşarak 7,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çinli teknoloji devi Tuzla’da çalışacak personel arıyor

Çinli cep telefonu devi Oppo, İstanbul Tuzla’da kuracağı üretim üssü için personel alımına başladı. Tuzla Belediyesi Kariyer ve İstihdam Merkezi ile yapılan işbirliği kapsamında ilk etapta alınacak 200 üretim elemanı için toplu iş görüşmesi yapıldı.

Kiğılı pet şişelerden yüzde 100 geri dönüşümlü gömlek üretti

İnsan sağlığı ve refahının, ancak sağlıklı bir doğa ile mümkün olduğu bilinciyle hareket eden Kiğılı; hammadde tüketiminin azalması, atıkların ortadan kalkması, gereksiz enerji tüketiminin engellenmesi ve israfın önüne geçilmesi adına çok önemli bir rol üstlenen ‘geri dönüşüm’ü odak noktasına aldı. Bundan sonraki koleksiyonlarında da geri dönüşümlü kumaşlardan üretilen ürünler yer alacak.

Bankacılığın tarihi dönüşümüne hazır mısınız?

Özgür Bayraktar, yayınlanan üçüncü kitabı “Next Generation Banking” ile finans dünyasının tarihi dönüşümünü anlatıyor.

82 milyon yolcunun tercihi uçak oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi verilerine göre Türkiye genelindeki havalimanlarında 2020'de hizmet verilen toplam yolcu sayısı 81 milyon 657 bin 70 olarak kayıtlara geçti.

PTT teknolojiyi kullanıp gelirini yüzde 13,5 artırdı

PTT AŞ'nin yeni teknolojik imkanlar ve otomasyon ağıyla güçlendirdiği kargo ve APS kurye gönderi hizmetlerinden elde ettiği gelir, geçen yıl 2019'a kıyasla yüzde 13,5 artarak 1 milyar 58 milyon 872 bin liraya ulaştı.

Altı kiloluk levrek 780 liradan satılıyor

Sinop’ta kıyı balıkçılarının ağlarına takılan altı kiloluk levrek 780 TL’den satılıyor

1,2 milyon kurumsal müşteriye çözüm sundu

Vodafone Business, pandeminin damgasını vurduğu 2020 yılında da işletmeleri dijital geleceğe hazırlamaya devam etti. İşletmelerin güvenilir teknoloji danışmanı olarak dijital dönüşüm süreçlerinde uçtan uca çözümler sunan Vodafone Business, işletmelerin iş süreçlerini kesintisiz ve güvenli bir şekilde sürdürmelerine destek verdi. Vodafone Business’ın sunduğu çözümlerden son 1 yılda 1.2 milyon kurumsal müşteri yararlandı.

Erdemir'den 340 milyon dolarlık satın alma

2021 yılının ilk stratejik öneme sahip yatırımı OYAK’tan geldi. OYAK Maden Metalürji şirketlerinden Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir), Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada Yıldız Holding ve Gözde Girişim’le Kümaş Manyezit’in tamamının satın alınmasına yönelik yapılan 340 milyon dolarlık anlaşmanın imzalandığını duyurdu. Anlaşmaya göre yasal onayların alınmasıyla birlikte hisse devri gerçekleşecek.

Kümaş Manyezit'in Erdemir’e satışı için anlaşma imzalandı

Yıldız Holding’in iştiraki Kümaş Manyezit’in OYAK bünyesindeki Erdemir’e satışı için anlaşma imzalandı. 340 milyon dolar işletme değeri üzerinden yapılan anlaşmanın ardından yasal onayların alınmasıyla hisse devri gerçekleşecek.

OYAK Beton ile OYAK Çimento birleşti

OYAK Çimento Fabrikaları A.Ş., OYAK Beton ile birleşti. İki şirketin birleşmesi sadeleşme ve verimlilik artışına katkı sağlarken, ortaya çıkan sinerji ile toplam faydanın yükselmesi hedefleniyor.

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici’den 2020 – 2021 değerlendirmesi

Geride bıraktığımız yılda, herkesin öngörülerinin çok ötesinde, sınırları zorlayan bir salgın süreci ile karşı karşıya kaldık. Fakat bu tür durumlarda önemli olan organize olma kabiliyetidir, biz bu açıdan oldukça yetkin bir insan kaynağına sahibiz. Her şeyden önce çalışanlarımızın ve müşterilerimiz sağlığını korumaya özen göstererek ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde işimizi en iyi şekilde yapmaya çalıştık.

THY salgına rağmen kargoda pazar payını büyüttü

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, yeni tip koronavirüs salgınına rağmen uluslararası kargo taşımacılığında pazar paylarını büyüttüklerini belirterek, "2020 yılı başında kargo uçakları ile 88 noktaya hizmet veriyorduk, an itibarıyla 96 noktaya operasyon düzenliyoruz." dedi.

Yumurta fiyatlarına inceleme

Son günlerde fiyatı ile gündemden düşmeyen yumurtaya yönelik Ticaret Bakanlığı’nın inceleme başlatmasının ardından, Tarım ve Orman Bakanlığı da harekete geçerek, Yumurta Üreticileri Merkez Birliği yetkililerini toplantıya çağırdı.

HEKTAŞ iki şirketi satın alıyor

OYAK Tarım Hayvancılık şirketlerinden HEKTAŞ, kuraklığa karşı toleranslı tohumlar geliştiren Avustralya kökenli Agriventis Technologies ve veteriner tıbbi ürün üretimi yapan Arma İlaç’ı satın alma kararı verdi.

Pandemi dönemi ve sonrası

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Yamankaradeniz, koronavirüsün tüm dünyada ekonomik, sosyal ve toplumsal hayata oluşturduğu olumsuzluklardan söz etti. Yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye'de marka başvurularında önceki yıla oranla yüzde 30 arttığını ifade eden Yamankaradeniz, ''Bu artış bize; dijitalleşen ticaret hayatında online satışlardaki yükseliş ve markalaşmanın bu sınıflardaki tescil sayılarının yükselmesine neden olduğunu göstermektedir. Pandemiye rağmen artan bu rakamlar değişimin ...

100 bin engellinin ve 30 bin öğrencinin hayatını kolaylaştırdı

Türkiye’nin Turkcell’i, sosyal sorumluluk projeleri ile fark yaratmaya devam ediyor. Daha iyi bir gelecek için sunduğu üstün dijital hizmetler sayesinde Turkcell, 2020 yılında da 100 bini aşkın insanın yaşamına değer katan projelere imza attı.

SBK Holding'e kara para operasyonu: Ünlü iş adamı için gözaltı kararı

SBK Holding'e kara para operasyonu düzenlendi. İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonlar kapsamında SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz'ın da aralarında bulunduğu 19 kişi hakkında gözaltı kararı bulunurken, 10 kişi ise yakalanarak gözaltına alındı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+