Koronavirüs Avrupadaki huzurevleri koronavirüs salgınında alarm veriyor Bakımevleri ihmal edildi

Avrupa’daki huzurevleri koronavirüs salgınında alarm veriyor: Bakımevleri ihmal edildi

Vaka ve ölüm sayısının yüksek olduğu Almanya, Fransa, İtalya, Belçika ve İspanya gibi ülkelerdeki huzurevleri ciddi zorluklarla karşı karşıya. Almanya’da çok sayıda huzurevi yeni başvuru kabul etmiyor. Belçika’da kronik hastalığı bulunan ve Kovid-19’a yakalanan yaşlı kişilerin hastanelere gönderilmemeleri ve huzurevlerinde tutulmaları istendi. İspanya’da askerler tarafından yaşlı bakımevlerinde dezenfeksiyon yapıldı. İtalya'da huzurevlerinde çalışan çok sayıda kişinin kendini karantinaya almasıyla yaşlılarla ilgilenecek pek kimse kalmadı.

Haber Merkezi AA
Alınan tedbirlere rağmen huzurevlerinde vaka sayılarının artmasının önüne geçilemiyor.
Alınan tedbirlere rağmen huzurevlerinde vaka sayılarının artmasının önüne geçilemiyor.

Ölüm oranlarının yaşlılarda daha yüksek seyrettiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı Avrupa’daki huzurevlerinde bir dizi önlem alındı.

  • Yaşlı nüfusun yoğun olduğu Avrupa'da, milyonlarca kişi huzurevlerinde kalıyor. Kovid-19 salgınında vaka ve ölüm sayısının yüksek olduğu Almanya, Fransa, İtalya, Belçika ve İspanya gibi ülkelerde yaşlı bakım kurumları ciddi zorluklarla karşı karşıya bulunuyor.

Bir taraftan huzurevi sakinleri ve çalışanlarına Kovid-19 bulaşmaması için ziyaret yasağı gibi önlemler alınırken, diğer taraftan tıbbi malzemenin tedarikinde sıkıntı yaşanıyor.

Bazı aileler virüse karşı yeteri koruma olmadığı gerekçesiyle yakınlarını huzurevlerinden çıkarmak istiyor.

Huzurevlerinde Kovid-19'dan dolayı ölümler gerçekleşti

Almanya’da huzurevlerine ziyaretlerin sıkı bir şekilde kısıtlanmasına ve yaşlılara dışarı çıkma yasağı getirilmesine rağmen hem çalışanlarda hem de burada kalanlarda Kovid-19 sıkça görülmeye başlandı. Ayrıca son dönemde huzurevlerinde koronavirüsten dolayı ölümler de arttı.

Aşağı Saksonya eyaletinin Wolfsburg kentindeki Hanns Lilje Bakımevi’nde 17, Bavyera’da iki huzurevinde toplam 24, Köln kentindeki bir yaşlılar yurdunda da 5 kişi son günlerde Kovid-19’den dolayı öldü.

Duterte'den sert karantina önlemi: Sorun çıkaranı vurun
OYNAT 00:33
Duterte'den sert karantina önlemi: Sorun çıkaranı vurun
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, koronavirüs ile mücadele kapsamında karantina önlemlerine uymayanları vurulacaklarına dair uyardı. Duterte, 'Eğer sorun yaratan olur, canınız tehlikeye girerse, öldürmek için ateş edin' emri verdiğini söyledi.

Ölenlerin yüzde 87'si 70 yaşın üstünde

Almanya'da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, ülkede Kovid-19 sebebiyle yaşamını yitirenlerin yüzde 87’sinin 70 yaşın üzerinde olduğunu açıkladı.

  • Salgından özellikle yaşlıların etkilenmesinden dolayı Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri büyük sınavdan geçiyor.

Almanya'da yaklaşık 800 bin kişi huzurevlerinde yaşıyor bunların büyük bir bölümünün başka hastalıkları var.

Ölümlerin önüne geçilemiyor

Alınan tedbirlere rağmen huzurevlerinde vaka sayılarının artmasının önüne geçilemiyor.

Öte yandan artan vakalar ve ölümler nedeniyle çok sayıda bakımevi yeni misafir kabul etmeyeceğini açıkladı. Schleswig-Holstein eyaletinde ise huzur ve bakımevlerinde yeni alımlar yasaklandı.

Berlin’deki Reinickendorf İlçe Belediyesinin sağlık dairesinin yetkilisi Patrick Larscheid, en büyük sorunun bakıcıların virüsü huzurevlerine taşıması olduğunu belirterek, “Ancak biz onlardan vazgeçemeyiz.” sözleriyle bu konudaki çaresizliği dile getirdi.

Almanya Hasta Koruma Vakfı Başkanı Eugen Brysch de, yaşlı bakımevlerinde personel ve tıbbi malzemelere ihtiyaç duyulduğunu aktararak “Yangın çıkmışsa sadece para havale etmek yeterli değil, personel ve malzeme de gönderilmesi lazım” ifadesini kullandı.

Ailelerin artan vakalardan dolayı umutsuzluğa düştüğünü de söyleyen Brysch, “(Aileler) Bizi arıyorlar ve koronavirüse yakalanmaması için yakınlarını huzurevlerinden nasıl alabileceklerini soruyorlar” şeklinde konuştu.

Brysch ayrıca, siyasetçilerin virüse karşı mücadelede yaşlı bakımevlerini ihmal ettiğini savundu.

Tıbbi malzeme eksikliği

Belçika'da da, diğer ülkelerde olduğu gibi tıbbi malzeme eksiliği yaşanıyor.

  • Belçika Huzurevleri Derneği Başkanı Vincent Fredericq bazı ailelerin maske dikip huzurevlerine bağış yaptığını belirterek yaşlı yurtlarındaki personelin de risk altında olduğunu vurguladı.

Öte yandan ülkede alınan önlemler kapsamında Belçika Yaşlılık Hastalıkları Bilimi Enstitüsü, kronik hastalığı bulunan ve Kovid-19’a yakalanan yaşlı kişilerin hastanelere gönderilmemeleri ve huzurevlerinde tutulmaları yönünde bir yönerge yayımladı.

Alınan önlemlere rağmen Belçika’nın Valonya bölgesinde bulunan Namur kentinde “La Quiétude" adlı huzurevinde 4 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. 100 sakini bulunan huzurevinde birçok kişi ve personelin daha hasta olduğu, bazılarının karantinaya alındığı aktarıldı. 2 kişinin ise hastaneye kaldırıldığı ve durumlarının kritik olduğu ifade edildi.

Brüksel’deki 300 odalı La Cambre Huzurevi ise pozitif vakaların ortaya çıkmasının ardından karantinaya alındı. 12 kişinin hastaneyi kaldırıldığı, bazılarının durumunun kritik olduğu bildirildi.

Fransa'da ise yaşlı bakımevlerine Kovid-19 kaynaklı gerçekleşen ölümler hakkında henüz resmi açıklama yapılmadı ancak Fransız basınında yer alan haberlerde en az 109 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bununla beraber, 100 devlet hastanesi ve 3 bin 800 yaşlı bakımevini çatısı altında toplayan Fransa Hastaneler Federasyonu Başkanı Frederic Valletoux, Paris'in de içinde olduğu Ile-de-France bölgesinde 700 yaşlı bakımevinden 100-150'sinde koronavirüs tespit edildiğini bildirdi.

Dünya genelinde koronavirüs bulaşan kişi sayısı 937 bini geçti
DÜNYA
Dünya genelinde koronavirüs bulaşan kişi sayısı 937 bini geçti

Sağlık Bakanına 100 bin yaşlının hayatını kaybedebileceği uyarısı

Yaşlı bakımevlerinde yaşanan en büyük sorunlarından biri, buralarda çalışan sağlık personelin yeteri kadar maskeye sahip olmaması.

  • Huzurevlerinde görev yapan sağlık personeli, Sağlık Bakanı Olivier Veran'a gönderdiği mektupta, buralarda kalan kişilerin yaş ortalamasının 85 olduğunu ve birçoğunun kronik hastalığı bulunduğunu belirterek, maske yetersizliği nedeniyle 100 bin yaşlının hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu.Aslında bu uyarı maske konusunda yaşanan sorunun boyutunu gösteriyor.

Zira, Kovid-19 ile mücadele eden doktor ve hemşireler maske yetersizliği nedeniyle bir süredir şikayetlerini dile getiriyor.

Sağlık çalışanları avukatı Fabrice Di Vizio, Veran'a tepki göstererek, "Acil servisinde çalışan bir doktor arkadaşım (Kovid-19 nedeniyle) yoğun bakımda ve durumu iyi değil. Bu, sizin (Olivier Veran) hatanız. Başından beri maskesi yok ve başına gelecekleri bekliyordu. Bu bir skandal" ifadelerini kullanmıştı.

Bakımevleri dezenfekte edildi

İspanya ise Kovid-19 salgınının çıkmasından bu yana bin 600'dan fazla bakımevindeki yaşlı hayatını kaybetti. Bunlardan bin 100 kadarı Madrid'de tespit edildi.

Ülkede alınan önlemler kapsamında askerler tarafından yaşlı bakımevleri dezenfekte edildi.

Bazı yaşlı bakımevlerinin terk edilmiş olduğu ve birinde yaşlıların yataklarında ölü halde bulunduğunun açıklanmasının ardından savcılık, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Avrupa’da en hızlı önlem alan ülkelerden olan Avusturya’da ise yaklaşık 8 huzurevinde 60 vaka tespit edildi.

6 huzurevinde 12 kişide virüs tespit edilen, 22 kişinin de karantinaya alındığı Çekya'da ise huzurevlerine kabul edilecek kişilerin 14 günlük karantina sürecine tabi tutulması kararı alındı.

Dünyaca ünlü restoran zinciri koronavirüs nedeniyle iflas etti
FOTOĞRAF 14
Title
Restoran zincirinden yapılan açıklamada, koronavirüs (Kovid-19) salgının yarattığı zorlu faaliyet şartları nedeniyle şirketin iflas ettiği bildirildi.
Title
21 yıl önce Londra'da İtalyan şef Antonio Carluccio tarafından kurulan Carluccio's’un bünyesinde yaklaşık 2 bin kişi çalışıyordu.
Title
Zincirin, iflasın ardından çalışanların üç ay boyunca İngiliz hükümeti tarafından maaşlarının yüzde 80’inin 2 bin 500 sterline kadar ödenmesini öngören hibe programından faydalanması bekleniyor.
Title
Restoran zincirinin iflas sürecini yöneten FRP şirketinin ortaklarından Geoff Rowley ise, “Daha önce hiç örneği görülmemiş bir dönemden geçiyoruz. Konaklama ve ağırlama sektörünün koranavirüs nedeniyle karşılaştığı zorluklar ortada.“ ifadelerini kullandı.
Title
Zincirin İngiltere ve İrlanda'da toplam 73 restoranı vardı.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Dünyaca ünlü restoran zinciri koronavirüs nedeniyle iflas etti
Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan dünyaca ünlü İtalyan restoran zinciri Carluccio's iflas etti.

İtalya’daki huzurevleri alarm veriyor

İtalya’da huzurevlerindeki durum da endişe veriyor.

  • En fazla yaşlıların etkilendiği görülen bu salgında, ülkenin özellikle kuzeyindeki huzurevlerinde son dönemde sık aralıklarla yaşanan çok sayıda ölüm şüphe uyandırıyor.

Basında yer alan bilgilerde özellikle Milano yakınlarındaki Mediglia kasabasındaki 61 ölümde koronavirüs etkisi aranıyor.

Koronavirüsten en çok ölüm ve vakanın görüldüğü Bergamo vilayetinde de 20 günde bakımevlerinde kalan 600 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Bergamo’dan sonra en çok etkilenen Brescia’da da bir bakımevinde hayatını kaybeden 33 kişinin Kovid-19 nedeniyle öldüğü kesinleşti.

Torino yakınlarındaki Grugliasco’da da 87 kişinin kaldığı bir yaşlı bakımevinde sadece hafta sonunda 11 kişinin ölmesi dikkati çekti. Söz konusu ölümlerin koronavirüs kaynaklı olup olmadığı ise test yapılamamasından dolayı anlaşılamıyor.

Huzurevlerinde çalışan çok sayıda kişinin de kendini karantinaya almış olması nedeniyle yaşlılarla ilgilenecek pek kimsenin de kalmadığı, hatta ailelerin son dönemlerde buralarda kalan yakınlarına ulaşamamaları sebebiyle endişeli oldukları aktarılıyor.

Filipinler lideri Duterte'den koronavirüs uyarısı: Tedbirlere uymayanları vurma emri verdim
DÜNYA
Filipinler lideri Duterte'den koronavirüs uyarısı: Tedbirlere uymayanları vurma emri verdim
Abone Ol Google News
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yassıada'da bir zulüm makinesi işletildi
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yassıada'da bir zulüm makinesi işletildi

Türk demokrasi tarihine "kara bir leke" olarak geçen, 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın idamına karar verilen Yassıada, 5 yıllık çalışmalar sonunda bugün Demokrasi ve Özgürlükler Adası adıyla hizmete açılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin bundan tam 60 yıl önce tarihinin en kara günlerinden biri olan 27 Mayıs darbesine maruz kaldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her üç kahraman da idam sephasına vakarla, gururla, inançla yürüdü. Yaklaşık 16 ay sonra 16-17 Eylül 1961 tarihinde gerçekleşen bu idamlar milletimizin yüreğine kor bir ateş gibi düşmüştü. O gün hukuk ve adalet ayaklar altına alınarak milletin bu üç adamı değil bizatihi milli iradenin ta kendisi olmuştur idama gönderilen." ifadelerini kullandı.
Mülteciler Yunanistan'ı protesto etti
Dünya

Mülteciler Yunanistan'ı protesto etti

Yunanistan'da konaklama desteğinin sona erecek olması nedeniyle ay sonunda evsiz kalma tehlikesiyle karşılaşan mülteciler, başkent Atina'da gösteri düzenledi.
Vicdansız: Su istediği 85 yaşındaki kadını darbedip parasını çaldı
Gündem

Vicdansız: Su istediği 85 yaşındaki kadını darbedip parasını çaldı

Afyonkarahisar’da, kendisinden su isteyen kişiye kapıyı açan Hatice Ayçiçek (85), darbedildi. Evde bulunan parası da çalınan kadın hastanede tedaviye alınırken, kaçan şüpheliyi yakalamak için çalışma başlatıldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.