21 ay sonra yeniden FETÖ'den gözaltına alındılar

2016 yılında FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan 13 gün sonra serbest bırakılan Delphin Otelleri’nin sahipleri arasında yer alan Ufuk Cömertoğlu ve oğlu Alper Cömertoğlu FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yeniden gözaltına alındı.

Başlayalı 3 ay oldu, binlerce öğrenci başvurdu

Havacılık ve uzay sanayisindeki yeni projeleriyle önemli bir iş gücü ihtiyacı ortaya çıkan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin (TUSAŞ/TAI) hayata geçirdiği Stajyer Mühendislik Programı büyük ilgi gördü. Program başlayalı 3 ay olmasına rağmen 3 bin 185 mühendis adayı başvuruda bulundu.

Yumurtanın kabuğunda yoksa 174'ü arayın

Yumurtalarda 'organik', 'köy yumurtası' ve 'gezen tavuk' gibi adlandırmalar ile vatandaşı kandırmaya son verecek uygulama hayata geçirildi. Yeni uygulamaya yönelik konuşan YUM-BİR Genel Sekreteri Hüseyin Sungur ise ''Herkes aldığı yumurtanın kabuğundaki kodlamaya bakacak ve gereksiz yere ücret ödememiş olacak." dedi. Sungur, yumurta alırken şüpheli durumlarda ise vatandaşa ''ALO 174'ü arayın'' çağrısında bulundu.

ATO'nun yeni Meclis Başkanı belli oldu

Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerinin seçiminin ardından ilk toplantısını gerçekleştiren ATO Meclisi, başkan ile başkanlık divanı seçimini yaptı. Tek listenin bulunduğu seçimde Mustafa Deryal, üyelerin oylarıyla Meclis Başkanı seçildi.

Dünyada bir tane var o da Türkiye'ye geliyor

Antalya gelecek hafta önemli bir havacılık fuarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bazı ilklere sahne olacak fuara, Katar Havayolları da şu an dünyada bir tane bulunan Airbus’ın kompozit gövdeli A350-1000 model uçağıyla katılacak.

Patronun fırçaladığı işçi için emsal karar

Fazla mesaiye kalmadığı için patronun fırçaladığı işçi, istifa etti. Kıdem tazminatını almak için mahkemeye başvuran işçiye iyi haber Yargıtay'dan geldi. Mahkeme, işverenin bağırıp çağırması üzerine sözleşmesini fesheden işçiyi haklı buldu.

Makro Market'in 73 mağazası için onay çıktı

Rekabet Kurumu'nca, Migros Ticaret AŞ'nin Makro Market AŞ bünyesindeki 73 mağazayı devralmasına izin verildi.

Ayakkabı satıcılığından fabrikatörlüğe

Van’da yıllarca lastik ayakkabı satan Umut Taciroğlu, kardeşiyle birlikte ayakkabı fabrikası kurdu. Taciroğlu kardeşler İran ile görüşmelerini sürdürürken, sınır kapısının açılması halinde ilk sevkiyatlarını İran’a yapmayı planlıyor.

KFC Türkiye'yi satabilir

Dubai merkezli yatırım şirketi Abraaj Group, Yum Brands'dan Aralık 2017'de satın aldığı KFC Türkiye'yi satmayı veya Grup içinde başka bir işletmeye devretmeyi değerlendiriyor.

İki dev market birleşiyor

Migros 2016 Haziran ayında yüzde 95,5'lik hissesini 302.3 milyon TL karşılığında satın aldığı Kipa marketler zinciri ile birleşme kararı aldı. Karar şirketin yönetim kurulu toplantısında alınarak KAP üzerinden kamuoyu ile paylaşıldı.

Erken seçim kararına iş dünyasından ilk yorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçimin 24 Haziran'da yapılacağını açıklamasının ekonomiyi nasıl etkileyeceğine yönelik iş dünyasından ilk yorumlar geldi. İstanbul Ticaret Odası erken seçimin en çok reel sektöre yarayacağına vurgu yaparken, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği ise erken seçim kararını yerinde bulduklarını ifade etti.

DeFacto'nun halka açılacağı tarih belli oldu

DeFacto Üst Yöneticisi (CEO) İhsan Ateş, mayıs ayında Borsa İstanbul'da işlem görmeyi hedeflediklerini belirterek, "Halka açıklık oranımızın yüzde 25,93 olması beklenmekte. Ek satış kapsamında halka açıklık oranı ise yüzde 29,81 olacak." dedi.

8 bin şubesini yarım gün kapatacak

ABD'li uluslararası kahve zinciri Starbucks, ülke genelindeki 8 binden fazla mağazasının 29 Mayıs Salı günü öğleden sonra "ırkçılık ön yargısı" eğitimi için kapalı olacağını duyurdu.

Yenilebilir şişeler geliyor!

Coca Cola Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent, inovasyona önem verdiklerini dile getirerek, "Dünyadaki ilk bitki şişesini yaptık. Şu anda insanların içeceğini içip, paketini yiyebileceği bir şişe üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Doğan Medya için RK'dan onay bekleniyor

Doğan Holding'in Hürriyet, Posta, Fanatik gazeteleriyle Kanal D ve CNN Türk televizyonlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda yayın kuruluşunu 916 milyon dolara Demirören Grubu'na satışının ardından devir için Rekabet Kurulu'na başvuruldu. Rekabet Kurulu'ndan çıkacak onay ile devir işlemlerine başlanacak.

Şok'un halka arz tarihi belli oldu

Yıldız Holding'in iştiraklerinden Gözde Girişim, yüzde 39 oranında sermaye payı ile hissedarı olduğu Şok Marketler'in halka arz sürecini mayıs ayı içerisinde tamamlamayı planlıyor.

Penta halka arz ediliyor

Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin iştiraki Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş.'den halka arz açıklaması geldi. Yapılan açıklamada, Penta hisselerinin yüzde 50’ye kadarının halka arz edilmesinin beklendiği belirtildi.

THY'den yarı zamanlı iş arayan öğrencilere müjdeli haber

Türk Hava Yolları'ndan (THY) yarı zamanlı iş arayan üniversite öğrencileri için müjdeli haber geldi. THY, 18 kentteki havalimanlarında part time görev yapacak çalışma arkadaşı aradığını ilan ederek başvuruları kabul etmeye başladı.

Taşeronda bayramlarda 3 yevmiye

Taşeron olarak çalışanların sürekli işçi kadrosuna geçiş işlemelerinin 2 Nisan itibariyle tamamlanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kadroya geçişi sağlanan taşeron personelin maaş ve özlük haklarını ilgilendiren duyuruyu yayınlamıştı.

Roman vatandaşa devlette iş

Roman vatandaşların mesleki becerileri geliştirilerek, kamuda işe girmelerinin önü açılıyor. Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, “Romanların hakları konusunda farkındalığı artıracağız” dedi

İTO'nun yeni başkanı belli oldu

İstanbul’daki 81 Meslek Grubu’nu temsil eden 261 İTO Meclis Üyesi, yeni dönemin Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerini seçti. Seçime tek listeyle giren Şekib Avdagiç başkan seçildi.

Ünlü iş adamının cenazesinde helallik skandalı

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Kardemir A.Ş. eski yönetim kurulu başkanı Mutullah Yolbulan'ın cenaze töreninde helallik skandalının yaşandığı ortaya çıktı! Cenaze töreninde Daha önce işten çıkarılan bir grup eski Kardemir çalışanı helallik istendiği sırada "Haklarımızı helal etmiyoruz" diye bağırdı.

60 bin işçi alınacak

900 binden fazla taşeronun kadroya geçmesinden sonra memuriyet vasfı taşımayanlar, emekliliği gelenler ayrıldı. Şimdi kamuya 60 bin işçi alınacak. İşçilerin ücretlerine yüzde 60’ı bulan zam yapılacak.

Dizi setlerine teftiş, aykırı hareket eden cezayı yedi

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı fazla mesaileri takibe aldı. 2017 yılında özellikle güvenlik ve dizi sektörlerine yönelik yapılan teftişlerde uygun olmayan sürelerde ve şartlarda fazla mesai yaptıranlara yönelik milyonlarca lira ceza kesildi.

Mesut Yılmaz'ın oğlu polipropilen üretecek

Süper teşvikten yararlanan 19 şirketten biri de eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın oğlu Emir Hasan Yılmaz’a ait CFS Petrokimya Sanayi AŞ. Şirket, teşvik ile plastik imalatında kullanılan polipropilen üretecek. Projesini 2022’de tamamlayacak olan şirket, bin kişiye de istihdam sağlayacak.

Aydın Doğan 13 yılda 15 şirketini sattı

Doğan Holding, son 13 yılda gayrimenkuller hariç 5.2 milyar dolarlık şirket satışına imza attı. Şirketlerini karlı rakamlarla satmayı başaran grubun bankacılık, sigortacılık ve medyadaki satışlarının ardından bünyesinde e-ticaret, akaryakıt dağıtım başta olmak üzere enerji ve otomobil pazarlama iştirakleri kaldı.

Aydın Doğan bir şirketini daha satıyor

Doğan Holding medya kuruluşlarının tamamını Demirören Grubuna satmasının ardından yeni bir satış için bu kez de Turkuvaz Grubu ile masaya oturdu. KAP'a gönderilen açıklamaya göre D&R'ın 440 milyon liraya satışı konusunda Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye ile ön protol imzalandı.

18 milyon lira alacağı var, iflasını istedi

Okullara öğrenci servisi hizmeti de sağlayan Tursan firmasının iflasını istediği öğrenildi. Piyasadan 18 milyon lira alacağı olduğu öğrenilen şirketin büyük yatırımlar yaparak, karşılığını alamadığı için iflasını istediği belirtiliyor.

Lojistik devi satıldı

Danimarkalı DFDS, Türkiye'nin dev lojistik şirketi UN Ro-Ro'yu 950 milyon euroya satın aldı. U.N Ro-Ro İşletmeleri A.Ş., Doğu Akdeniz ro-ro sektörünün önemli oyuncularından biri olarak öne çıkıyor.

Otonobi 2.el'in birinci adresi oldu

Başkent Ankara’da 375 dönümlük alanda faaliyete geçen Otonomi, kısa zamanda Türkiye’de otomotiv sektörünün önemli bir merkezi haline gelerek 2. El’in ilk adresi olmayı başardı. Şimdi 2. Etap Projesi ile fiziki büyümesini de sürdürüyor.

Genç iş adamı hayatını kaybetti

Isparta'nın tanınmış ailelerinden olan Gürkan ailesinin 4. kuşak temsilcisi, Aysun ve Mehmet Gürkan'ın oğulları Mustafa Gürkan yaşamını yitirdi. İpliksan Fabrikası'nın kurucularından Mustafa Gürkan'ın torunu olan Mustafa Gürkan, yaklaşık 1 yıldır kanser tedavisi görüyordu.

Sağlık personeli başvuru tarihleri belli oldu

Sağlık Bakanlığı'nın alacağı 9 bin personelle ilgili başvuru tarihleri belli oldu. Bakanlık, personel alımıyla ilgili başvuru ve şartları yayımladı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.