Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Ünlü şef ve seyyah Ömür Akkor yeni hedefini açıkladı: 40 bin yıllık bir yemek yolcuğuna çıkacağız

Ünlü şef, seyyah ve araştırmacı Ömür Akkor, Ketebe Yayınları’ndan çıkan "Türkiye Gastronomi Atlası" kitabı seyahat ve yemek severlerin büyük ilgisini çekti. Kitap bir günde 6 bin 500’lük bir satış rakamını yakaladı. Akkor, "Türkiye Gastronomi Atlası" kitabının ardından yeni hedefi de açıkladı. Antalya’da Beldibi ve Karain Mağarası’nda insanların ilk balık yediklerine dair izler olduğunun altını çizen Akkor, "Yeni kitaplarda Anadolu’nun ilk insanlığı döneminden Osmanlı sonuna kadar katman katman ...

İlk kez karşılaşıyor gibi okudum

Öyküleri kitap-lık, Varlık, Öykü Gazetesi, Sarnıç, Lacivert Öykü gibi dergilerde yayımlanan Kerem Bakıcı’nın ilk kitabı Toprakta Büyür mü İnsan? okurla buluştu. Bakıcı kitabını ilk eline aldığı anı anlatırken, “Kanepeye kurulup metinlerle ilk kez karşılaşıyormuşum gibi okumaya başladım” diyor.

Yazarken kanatlarımızı açıyoruz

Şair-yazar Ayşe Sevim çocuk edebiyatı alanında kıymetli eserler veren bir isim. Çocuk edebiyatı ile ilgili sorularımızı yönelttiğimiz Ayşe Sevim; “Çocuk edebiyatı yazarlarından, önce aileyi ve öğretmeni memnun etmesi bekleniyor. Yazar, veliyi ve öğretmeni ekarte edebilsin ki asıl okuruna ulaşsın.” diyor.

Duanın ruhu

Kitapta İslam’ın temel ibadetlerinden olan namazdan oruça, Haç vazifesinden zekata kadar temel ibadetlerin felsefesi verildiği gibi yaşamın ve ölümün dualar ile örtüşen incelikleri de hadis ve ayetlerin rehberliğinde okura aktarılıyor.

Sinemaya yansıyan çocuk yüzlerin peşine düştük

Seksen yazarın çocuk ve sinema bağlamındaki değerlendirmelerini içeren Çiçek Dürbününden Bakmak, iki cilt olarak yayınlandı. Gerçekçi kurmacalar ile fantastik filmleri odağına alan “Sinemada Çocuk Çizgiler” ve animasyon filmlerine mercek tutan “Sinemada Çizgi Çocuklar”ı yayına hazırlayan Abdullah Kasay ve Sümeyra Turanalp ile konuştuk.

Sezai Karakoç’un düşünce dünyası üzerine notlar

Mehmet Erdoğan’ın “Sezai Karakoç’un Düşünce Ufukları” adlı kitabı Karakoç’un düşünce dünyasını analiz ederken aynı zamanda İslam dünyasının bugününü ve geleceğini inşa eden Diriliş fikriyatı üzerine panoramik bir okumaya davet ediyor.

Bu ayın kitapları

3 yaş üstü okurlarla önce kitabı okumak sonrasında bir kağıtla neler yapabilecekleri üzerine sohbet etmek iyi bir etkinlik fikri olarak değerlendirilebilir. Çocuklara alternatif bir bakış açısı sunan kitap, sade ancak verdiği mesaj itibariyle dolu dolu bir hikâyeye sahip. Turkuvaz Çocuk’tan.

Kendini arayana doğru adres: Yunusça

Terapi koltuğundan Yunus divanına giden meşakkatli bir yoldan bahsediyor Leyla İpekçi Yâr Yüreğim Yar adlı yeni kitabında. Ruhundaki açlığı doyurmak için çeşitli ‘mistik’ yollara sapan, türedi new age dinlerde derman arayan, terapi odalarında kendini bulmaya çalışanlara asıl gidilmesi gereken güzergâhı işaret ediyor.

Türk tarihçiliğine arşivlerin kapısını araladı

Ötüken Yayınları tarafından yeniden neşredilen Ord. Prof. Ömer Lütfi Barkan’ın makalelerini yayına hazırlayan Prof. Dr. Yahya Kemal Taştan’a göre o, yalnız Annales Okulu’nu temsil etmekle kalmamış, Osmanlı ekonomisinin dünya ekonomisi içindeki yerini bulmasında da mühim rol oynamıştır.

Bozkırın bilge kalemi artık Ketebe’de

Cengiz Aytmatov külliyatı, özgün dilinden çevirilerle Ketebe Yayınları’nın titiz çalışmasıyla ilk defa tek bir çatı altında toplanıyor.

Bir şarkiyât alimi Ahmet Ateş ve ailesi

Ahmet Emre Ateş’in üç kuşak üzerinden anlattığı Ahmet Ateş Ailesi: Hatıralar Belgeler Resimler kitabı Büyüyenay Yayınları arasında okurla buluştu. İzi sürülen aile çevresinde bir dönemin sosyal hayatına tanık oluyoruz.

Kitap içinde kitap

Editör kimliğiyle yayın dünyasından ismini sıkça duyduğumuz Selahattin Özpalabıyıklar’ın bunca yıllık birikimi ve emeği iki kapak arasında okura farklı bir pencere açıyor. Göndermeler’den sonra İtalik Benim adlı kitabında yer alan yazıları mizah, fikir ve bilgi dolu olunca okuması da bir o kadar keyifli.

Hayali bir ülkeye hepiniz davetlisiniz

Çocuklarının çok sevdiği bu hikayeyi Covid-19 salgını döneminde yaşanan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında paylaşmaya karar veren Rowling, bunu çocukları, anne - babaları ve çocuklarla ilgilenenleri eğlendirmesi için yapmış.

Mimariye tasavvufi yolculuk

“Kozmoloji ve Mimari: İslam Geleneği ve Tasarım Süreci Üzerine Okumalar” Nefes Yayınları’ndan çıktı.Yazar Samer Akkach islam sanatı ve anlayışı üzerinden mimari mekana farklı bir bakış sunuyor.

Ellerin sese dönüştüğü kitap

Ann Clare Lezotte, 2021 Scheider Aile Kitap Ödülü’nün sahibi kitabı Bana Bir İşaret Göster ile sesi elleri olan işitme engelli bir karakterin ve yaşadığı toplumun üzerinden “normal” kavramını sorguluyor.

Tükenmez bir hazine sönmez bir güneş

1850 yılında Yozgat’ta doğan Mehmed Said Fennî, Osmanlı kültürü ile yetişmiş bir divan şairidir. Onun adından söz ettiren husus da geride bıraktığı Divanıdır. 1996 yılında Dr. Ali Şakir Ergin’in Yozgatlı Mehmed Said Fennî Dîvânı ismiyle yayına hazırladığı eser yeniden Yozgat Belediyesi tarafından basıldı.

Kardan Adam ve Güneş’in masalı

Türkçeye çevirisini Dr. Müge Akbulut’un yaptığı kitap, insan kaynaklı küresel iklim değişikliği etkilerinin en güçlü şekilde görülebileceği su döngüsünü anlatırken, çocukların sevdikleriyle birlikte kurduğu duygusal bağı kardan adam metaforu üzerinden yorumlayan modern bir fabl özelliğini taşıyor.

Yoksa Ben Kıskanç Mıyım?

Mizahtan beslenen hareketli öyküsü, çılgın tiplemeleri ve matrak çizimleriyle okurunu daha ilk sayfalarından içine çekmeyi başaran bu aşırı komik kitap, paylaştığı yaratıcı iletişim önerileri ve ilham verici fikirlerle de zihinleri uyanık tutuyor.

Bir de buradan bak dünyaya

Yıldız Ramazanoğlu’nun Cem Kenarı adlı öykü kitabı İz Yayınları arasında okurla buluştu. Ramazanoğlu öykülerinde küçük dünyaların büyülü kapısını okurları için açıyor ve yaşadığımız dünyaya bir de oradan bakmayı telkin ediyor.

Hatıratlar arasında

Akademisyen İbrahim Özen bir süredir kimi gazeteci, tiyatrocu, romancı ve şairlerin gazete sayfalarında kalmış hatıralarını bir araya getiriyor. Edebiyat tarihi ve incelemeleri adı altında yayımlanan eserlerin karanlıkta bıraktığı kişi ya da hadiselerin şahsi bir nazardan da olsa yeniden yorumlanması imkânını veren bu kitaplar hatırat koleksiyonlarının önemini ihtar ediyor.

Karanfil ve Yasemin etrafında bir aşk hikayesi

Usta bir anlatıcı olan Mehmet Rauf’un yayınlandığı dönem büyük ilgi gören Karanfil ve Yasemin romanı da yeni bir aşk hikayesi etrafında Türkiye’nin değişen insanlarını, insan ilişkilerini, kıyafetlerini, çay partilerini ele alır ve bunları tartışmaya açar. Ön plandaysa yoğun ve zorlu bir aşk hikâyesinin üç kahramanı tahlil eder.

Alanında dev bir eser: METAFİZİK

Prof.Dr. Ömer Türker’in öncülüğünde kırktan fazla yazarın katkı sunduğu üç ciltlik Metafizik kitabı Ketebe Yayınları etiketiyle okurla buluştu. Metafizik konusunu çok farklı yönleriyle ele alan önemli bir çalışma.

800 Yıllık Falb geleneği: Papağan ve Tüccar

Ödüllü İranlı çizer ve yazar Marjan Vafaeian, geçmişten günümüze taşınan bu nadide hikâyeyi modern bir dokunuşla resmediyor. 6 yaş ve üzerindeki çocukların okuyabilecekleri kitabın Türkçeye çevirisi Dr. Müge Akbulut’a ait.

Cengiz Han’ı yenen komutan

Bir Türk Sultanı olan Celâleddin Harizmşah Moğol istilasının karşısında cesurca duran bir komutandır. Cengiz Han’ın Korkulu Rüyası: Celaleddin Harizmşah adlı tarihi roman Nurettin Taşkesen tarafından kaleme alındı. Eser Müslümanların birleşmesi için mücadele eden bir kahraman Türk komutanın hikayesini anlatıyor.

İmam Hatiplerin 70 yıllık hikayesi

İmam Hatip Liselerinin kuruluşunu ve tüm Türkiye’de yaygınlaşma sürecini o günün tanıkları anlatıyor. Öncüler, Hocalar ve Talebeler başlığıyla üç ciltte toplanan röportajlar aynı zamanda dindar neslin gördüğü baskıları ve verilen mücadeleyi bir kez daha gün yüzüne çıkarıyor.

Üç noktayla vuslata doğru

Ahsen İlhan’ın ilk kitabı olan Üç Nokta – Mânâya Vuslat, Hayy Kitap etiketiyle okurla buluştu. Kitabında birbirinden farklı duygu ve kavramlara odaklanmaya çalışan yazar, okuru adeta birlikte çıkacakları bir yolculuğa davet ediyor.

Gündelik hayatta O’nun izini bulmak

Akıcı bir dil ve anlaşılır bir üslupla kaleme alınan Nebevi Duruş kitabı okuru yormadan sünnet ikliminde hikmetli bir seyahate çıkarıyor ve bu seyahat modern zamandan asrı saadete derin bir hasretin muktezası olan salat ve selam ile yeniden başlamak üzere nihayete eriyor.

Eğirdirli Karçınzâde Süleyman Şükrü’nün Seyahat-i Kübra’sı

Aslen Eskişehirli olan ve Eğirdir’e yerleşmiş bir Sipahi ailesinin torunu Karçınzâde Süleyman Şükrü’nün Petersburg’da bastırdığı seyahat kitabı bugün pek bilinmez. Ne zaman vefat ettiği, İstanbul’a tekrar dönüp dönmediği bilinmeyen seyyahın hatıraları okuru adım adım Asya ve Avrupa’yı dolaşmaya davet ediyor.

Karantina bitti şimdi üretme zamanı

Karantina bitti, şimdi kimimize göre tatil, kimimize göre yeniden üretme zamanı. Peki ya edebiyat ve sanat üzerine çalışanlar neler yapıyor? Karantina onların çalışma düzenini değiştirdi mi, yaz aylarında neler üzerine yoğunlaşacaklar, valizlerinde taşıyacakları kitaplar olacak mı? Yazarların kapısını bu sorularla çaldık.

Bir dostluk hikayesi

Hayatın onun için bambaşka bir yaz planı olduğunu nasıl tahmin edebilirdi ki?. Severek okunan kitapların yazarı Nehir Yarar’ın sonu gelmeyen didişmelerden doğan bir dostluğun ilmek ilmek işlendiği, unutulmaz bir yaz hikâyesi minik okurların bu yaz elinden düşmeyecek.

Sürgünde baba olmak

1869’da Azerbaycan’da doğan, ömrünün büyük bölümünü Türkiye’de siyaset ve düşünce dünyasına katkı sunarak geçiren siyaset adamı, hukukçu, yazar ve gazeteci Ahmet Ağaoğlu’nun ailesine 100 yıl önce sürgünde yazdığı mektuplar İş Bankası Yayınları arasında çıktı. Malta’dan eşi ve çocuklarına gönderilen mektuplar sürgün günlerinde yaşanan sıkıntılara rağmen umudun hiç tükenmediğini gösteriyor.

Anarkali: Nar tomurcuğu

Celal Soydan’ın Seyyid İmtiyaz Ali Tac’dan tercüme ettiği Anarkali, bir tiyatro eseri. 158 sayfalık oyun, üç perde: Aşk, Dans, Ölüm. Anarkali adlı oyun, bize sadece onun sarayında yaşanmış olan büyük aşkları, ölümcül kıskançlıkları, harem hayatının inceliklerini ve entrikalarını, kısacası beşerî tutku ve zaafların yol açtığı maceraları sergiler.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+