İnsanın kişisel kıyameti

Cemile Sümeyra’nın Derin Dalış’ında arayış teması yoğun biçimde işleniyor. Hayat dediğimiz şeyin başlı başına bir arayış, bulduk dediğimiz cevapların da kişiden kişiye değişen keşiflerimiz olduğunu öğreniyoruz. Şule Yayınları’ndan çıkan kitabın yazarını geçtiğimiz yıl kaybetmiştik.

Freud: Gerçek mi efsane mi?

İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan Freud Belgeleri: Psikanaliz Tarihi Hakkında Bir İnceleme adlı kitabın temel tezi, psikanalizin güçlü kesinlik sunan bir bilim olmak yerine birçok “efsane”ye dayandığıdır.

Edebiyatçılar ile aynı masadayız

Prof. Dr. Handan İnci tarafından hazırlanan “Tahkikat-ı Edebiye” Midhat Cemal Kuntay’ın 1910 yılında 17 edebiyatçıyla yaptığı ve Servet-i Fünun’da yayımlanan anketlerden oluşuyor. Mehmed Akif’ten Rıza Tevfik’e, Halide Edip’e uzanan anketler, yazarların edebi anlayışlarını birinci ağızdan duymak için güzel bir fırsat.

Adım Müslüman diyen şair

Maraş'ta dünyaya geldi (1939). Çocukluğu, babasının zabıt kâtibi olarak görev yaptığı Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde geçti. Yöre, çocuk şair Erdem’in kafasında çılgın bir doğa sevgisinin yeşermesinin ortamını hazırladı. Çobanların söylediği türkülerden, halk ozanlarının deyişlerinden etkilendi. Çocukluğundan kalan izlenimle Bingöl Çobanları şiirini sevecektir. Çoban Çeşmesi şiiri, onun şiir muhayyilesinde, başka kimsede olmadığı kadar yüklü ve zengin çağrışımlar uyandıracaktır. Doğa meftunluğu ...

Saraydaki kitaplar hem bilgi hazinesi hem de sanat eseri

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı Topkapı Sarayı’na gelen ziyaretçilerin, restorasyon sonrası kapılarını açan III. Ahmed Kütüphanesi’ni mutlaka görmeleri gerektiğini çünkü burasının Osmanlı kitap kültürünü yansıtacak şekilde düzenlendiğini söylüyor.

Kahramanın sonsuz mutluluğu

Aykut Ertuğrul’un, Keyfekader Kahvesi (2011), Mümkün Öykülerin En İyisi (2013) İki Dünyanın Ustası’ndan (2015) sonra dördüncü öykü kitabı Başlangıçların Sonsuz Mutluluğu yayınlandı.

‘Benim adım Muzaffer pislikbir köleyim’

Necad İbrişimoviç’in Uğursuz adlı romanı, on dokuzuncu yüzyıl Bosna’sında yozlaşmış bir bey ailesinin durumunu, kendi aralarında düştükleri çatışmayı ve iktidar mücadelesini görülmüş şüphelerin en yetişkini etrafında konu ediniyor.

Başkaldırının şairi: Erdem Bayazıt

Erdem Beyazıt’ı tam 10 yıl önce kaybettik. Şair, sanatseverlere unutulmaz bir miras bıraktı. Eserlerinde Müslümanların içine düştüğübunalıma karşı başkaldırması gerektiğini anlattı. Beyazıt’ı tanıyanlar onuhisseden, düşünen, sanat üzerine çalışmayı öğütleyen, yazan yani sürekli üretenbir adam olarak hatırlıyor.

Karpat Hoca’nın Babadağı

Kemal Karpat son kitabında Osmanlı Devleti tarihine merkezden değil, küçük bir kasabadan, Babadağı’ndan bakıyor. Babadağı’nın Türk-İslâm tarihi içerisindeki yerini açıklayan Karpat Hoca, 100 yıl önce Türkleşen memleketini çeşitli cepheleriyle ele almış.

Kardeşim dalgın, yanık ve yalnızdı

Yedi Güzel Adam’ın naif şairi Alaeddin Özdenören’i kaybetmemizin üzerinden 15 yıl geçti. Özdenören, hayatı boyunca şiirle hemhal oldu. Yaşamı sanatını doğrudan etkiledi. Özdenören’in ikizi Rasim Özdenören, kardeşi için “O, her zaman dalgın, yalnız, mustarip ve yanık bir insandı. ” diyor.

Balkanlardan gelen sıcak edebiyat dalgası

Kim Mehmeti’nin dilimize kazandırılan romanı “Üsküp Dilencileri”, derinlikli bir dünya kurarak gerçeği kurgulamayı başarıyor. Balkanlar’da yaşananları dilencilerin yüzyıllardır yaşattıkları gizli cemiyetinin üzerinden anlatıyor.

Saraydaki Ehl-i Hiref Teşkilatı ve Kitap üretimine katkıları

Saraydaki sanatkârlar topluluğuna “Ehl-i Hıref Cema’ati” adı verilirdi. Bu cemaat içinde yer alan sanatkârlar, genellikle yeni fethedilen topraklardan beşte bir usûl ile toplanan “pençik” tabir edilen ergenlik çağı sınırında olan erkek çocuklar içinden sanata kabiliyetlileri saray için seçilirlerdi.

İstanbul’un geçmişine yolculuk

Ayşe Kara’nın son romanı İstanbul’un Çağrısı Timaş Yayınları arasında okurla buluştu. İstanbul’un hikayesini çok eskilere götüreren Kara tarihi roman seven okurların beğeneceği bir kitaba imza atmış.

Necip Fazıl’dan eksik karelerkayıp izler

Türk Edebiyatının neredeyse son asrında sesinin yankısı hâlâ süren, şiirleri ve edebi metinleri yazıldığı günkü heyecanla okunan bir ismidir Necip Fazıl. Yerli, millî, irfanî bir damardır onun çizgisi. O yüzden sesinin yankısı ilk günkü coşkusunu koruyor.

Hüseyin Nesimi ve Sahib Zuhur’u

Hüseyin Nesimi’nin eserleri üzerine bir incelemede bulunan İbrahim Demirci günümüz okuruyla buluşan eserlerinde bazı eksik ve tuhaf bilgilerin olduğu üzerinde duruyor. Demirci , Nesimi’nin Sahib Zuhur adlı eserini yayına hazırlayan Oral Çalışlar ve Serpil Çalışlar Ekici’ye bazı ciddi eleştirileri var.

Mekik dokumaktır hayat

Eylemi, hayatının vazgeçilmezi gören Nuri Pakdil’in metinlerinde de rastladığımız bir sözcüktür mekik. Daha çok Otel Gören Defterler’deki metinlerde geçer. Otel Gören Defterler’in yazıldığı dönem ise, Edebiyat’ın çıkmadığı, yazarlarının dağıldığı, bir krizin, bir bunalımın çok yoğun yaşandığı bir dönemdir.

Hayvanın bilgisi malumatın üstüne çıkamaz

Hayatın Anatomisi’nde Teoman Duralı insan ve insandışı canlıların mukayesesine yer veriliyor. Hayvan, bir işin nasıl yapılacağını hayatın akışında görerek, işiterek, koklayarak, tadarak ve hissederek öğreniyor. Burada akıl yürütme yok. Birikme ve katlanma, duyma ve hissetme sınırları çiziyor.

Edebiyat sosyolojinin işine yarar mı?

Şerif Mardin şöyle diyor; Osmanlı romanı Türk modernleşmesini incelemek için az yararlanılmış bir kaynaktır. O halde Mardin’den ilhamla bunu genişleterek şöyle demeliyiz, edebiyat sosyolojiyi mutlaka ilgilendirir

Fuat Sezgin’in mirası

30 Haziran 2018’de 94 yaşında İstanbul’da vefat eden dünyaca ünlü İslam Bilim Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin’in ilimle geçen hayatını ve kaleme aldığı dev eserleri, onunla tanışıp çalışma fırsatı yakalayan genç bilim tarihçisi Hüseyin Şen Yeni Şafak Kitap için yazdı.

Bir uzun Küllükve Marmara hikayesi

Mehmet Niyazi'nin Deliler ve Dâhiler’deki amacı, Marmara'nın duvarlarına sinmiş bin bir sözü, hatırayı, samimiyeti ve ortak yaşanmış bir tecrübenin oluşturduğu atmosferleri yâd etmek. Dolayısıyla kitap herhangi bir kişinin hikâyesinden ziyade, bir neslin ve ortak yaşanmış bir tarihin romanıdır.

Mehmet Akif, İkbal'le görüştü mü

Mehmet Akif ve Muhammed İkbal ayrı coğrafyaların insanlarıydılar. Aralarında bir bağ kuruldu mu? Biri birlerinin eserlerini okudular mı? Daha da önemlisi yüz yüze tanışıp görüştüler mi?

İnsanın kişisel kıyameti

Cemile Sümeyra’nın Derin Dalış’ında arayış teması yoğun biçimde işleniyor. Hayat dediğimiz şeyin başlı başına bir arayış, bulduk dediğimiz cevapların da kişiden kişiye değişen keşiflerimiz olduğunu öğreniyoruz. Şule Yayınları’ndan çıkan kitabın yazarını geçtiğimiz yıl kaybetmiştik.

Saraydaki kütüphanenin temelini Fatih attı

Fatih’in İslâm dininin ve kültürünün en önemli kaynaklarını Saray Kütüphanesi’ne kazandırmak için büyük gayret sarf ettiğini söyleyen Prof. Dr. İsmail Erünsal, bu büyük hükümdarın fethettiği Yunan-Roma medeniyetinin merkezinin geleneksel kültürünü de reddetmediğini Bilakis bundan yararlanmaya çalıştığını belirtiyor.

Modern Türk halk hikâyeleri

Yahya Arslan’ın ilk hikâye kitabı Ağır Yaralı Domatesler’de adeta okuyucunun elinden tutup, onu sokağa çıkardığını görürüz. Sokağa ve halktan insanlara bir de hikâyecinin gözünden bakmak, farklı bir deneyim kadar değerli.

Eski ramazanlara dair düşünmek

Fransız tarihçi yazar François Georgeon ‘Osmanlı’dan Cumhuriyet’e İstanbul’da Ramazan’ kitabında 18. yüzyıl sonuna doğru başlayan ve İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen önce kesilen yüz elli yıllık uzun dönemde İstanbul’daki siyasal reformlar ve kentsel dönüşümler çerçevesinde Ramazan yaşantısındaki değişimi ele alıyor.

Çılgın değil, yönetebilen Türkler

Mustafa Özel “12 Girişimciden 144 Ders” alt başlığıyla yayınlanan son kitabı Yönetebilen Türkler’de Vehbi Koç’tan Sakıp Sabancı’ya Sabri Ülker’den Hüsnü Özyeğin’e Türkiye’nin girişimci simalarını değerlendiriyor.

“Nobelli bir yazardan böyle bir roman çıkması... Hayret!”

“Cevdet Bey ve Oğulları”ndan esinlenerek son kitabına “Orhan Bey ve Kitapları” adını veren Oğuz Demiralp, Orhan Pamuk’un savruk ve özensiz yazdığını, ayrıca yanlış sözcük ve deyimler kullanabildiğini de söylüyor. Ayrıca “Bir okur olarak, Pamuk’u, ne yazık ki, bir üslûp ustası olarak göremiyorum” diyor.

Uykunun halleri

“Yıllar var ki Nuri Pakdil, deliksiz bir uykuya hasret yaşamıştır. Onun metinleri bir bakıma hayatının birer izdüşümüdür. Bu izdüşümlerde ‘uyku’nun onun hayatını nasıl etkilediğine dair yaşanmışlıkla ilgili pek çok bölüme rastlayabiliriz: ‘Uykusuzluk uyuz köpekten de beter, somut, yanımda duruyor.’”

İğde kokulu kitaplar

Bige Güven Kızılay’ın insanın içine umut düşüren, kıpır kıpır eden kitabı var elimde: Hayal Ağacım İğde. Satırlar arasında gezerken hayatı güzelleştiren şeyin aslında insanın kendi bakış açısı olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz. Kızılay, okurunun kalbini hafifleterek yaşama sevinci müjdeliyor.

Siyaset üzerinden edebiyatı okumak

“Edebiyatçı ile siyasi sınıfların, sonu hep hüsranla biten ilişkileri. İktidarlar sanatçıdan ne umar? Sanatçı siyasetçiden ne bekler? Geçen yüzyılın önemli bir problemi bu idi. Şimdi ise böyle bir problem yaşamıyoruz sayılır. Çünkü iktidarların sanattan, edebiyattan beklentileri azaldı da azaldı.”

Peri masalının binbir yüzü

“Eğer tüm dünyada toplumun her kesiminden insanların hayal gücünü yakalamış tek bir tür varsa o kesinlikle peri masalıdır” diyor Dayanılmaz Peri Masalı kitabının yazarı Jack Zipes. Zipes, peri masalının tarihsel köklerini, nasıl evrilip yayıldığını ve hangi şekli alırsa alsın neden cazibesine dayanamadığımızı açıklamakta hâlâ büyük zorluk çektiğimizi de sözlerine ekliyor.

Kütüphanede geçen bir ömür

“Mehmed Niyazi Özdemir, hayatta bir tercih yaptı. Kendisine bir vazife belirledi, sadelikle ve kitaplarla örülü özel bir dünya kurdu. Yüzünden okunan, sesinden hissedilen sancısı onu daima “yapılması gerekenleri” düşünmeye sevk etti."

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.