Güncel Kitap Haberleri - Yenisafak.com

Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Dersimiz yine matematik!

“Ah, matematik!” dediğinizi duyar gibiyim. Ama durun bu eserleri okurken çok defa “aynı ben” diyeceksiniz ve bu sefer, bu kitaplarla neden daha önce tanışmadım diye “Ah!” çekeceksiniz. Ama hiçbir şey için hiçbir zaman geç diye bir şey yoktur kuralı gereğince çektiğiniz ahları unutup “İyi ki bu kitaplarla tanıştım” diyebilirsiniz.

Dile gelen şehir: İstanbul

Elif Sönmezışık’ın “Hasbelkader İstanbul” kitabı Dünya Bizim Yayınları’ndan çıkmış. Sönmezışık, İstanbul’un bir çilesi olduğunu imâ eder bize. Ve onu bir yazar olarak seçkinleştiren, o çileye ruh akrabası olmayı seçmiş oluşudur. Kitabın en başına koyduğu mısralarında bunun ipuçları bulunuyor.

Yeniden Benoni zamanı

Knut Hamsun imzalı Benoni, Behçet Necatigil çevirisiyle yeniden raflarda yerini aldı. Özenli tasarımıyla dikkat çeken eser modernlik, köy ve kent yaşamı, kapitalizm kavramlarına bakışlar sunuyor.

Mevkisini değil etkisini konuşturanlar

Başarılı iş insanı Yar, herkesin konfor alanından çıkması gerektiğini öğütlüyor. Bunu ise şöyle açıklıyor. Diyelim ki patronunuz size bir yapılacaklar listesi verdi ve bu listeyi harfiyen yerine getirdiniz. Ama bu yeterli olmayabilir. Bir sınavdan 100 üzerinden 50 alarak geçebilirsiniz ama 90 almak da sizin elinizde.

Dergiler bize dost kazandırıyor

Enes Kılıç, 1995 yılında İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü yarıda bıraktı. İlk şiiri Hece dergisinde ondan sonraki bütün şiirleri İtibar dergisinde yayımlandı. İtibar ve Cins dergilerinde şiir üzerine yazılarıyla okurla buluşuyor.

Bir çırpıda romanı tekrar bitirdim

Muhammed Çimen, 1987 yılında Isparta’da doğdu. Trabzon’da üç yıl Fizik okuduktan sonra öğretmen ya da bir bilim adamı olmak istemediğine karar verip okulu bıraktı. Kocaeli Üniversitesi’nde Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Kısa bir süre çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra yazarlığına katkısı olacağını düşündüğü yayıncılık dünyasının içine daldı. Üzerinde üç yıl çalıştığı Devridaim Makinesi yazarın ilk romanıdır.

‘Kafesin biri bir kuş aramaya çıkmış’

Franz Kafka imzalı Dava’dan hareketle utanç kavramını araştıran Ahmet Sarı’nın “Edebiyat Ve Utanç” Ketebe Yayınları arasından okura ulaşacak. Metinler arasında fikirler, filozoflar, filmler ve kitaplar bizi bekliyor.

Tolstoy’un tek atış hakkı

Balodan Sonra yeni bir Tolstoy çevirisi. Arka kapak yazısından Tolstoy’un bütün hikayelerinin iki kitapta toplanacağı, Balodan Sonra’nın ise ilk kitap olduğu belirtilmiş. Çeviriyi Hazal Yalın yapmış. Sade, akıcı, neredeyse sorunsuz bir çeviriyle karşı karşıyayız. Çevirmen, öykülerde geçen, Türklerin yabancısı olduğu, Rus örf ve adetlerini; Rus tarihine ait, ayrıntı kabilinden olay, terim ve şahıs isimlerini dipnotlarda açıklamış.

Hem kültürünü hem dünyayı yakalayan bir dergiydi

Tevfik Fikret, Halit Ziya, Mehmet Rauf, Cenap Şahabettin, Hüseyin Cahit gibi kalemleri edebiyat sahnesinde buluşturan Servet-i Fünun dergisinin veri tabanı Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zeynep Uysal’ın yürütücülüğünde tamamlanan projeyle dijital ortama aktarıldı. Uysal, “Servet-i Fünûn üzerine çalışırken karşılaştığımız en dikkat çekici nokta Osmanlı gündelik hayatının, kültür hayatının dünyayla yakaladığı eş zamanlılık oldu” diyor.

Hiçbir şey olmak

Robert Walser modern romanın öncü isimlerinden bir tanesi. Jakob Von Gunten; Robert Walser’in içeriği, tekniği ve kurgusuyla kendinden sonra eser vermiş birçok romancıyı derinden etkileyen başyapıtıdır.

Seyyah Haldun Çelebi

Haldun Taner’in bu kitabının en önemli özelliklerinden biri de sadece Batı’ya yönelik bir rota izlememiş olmasıdır. Yazar, Batı ülkeleri içine, birinci sırada gelen Almanya, Fransa, İngiltere , İtalya yanıda Yugoslavya, Belçika, Polonya, Romanya, Çekoslovakya, İsveç gibi ülkeleri eklediği gibi Doğunun İran, Mısır, Hindistan, Rusya, İsrail gibi ülkelerini de katar. Hindistan’da Budist ve Hintli kültürün felsefesine dalar, onları en anlaşılır kelimeler ve dille önümüze serer.

Sahaflardan internet sitelerine değişen kitap kültürü

Çok değerli kitap dostları Mustafa Tahralı, Abdullah Uçman, Görkem Yeltan, Y. Hakan Erdem, Necip Tosun, Mustafa Kara ve Süleyman Seyfi Öğün 20. yüzyılın sonundan 21. yüzyıla değişen ekonomik şartlar, hayat tarzı ve teknolojik gelişmeler ekseninde değişen kitap satın alma alışkanlıklarını anlatıyor.

Öteye Mektuplar 2: Dostoyevski’ye yerüstünden notlar

Ölümünün üzerinden yüz otuz yıl geçmiş. Bugün yaşamış olsaydın yüz doksan sekiz yaşında olacaktın. “Olacaktın” dediğime bakma, hâlâ yaşıyorsun ve yüz doksan sekiz yaşındasın. Dünya seni okuyor hâlâ. Üstelik bir kez okunup geçilecek bir yazar da değilsin. Nuri Pakdil, haklı olarak senin için şunları der: “Kaç kez okudunuz Dostoyevski’yi? Orta bir dünya vatandaşı olabilmek için iki kez, orta bir yazar olabilmeniz için de beş kez okumalısınız Dostoyevski’yi.”

Ali Kemal’in iki yakası

“Ali Kemal Türkiye’de hep trajik yanları ile konuşulup yazılıyor. Ondan geriye kalan sanat, edebiyat ve düşünce tutumu nedir? Onlar hep ihmal ediliyor. Eserleri de lazım gelen bir okumaya maalesef mazhar olamıyor. Ama onlardan bazılarına işaret etmemiz gerekir diye düşünüyorum.”

Denizler ile karaların üstünlük mücadelesi

Alman siyaset kuramcısı Carl Schmitt’in yazdığı “Kara ve Deniz”, tarihi farklı ve güncel bir bakış açısından yorumluyor. Antik Yunan’dan Hollanda’ya, Venedik’ten İngiltere’ye kadar deniz hâkimiyetinin tarihsellik içinde nasıl konumlandırılması gerektiğini tartışmaya açıyor. VBKY’nin okurla buluşturduğu kitapta farklı bir perspektifteki önemli tarihi gelişmeleri takip etmek mümkün.

Zevkli ve zengin bir ziyafet sofrası

Hayriye Ünal’ın yeni kitabı Hep Tabu, ülkemizde özellikle şiir yayıncılığında alkışlanmaya değer bir çaba gösteren Ebabil Yayınları’nın “söyleşi” dizisinin ilk kitabı olmak vasfını taşıyor. Kitapta yer alan 66 metinden çoğu Hece başta olmak üzere edebiyat dergilerinde, bir bölümü gazetelerin kitap eklerinde, birkaçı da yıllık ve derleme niteliğinde kitaplarda yayımlanmış.

Caferoğlu’nun Türk Dili Tarihi

Caferoğlu, geniş bir coğrafyaya yayılmış Türk dilinin, eldeki bolca malzemeye rağmen tam manasıyla yazılamadığı görüşündedir. Tarihin getirdiği birçok tesir Türk dilini bulunduğu bölgenin resmî devlet ve yazı dili hâline getirmiştir.

Çıtırtılı ve kaygan bir macera

Böcek İstilası’nda yazar Nur Dombaycı, ilk kitapta olduğu gibi; güncel, özellikle genç kuşağın bilinçlenmesi açısından önem taşıyan bir meseleyi, genetiği değiştirilmiş gıdalar konusunu hikayede kilit bir konuma, hem de kültürümüze ait referanslarla ilişkilendirerek oturtuyor.

Problemleri de seveceğiz

Matematiğin kaç Can’ı Var? kitabını okurken ya kendimizi ya çocuğumuzu karakterle özdeşleştiriyoruz. Yazar, kahramanına aniden karşısına çıkan problemleri matematik kullanarak nasıl çözeceğini adım adım öğretiyor. Bunu yaparken de kahramanının üstüne giderek onun problem çözme becerisini kendi çabasıyla geliştirmesini istiyor.

Matematikten korkmayın

Matematik, genel olarak bir çoğumuza zor gelen, öğrencilerin korkulu rüyası derslerin başında gelme şampiyonluğunu hiçbir derse kaptırmayan bir ders. Evet biraz zor, biraz korkutucu ve daha emek isteyen bir ders belki ama bir o kadar da gerekli. Peki şimdi size bir edebiyat kitabıyla da matematik öğrenilir desem, matematiği sevdiren edebiyat kitapları var desem ne dersiniz?

Tehlikenin farkında mısınız

Salih Uyan’ın Timaş Yayınları’ndan çıkan Dijital Dünyada E-Beveyn Olmak adlı kitabında dijital çağın, sonsuz ve bilinmezliklerle dolu tehlikeli sularının derinlikleri ile mücadelenin incelikleri eğlenceli ama bir o kadar da didaktik bir şekilde ‘e-beveyn’lere aktarılıyor.

Çocuk tiyatrosu mu dediniz

Çocuklarımızı televizyonun, sanal alemin ve dijital oyunların zararlarından korumanın bir yolunu bulduk diyelim, kalan zamanlarında onları meşgul etmekten fazla ne yapabiliriz? Bu sorunun da cevabını edebiyatta buluyoruz; çocuk edebiyatında.

Yazdığı yetmez mi bir yazara/sanatçıya?

Mahir Ünsal Eriş’in Sarıyaz’ı rahat ve güzel anlatımıyla dikkatleri üzerine topluyor. Bu temiz dilin iki kaynağı var. Birincisi anlattığı, üzerine hikâyeler bindirdiği kişilerin dünyasına alabildiğine vâkıf olması. Onları kendi dil dünyaları ile birlikte verebilmesi. Fakat hikâyelerinde ‘işte bu fazla’ dediğimiz noktalar da var.

Omuzlarıma mesuliyet yüklendi

Ali Seyyah'ın ilk kitabı 'Çolak Ressam' Şule Yayınları'ndan çıktı.

Dünya misafirliğinin en güzel anı

Tuncay Günaydın'ın ilk kitabı 'Her Şey Mümkün', Türk Edebiyat Vakfı Yayınları'ndan çıktı.

Popülizmin sağı solu

Sol Popülizm kitabında Chantal Mouffe solun bir çıkış için popülizmi benimsemesi, özellikle Avrupa konjonktürü açısından izlenmesi gereken bir süreci işaret ediyor. Irkçılığın, mülteci-yabancı-İslam düşmanlığının çok güçlendiği bir Avrupa’da popülizm solda bile olsa ister istemez “yerlileşecek”, milli tepkiler, linçler gerçekleştirecek, şiddeti çoğaltacak.

Cengiz Han’ın Asya ve İslam dünyasındaki izleri

Akademisyen tarihçi Michal Biran’ın eseri “Cengiz Han”, Vakıfbank Kültür Yayınları tarafından yayımlandı. Moğol hükümdarı Temuçin’in Asya ve İslam dünyasında bıraktığı ezber bozan etkilere odaklanan kitap, onun hayat öyküsünü, taht mücadelelerini ve savaşlarını da anlatıyor.

John Lukacs 95 yaşında öldüEzber bozan tarihçiye veda veya hoş geldin

‘Tarihin Don Kişot’u’ bir tarihçiden beklenmeyen akıcılık ve şıklıktaki yazma tarzı ve zekânızı terleten sorularıyla ölü zannettiğiniz tarih malzemesi üzerinde şimşekler çaktırmayı başarır. Onu okurken tarihin ölmediğini iliklerinize kadar hissedersiniz.

Harmancı’nın gülümseten öyküleri

Abdullah Harmancı’nın öykülerinin nirengi noktasını asıl “Hayat üzerime olmuyor.”, “Eski tadı yok hayatın.” diyenler oluşturur. Kim bunlar derseniz, hayattan beklentilerini bir türlü gerçekleştirememiş, hep engellere takılmış ama mücadeleden de hiç vazgeçmemiş insanlardır: Emekli öğretmen Suphiler, roman yazarı İrfanlar, şair Abdullahlar…

Kapitalizm karşısında Kalbin Sesi

Mustafa Kutlu göç, tarım toplumu, el emeği, zanaat, köylerin ihyası gibi esası tek, pek çok mesele hakkında yol açıcı teklifler getiriyor. Kapitalizmin ve teknolojinin insanlığı kuşatması bunların başında geliyor.

Edebiyat bir hayat ister

Edebiyat Atlası, öyküye ve öyküye dair yazılarıyla yakından bildiğimiz Necip Tosun’un on beşinci kitabı. Bir kılavuz niteliğindeki kitap hem yazarlığa hem de iyi bir okuyucu olmaya giden yolları anlatıyor. Tosun, “Yazmak, çileli, zor, neredeyse karşılıksız bir hayata talip olmak demektir.”diyor.

Türk öykücülüğü nereye evriliyor

Bir yıllık, bir yılın nabzını tutmaya yeterli olur mu? Olur. Olmalı. Bunun için, hazırlayanın donanımına güvenmeniz lazım. Şöyle düşündüm. Bu yıllığı hazırlayan öykü dünyası içinden tanıdığım biri olmasa bile temel aldığı dergiler, öykülere sayfalarını açarken bir ön seçme yapmıştı zaten. Yıllığı hazırlayan kişinin seçtiklerini bir veri olarak almış olurum. Öyle de yaptım.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.