İş Dünyası Haberleri

Türkiye'de işsizlik oranı 0,2 puan azalışla yüzde 12,8 oldu

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 0,2 puan azalışla yüzde 12,8 oldu. Buna göre,Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin kişi oldu. Tarım dışı işsizlik oranı 0,1 puanlık azalış ile yüzde 14,9 oldu.

Tulum ve maskede hibe şartı için kaldırılsın talebi

Koronavirüs sürecinde en fazla ihtiyaç duyulan ürünlerin başında gelen cerrahi tulum ve maske için dikkat çeken bir talep geldi. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, cerrahi tulum ve maske ihracatında hibe şartının kaldırılmasını istediklerini belirtti.

Türk markası, Gheorghe Hagi’nin takımı FC Viitorul Constanta’nın resmi giyim sponsoru oldu

Yurt dışında AC&Co. adıyla hizmet veren erkek giyim sektörünün önemli markası Altınyıldız Classics, Gheorghe Hagi’nin Romanya’da sahibi olduğu ve teknik direktörlüğünü yaptığı FC Viitorul Constanta’nın resmi giyim sponsoru oldu.

İsfanbul Tema Park'ta eğlence ve macera yeniden başladı

Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk tema parkı İsfanbul, kapılarını eğlence severlere açtı. Misafirlerinin sağlığını her şeyden önde tutan İsfanbul Tema Park, Covid – 19’a karşı aldığı tedbirlerle misafirlerinin huzur içinde, açık havada eğlenceye doyacakları güvenli bir ortam sunmaya başladı. Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk tema parkı İsfanbul , kapılarını misafirlerine açtı. İsfanbul Tema Park, Covid – 19’a karşı aldığı hem hijyenik hem de operasyonel tedbirlerle misafirlerine açık...

Yozgat'ta bir üretici annesi için 2 manda aldı: Siparişlere yetişemeyince çiftlik kurdu

Yozgat'ta bir üretici, manda sütü ve yoğurdu tüketmesi önerilen annesi için aldığı 2 mandanın süt, yoğurt, kaymak ve tereyağına gelen talebe yetişemeyince 3 yılda hayvan sayısını 125'e çıkararak çiftlik kurdu- Üretici Ahmet Doğru, "Bize annemin hastalıkları için 'manda yoğurdu yesin iyi olur.' dediler. Bunun üzerine manda aldık. Ondan sonra sayıları arttı, şu anda 125 mandamız var. Süt, yoğurt, kaymak siparişlerini yetiştiremiyoruz" dedi.

Çarkıfelek meyvesi kilosu 100 liradan satışa çıktı

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde hobi amaçlı tropik meyve ve endemik bitkiler yetiştiren Ahmet Tural (64), 5 yıl önce diktiği 5 passiflora (çarkıfelek) ağacından ilk hasadını yaptı. Yaklaşık 10 kilo passiflora meyvesi toplayan Tural, kilosunu 100 liradan satmayı hedefliyor.

TÜBİTAK'a personel alınacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu personel alımına devam ediyor. TÜBİTAK tarafından yapılan son duyuruda çeşitli birimlerinde görevlendirilecek 11 personel istihdam edilecek. personel alımına yönelik başvurular 27 Temmuz'a kadar yapılabilecek.

Tatlıcı Safa sokak lezzetlerinde birinci oldu

20 yıl önce Eminönü'nde kurulan ve baklava, katmer, kadayıf ve künefe gibi lezzetleri müşterilerine sunan tatlıcı Safa, sokak lezzetleriyle oluşturduğu farklı konsept ile halka tatlı, taş kadayıf, paşa sarması, lokma ve tulumba ile Türkiye Sokak Lezzetleri yarışmasında birinciliği elde etti.

Yargıtay’dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren karar: Haftalık izin 'Pazar' günü dışında da kullandırılabilir

Özel sektör çalışanlarının adeta iple çektiği Pazar günkü haftalık tatille alakalı Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nden emsal nitelikte bir karar geldi. Yüksek Mahkeme; hafta tatili izninin Pazar günü dışında da kullandırılmasının mümkün olduğuna hükmetti.

İnoliva İlaç, gıda takviyesi yeni ürününü piyasaya sürdü

Eroğlu Holding bünyesinde kurulan İnoliva İlaç ilk ürünü ‘Lipozone’u piyasaya sürdü. Ürün ile ilgili açıklama yapan İnoliva İlaç Genel Müdürü Dölenmen, “Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız bir avuç hap yerine sıvı formda Lipozone vitamin ve takviyelerini sıvı içecekrle ile karıştırıp güvenle tüketebilirsiniz” dedi.

Fındığın fiyatında tepki çeken düşüş!

Ordu’da 24 liradan işlem gören fındığın fiyatının 18 liraya gerilemesi tepkilere yol açtı. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası fındık fiyatlarındaki düşüşün sorgulanmasının altını çizerken, fındıkta çok alıcılı bir piyasa oluşturularak Hindistan, Çin, Japonya ve Türki Cumhuriyetlere tekrardan dönülmesi yönünde çağrıda bulundu.

Bağcılar'da 3 gün çalışıp tazminat istedi, alamayınca silahla işyerini bastı

Bağcılar'da bir kişi 3 gün çalıştığı işyerinden ayrılıp tazminat istedi. Tazminatı alamayan çalışan yanına 10 kişiyi alıp silahla işyerini bastı.

Burada her şey çok doğal: Kuşaktan kuşağa kaşık kaşık lezzetler

Yediden yetmişe herkesin ilgisini çeken “Doğal Dükkan” anne elinden çıkan lezzetleriyle sektörde ben de varım diyor. Envai çeşit menüsü ile birbirinden farklı lezzetler sunan mekan reçeller, turşular, mevsiminde toplanarak yöresel lezzet haline dönüştürülmüş olan meyve ve sebzelerle ve çok özel kahvaltısı ile damak tadınıza hitap ediyor.

Sağlık Bakanlığının sözleşmeli personel yerleştirme sonuçları açıklandı

Sağlık Bakanlığına sözleşmeli personel alımına ilişkin yerleştirme sonuçları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM) internet sitesinden açıklandı.

274 şehit yakını, gazi, gazi yakını ataması kurayla yapıldı

Ankara'da devlet korumasındaki 926 genç ile 274 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının kamu kurumlarına ataması yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 274 kişi ile 2020 yılı şehit yakını, gazi ve gazi yakını atamalarının bine yaklaşacağını, 926 atama ile birlikte 2 bin genci kamuda göreve başlatmış olacaklarını söyledi.

En Yenilikçi Marka Ödülü’ Vestel’in oldu

Dünyanın en prestijli tasarım ve inovasyon ödülleri arasında gösterilen Plus X Award sahiplerini buldu. Dünya devi birçok markanın yer aldığı ödül organizasyonunda Vestel, Plus X Award’ın tarihine geçecek bir başarıya imza attı. Vestel Elektronik, tasarımlarıyla aldığı 26 ödülle güçlü rakipleri arasından sıyrılarak “En Yenilikçi Marka” seçildi.

Cari açığı düşürüp, bağımlılığı azaltacak hammadde yatırımlarına hazırlanıyor

Pandemi sürecinde sanayi sektörünün tedarik zinciri konusunda birtakım sıkıntılar yaşadığını dikkat çeken Yıldızlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız, “Bu süreçte gördük ki ülke olarak sanayide dışa bağımlılığı bitirmeliyiz. Biz de holding olarak Türkiye’de hammaddeyi bulabileceğimiz, ara mamulleri üretebileceğimiz yatırımlar üzerine kafa yormaya başladık. Bu yatırımların maliyeti ilk etapta ithal etmekten belki de daha yüksek olacak. Ama uzun vadede ülkemize ve grubumuza daha bü...

Onlarca yılın emeğine verilen büyük ödül

İş dünyasının güçlü kadın figürleri arasında yer alan Arnica Yönetim Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer, Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği tarafından “Kadınımıza Güç Katan Güçlü Kadın Lider” ödülüne layık görüldü.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: Haziran ayı işsizlik ve kısa çalışma ödemeleri öne çekildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, haziran ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerinin 29 Haziran'dan itibaren hesaplara yatırılacağını duyurdu.

ALG CONSTRUCTIONS Düzce’ye 1 Milyar TL Yatırım Hedefliyor

Türkiye’nin en güzel kentlerinden biri olan Düzce’de inşaat ve taahhüt sektöründe 25 yıllık deneyimiyle “A Kalite Yapılar, A Kalite Yaşam, A Kalite Hayat” sunan Algün İnşaat, Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Algün’ün geleceğe dair vizyoner bakış açısı çerçevesinde yeni yatırımlarını “ALG CONSCTURCTIONS” markası ile gerçekleştirecek.

Yıldız Holding’in genç yetenek programı dijitale taşındı

Yıldız Holding'in ‘Seninle Daha Parlak’ mottosuyla yürüttüğü genç yetenek staj ve işe alım programı ‘JOB@Yıldız Holding’ bu yıl COVID-19 tedbirleri çerçevesinde Virtual JOB Experience adıyla online olarak düzenlenecek. 1 Temmuz’da başlayacak program kapsamında, 3’üncü ve 4’üncü sınıf üniversite öğrencisi ve yeni mezun olan 100’den fazla gence online staj ve yeni iş imkânı sağlanacak.

Türk işçiler özel izinle Malta'ya gitti; 14 gün karantinada kalacaklar

Koronavirüs nedeniyle uçuşların yapılamadığı Malta'da bir Türk firmasının yol ve altyapı, otel, konut, çarşı ve yüzme havuzu projesinde çalışacak 86 Türk işçi, özel izinle Malta'ya gitti. Koronavirüs testleri yapılan işçiler Malta'da 14 gün karantinada kaldıktan sonra projede görev yapmaya başlayacaklar.

BİM'in enerjisi güneşten

Perakende sektörünün lideri BİM (BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.) karbon ayak izini azaltmak yönünde örnek bir adım attı. BİM depolarında kullanılan enerjinin çok büyük kısmı güneş enerjisinden sağlanacak.

Oteller ilave tedbirler ile sezona hazır

Yeni tip koronavirüs ile mücadele sürecinde normalleşmenin başlamasının ardından turistik oteller, ilave tedbirlerle sezona giriş yapıyor. Normalleşme süreciyle birlikte yeniden müşteri kabul etmeye başlayan turizm tesisleri, Kovid-19'a karşı yapılması zorunlu tedbirlerin yanına ilavelerini de ekliyor.

'İstihdam Kalkanı' paketi geliyor: Genç istihdamını kolaylaştıracak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, istihdamın korunmasını hedefleyen "İstihdam Kalkanı" paketinde, gençler ve 50 yaş üzerindekilerin istihdamını kolaylaştırıcı maddelerin olacağını bildirdi.

Bu sefer restoranlar kuyruğa girdi

Restoran ve kafelerin Güvenli Turizm Belgesi'ne ilgisinin artarak sürdüğünü belirten sektör temsilcileri, bu belgeyi alan işletmelerin daha çok tercih edileceği görüşünde.

TÜRES'ten kredi talebi: Tüm restoran ve kafelere verilsin

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, Ziraat Bankası'nın turistik restoran ve işletmelere sağladığı kredinin sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli değil, sektörde faaliyet gösteren tüm restoran ve kafelere verilmesi gerektiğini bildirdi.

Kıraathaneciler ve büfecilerden destek talebi

Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında geçici olarak kapatılan, internet kafe ve oyun salonlarının halen açılmaması nedeniyle esnafın tamamen kepenk kapatma noktasına geldiğini belirterek, destek verilmesini talep etti.

Savunma ihracatında kritik imza!

Türkiye'nin en büyük savunma ihracatı olan Pakistan MİLGEM Projesi'ne yönelik yurt içinde kritik bir iş birliği anlaşması yapıldı. STM ile ASFAT arasında, MİLGEM korvetlerinin Pakistan'a ihracatı kapsamında, Ana Tahrik Sistemi tedariki ve entegrasyonuna yönelik mühendislik çözümleri konusunda anlaşma imzalandı. Gemilerin en önemli platform sistemlerini oluşturan ana tahrik sistemleri, gemilerin hareketini sağlıyor.

Kılıçdaroğlu’na gül fiyatı yanıtı: 5 liralık fiyat doğru değil

Gül Gül yağı ve Yağlı Tohumlar Kooperatifi Genel Müdürü Hasan Çelik, partisinin grup toplantısında gül çiçeği kilogram fiyatının 2020’de 5 liraya düştüğünü dile getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Sayın Genel Başkanın bilgi kaynakları kimdir bilmiyoruz. 5 lira fiyatı doğru bir şey değil” diyerek cevap verdi.

THY'nin Saraybosna seferleri başladı

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen Türk Hava Yollarının (THY) Saraybosna-İstanbul uçak seferleri, 3 aylık aranın ardından yeniden başladı.

Yargıtay'dan emsal karar: Şirket belgelerinin fotokopisini çekti, tazminatsız işinden oldu

Çalıştığı şirketin, ticari sır niteliğindeki belgelerin fotokopisini almakla suçlanan teknisyen, tazminatsız şekilde kovuldu. Mahkemenin ’haksızlığa uğramıştır’ dediği teknisyene kötü haber Yargıtay’dan geldi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+