İş Dünyası Haberleri

Yeni yıl öncesi indirim uyarısı: İki katına çıkarıp yüzde 50 düşürüyorlar

Yeni yıla sayılı günler kala Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'ndan vatandaşa indirim uyarısı geldi. Kampanyadan kısa bir süre önce aynı ürünün fiyatının iki katına çıkarılıp ardından yüzde 50 indirim sloganıyla tekrar pazarlandığına dikkat çekilen uyarıda, vatandaşın bu oyuna gelmemesi gerektiğine vurgu yapıldı.

2020’de 10 bin kadını girişimciliğe hazırlayacak

Kız Kardeşim Projesi kapsamında yerel lezzetler üzerine çalışan girişimci kadınların desteklenmesi amacıyla hayata geçirilen Yerel Lezzet Girişimciliği Destek Programı kazananları düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.

Türk Telekom'dan esnaf ve KOBİ'ler için avantajlı paket

Türk Telekom, dijital dünyada bir kimliğe sahip olmak ve e-ticaret yapmak isteyen Esnaf ve KOBİ’ler için ‘Dijital İşyerim’ kampanyasıyla avantajlı paketler sunuyor. Türk Telekom, bulut tabanlı bir internet sitesi kurma platformu sunan Wix ile gerçekleştirdiği iş birliği ile kendi web sitelerini kurmak isteyen Küçük ve Orta Boy işletmeleri destekliyor.

KOBİ'ler kaynak tasarrufu ile "Akıllanıyor"

Dijitalleşen dünyada KOBİ’lerin işlerini geleceğe taşıyabilmeleri vizyonuyla sektörün önde gelen isimlerini KOBİ’lerle buluşturan Dijital Anadolu Zirvesi, Eskişehir’de gerçekleşti. Zirvede yaptığı konuşmada KOBİ’lerin ‘Akıllı KOBİ’lere dönüşmek için iş yapış şekillerini yeniden kurgulaması gerektiğini söyleyen Edenred Türkiye Pazarlama Direktörü Zeynep Ege Dura, KOBİ’lerin bu süreçte kaynaklarını daha etkin ve verimli yönetmesi için Edenred’in sunduğu çözüm önerilerini paylaştı.

Canovate Group, Data Center Expo Eurasia 2019 Fuarı’na katıldı

Canovate Group, 28 Kasım ile 1 Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Data Center Expo Eurasia 2019 Fuarı’na katıldı. Ar-ge ve inovasyon odaklı global bir şirketler grubu olan Canovate Group, ITerra DC (Tümleşik Veri Merkezi), Mini Veri Merkezi, Front Cooler, Adyabatik Soğutma Santrali, Inorax-ST Dikili Tip Kabinet, Chiller, Crac Sistemi ve Kent Güvenliği Yönetim Sisteminin aralarında bulunduğu geniş ürün ailesi hakkında bilgiler verirken, standında yaptığı teknoloji...

Bankaya kişisel bilgi ihlali cezası: Özel işi için müşteriyi arayan bankacı yandı

Adalet Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), kişisel verileri amacı dışında kullananlara ceza yağdırıyor. Bir banka çalışanının, özel işi için banka müşterisini telefonla aramasında ihlal olduğuna hükmetti. Bankanın, ilgili kişinin cep telefonu numarasını bankaya veriliş amacı dışında kullandığına dikkat çeken Kurul, bankayı 100 bin lira para cezasına çarptırdı.

Lidya Grup ile Galatasaray arasında iş birliği anlaşması imzalandı

Galatasaray Spor Kulübü, Xerox markasıyla faaliyetlerini yürüten ofis malzemeleri tedarikçisi Lidya Grup ile iş birliği anlaşması imzaladı.

130 bin kişiyi ilgilendiren görüşmeden anlaşma çıkmadı

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında 130 bin çalışanı ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için uyuşmazlık tutanağı tutuldu.

Bakan Varank'tan yatırım ve istihdam müjdesi: 23 bin kişi istihdam edilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ekimde 10,4 milyar liralık yeni yatırım için teşvik belgesi düzenlediklerini, bu yatırımlar hayata geçirildiğinde 23 bin 14 kişiye istihdam sağlanacağını öngördüklerini bildirdi.

Maaşı 10 bin TL'nin altına düşünce soluğu mahkemede aldı

Özel bir hastanede genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan doktor, aylık kazancının 10 bin TL'nin altına düşmesi üzerine istifa ederek konuyu mahkemeye taşıdı. Sabit maaşının 10 bin TL olmasına rağmen 2 bin TL'lik bir sözleşmeye imza atılmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğunu dile getiren hastane yönetimi ise davanın reddini isterken, yerel mahkeme geç yatırılan bilirkişi bedeli yüzünden davanın usulden reddine karar verdi. Yerel mahkemenin kararı üzerinde devreye giren Yargıtay kararı h...

Gazetede görüp milyonluk tesis sahibi oldu

Manisa’da, okuduğu gazete haberi üzerine TKDK’nın projelerinden haberdar olan genç girişimci, almış olduğu hibe desteğiyle yılda yaklaşık 160 bine yakın kapasitelik civciv yetiştiren tesis kurdu. Kurduğu milyonluk tesiste broyler cinsi tavuk üretimi yapan genç girişimcinin yetiştirdiği tavuklar, firmalar aracılığıyla iç pazarının yanı sıra yurt dışına da ihraç ediliyor.

Rekortmen Koza: Bir yılda 15 basamak yükseldi

2017 yılında kurumlar vergisi sıralamasında 35’inci olan Koza Altın İşletmeleri A.Ş., 2018 yılında ödediği 283 milyon 097 bin 917 TL ile 20’nci sıraya yükselerek büyük bir çıkış yaptı.

Merkez Varlık Yönetim'in faaliyet izni iptal oldu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (BDDK), Merkez Varlık Yönetim AŞ'nin faaliyet izninin iptal edilmesine karar verildi.

Türk şirketten 'Efsane Cuma'da yeni rekor

29 Kasım-02 Aralık dönemini kapsayan alışveriş çılgınlığında Türk lojistik şirketi Netlog da önemli bir rekora imza attı. Netlog iştiraklerinden Bleckmann, dünya markalarının Avrupa’daki 12 milyon siparişini depolarından toplayarak paketledi. Netlog bu operasyon için Avrupa’daki 4.000 çalışanına ilave olarak 3 bin kişiye ek istihdam sağladı

Koç Grubu ile ortaklığını bitiren İtalyan dev 8 bin işçi çıkaracak

Yapı Kredi Bankası üzerinden Koç Grubu ile 2002 yılında başlattıkları yüzde 50-50 ortaklığı geçtiğimiz günlerde bitiren İtalya’nın önde gelen bankalarından Unicredit 3 yıl içerisinde 8 bin işçiyi işten çıkararak, 500 kadar şubeyi de kapatacağını açıkladı.

10.4 milyarlık 637 yatırım için teşvik verilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca ekim ayında 637 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Belge alan projelerin sabit yatırım tutarı 10 milyar 419 milyon 58 bin 109 lira olarak hesaplandı.

Engelli atamalarında tarih belli oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Aralık ayının son haftasında engellilerin kamu kurumlarına atanması için kura töreni düzenleyeceğiz" dedi.

Adana'ya 10 milyar dolarlık yatırım: 5 bin kişiye iş kapısı olacak

Türkiye Varlık Fonu, rafineri ve petrokimya alanındaki dış ticaret açığını azaltmak amacıyla kolları sıvadı. Adana'nın Ceyhan ilçesinde yaklaşık 10 milyar dolar yatırımla rafineri ve petrokimya tesisi kurulacak. Projenin inşaat süresince yaklaşık 10 bin, faaliyet döneminde ise 5 bin kişilik istihdam oluşturması bekleniyor.

Yargıtay, hamilelik nedeniyle işten çıkarılmayı ayrımcılık saydı

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, bir kadın çalışanın hamileliği nedeniyle işten çıkarılmasında ayrımcılık yapıldığına karar verdi. Davacı hakkında İş Kanununun "Eşit davranma ilkesi" başlıklı 5. maddesi kapsamında ayrımcılık tazminatı ödenmesi gerektiği belirtildi.

KKTC'deki Rum ambargosunu delerek ilk restoranını açtı

Dünyanın en büyük hazır yemek şirketlerinden biri olan Burger King, Rum ambargosunu delerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) ilk restoranını açtı.

TİM Başkanı Gülle: İhracatın 2023'de 226 milyar doları aşacağına inanıyoruz

Kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle, “Ülkemizin ihracat performansı, rakiplerimiz ve hedef pazarlarımız ile karşılaştırıldığında, başarılı ivmesi ile öne çıkıyor. İhracatçılarımızın dinamizmi, doğru rota tespitleri ve stratejik kararları, hükümetimizin destekleri ile küresel arenadaki pozisyonumuzu daha iyi noktalara taşıyor, taşımaya da devam edecek. 2023 yılı ihracat hedefimiz olan 226,6 milyar doları, aşacağımıza yürekten inanıyoruz” dedi.

Vakıf Katılım’dan kamu bankaları arasında bir ilk

Dijital dönüşüm yolculuğunda müşterilerine MobildePOS ayrıcalığı sunan Vakıf Katılım, Samsung ve PayCore’la hayata geçirdiği uygulama ile kullanıcılarının hayatlarını daha da kolaylaştırmayı hedefliyor.

İş yerinde sosyal medya sitelerine girenler için Yargıtay'dan emsal karar

Mesai saatleri içerisinde, iş yeri bilgisayarını şahsi işlerinde kullanan, sosyal medya sitelerine giren işçi tazminatsız şekilde kapı önüne koyuldu. İş Mahkemesi'nin, 'tazminat ödenmeli' kararı Yargıtay'dan döndü. Yüksek Mahkeme, işçinin, iş yerine ait bilgisayarını şahsi işlerinde kullanmasının 'işverenin güvenini kötüye kullandığı' anlamına geleceğine hükmetti.

İş Bankası’na 'Yılın Bankası' ödülü

Türkiye İş Bankası, bankacılık sektörünün önde gelen uluslararası yayınları arasında yer alan The Banker dergisi tarafından, “Türkiye’de Yılın Bankası” ödülüne layık görüldü.

4 asansörden 1'i uygunsuz çıktı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 9 aylık denetimlerinde en fazla para cezası verilen ürün grubu asansörler oldu. Bu dönemde toplam 5 bin 271 asansör denetlenirken bunların 1599'u uygunsuz bulundu. Bunların 250'si için ise düzeltme süresi verildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yarın yapacak

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını yarın yapacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığındaki toplantıda, işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak. Komisyonda işçi tarafını temsil eden Türk-İş, görüşmeler öncesinde bir kişinin yaşam maliyetine dikkati çekerken, işveren tarafını temsil eden TİSK asgari ücret artışında işçiler kadar ...

İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya: 2019 yılı itibariyle 1 milyon 370 bin kişi işe yerleştirildi

İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Eğitim-Bir-Sen Giresun şubesi tarafından düzenlenen ‘Teknolojik dönüşüm sürecinde geleceğin meslekleri’ konferansında konuştu. Uzunkaya, kaptığı konuşmada, Türkiye’de, 2018 yılında 1 milyon 240 bin 308 kişiyi işe yerleştirdiklerini belirterek bu sayının 2019 yılı itibariyle 1 milyon 370 binlere geldiğini söyledi.

Yapı Kredi'de UniCredit ve Koç Grubu'nun yüzde 50-50 ortaklığı bitiyor

Yapı Kredi Bankası'nın ortağı Unicredit'in, hisselerinin yüzde 10'dan daha azını satacağının iddia edilmesinin ardından sürpriz bir gelişme yaşandı. Yapı Kredi Bankası'nda UniCredit ve Koç Grubu'nun 2002 yılında başlattıkları dolaylı yüzde 50-50 ortaklığını bitiren Fesih Protokolü imzalandı. Koç Finansal Hizmetler'in tüm hisseleri, söz konusu fesih anlaşmasının ardından Koç Grubu'na geçecek ve UniCredit'in YKB yönetim kurulunda ve üst yönetiminde temsilci atama hakkı da ortadan kalkmış olacak.

Bakan Varank'tan çok sayıda fabrikaya gece ziyareti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikalarda gece yarısı incelemelerde bulundu. Yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Varank, “Buradaki sanayi kuruluşlarımız gerçekten ülkemizin gözbebeği, sanayimiz açısından ülkemiz açısından önemli tesisler var.'' diye konuştu.

TİM Başkanı İsmail Gülle: Türkiye transit ticarette küresel üs haline gelecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla Trabzon’da gerçekleştirilen 4. Uluslararası İpekyolu İş İnsanları Zirvesi’nde konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Avrasya’yı kucaklayan bir anlayışla, bölge devletlerinin tüm imkanlarını, enerji, hizmetler ve mal ticareti anlamında da güçlendirmesi adına, mega projelerimiz Türkiye’miz tarafından seferber edilmiştir. Bilhassa son dönemde ülkemizin bir bir tamamladığı ve dünyaca takip edilen projeler, küresel ticaretin kavşak noktası olma konumu...

Thomas Cook’tan sonra İntourist Rusya endişesi

2019 turizm sezonunun sona ermesiyle birlikte Thomas Cook’un iflası ile başlayan süreçte Güney Ege bölgesinde bulunan ve birçoğunu Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği üyelerinin oluşturduğu Konaklama Tesisi işletmecileri farklı sıkıntılarla baş etmeye çalışırken, bu defa İntorist Rusya ile fatura krizi yaşanıyor.

Tata Steel bin kişiyi işten çıkarıyor

Hintli çelik üreticisi Tata Steel, İngiltere'deki operasyonlarında bin kişinin işine son verileceğini açıkladı. İşten çıkarılacakların 3'te 2'sinin yönetici ve ofis çalışanlarından oluşacağı belirtildi

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.