İş Dünyası Haberleri

Alçak saldırı sonrası iş dünyasından destek mesajı yağıyor

İdlib’de rejim kuvvetlerince Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına yönelik gerçekleştirilen hava saldırısının ardından iş dünyası tek yumruk oldu. Peş peşe yapılan açıklamalarda İdlib'deki alçak saldırı şiddetle ve nefretle lanetlenirken, hükümete ve TSK'ya ise tam destek mesajları iletildi.

Alçak saldırı sonrası iş dünyasından destek mesajı: Devletimizin emrindeyiz

İdlib’de rejim kuvvetlerince Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına yönelik alçakça gerçekleştirilen hava saldırısının ardından iş dünyasından hükümete ve TSK'ya destek mesajı geldi. 411 bin 368 üyesiyle İTO'nun ‘sefer görev emri’ vaziyetinde olduğunu vurgulayan Başkan Şekib Avdagiç, ''Sadece dualarla değil bütün varlığımızla, canımızla, tüm maddi imkanlarımızla bu vatan görevinde devletimizin yanındayız ve emrindeyiz.'' dedi.

Bakan müjdesini vermişti: Bugün hesaplara yatırılacak

Su ürünleri yetiştiricilerine yapılması planlanan 66 milyon liralık destek ödemeleri bugün hesaplara yatırılacak. Türkiye'nin 2023 hedefleri kapsamında su ürünlerinde 600 bin ton üretim ve 2 milyar dolar ihracat hedefi bulunuyor.

Virüs sonrası 4 bin şubesini kapatmıştı: Yüzde 85'ini yeniden açtı

Çin'de ortaya çıkan ve 3 bine yakın kişiyi öldüren koronavirüs salgını sonrasında 4 bin şubesini kapatan Starbucks bölgede toparlanmanın ilk işaretlerinin görülmesinin ardından dükkanların yüzde 85'ini yeniden açtı.

Umre için kriz masası kuruldu

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin, "Diyanet İşleri Başkanlığı, Cidde Başkonsoluğu ve TÜRSAB olarak kriz masası oluşturduk." dedi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'dan bilet iadesi açıklaması: Mayıs ayına kadar ücretsiz

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı Koronavirüs nedeniyle Nahiçvan uçuşlarının durdurulduğunu, Seul uçuşlarının ise azaltıldığını açıkladı. Virüse karşı tedbirleri aldıklarını vurgulayan Aycı, iptal edilen seferlerle ilgili yolculara Mayıs ayına kadar ücretsiz bilet değişimi ve iadesi kolaylığı sağlayacaklarını söyledi.

Coca-Cola'dan 12 milyar liralık satış geliri

Coca-Cola İçecek (CCI), 2019'da büyümesini sürdürdü ve şirketin net satış geliri, önceki yıla göre yüzde 15 artışla 12,25 milyar liraya ulaştı.

Çağdaş Holding 10’uncu Samsung mağazasını Denizli’de açtı

Teknoloji perakendenciliği alanında yatırımlarına devam eden Çağdaş Holding, Bodrum, Antalya, Marmaris ve İzmir’in ardından Denizli’ye açtığı Samsung mağazasıyla bölgedeki varlığını pekiştirdi.

Baymak bayileri Antalya'da buluştu

Baymak, bayileri ve eşleriyle moral depoladığı yaklaşık dokuz yüz kişinin katıldığı geleneksel Aile Toplantısını bu yıl 20- 23 Şubat 2020 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirdi. “Biz Baymaklıyız” mottosuyla düzenlenen toplantıda, bayiler ve eşleri eğlenceli aktivitelerle dolu dört gün geçirdi. Yeni döneme ait projelerin konuşulduğu etkinlikte Baymak ailesinin sektördeki öncü duruşu pekiştirildi.

Van'daki 150 bin rezervasyon için virüs iptali kapıda!

Denizli, Nevşehir ve İstanbul'da şubat ayı başında koronavirüs kaynaklı iptal edilen 30 bin rezervasyonun ardından aynı senaryo şimdi de Van için konuşulmaya başladı. Yaklaşan Nevruz Bayramı öncesi virüsün İran'a sıçramasının ardından sınır kapıları kapatılıp uçuşlar durdurulurken 150 bine yakın rezervasyon da riske girdi. Virüsün etkilerinin devam etmesi halinde tüm rezervasyonların iptal edileceği belirtilirken, şimdiden İranlı acentaların otel ve havayolu şirketleri ile ücret iadelerini görüş...

Rusya'nın domates kararı sevindirdi

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, domateste Rusya'nın Türkiye'den ithalat kotasını 150 bin tondan 200 bin tona çıkarmasının önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Ülker Bisküvi'ye yeni CEO

Ülker Bisküvi'de üst düzey görev değişikliği yaşandı. Yıldız Holding CEO'su Mehmet Tütüncü, Ülker Bisküvi CEO'luk görevini Mete Buyurgan'a devrederken, Ülker Bisküvi Yönetim Kurulu Başkanlığı'na ise devam edecek.

Türkiye'den dünyaya 'koronavirüs tulumu': Siparişleri yetiştiremiyorlar

Tokat’ta giysi üretimini bırakarak koronavirüse karşı koruyucu tulum üretmeye başlayan tekstil fabrikası, siparişleri karşılamak için vardiya sayısını artırdı. Günlük bin kapasite ile tulum üretimine başlayan firma 1 milyona yaklaşan siparişe yetişmekte zorlanıyor.

Dönere kimlik geliyor

Türk mutfağının en bilinen yemeklerinden olan dönere kimlik geliyor. UDOFED Başkanı Mercan, “Dönere sertifikasyon sistemini getiriyoruz, bu sistemle dönerin çiftlikten vatandaşa ulaşana kadarki sürecini tüketiciler izleyebilecek, dönerin bir kimliği olacak” dedi.

Saray Halı'dan sevindiren haber: Konkordatodan çıktı

70 yılı aşkın süredir başta madencilik olmak üzere, gayrimenkul, halı, tarım ve hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösteren Kurmel Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Saray Halı konkordato sürecinden çıktı. Şirket konkordato süresi dolmadan, vadesi geçmiş olup olmadığına bakılmaksızın, tüm ticari borçlarını ödediğini açıkladı.

ÇAYKUR'un mevsimlik işçi alımı için başvurular başladı

ÇAYKUR'un 830 mevsimlik işçi alımı için başvurular başladı. İş başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren İŞKUR binası önünde yoğunluk oluştururdu.

İŞKUR'dan iş bulma sürecini kısaltacak adım

Hükûmet işsizliği düşürme yönündeki çalışmalar kapsamında 200 mesleği İŞKUR’un eşleştirme sistemine entegre edecek. Sistemde yapılacak otomatik tanımlamalar ile iş arayan, çalıştığı kurumdan ayrılıp yeni bir kuruma başvuracağı zaman, bilgileri işveren tarafından önceden bilinecek.

Hazırgiyim ve tekstil sektöründe istihdam 1 milyon kişiyi aştı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Hazırgiyim ve tekstil sektöründe istihdam 1 milyon kişiyi aştı. Bunu ilk defa sağlıyoruz. Tam rakam olarak 1 milyon 67 bin 23 kişi oldu" dedi.

Virüs doğaltaşı da vurdu: Bir kilo dahi gönderemiyorlar

Çin'de ortaya çıkan 2 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine yol açan koronavirüs hiç şüphesiz Türkiye'den en fazla etkilediği alanların başında doğaltaş sektörü geliyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Çin’deki “Korona Virüsü” nedeniyle en çok etkilenin sektörün doğaltaşa bağlı olarak mermercilik olduğunu belirterek, Çin’e 1 kilo dahi doğaltaş gönderemediklerini söyledi.

Erciyes Holding'in 383 milyon dolar borcu 92 milyon dolara indi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Erciyes Anadolu Holding'i devraldıklarında 383 milyon dolar borcu olduğunu belirterek "Bu rakamı 92 milyon dolara düşürdük. 2018-2019 karşılaştırılmasında mobilya sektöründe yaşanan daralmaya rağmen yüzde 19 seviyesinde bir büyüme gerçekleşti" dedi.

Koronavirüs kayısıyı da vurdu!

Çin’de binlerce kişiyi etkileyen ve her geçen gün birçok insanın ölümüne yol açan koronavirüsü (Covid-19), Malatya’nın en önemli ihracat ürünü olan kayısıyı da etkiledi. Geçen yol 3 bin 200 ton kayısının ihraç edildiği Çin ile virüs nedeniyle ihracat durdu.

Dünya devlerini geride bırakan THY rekora uçacak!

2005 yılında Portekiz’e ilk uçuşunu gerçekleştiren Türk Hava Yolları dünya devlerini de geride bıraktı. Geçtiğimiz yıl Portekiz hatlarında 285 bin yolcu taşıyan şirket; Asya, Uzakdoğu, Ortadoğu ile Portekiz arasında İstanbul aktarmalı kendi segmentinde en çok yolcu taşımasıyla bilinen British Airways, KLM ve Lufthansa'yı bu pazarda geçerken, bu yıl ise 300 bin yolcu ile yeni bir rekor daha kıracak.

Turkcell'den dolandırıcılara karşı önemli adım

Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell müşterilerinin mobil internette daha güvende olmalarını sağlayan yeni bir hizmet geliştirdi. Dijital Güvenlik Servisi dolandırıcılık amaçlı kullanılan sahte sitelere karşı Turkcell müşterilerine geniş çaplı koruma sunuyor.

Devletin zirvesinden dünyaya teknoloji ihraç eden merkeze ziyaret

Kompozit teknolojileri alanında öncü bir iş modeli olarak Kordsa ile Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle Teknopark İstanbul’da kurulan “Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi” devletin zirvesini ağırladı.

Türk hacker Çiftlik Bank firarisi Mehmet Aydın'ın adresini buldu

Binlerce kişiyi dolandırarak firar eden Çiftlik Bank vurguncusu Mehmet Aydın’ın adresine ilişkin yeni bir bilgi daha ortaya atıldı. Aydın'ın cep telefonuna güvenlik açığıyla erişim sağlayan Siber Güvenlik Uzmanı Mesut Uçar telefondan elde ettiği konumun Brezilya'nın Sao Paulo kentinde bir iş merkezini işaret ettiğini öne sürdü. Firari Aydın'ın bahsedildiği gibi hiç bir zaman Brezilya-Uruguay denkleminden çıkmadığına da dikkat çeken Uçar, talep edilmesi halinde güvenlik birimleri ile elindeki bil...

Bal ve pekmez görünümlü şurup üretimine yasak getirildi

Tarım ve Orman Bakanlığının düzenlemesiyle, aroma vericiler veya bal eklenerek bal aromalı şurup, çam aromalı şurup, ballı şurup ve benzer isimlerle bal izlenimi veren ürünler artık üretilemeyecek. Gıda işletmecilerinin mevcut ürünleri, 31 Aralık 2020'den sonra piyasada bulunamayacak. Pekmez olmadığı halde pekmez izlenimi veren meyveli şekerli şurup, meyve tatlısı, pekmez şurubu üretilmesi de mümkün olmayacak. Bitkisel yağ veya diğer gıda bileşenleri kullanılarak peynir izlenimi veren ürünlerin ...

Marka sahipleri dikkat: 5 yıl kullanılmayanlar iptal olacak

2017 yılında yürürlüğe giren Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre tescil tarihinden itibaren 5 yıl boyunca aktif olarak kullanılmayan markalar iptal edilebilecek. Konuyla ilgili uyarıda bulunan Uluslararası Patent Birliği, kanun düzenlenmesinde marka kullanımının ispatı bakımından ülke sınırı da getirildiğine işaret ederek, Türkiye’de tescilli bir markanın ciddi kullanımının da mutlaka Türkiye’de gerçekleşmiş olması gerektiğine vurgu yapıyor.

Bakan Pakdemirli duyurdu: Yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağlanacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında kabul edilen 2 bin 745 projeye 970 milyon 173 bin lira hibe desteği vereceklerini belirterek, bu sayede 14 bin 839 kişiye istihdam imkanı sağlanacağını açıkladı.

Türkler akın ediyor: Firma sayısı 500 kat artışla 4 bini geçti!

2015 sonunda 8 olan Türklerin Karadağ'da kurduğu firma sayısı 2019 sonu itibarıyla 500 kat artışla 4 bini aştı. 2024'te AB'ye girecek olması nedeniyle ülkede hızlı bir değerlenme yaşanacağı vurgulanırken, Türklerin en çok turizm, danışmanlık, gayrimenkul, perakende ve tekstil gibi alanlarda faaliyet gösterdiğine dikkat çekiliyor.

50 markada tağşiş çıkınca üreticiler isyan etti: Hapis cezası getirilsin

Tarım Bakanlığı tarafından açıklanan taklit ve tağşiş listesinde 50’den fazla zeytinyağı markası yer alınca üreticiler isyan etti. Dünyanın en kaliteli zeytinyağını üreten zeytin üreticilerinin emeklerinin, tağşiş yapan bazı aç gözlü kişi ya da firmalarca zayi edildiğini söyleyen yetkililer hapis ya da ağır ekonomik yaptırımlar gibi cezalarla bu meselenin üzerine gidilmesi yönünde çağrıda bulunuyor.

Yoğun şikayet üzerine bakanlık harekete geçti: 3 bankaya para cezası

Vatandaşlardan gelen yoğun şikayetler üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti. Bankaların sigorta aracılığı faaliyetlerine yönelik planlı bir denetim programı uygulayan Bakanlık, üç bankaya idari para cezası, bir bankaya ise hem idari para cezası hem de geçici süreli faaliyette men cezası verdi.

500 milyar dolarlık buluşma

Küresel erken aşama yatırım ve sermaye piyasalarının "Davos"u olarak kabul edilen Dünya Melek Yatırım Forumu (World Business Angels Investment Forum-WBAF), 500 milyar dolarlık fonu yöneten melek yatırımcıları İstanbul'da buluşturdu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

+