Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Bir kitap bizde yoksa üzülürdüm

Uğur Ozan Özen’i, Bursa tarihi ve özellikle Bursa’nın tiyatro geçmişi üzerine hazırladığı kitaplarla tanıyoruz. Yazılarının pek çoğu Bursa dergilerinde çıkmış. Özen, birkaç ay önce yayımladığı Bursa’daki Kitapçıların Son Yüzyılı ile sözlü tarih çalışmalarının dikkat çekici bir numunesi olarak Bursa araştırmalarını sürdürüyor.

Kütüphanede “Arkitekt” var

Ketebe Yayınlarının yeni serisi Arkitekt, mimarlık üzerine düşünen ve üretenler için birbirinden önemli eserleri okurla buluşturmaya başladı. Serinin ilk iki eseri ise Mimarlar Neden Bachelard Okur? ve Zaha Hadid: Bütün Eserleri.

İdam edilen bir başbakanın ardından

“Menderes bir fikirdir” diyen Mustafa Armağan kaleme aldığı Ezan Şehidi Menderes kitabında şöyle tarif ediyor onu: “Menderes, yalnız, idam fotoğraflarıyla zihinlerimize kazınmış mazlum Başbakan değildir. Usta bir polemikçi, sözünü budaktan esirgemeyen bir hatip, cesurca değerlendirmeleri bulunan bir siyasi düşünürdür”

Türkiye ile Moritus arasında köprü kuran alimin hayatı kitap oldu

Tarihçi Bhuglah, bu çalışmasında İmam Sobdar’la Moritus Müslümanları arasında başlayan Osmanlı Hilafetine karşı muhabbetin Sultan Abdülhamid döneminde zirveye çıktığını belgeleriyle ortaya koymaktadır. Assad’ın çalışmaları tarihçilere kaynak sunmakla birlikte Moritus- Türkiye diplomatik ilişkilerine önemli bir yol haritası çizmektedir.

Samimi bir arayış çağrısı: nereden ve nasıl bakmalı?

Beyan Yayınları arasında çıkan 20 kitaptan oluşan “Bir Müslüman Nasıl Bakmalı?” başlıklı seri bugünün gençlerinin merak ettiği sorulara cevap veriyor. Farklı yazarların birbirinden farklı konu başlıklarını ele aldığı seri kitaplığın editörlüğünü ise Yasin Aktay ve Mahmut Hakkı Akın üstlenmiş.

Yıldız’da bir mabeyn kâtibi

II. Abdülhamid’in memurlarından, mabeyn kâtibi İsmail Müştak Mayakon’un hatıraları yıllar sonra yeniden okur karşısında. Tevfik Fikret’in “müştak” adını armağan ettiği Mayakon, kendisine bu adı veren Fikret’ten bir satır dahi bahsetmese de Yıldız Sarayı ve II. Abdülhamid’e dair muhalif ve reddedici bir dille tarihe kaynaklık ediyor.

İbrahim’in şiirle ‘göç’ü

Bir ‘göç’ şairidir Yolalan. Onun göçü dolmak ve durulmak için dışarıdan içeriye, yokluğa, suskunluğa, kimsesizliğe, ‘ben’e doğrudur.

Bu ayın kitapları

Gıcıkgiller Apartmanı, Yusuf Asal’ın esprili dili, metin aralarındaki ince mesajları ve İbrahim Çiftçi’nin keyifli çizimleriyle 8 yaş ve üzeri okuyucu için bir çırpıda okunabilecek bir eser.

Kabulünün 100. yılında İstiklal Marşı’nın şerhi

Bir Düşünce Tarihi Metni Olarak İstiklal Marşı adlı kitabında İsmail Kara, Türk toplumunun dinî ve millî hassasiyetlerini modern bir estetikle gündeme getiren, güçlü bir şiir olmanın yanı sıra kapsamlı düşünce metni olarak da değerlendirilebilen İstiklal Marşı’nı çok yönlü bir bakış açısıyla ele alıyor.

Hâlâ biraz şaşkınım

Genellikle cep telefonuna yazıp oradan Word belgesine geçiyorum. Bu daha çok unutmamamı gerektiren durumlarda oluyor. Defterlere yazıp yine oradan daha düzgün şekilde Word belgesine geçtiğim de oluyor.

Babamın Kitaplığı 2 / Okumayı söktüren yazar: Kemalettin Tuğcu

Salondaki, berjer koltukta oturan Kemalettin Tuğcu güler yüzle bizi karşılamıştı. O güne kadar, rahatsızlığından haberim yoktu benim. Eski İstanbullulara özgü bir şekilde konuşuyordu. Belki taa o günlerde de rahatsızlığı vardı ama bize hiç sezdirmedi. Gayet yavaş ama kibar bir şekilde konuştu. Kendinden emin insanlara özgü bir rahatlığa sahipti.

Divanın günümüze ulaşıp ulaşmadığı bilinmiyordu

TÜBA’nın Türk-İslâm Bilim Kültür Mirası projesi kapsamında yayınlanan 15. yüzyılın ünlü şairlerinden Hafî’nin şiirlerini hazırlayan Prof. Dr. Ersen Ersoy, Fatih’in şaire çokça ihsanlarda bulunup caizeler verdiğini söylüyor. Ersen Ersoy, Dîvân-ı Hafî, TÜBA Yayınları 2021, 288 sayfa

Tanpınar ve edebiyat tarihi

Tanpınar’ın eserleri arasında Ondokuzuncu Asır Türk Edebiyatı Tarihi’nin varlığı unutulamaz. O eser Tanpınar’ın eleştirmen, tarihçi ve mütefekkir yanını ortaya koymak bakımından enteresan bir denemedir. Şair Tanpınar, romancı Tanpınar, denemeci ve estetikçi Tanpınar, dahası felsefi düşünme kabiliyetini haiz bir başka Tanpınar.

İsmet Uçma ya da kitabî olanın kanatlanması

Yayıncılık dünyası geçtiğimiz günlerde bir yayıncısının vefat haberiyle sarsıldı. İşaret Yayınları’nın kurucusu İsmet Uçma yayıncılık dünyasının sesi soluğuydu. Uçma, 80 sonrası islami entelektüel dünyasının yayıncılıktaki önemli yapı taşlarından biriydi.

Dil Sürçmesi’nde dil oyunları

Arzu Özdemir’in Dil Sürçmesi kitabı Hece Yayınları arasında çıktı. Hayata ve insan ilişkilerine dair çeşitli gözlem, soru ve sorunlara dikkat çeken, bazen ışık tutan, bazen gölge düşüren Arzu Özdemir’in küçürek öykülerinden bazıları, neredeyse bütünüyle dil oyunlarına yaslanıyor.

Doyasıya yürüdüm

Gündüzleri gözlem yapar, geceleri yazarım. Gündüzleri yazmak çok isterim, fakat halihazırda geçinmek için çalışıyorum. Aslında iş olmasa da geceleri en ideal zaman olduğuna inanıyorum.

TANPINAR AİLE BİREYLERİ ARASINDA Biyografisine eklenen yeni bilgiler

“Çocukluk hayatımın büyük bir kısmı Anadolu şehirlerinde geçti. Fakat evcek İstanbulluyduk. Ve İstanbul’un muayyen bir orta sınıf memur hayatını yaşıyorduk. İstanbul, dışarıya memuriyetlerde bile beraberimizde götürdüğümüz kabuğumuz gibi bir şeydi.”

Filistinli Adanıa Shibli’den ‘Küçük Bir Ayrıntı’

1974 doğumlu bir yazar olan Adania Shibli, Can Yayınları’ndan çıkan “Küçük Bir Ayrıntı” adlı romanında Filistin’de yaşanan drama okurlarını tanık ediyor. Bir yandan Filistin edebiyat geleneğine ve ustalarına selam gönderen Shibli, bir yandan da kimseyi taklit etmeyerek kendi üslubuyla yeni bir dille romanını örüp, zoru başarıyor.

Ölümün karanlığından yükselen “Son Hikâyeler”

Dünyaca ünlü ödüllü yazar Olga Tokarczuk bu defa Türk okurlarıyla Son Hikayeler kitabıyla buluşuyor. Tokarczuk bu kitabında üç hikaye üzerinden üç farklı kuşaktan üç yalnız kadını anlatıyor.

Çocukların halis edebiyata ihtiyacı var

Yazar Abdullah Harmancı’ya çocuk edebiyatı ile ilgili sorularımızı yönelttik. Harmancı, “Yayın dünyamızda çocuklar için üretilen metinlerin çok az bir kısmının çocuk edebiyatı kapsamına giriyor olması beni harekete geçirdi. Çocukların da halis edebiyata ihtiyacı var.” diyor.

Pakdil’in düş gören atı

18 Ekim 2019 tarihinde aramızdan ayrılan şair ve yazar Nuri Pakdil’in ardından Arif Ay bir yazı kaleme aldı. Düş Gören Atın Şiiri’ni hatırlatan Ay şöyle diyor: “Düş Gören Atın düşü, bir bakıma Nuri Pakdil’in de düşü değil mi? O da hep Kudüsa’ü düşler hayatının her anında; şiirlerinde, yazılarında, oyunlarında...”

Kitapların özeti bir kitap

Deneme türündeki eseri Karaca Gözü ile Süheyla Karaca Hanönü, okuduğu kitapların geniş bir özetine yer veriyor. 22 kitap incelemesinin bulunduğu Karaca Gözü, yazarın ilk kitabı. Nuri Pakdil’den Handan Acar Yıldız’a kadar birçok ismi kitabına konu eden Hanönü, eserlere kendi gözünden bakmamızı sağlıyor.

Gözün gördüğünü gönüllere nakşetmek

Yazar Ömer Lekesiz aynı zamanda çektiği fotoğraflarla da bilinen bir isim. Ketebe Yayınları arasında çıkan Ol-An kitabında Lekesiz, okurlarını yaşadığımız dünyayı fotoğraf diliyle kavramaya davet ediyor.

Cudi dağından gelen ses

İbrahim Baz’ın romanı Cudi, tarihten, kutsal kitaplardan, efsanelerden, şiirlerden ilhamla kaleme alınmış bir roman. Nuh Peygamberin gemisinin bulunduğu rivayet edilen Cudi dağına doğru okuru bir yolculuğa çıkaran roman ayrı zamanda içsel bir yolculuğa da ayna tutuyor.

Kütüphane tarihine anıtsal bir katkı

Gülru Necipoğlu, Cemal Kafadar ve Cornell H. Fleischer tarafından hazırlanan ve Brill Yayınevi tarafından yayınlanan Treasures of Knowledge: An Inventory of the Ottoman Palace Library adlı iki ciltlik eser İslam ve Osmanlı kültür bilim tarihine renkli bir pencere açıyor.

Dünden bugüne üniversite yayıncılığı

Üniversitelerin yayınevlerinin yöneticileri Cem Tüzün, Asude Tavus, Savaş Cihangir Tali, Prof. Dr. Mahmut Ak, Rana Alpöz, Uğur Salğar ve Fahri Aral üniversite yayıncılığının son durumunu Yeni Şafak Kitap için değerlendirdi.

Araf’ta bir kütüphane

Gece Yarısı Kütüphanesi Matt Haig tarafından kaleme alınan ve hem kısa sürede çok satanlar listesine giren hem de 2020’de en iyi roman ödülünü alan bir kitap. Yazar kitabında basit bulduğumuz seçimlerimizin bile hayatımızı ne kadar değiştirdiğine dikkat çekiyor.

Çorak topraklara bir yolculuk

Yunus Emre Vural’ın kaleme aldığı Gelevera Deresi on üç hikayeden oluşan bir ilk kitap. Vural hikayelerinde okuyucusunu Anadolu topraklarına götürüyor. Yazar, sade ve akıcı bir üslupla yöre halkının küçük dünyalarına ışık tutuyor.

İnsan olmanın çaresizliği

Zeynep Sati Yalçın’ın Unutma Sancısı bir öykü kitabı. Unutma Sancısı’nın tüm öykülerinde sevgisizlik temel bir izlek olarak yer alır. Öykülerin baş kişileri genellikle kadınlardır: Kimi ailesinden, kimi kocasından, kimi arkadaşlarından beklediği sevgiyi ve ilgiyi görememiştir. Yazar, öykü kahramanlarının derin yalnızlıklarına, çaresizliklerine, acılarına, kaçışlarına tanık eder okurlarını.

Odin’den Ahura Mazda’ya mitler

Prof. Dr. Nimet Yıldırım ve Arş. Gör. Şeyda Arısoy tarafından hazırlanan "Sorularla İran Mitolojisi" kapsamlı bir içeriğe sahip. Mahir Şanlı tarafından hazırlanan "Sorularla Nors Mitolojisi" ise ülkemizde bu alanda ortaya koyulan yerli bir yazarın yazdığı ilk eser olma özelliğini taşımakta. Eserde anlatılma istenilenler soru-cevap tekniğiyle detaylı bir açıklamaya kavuşturularak derlenmekte.

Naatlar: Bir meşale ormanı

Mehmet Fatih Andı’nın Şiirin Ufku kitabından yola çıkarak geçmişten bugüne kaleme alınmış naatlara Alim Kahraman ayna tutuluyor. Allah’ın kulları arasında en çok övgüye layık görülen Peygamber Efendimiz için yazılmış farklı dönemlerde şiirlerin ortak duygusu özlemdir diyebiliriz.

Mahir Bir Denizci: Nasuhzâde Ali Paşa

Nasuhzade Ali Paşa’nın yaşam öyküsü Zekeriya Kurşun tarafından kaleme alındı. Nasuhzâde Ali Paşa’nın denizlerdeki faaliyetleri ve Rum isyanının seyrinin ele alındığı kitapta Cevdet Paşa, Şânizade ve Esad Efendi gibi devrinin kaynakları, arşiv belgeleri ve süreli yayınlardan hareketle eleştirel bir gözle okuyucuya sunuluyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+