4/C'den 4/B'ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor

Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını bekliyor.

THY'den dev anlaşma

Türk Hava Yolları (THY) ile Moldova’nın en büyük havayolu şirketi ve bayrak taşıyıcısı Air Moldova arasında kod paylaşımı anlaşması imzalandı.

THY'den taşeron işçilere 'gönül alma' operasyonu

Turkish Cargo’da çalışan taşeron işçilerin haklarını verecekleri söyleyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, "Hemen yönetim kurulumuzla birlikte süratli bir çalışmayı yapacağız ve taşeronlarla ilgili de gönül alma operasyonuna girişeceğiz" dedi.

12 bin liraya aldı 120 bin lira harcadı

Amasya’da yaşayan Mustafa Göç, İstanbul’dan 12 bin liraya satın alıp yaklaşık 10 katı harcama yaptığı otobüsü ciğerciye dönüştürdü.

2.9 milyar dolarlık dev satış!

İsviçreli dev şekerleme şirketi Nestle'nin ABD'deki şekerleme işleri satışa çıktı. Dev firmaya iki teklif Hershey ve Nutella'nın üreticisi Ferrero'dan geldi.Kazanan ise 2.9 milyar dolara yakın bedelle Ferrero oldu.

THY uçaklarına 'diz mesafesi' ücreti geliyor

Türk Hava Yolları, kabinde uyguladığı ekonomi sınıfı ücret politikasına yeni bir düzenleme getirdi. 8 Ocak itibariyle başlayan uygulama, sadece dış hat seferlerinde geçerli olacak ve koltuklar 19-79 dolar arasında fiyatlarla satılacak.

Fazla çalışana fazla maaş

İş Kanunu’na göre haftalık çalışma süresi 45 saat. Dolayısıyla 45 saati aşan çalışmalar fazla mesai olarak değerlendiriliyor. Sürekli fazla mesai yaptırılması ise kanuna göre yasak. Peki fazla mesaide işveren işçiye ne kadar öder, işçi en fazla ne kadar saat mesai yapabilir, fazla mesai nasıl hesaplanır, güncel fazla mesai ücretleri; hepsi haberimizde... İşte detaylar.

TAI ve MMT Holding ortak şirket kuruyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ve MMT Holding AŞ (MMT), CTech çatısı altında ortak girişim şirketi kuracak. Şirketlerin konuya ilişkin olarak Rekabet Kurumuna yaptığı başvuru, kurumun internet sitesinde yayımlandı.

Warmhaus'tan Bursa Filarmoni Orkestrası’na destek

Warmhaus, sanata ve sanatçıya destek vermeye devam ediyor. Warmhaus, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası tarafından düzenlenen “Dünya Yıldızları” konserine altıncı kez sponsor oldu.

Whatsapp yüzünden mahkemelik oldular

İşyerinde davacı ve diğer çalışanların kendi aralarında oluşturdukları Watsapp grubundan; çalışma koşullarının olumsuzluğu, işveren ve yöneticilerin eşit davranmama, mobbing niteliğindeki tutumlarının dile getirildiği çeşitli yazışmaları, aynı gruptaki diğer bir çalışan tarafından patrona iletilmesi üzerine, çalışanlar işlerinden kovuldu. Aynı neviden kendi konuşmaları da bulunmasına rağmen, bu yazışmaları işverene bildiren çalışana ise sadece ihtar cezası verildi.

Erdoğan: Artık yeni Türkiye var

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sincan'da Kazan Soda Elektrik Fabrikasının açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşacağını söyleyerek, "23,5 milyar dolar IMF borcuyla teslim aldık ülkeyi, 2013'te IMF'e borcu sıfırladık. IMF bizden borç alıyor. 150 milyar dolarlık döviz rezervine ulaşacağız. Türkiye eski Türkiye değil, artık yeni Türkiye var" dedi.

Binlerce kişiye memurluk fırsatı

Ülkemizde bulunan bir çok kamu kurumu veya kamu kuruluşları bünyelerinde devamlı oluşan çalışan eksikliğini karşılamak için memur personel alımlarına devam ediyor. Bazı kurumlar KPSS şartı aramıyor. Memur olmak için ne yapılmalı, memurluk şartları neler, hangi kurumlar memur arıyor, KPSS şartı olmadan memur alan kurum hangisi? İşte 2018'de memur alımı yapacak yerler.

Afyonlu iş adamının müthiş başarı öyküsü

Hollanda'da yaşayan Afyonkarahisar doğumlu iş adamı Atilay Uslu, 2017 yılının "en etkileyici iş adamı" seçildi. Atilay Uslu'nun sıra dışı bir başarı öyküsü var.

Mesleki yeterlilik yetkisine uymayanlara ceza

Türkiye genelindeki denetimlerde, gerekli şartlara uymayan bir kuruluşun yetkisi tamamen, diğer bir kuruluşun yetkisi kısmen iptal edilirken bir başka kuruluşun yetkisi de 6 ay askıya alındı.

Pegasus'tan Trabzon kazasına ilişkin açıklama

Pegasus Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı Trabzon'da pistten çıktı. Konuya ilişkin şirketten yapılan açıklamada, uçaktaki mürettebat dahil 168 kişinin tahliye edildiği, can kaybı veya yaralanma bulunmadığı bildirildi.

MÜSİAD'tan istihdam paketine destek

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nden (MÜSİAD) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı istihdam paketine destek geldi. MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan "İş dünyası olarak Sayın Cumhurbaşkanının açıkladığı istihdam paketine destek veriyoruz. İnşallah geçen sene verdiğimiz hedefle devam edeceğiz" dedi.

Petkim STAR Rafineri'deki hisse payını üç taksitte ödeyecek

Petkim, STAR Rafineri'nin sahibi Rafineri Holding AŞ'nin yüzde 30 hissesini 720 milyon dolar karşılığında almak üzere imzaladığı anlaşmanın ardından, bu miktarı 240'ar milyon dolar olmak üzere üç taksitte ödeyecek. Son taksit, STAR Rafineri tamamlandığında ödenecek.

En iyi kayak tatili yerleri

Okullar bu hafta ara tatile giriyor. Bazı aileler çocukları için değişik tatil planları yapıyor olabilir. Kış zamanı en değişik tatil planı şüphesiz kayak merkezleri olan yerlere gitmek olabilir. İşte dünya üzerindeki en iyi kayak tatili yerleri...

Fiyatı bin 500 TL

Bursa’daki kuyumcularda satılan altın çanta ve ayakkabıdan sonra altın emzik ve biberonlar herkesin ilgisini çekiyor. Emzik ve biberon fiyatı ortalama 500 ila bin 500 lira arasında değişiyor.

Firari iş adamı Uzan'a ilan şoku!

İmar Bankası ve Adabank’ı zarar uğrattığı gerekçesi ile hakkında davalar açılan ve yaklaşık 13 yıldır firari olan iş adamı Hakan Uzan’ın eşi Özlem Uzan’ın açtığı davada mahkeme ilan yoluna gidilmesine karar verildi. Ulusal gazetelere verilecek ilandan sonra Hakan Uzan’ın duruşmaya gelmemesi durumunda, dava yokluğunda yapılacak.

Alman spor giyim devi elden çıkarılıyor

Puma'nın yüzde 86'sına sahip olan Fransız Kering, uzun zamandır beklenen Puma kararını açıkladı. Alman devinin yüzde 70 hissesini yatırımcılara dağıtmaya karar verdi.

20 bin kişiye istihdam

Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, 2018'de AVM'lerin istihdam sağlamaya devam edeceğini söyleyerek, "Perakende sektörünün toplam istihdamı ise şu anda yaklaşık 500 bin kişi. Bu sayının önümüzdeki yıl sonuna kadar ortalama 520 bin kişiye ulaşacağını tahmin ediyoruz" dedi.

1 milyon işçi kadro için başvurdu

Taşeron kadro başvurularında süre doldu. Şimdi sıra değerlendirmelerden sonra sınav sürecinde. 1 milyon taşeron işçi kadro için başvuru yaparken en çok başvuru İstanbul ve Ankara’dan oldu. Taşeron işçiler ne zaman kadroya geçecek, taşeron işçi sınavı nerede yapılacak?

CV'sinde yanlış bilgi veren kovuluyor

Çalışanlar işe girerken CV'lerinde doldurdukları bilgilerin doğruluğundan emin olmalılar. Örneğin üniversiteden mezun olduğunu belirten bir kişi, işe girdikten sonra yalan söylediği ortaya çıkarsa tazminatsız çıkartılabilir.

Teknolojide en büyük ikinci halk arz

500 milyondan fazla kullanıcısı olan Dropbox'ın gizlice halka arz başvurusunda bulunmasının ardından yılın ilk yarısında New York Borsası'na girmesi bekleniyor. Snap'in hayal kırıklığı yaratan halka arzının ardından gerçekleşecek en büyük teknoloji halka arzı olacak.

Aselsan'a 119 milyon dolarlık sipariş

Aselsan, Kamu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada modüler geçici üs bölgesi projesi sözleşmesinde değişiklik yapıldığını ve 119.1 milyon dolar tutarında ilave sipariş alındığını açıkladı.

Personele zam yapıp 63 mağazasını kapatıyor

ABD'de vergi indirimi öngören tasarının kongreden geçmesi üzerine dünyanın en büyük perakendecilerinden olan Walmart, saati 9 dolar olan en düşük personel maaşını 11 dolara çıkarma ve 200 ila 1000 dolar arası ikramiye dağıtma kararı aldı ancak 63 mağazanın da kapatılacağını duyurdu.

Petkim'den 500 milyon dolarlık ihraç kararı

Petkim 500 milyon dolara kadar yurtdışında tahvil ihracı için Goldman Sachs International ve JP Morgan Securities Plc'ye yetki verildiğini açıkladı.

Halkbank sınav sonuçları açıklandı

Halkbank 1295 personel alımı için yapılan sınav sonuçları açıklandı. 10 Aralık'ta yapılan Halkbank sınavının sonuçlarının sorgulamak isteyenler haberimizde bulunan link ile sonucunu öğrenebilir. Kurum bünyesinde çalışmak isteyenler adayların merak ettiği sonuçlar açıklandı. İşte Halkbank sınav sonuçları...

Taşeronu ilk bitiren Cumhurbaşkanlığı Külliyesi

Taşeron kadro başvurularında süre doldu. 1 milyon kişi başvuru yaptı. En çok başvuru İstanbul ve Ankara’dan. Taşeron uygulamasını bitiren ilk kurum Cumhurbaşkanlığı Külliyesi oldu.

Online tamircinin 20 bin abonesi var: Yurtdışından davet geliyor

Oto tamirciliği yapan Cenk Soner'in, araçların onarım aşamalarını kaydedip yayınladığı video kanalını 20 bin abone takip ediyor. Sosyal paylaşım sitesinde 6 milyon izlenme rakamına ulaşan Soner’i yurtdışına araç tamiri için davet edenler de çıkıyor.

Ayda 15 bin lira kar ediyor

Elazığ’da internette sosyal medya hesaplarında gördükleri solucan gübresi işini merak eden 3 arkadaş, kurdukları tesis ile ayda 15 bin lira para kazanmaya başladı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.