Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Kant’a dair yeni bir imge

Immanuel Kant’ın Son Günleri adlı kitap ünlü Alman filozof Kant’ın portresini hatıralar üzerinden okurla buluşturuyor. Batı felsefesinin kutup yıldızlarından biri olan Kant’ın evine girmek, akşam yemeğine katılmak, sohbetlerinde bulunmak, ölmeden önce kimlerle göz göze gelmek istediğini bilmek için, Thomas de Quincey’in hatıralarına mutlaka göz atılması gerekir.

Akseki üzerinden bir dönemi okumak

Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları arasında çıkan önemli bir çalışma olan Ahmet Hamdi Akseki’nin Hayatı Eserleri Mücadelesi iki ciltten oluşuyor. İlk ciltte Akseki’nin hayatı eserleri ve verdiği mücadele konu edinirken ikinci cilt fotoğraflar eşliğinde tam bir bibyografya.

Yayınevi kuran kitaplar, külliyatlar ve aydınlar

Türkiye’de yayıncılık biraz da büyük yazar ve şairlerin kendi kitaplarını çıkarmak için kurdukları yayınevleri etrafında şekillenir. Necip Fazıl Kısakürek’in Büyük Doğu’su, Nurettin Topçu’nun Hareket’i, Sezai Karakoç’un Diriliş’i gibi pek çok örnek sıralamamız mümkün.

Sezai Karakoç 87 yaşında

“Gelin gülle başlayalım atalara uyarak/Baharı koklayarak girelim kelimeler ülkesine” diye En Sevgili’ye seslenen büyük şair ve fikir adamı Sezai Karakoç’un 87. Yaş gününü Yeni Şafak Kitap olarak kutluyor, “Çocukluğumuz” adlı şiirini okurlarımızla paylaşıyoruz.

Okudukça daha çok seversin

Ahmet Murat’ın deneme yazılarını bir araya getirdiği Avarelik Görgüsü Ketebe Yayınları arasında okurla buluştu. Kitaptaki yazılar naif ve tekrar tekrar okunacak nitelikte. Ayrıca okurken düşünmenin lezzetini de okuruna sunabiliyor.

Kimse başkası adına düşünemez

“Eflâtun ve Aristoteles gibi filozofların hala düşünceye kaynaklık ettiği bir dünyada İslam düşünürleriyle irtibatın imkânından kuşku duymak, olsa olsa düşünme çabasından vazgeçtiğimiz anlamına gelebilir” diyen Ömer Türker, “Oysa düşünmek, hiç kimsenin bizim adımıza yapabileceği bir iş değildir. Hiçbir nesil, diğer adına düşünme salahiyetine sahip olamaz” yorumunu yapıyor.

Salgından en çok sahaflar etkilendi

İki aya yaklaşan zorunlu izolasyon sürecinde yapılabilecek en iyi şey kitap okumaktı, biz de öyle yaptık. Peki ya kütüphanelerimizin en özel yerlerinde muhafaza ettiğimiz kıymetli kitapları bize ulaştıran sahaflar ne yaptı, neler yaşadı? Merak ediyorsanız böyle buyrun…

Her kuşağın sevdiği kitap: Ermiş

Halil Cibran’ın Ermiş kitabını Türk okurlarıyla ilk tanıtan isim Ömer Rıza Doğrul olmuştur. 1945 yılında gittiği Kudüs’te bir kitapçı vitrininde kitabı gören Doğrul, o gece kitabı tercüme atmaya başlar. Eser Arapça’ya ise 1926 yılında çevrilir gördüğü alaka üzer üç yıl içinde on kere basılır.

Dördüncü cemre: Babam ile mersedes

Hüseyin Akın’ın Şule Yayınlara arasında çıkan Babam ve Mersedes adlı şiir kitabında şiirler 1940’ların yılların zor ve darlık yıllarından çıkarak okuru uzun bir anlam yolculuğuna çıkarıyor.

Öyküleri zihnimde çok bekletirim

Bu zamana kadar sanırım sadece iki öyküyü gündüz yazdım. Genelde gece yazarım. Her şey durup, dinginleştiğinde. Gönüllerimize çekildiğimizde.

Bu hikayeler yaşanmıştır

Mehmet Şeker’in iki yıl boyu yazdığı hikayeleri topladığı kitabı Geçti Dost Kervanı adını taşıyor. Hikayelerin bir kısmının kendi hatıraları bir kısmının ise arkadaşlarının yaşadıkları hikayeler olduğunu söyleyen Şeker, kitabı için bu hikayeler yaşanmıştır notunu düşüyor.

Bir hikayenin etrafına toplanıp ısınmak

Ali Işık, Bekleme Salonu ve Beni Hikayeden Çıkart’tan sonra yeni öykü kitabı “Uzaklık Yaralar” ile karşımızda. Farklı coğrafyalardan tanıdıklarımıza yolculuk eden hikayelerden oluşan çalışma, “uzaklık” kavramı etrafında şekilleniyor.

Orda bir vadi var uzakta

Latife Tekin’in çocuk kitabı Altınçayır Vadisi’nin Çocukları kitabı çocuk ve doğa ilişkisini anlatıyor. Doğanın tahrip olmaması için biraraya gelen çocukların mücadelesini anlatan kitaba aslında ilk gençlik romanı demek daha doğru olur.

Suyun / ateşin ve akşamın şairine

“Sizin, bir ramazan akşamında gördüklerinizi anlattığınız “Bir Gezintide Görülen” başlıklı yazınızda geçen “kudsî ateş sönmüştür” diye bir yakınmanız var. Bu “kudsî ateş”in yeniden alevlenmesi ve canlanması için hiçbir çabanız olmadığına göre, belki de yakınmıyordunuz. Ben de şimdi bu ramazan gecesinde, bu mektubu yazarken sahip çıkmadığınızdan dolayı, yaşadığımız bu yüzyılı kayıp yüzyıl olarak görüyorum ve bunun melâli içindeyim.”

Yollar anılara çıkar

Uzun yıllar Anadolu’da kaymakamlık ve valilik yapan Kadir Çalışıcı gittiği görev yerlerinde şahit olduğu olayları hikayeleştirerek Yollar ve Yıllar adlı kitabındabiraraya getirmiş. Öyküler okurunu Anadolu insanın dünyasına konuk ediyor.

Ağlamamak için zor tuttum kendimi

Ben hem gece hem de gündüz yazarım. Ne zaman müsaitsem yazmaya gayret ediyorum. Fakat gece yazdıklarımı daha iyi seviyorum. Gece yattığım zaman, yazacağım ya da yazdığım öykülerin kurgusunu düşünüyorum. Sonra kalkıp öyküyü bitiriyorum.

Dilin estetiği şiir ve atasözlerinde

Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun Türkçeye yaptığı katkılara bir yenisini ekledi. Ercilasun ‹Divanu Lugati’t-Türk’teki Şiirler ve Atasözleri’nde ayrıntılı bir kazı çalışması yapıyor ve dilin estetiğini atasözü ile şiirlerde gördüğümüzü söylüyor.

İnalcık Fatih Sultan’ı anlatıyor

Ömrü boyunca topladığı belgeleri vefat etmeden birkaç ay önce İş Bankası Yayınlarına’na teslim eden Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık’ın en kıymet verdiği isimlerden birisi Fatih Sultan Mehmet Han’dı.

Cihan devletinin babası: Osman Beg

Uğur Altuğ’un Osman Beg adlı kitabı Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Beg’in kişiliği, kimliği, yaşadığı dönemi geniş bir çerçevede ele alan titiz bir çalışma. Kironik Kitap’tan çıkan Osman Beg bir impatorluğu anlamak isteyenleri hikayenin en başına götürüyor.

Korkunun sesini duymak

Modern korku edebiyatının en önemli temsilcilerinden kabul edilen Thomas Ligotti’nin “Hayalperest Ölünün Şarkıları” kitabı Can Yayınları’ndan çıktı. Korkunun kendine has sesini duyuran öykülerden oluşan kitap, gerek dili gerekse üslubuyla okuru tekinsiz fakat bir o kadar heyecanlı bir maceraya sürüklüyor.

Ramazanın esenliği edebiyatta

Sessiz ve karantinalı Ramazan günleri, tarihin tozlu yapraklarında kalan geçmişi düşündürdü bize. Edebi metinlerde kalan Ramazan ruhunu Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk›tan dinledik. Savaşlar ve toplumsal düzensizlik günlerinde olduğu gibi salgında da Ramazan hayatının etkilendiğine değinen Çoruk, bu günlerdeki esenliğin edebiyattaki yansımalarına işaret ediyor.

Türklere dair bütün meseleler

Türk Milletinin Tarihi adlı eser Yeditepe Yayınları etiketiyle Türkçeye kazandırıldı. Türkiye üzerine çalışan en ünlü araştırmacılardan biri olarak bilinen Johannes Leunclavius’un eseri incelendiğinde bu sıfatı hak ettiği de anlaşılıyor. Leunclavius’un çalışması özellikle Avrupa’da Osmanlı tarihi hakkındaki referans kitaplardan biri olmuş.

Silik fotoğraflar arasında küllenen hatıralar

Trabzon’un bir köyünden henüz 10 yaşında küçük bir hafız olarak ilim tahsili yolculuğuna çıkan eski müftülerden İsmail Cömert yaşadıklarını Hayat Defteri adlı kitapta topladı. Cömert’in hatıraları bizi Cumhuriyet sonrasının din hocalarıyla ve ortamıyla tanıştırıyor.

Sen tutmadığında inanmıyorsun teraziye

Mehmet Can Doğan, 1993’ten 2017’deki Camekân’a kadar yayımladığı 7 şiir kitabını Başka Türlü de Olur adıyla bir araya getirdi. Kitap, şairin Türkçe ile imge ve modern hayat ile irtibatını yıllar içerisinde nasıl biçimlendirdiğini gösterirken okuru, küçük hassasiyetlerden sokakların kulak yırtan kalabalıklarına taşıyor.

Dini yayınlar gençliği yakalayamıyor

Artan sosyal medya kullanımı, gençlerin kitapla arasını açtı diyebiliriz. Son yıllardaki dini metin ilgisini, talep edilen kitapları beş yayıncı ile konuştuk. Ahmet Kasım Fidan, dini yayınlarda gençlere ulaşmak için, onların dilini yakalamak gerektiğini söylüyor.

Prof. Dr. Wenhong Zhang'dan Covid-19'un önlenmesi ve kontrolü için etkin bir kılavuz

Fudan Üniversitesi Huashan Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı ve Şanghay Covid-19 Tedavi Uzman Grubu Lideri Prof. Dr. Wenhong Zhang tarafından hazırlanan “Covid-19’un Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Öneriler” adlı rehber kitapçık Kırmızı Kedi etiketiyle okurlarıyla buluşuyor.

Roman tadında sosyoloji: Amerika’daki Giresun

Amerika’da Giresun’un başta Yağlıdere olmak üzere çeşitli kasabalarından göç etmiş kırk bine yakın göçmen üzerine yaptığı tez çalışmasını Mustafa Bakırcı kitap olarak okura sundu. Bakırcı, Lefter’in 1963 yılında ziyaret için Yağlıdere’ye gelmesi ve burada tanıştığı İzzet Aydın adlı bir terziyi 1966 yılında ABD’ye davet etmesiyle başlayan göçle değişen hayatları mercek altına almış.

Mevlana’nın şehrinden bir portre: Mustafa Ateş

Konyalı din adamı Mustafa Ateş adına hazırlanmış armağan kitap Bir Konya Çınarı:Mustafa Ateş okurla buluştu. Dr. Mehmet Ali Uz tarafından hazırlanan kitapta Ateş’i dostları, arkadaşları, öğrencileri kaleme aldıkları yazılarda farklı yönleriyle anlatıyor.

İki gözüm Hıfzı

Hıfzı Topuz’un “Anı ve Mektuplarla Melih Cevdet Anday” kitabı bir dönemin kültür sanat ortamına okuru davet ediyor. 1960’lı yıllardan 70’li yılların sonuna uzanan mektupların içinde bir kaçı dışında diğerleri Melih Cevdet Anday imzasını taşıyor. Anday’ın mektupları Hıfzı Topuz’un anılarıyla zenginleşerek Babıali’den Paris’e siyah beyaz bir yolculuğa çıkarıyor.

Dönemeçteki yol haritası

“Türkiye’yi Yarınlara Taşımak” adlı kitap, Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un çeşitli zamanlarda yaptığı konuşmalardan oluşuyor. İz Yayıncılık’tan çıkan bu kitapta Kurtulmuş, farklı disiplinler yardımıyla savrulma içinde günümüz dünyasının bugünü ve geleceğine dair bakışlar sunuyor.

Kitabım çıktığında sevinemedim

İlk yayınlanan hikâyem, Tahrir Dergisi Editör’lüğünde, kendi dergimde oldu. Ama sonraki hikâyemse (hemen hemen aynı zamana denk gelir) Yediiklim Dergisi’nde idi. İlk eserim odur. Çok sevinemedim. Hem birtakım sıkıntılar olmuştu yayınlandığı zaman hem de ben büyük oynamaya başlamış ve artık çıkışı kolay olmayacak bir serüvene dâhil olmuştum.

Nuri Pakdil’i yakından okumak

Nuri Pakdil’in yakın çevresinden olan Atıf Bedir, Pakdil’in çocukluğundan başlayarak onun eserlerini, fikir dünyasını ele alan bir kitap kaleme aldı. “Nuri Pakdil Direniş Hattında Bir Devrimci” adlı kitap bir şair, yazar, düşünür olarak Pakdil’in yaşam öyküsünü anlatıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+