Koronavirüs ABDde Johnson & Johnson aşısı kullanımı durdurma çağrısı Kan pıhtılaşmasına neden oluyor

ABD'de Johnson & Johnson aşısı kullanımı durdurma çağrısı: Kan pıhtılaşmasına neden oluyor

ABD’li sağlık yetkilileri, ülkede Johnson Johnson’ın tek dozluk koronavirüs aşısına derhal ara verilmesi çağrısında bulundu. Sebebinin aşıyı alan altı kadının kan pıhtısı sorunu geliştirmesi olarak belirtilirken, bunun nadir görülen bir olay olduğunun altı çizildi. ABD’nin en önemli iki sağlık kuruluşu Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), yaptıkları açıklamalarda aşıyı durdurma planını doğruladıklarını bildirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
ABDde Johnson & Johnson aşısı kullanımı durdurma çağrısı: Kan pıhtılaşmasına neden oluyor
Arşiv

ABD'nin sağlık ile ilgili en yetkili iki kurumu, potansiyel olarak tehlikeli kan pıhtıları raporlarını araştırmak için tek dozluk Johnson & Johnson Covid-19 aşısının uygulanmasının "durdurulmasını' önerdiklerini açıkladı. ABD’nin en önemli iki sağlık kuruluşu olan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA), yaptıkları açıklamalarda aşıyı durdurma planını doğruladığı bildirildi.

  • Aşının durdurulma sebebinin aşı olan altı kadında trombosit sayısının azalmasıyla birlikte kan pıhtıları oluşması olduğu açıklandı.

Hollanda, 60 yaş altı için Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını durdurdu
KORONAVİRÜS
Hollanda, 60 yaş altı için Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını durdurdu

Sadece kadınlarda ortaya çıktı

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne göre, yetkililer ülkede bildirilen altı nadir ve şiddetli kan pıhtısı vakasını inceleme kararı alırken, vakaların 18 ile 48 yaşları arasındaki kadınlarda meydana geldiği ve semptomların aşılamadan 6 ila 13 gün sonra ortaya çıktığı bildirildi.

Aşı denemeleri için gönüllü olan birinde 'açıklanamayan bir hastalık' görüldü: Johnson & Johnson, denemelerini durdurdu
KORONAVİRÜS
Aşı denemeleri için gönüllü olan birinde 'açıklanamayan bir hastalık' görüldü: Johnson & Johnson, denemelerini durdurdu

6.8 milyon kişiye uygulandı

ABD'de bugüne kadar 6,8 milyondan fazla kişiye tek dozluk Johnson & Johnson Covid-19 aşısı uygulandı. ABD’nin en önemli iki sağlık kuruluşu olan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA), yaptıkları açıklamalarda aşıyı durdurma planını doğruladığı bildirildi. CDC’nin mevcut vakaları daha ayrıntılı incelemek ve potansiyel önemini değerlendirmek için Çarşamba günü Aşılama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP) toplantısı düzenleyeceği belirtilirken FDA’nın bu vakaları araştırırken analizleri gözden geçireceği ifade edildi.

ABD'de Johnson & Johnson aşısı kabusu oldu: Vücudunda kızarıklık ve ağrılı döküntü oluştu
KORONAVİRÜS
ABD'de Johnson & Johnson aşısı kabusu oldu: Vücudunda kızarıklık ve ağrılı döküntü oluştu
  • Ayrıca, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA), "Bu süreç tamamlanıncaya kadar, bu aşının kullanımının çok dikkatli bir şekilde durdurulmasını tavsiye ediyoruz" ifadelerini kullandığı belirtildi. ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA), Şubat ayı sonlarında yayınlanan 62 sayfalık incelemesinde, Johnson & Johnson’ın tek dozluk Covid-19 aşısının etkili ve güvenli olduğunu belirtmişti.

Avrupa'da soruşturma başlatılmıştı

Geçtiğimiz günlerde de Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ABD merkezli Johnson & Johnson ilaç şirketi tarafından geliştirilen corona virüs (Covid-19) aşısının uygulandığı 4 kişide kan pıhtılaşması yan etkisinin görülmesinin ardından soruşturma başlatmıştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.