Koronavirüs Aşılar çöpe gidecek Dünya aşı bulamazken Fransada 30 milyon doz aşının son kullanma tarihi bitiyor

Aşılar çöpe gidecek: Dünya aşı bulamazken Fransa'da 30 milyon doz aşının son kullanma tarihi bitiyor

Fransa'da, yeterli düzeyde aşı yapılmadığından son kullanım tarihi yaklaşan 30 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısının çöpe atılma riskinin bulunduğu belirtildi. Kovid-19 aşışı olanların sayısının günlük 20 bin civarına düştüğü ülkede, Yüksek Sağlık Kurulu aşı olunması çağrısı yaptı. İsviçre, kullanım tarihleri sona eren 294 milyon avro değerindeki 10,3 milyon doz Kovid-19 aşısını yakın zamanda yok etmişti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Aşılar çöpe gidecek: Dünya aşı bulamazken Fransada 30 milyon doz aşının son kullanma tarihi bitiyor
Fransa'da son kullanım tarihi yaklaşan 30 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı çöpe atılabilir.

Express dergisinin haberine göre, Yüksek Sağlık Kurulu (HAS), kullanım tarihleri sona erecek olan Kovid-19 aşılarının çöpe atılmaması için halka aşı olmaları çağrısı yaptı.

Kovid-19 aşışı olanların sayısının günlük 20 bin civarına düştüğü ülkede, hükümetin çabalarına rağmen 1,85 milyon şişesi Moderna, 1,7 milyon şişesi Pfizer marka 30 milyon dozdan fazla aşı son kullanma tarihleri yaklaşsa da hala yapılmadı.

HAS, Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanmış ve Omicron varyantı için de geçerli bu Moderna ve Pfizer aşılarının bir an önce kullanılmasını tavsiye etti.

Kurul, Pfizer ve Moderna'nın ilk nesil Kovid-19 aşılarının bu kampanya sürecinde öncelikli olarak yapılmamasını istese de bivalan mRNA aşılarının gelişi ve onay süreci tamamlanana kadar bu aşılar yapılmaya devam edecek.

Diğer yandan Pfizer Fransa Aşı Direktörü David Lepoittevin, kullanım süresinin bitimi yaklaşan aşıların çöpe gitmemesi için düşük aşı oranına sahip ülkelere bağışlanmasını önerdi.

İsviçre kullanım tarihleri sona eren 294 milyon avro değerindeki 10,3 milyon doz Kovid-19 aşısını yakın zamanda yok etmişti.

Uğur Şahin yeni aşı için tarih verdi
KORONAVİRÜS
Uğur Şahin yeni aşı için tarih verdi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi Novavax'a acil kullanım onayı verdi
KORONAVİRÜS
ABD Gıda ve İlaç Dairesi Novavax'a acil kullanım onayı verdi

Kanada talep yetersizliği nedeni ile 13,6 milyon doz kovid aşısını çöpe atacak
DÜNYA
Kanada talep yetersizliği nedeni ile 13,6 milyon doz kovid aşısını çöpe atacak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.