İş Dünyası Haberleri

Türk bulguru sınırları aştı

Bu yıl 16.'sı düzenlenen Letonya Tadım Günleri'nde dünyanın bambaşka ülkelerinden ve kültürlerinden ziyaretçilere Türk bulguru tanıtıldı.

C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının görev süresi uzatıldı

Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “C sınıfı iş güvenliği uzmanları 2020 yılı Temmuz ayına kadar denetim yapabilecek” açıklamasında bulundu.

2019 yılında Avrupa'da büyüyecek

Ofis mobilya sektörünün lider markası Bürotime, yurt içi ve yurt dışındaki gelişimlerini sürdürerek, 2018 yılını yüzde 12,5 büyüme ile tamamladı. Yenilikçi tasarımlarıyla; global pazarın en prestijli tasarım ödüllerinden iF Design, German Design ve Red Dot Design ödüllerine layık görülen firma, 2018 yılı sonuçları ile 2019 yılı rotasını ve büyüme stratejilerini açıkladı.

Selçuk Bayraktar'dan İHA paylaşımı: Kuş uçtu

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından İHA'nın gelişim sürecini anlatan bir video paylaştı. Bayraktar'ın paylaştığı videoda 2006 yılında başlayan serüvende deneme uçuşlarının ilk olarak mini İHA'lar üzerinden yapıldığı görülüyor.

PepsiCo’nun 2018 yılı net gelirleri 64.6 milyar dolara çıktı

Dünyanın en büyük gıda şirketlerinden PepsiCo, 2018 yılında net gelirini bir önceki yıla göre yüzde 1.8 artırarak 64.6 milyar dolara yükseltti.

Alman silah şirketi uyuşturucu mafyasına silah sattı

Almanya’da mahkeme, Heckler-Koch şirketini, Silah Kontrol Kanunu'nu ihlalden 3,7 milyon avro para cezasına çarptırdı. Mahkeme kararında, şirketin Silah Kontrol Kanunu'na aykırı olarak yaklaşık 4,1 milyon avro değerindeki 4 bin 500 G36 piyade tüfeğini, Meksika'nın kuzeyinde uyuşturucu mafyası ile güvenlik güçleri arasında sıkça çatışmaların çıktığı bölgeye gönderdiği ifade edildi.

Toshiba’ya 2.7 milyar dolarlık yatırım

Japonya Kalkınma Bankası’nın (DBJ) Toshiba’ya 2.7 milyar dolar yatırım yapacağı duyuruldu.

e-Kitap'ta da KDV istisnası bekleniyor

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kocatürk, basılı kitapta sıfıra çekilen KDV'nin e-Kitap'ta da istisnaya tabi tutulmasını önerdi.

Era Avrupa 2019'u Türkiye yılı ilan etti

Era Real Estate Avrupa, 2019 yılını tüm Avrupa'da "Türkiye yılı" ilan ederken, Era Avrupa’da gurbetçilere özel çalışma başlatıldı.

Bitcoin için çılgın tahmin

Uzun zamandır devam eden düşüş trendiyle yatırımcılarını üzen Bitcoin fiyatlarıyla ilgili en çarpıcı tahmin İstanbul’dan geldi. Blockchain Economy Istanbul Summit’te konuşan uzmanlara göre, bitcoin fiyatı yakın gelecekte 14 bin dolara çıkabilir.

İstanbul Sabiha Gökçen'e Mercury Awards'tan iki ödül

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, İZEV ile "Hayat ve Biz" çatısı altında hayata geçirdiği "Hayvanlar ve Biz" projesiyle aldığı ödüllere yenilerini ekledi.

Kasaplar ette tanzim satışa sıcak bakmıyor

Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, son günlerde gündeme gelen kırmızı ette de tanzim satış yerleri konusuna sıcak bakmadıklarını ifade ederek, tanzim satış yerlerinin kasapları olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Ulusoy Ulaşım iflas etti

Türkiye'nin köklü otobüs firmalarından Ulusoy Seyahat'in marka hakkını alan ve konkordato başvurusu sonucu 3 ay mühlet verilen Ulusoy Ulaşım hakkında iflas kararı verildi.

Sahibinden.com'dan satış haberlerine yalanlama

Türkiye'nin en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan sahibinden.com'un 4.8 milyar dolarlık rekor fiyatla bir İngiliz firmaya satılacağına yönelik iddialara şirketten açıklama geldi. Sahibinden.com'dan yapılan açıklamada gündemde böyle bir konu bulunmadığına dikkat çekilirken söz konusu haberin de gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

Yıldız Holding Godiva'nın 4 ülkedeki haklarını sattı

Yıldız Holding, Godiva’nın, dört ülkedeki operasyon ve Belçika’daki fabrikasını MBK Partners’a satmak için bir anlaşma yaptığını duyurdu. Satışa ilişkin konuşan Yıldız Holding ve Godiva Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker anlaşmanın hızlı büyüme için ideal bir çözüm olduğunu dile getirirken Godiva markasının tüm global pazarlarda fikri mülkiyet hakkının kendilerinde olmaya devam edeceğini de vurguladı.

TCDD Genel Müdürü görevinden alındı

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın görevinden alındı. Apaydın'ın yerine vekaleten Ali İhsan Uygun atandı.

TÜSİAD'a İtalyan başkan

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin (TÜSİAD) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski oldu. Kaslowski, seçime tek aday olarak girmişti.

Sahibinden.com'a rekor teklif: Türkiye'nin en büyük satışı olabilir

Aylık ortalama 44 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren Sahibinden.com'a İngiliz emlak şirketi Marks & Mann talip oldu. Şirketin Sahibinden.com'u satın almak için 4,8 milyar dolar teklif verdiği iddia edildi. Görüşmeleri devam eden satış işlemi gerçekleşirse bu şimdiye kadar yapılan en büyük satış olacak.

Musk: Tesla kripto para işine girmeyecek

Tesla CEO’su Musk, Tesla'nın kripto para işine girmeyeceğini söyledi. Musk, "Kağıt para tarihe karışıyor ve değerlerin transferinde kripto para, kağıt para kullanımından çok daha iyi" açıklamasında bulundu.

Kanuni motosiklet yeniden üretiliyor

Kuralkan AŞ Satış ve Pazarlama Müdürü Ekrem Ata, Türkiye'nin ekonomisine ve geleceğine güvendiklerini belirterek, "Adı efsaneleşmiş olan Kanuni markamızı 3 yıl aradan sonra tekrar üretmeye başlıyoruz." dedi.

500 milyon lira kredi çekenden ek belge istenecek

Bankalar, 500 milyon lira ve üzerindeki miktarlarda kredi alan müşterilerinden isteyecekleri belgelere ek yapıldı.

Sabancı Holding ABD'li şirketi satın aldı

Sabancı Holding iştiraki olan Kordsa ABD'de uzay ve havacılık endüstrisinin yanı sıra gelecek nesil ulaşım araçlarına da ileri kompozit materyaller sağlayan bir şirketin yüzde 95.83'ünü yaklaşık 174.83 milyon dolara satın aldı.

Türk şirketten dünyada bir ilk

Blockchain dünyasının kalbinin atacağı Blockchain Economy Istanbul Summit’te yatırımcıların dijital yatırımlarına entegre edebildiği dünyanın ilk ve tek fiziksel cüzdanı da görücüye çıkacak.

DKV Türkiye üst yönetiminde atama

Lojistik sektörünün deneyimli ismi Deniz Çokcoş Sezer, 10 yıldır görev yaptığı Alman şirketi DKV Euro Service’in Türkiye Ülke Müdürlüğüne atandı.

İngiliz hava yolu şirketi 'Brexit' gerekçesiyle iflas talep etti

İngiltere'de, bölgesel havayolu şirketi Flybmi'nin işletmecisi British Midland Regional Limited, artan yakıt fiyatları ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışı sürecinin yarattığı belirsizlikler nedeniyle iflas talebinde bulunulduğu belirtildi.

Avrupa'nın en büyük fitness şirketi Türkiye pazarına giriyor

Metropol İstanbul'da 4 bin 414 metrekarelik alan kiralayan Alman McFIT, "John Reed Black Label" markasıyla nisan ayından sonra İstanbul'daki sporseverlere hizmet verecek.

Zengin turiste 5 yıldızlı transfer

Türkiye’ye gelen ve günde ortalama 5 bin dolar harcayan 1 milyon zengin turist, Türk girişimcilerini harekete geçirdi. Mustafa Çavuş ve Murat Zorlu, kurdukları şirket ile Türkiye’ni ziyaret eden zengin kişi ve kuruluşlara lüks araç hizmeti vermeye başladı.

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçen yılın kasım ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. İşsizlik oranı, Kasım 2018'de bir önceki yılın aynı ayına göre 2 puan artarak yüzde 12,3 oldu.

THY'den İstanbul Havalimanı açıklaması: Gerçeği yansıtmıyor

Türk Hava Yolları'nın İstanbul Havalimanı'na ortak olacağına ilişkin haberlere şirketten yalanlama geldi. THY'den yapılan açıklamada söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığı vurgulanırken, İstanbul Havalimanı'na ortak olunmasına yönelik bir kararlarının da olmadığının altı çizildi. Açıklamanın ardından asılsız haberlerden kaynaklı düşüş eğiliminde olan THY hisseleri de uçuşa geçti.

Beyaz eşyada 'ÖTV indirimi' yüzleri güldürdü

Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Tüfekçi, "Özellikle son çeyrekte devreye alınan sektörümüzdeki ÖTV teşviki uygulamasıyla çift haneli büyüme oranlarını gördük. Hükümetimizin kararıyla uygulamanın ilk çeyrekte de devam etmesi, 2019'a daha umutla ve pozitif girmemizi sağladı. Ocak ve şubat ayında beklentimizin üzerinde satış gerçekleşti" açıklamasında bulundu.

Yıldız Holding sürdürülebilir hedeflerini küresel ölçeğe taşıdı

Yıldız Holding, Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında gönüllülük esasına bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Global Compact’e katıldı. BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne bağlı kalarak sürdürülebilirlik faaliyetlerini devam ettirdiklerini belirten Yıldız Holding Sürdürülebilirlik Genel Müdürü Mutuş, “Dengeli büyüyen bir küresel ekonomi için çalışmalarımızı sürdürürken; çevresel ve sosyal konularda küresel ilkelere uymaya ve toplumsal farkındalığa yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Airbus A380'in üretimini durduruyor: Son teslimat 2021'de

Airbus, A380 süperjumbo jet yolcu uçaklarının üretimini durduracağını ve bu uçaklarda son teslimin 2021 yılında yapılacağını açıkladı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.