Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Bıçkın delikanlı olamayışın sancıları

Öykülerin ilk yayımlanma adresleri genellikle edebiyat-sanat dergileri olur. Buralarda yayınlanan öykülerin okuyuculardan ilgi görmesi halinde öykülerin kitap haline getirilmesi gündeme gelir. Bazı ünlü yazarların öykülerinin ölümlerinden sonra kitaplaştığı ve çok okunanlar arasında yer aldıkları da bir başka gerçek.

Üç günlük dünyanın öyküleri

“Bekleme Salonu” ve “Beni Hikayeden Çıkart” isimli öykü kitapları ile tanıdığımız Ali Işık, içerisinde on bir yeni öykünün yer aldığı kitabı “Üç Günlük Dünyanın İkinci Günü” kitabını Pruva Yayınları etiketiyle okuyucu ile buluşturdu.

Kılıcı ve şiiri parlatan cihangir: Yavuz Sultan Selim

Dünyayı bir padişaha yetmeyecek kadar küçük gören Yavuz Selim, cihangirliği kadar şairliğiyle de ünlüdür. Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal “Savaşta Yavuz / Şiirde Selim” (Muhit Kitap, Ocak 2022) adlı kitabında Yavuz Sultan Selim’in Türkçe şiirlerini bir araya getirmiştir. Yavuz Sultan Selim’in Türkçe şiir yazmadığı iddialarına bir cevap niteliği taşıyan, emek mahsulü bir kitap bu.

Bir vatan meczubu: Nihad Sami Banarlı

Yakup Öztürk tarafından kaleme alınan Türkçeye Adanmış Bir Ömür Nihad Sami Banarlı kitabı Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Biyografi Serisi arasında okurla buluştu. Öztürk, yazarın hayatını belgeleriyle birlikte detaylı bir şekilde dikkatlere sunarken Banarlı’nın kitaplarını ilk defa bir bütün olarak değerlendirmeye tabi tutuyor.

Almanya’da din ve eğitim üzerine bir çalışma

Uzun yıllardır Almanya’da yaşayan Prof. Dr. Merdan Güneş, akademik araştırmalarını şahsi tecrübe ve gözlemleriyle birleştirerek Hristiyanlık ve İslam’ın, özel olarak Almanya’da genel olarak Avrupa’daki serencamına değindiği “Devlet, Kilise ve Cami- Almanya’da Din ve Eğitim Politikaları” adlı kitabı kaleme aldı.

Bir yanım hep romanla meşguldü

Meliha Öz’ün Tahsin Yücel Roman Ödülü’nü de alan ilk romanı “Nekro Porta - Ölüler Kapısı” Şule Yayınları etiketiyle okurla buluştu. Öz, “Trafikte söylenirken yahut uzanmış uykuyu beklerken bir yanım hep romanla meşguldü” diyor.

Mehmet Âkif’in gözden kaçmış bir mektubu

Mehmet Akif’in dostu Ferit Kam’ın oğlu Ruşen Ferit Kam’a Mısır’dan gönderdiği mektup dikkat çekiyor. Mektubunda oldukça samimi bir dil kullanan Âkif, Ruşen Kam’a Safahat’ın Mısır’da basılan yedincisini (Gölgeler) hediye gönderdiğini belirtiyor.

Hayatı ve eserleriyle iz bırakan kıymetli bir âlim: Ömer Nasuhi Bilmen

Ömer Nasuhi Bilmen’in hayatı Hadi Ensar Ceylan’ın kaleminden kitaplaştı. Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları arasında okurla buluşan kitapta Bilmen’in entelektüel kimliğini öne çıkırılıyor.

Eski Türkler nasıl yaşardı?

Eski Türk yazıtları üzerinde çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Erhan Aydın, Kronik Kitap tarafından yayımlanan Eski Türklerde Gündelik Hayat adlı kitabında Türklerin bilinen ilk metinlerindeki gündelik hayata dair izlere dikkat çekiyor. Bu çalışmayı önemli kılan da Çin, Bizans ve Müslüman dünyasının anlattıklarından değil; doğrudan Türklerin kendi elinden çıkan birincil kaynaklardan elde ederek hazırlanması.

Ah Aziz Bey, ah!

Tanburî Aziz’in yanılgılar ve yalnızlıklar üzerine inşa ettiği ve yenilgiyle son bulan hayatını anlatan Aziz Bey Hadisesi, iç burkan bir uzun hikâye..

Bizim evimiz nerede?

“İslam mimarisi, İslami tutum ve davranışların bir ifadesidir.” Turgut Cansever

Unutmamak için yazmaya başladım

Cem Bağdatlıoğlu’nun ilk kitabı Saabu Akıl Fikir Yayınları etiketiyle okurla buluştu. Yazma serüvenini anlatan Bağdatlıoğlu, “Akılda tuttuğum fikirleri unutmamak için yazmaya başladım” diyor.

Öteki Canlar’ın dünyası

Beşir Ayvazoğlu’nun önceleri kedilere dokunmaktan çekinen ancak şimdi onları öz evlatları gibi seven eşi Handan Hanım’a ithaf ettiği Öteki Canlar’da hayvan dostlarımıza dair hikâyeli, şiirli, hicivli ve hüzünlü birçok anlatım bulunuyor.

Davası ve iddiası olan şair: Osman Özbahçe

Osman Özbahçe Edebiyatsız Edebiyat ve Çevrimdışı adlı iki kitapla okurun karşısında. Edebiyatsız Edebiyat’ta 11 adet inceleme-eleştirme metni ve iki şiir kronolojisi bulunuyor. Osman Özbahçe, Çevrimdışı’ndaki çalışmalarında nesir yazarlarına eğilmiş. Kitaba da adını veren ilk metin oldukça kısa ve manifesto niteliğinde.

Kitaplar üstüne kitaplar

Yazarlar kitaplar hakkında okura ne söyler? Bu sorunun izinde yazarların eserlerindeki kitapların dünyasına bir yolculuk yapıyoruz. Kitaplar üstüne yazılmış 10 kitap üzerine bir değerlendirme yazısı.

Edebiyat sevgisi çocukken yeşeriyor

Okumaya, yazmaya nasıl başladınız, yani edebiyata olan sevginiz nasıl ortaya çıktı? 15 genç yazara bu soruyu sorduk. Birbirinden farklı yanıtların hepsi edebiyat sevgisinin çocukluk yaşlarında yeşerdiğini gösteriyor.

Bu ayın kitapları

Yetişkinler için kaleme aldığı hikâyeleriyle tanıdığımız Gülçin Durman’ın üçüncü çocuk kitabı Timbuktu’ya Giden Son Tren, Beyaz Bulut etiketiyle basıldı.

Ülkemizin “estetik yetişkinlere” ihtiyacı var

Zeynep Tuba Kesimli Yazar Murat Moroğlu’na çocuk edebiyatı ile ilgili sorularımızı yönelttik. Moroğlu, “Çocuğa bir konuda dayatma yapan kitaplar; onun düşünme, neden-sonuç ilişkisi kurma ya da anlam oluşturma becerisini elinden alıyor,” diyor.

Bu ayın kitapları

Ayet Ayet Keşfet; çocukların Kur’an-ı Kerim’i daha yakından tanımaları, her ayette yeni bilgiler keşfetmeleri ve hayretlerini biraz daha artırmaları için iyi bir alternatif. 7 yaş ve üzeri için.

Ramazanda kaç çeşit Kur’an okuması yapabiliriz?

Kur’an’ı Kerim’i okumak ve anlamak için Ramazan ayını iyi değerlendirmek gerekir. Kur’anı Arapça metni yanında mealini de okumak lazım. Ayrıca Kur’an’ı içinde geçen kıssalar, mekanlar üzerinden de okuyup anlamaya çalışmak önemlidir.

Güzel olanı anlamak üzerine

Navid Kermani Tanrı Güzeldir-Kuran ve Estetik Deneyim adlı eserinde ilahi sözün estetik güzelliğine dikkat çekiyor. Kermani’nin eserindeki metoduna bakıldığında okuyucu Kuran’ın ne olduğunu ve Müslümanlar için ne ifade ettiğini anlamak için fenomenolojik bir okumaya davet edildiğni söyleyebiliz.

Savaşı yaşadılar yazdılar

Kuşkusuz bu sayfalarda bütün bir edebiyat savaş ilişkilerini örnekleyerek tartışmak fiziken mümkün değil. Bu yüzden biz kuş bakışı olarak, akıllarda yer eden, edebiyat tarihine mal olan nitelikli ve genel kabul görmüş eserleri hatırlatmakla yetineceğiz. Tarihçi için kahramanlar vardır, edebiyatçı için bu kişilerin yaşamının her yönüne cevap vermeleri anlamında, kahramanlar yoktur ve olmamalıdır, sadece insanlar var olmalıdır.

İslam mutfak sanatına bakış

Mutfak kültürü araştırmacısı M. Ömür Akkor’un yeni kitabı okurla buluştu. Akkor, İslam mutfak kültürü üzerinden yeme içme alışkanlıklarımızı masaya yatırıyor.

Hikâyeci, romancı, denemeci: Bir yazar olarak Funda Özsoy Erdoğan

Funda Özsoy Erdoğan, en yeni anlatım imkanlarından da yararlanan, klasik tadı ise hiçbir zaman kaybetmeyen bir yazma biçiminin sahibi. Okuyucuya yük olmayan, yankılanmalarla açılıp ilerleyen, adeta akıp giden bir dil bulmuştur kendine.

Kitap Fuarı’nda buluşalım

İki yıldır pandemi nedeniyle ara verilen kitap fuarı bu yıl Ramazan ayında yeniden okurla buluştu. Artık Ramazan ayıyla özdeşleşen Diyanet Vakfı’nın organize ettiği 39. Kitap ve Kültür Fuarı bu yıl 27 Nisan tarihine kadar kitap kurtlarını ağırlayacak.

Savaşı hatıratlardan okumak

Savaşın resmi belgelere ya da haberlere konu olan tarafından ziyade cephe gerisine, harekât planlarının kurgulandığı masalara ve insan hikâyelerine odaklanan 10 hatıratı sizin için derledik.

Hayalini kurduğum şey gerçekleşti

Ali Can’ın ilk kitabı “Toprağa Dönüş” Truva Yayınları etiketiyle okurla buluştu. Can, “Hayalini kurduğum şeyin gerçekleştiğini gördüm. Bu daha başlangıç diyorum” ifadelerini kullanıyor.

Türkçe şiir ‘Türk’çe duruş!

Şiiri ve fikrîyatını ‘Türk(çe)’ ile yükseltiyor Süleyman. Yurduna, yaşadıklarına dair ‘ağır’ tespitleri var. Diyor ki: otuz yıl kurşun aktı (Güneydoğu’da) tek şair ses etmedi..

Zaman değişse de eskimeyen hayat düsturları

Peygamberimizin hadislerle teşvik ettiği kırk hadis geleneği ve bunların neşri ilim tarihimizde önemli bir yerde durmaktadır. Bu konuda rivayet edilen hadislerde, kırk hadis derleyen kimseyi Allah’ın âlimler topluluğu arasında dirilteceği, kırk hadîs derleyenlerin şehitlerle birlikte haşredileceği, Hz. Peygamber’in şefaatine nail olacağı ve dilediği cennet kapısından gireceği gibi müjdeler yer alır.

Bir parçam kopmuş gibiydi

“Ardışık Cümleler Kitabı”nı okurla buluşturan Oğuz Karasu, yayınladığı ilk eserin heyecanını şu cümlelerle anlatıyor: “Sanki bir parçam kopmuş gibiydi ama bu kopuş beni bölen yahut parçalayan bir kopuş değil, bilakis beni büyüten, genişleten ve güçlendiren bir duygu olarak bende yer etti.”

Şefik Can’ın Hatıralar’ını okuduktan sonra

Hayat Nur Artıran’ın yayına hazırladığı Şefik Can Hatıralar kitabı, tasavvuf dünyasının önemli isimlerinden Şefik Can Dede’nin vefatından tam 17 yıl sonra okurla buluştu. Hatıralarda edebiyat dünyasından iş dünyasına pek çok önemli olayı ve isim yad ediliyor.

Uçak: Yeni bir çağın sembolü

Le Corbusier’e göre insanın makineleşmeye olan arzusu ve kavgası şehirle olan ilişkisine de yansımış, artık hem şehrin hem insanın birbirlerini değiştirip dönüştürebilecekleri bir sisteme bürünmüştür. Ketebe Yayınları’ndan çıkan Aircraft adlı çalışmada yazar uçağın ilk keşfedildiği o yıllardaki şehir plancılarının ve mimarların yaşadığı dehşeti ve şaşkınlığı bir arada anlatıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+