Koronavirüs BioNTech aşısı yaptıranlara üçüncü doz uygulaması başlıyor

BioNTech aşısı yaptıranlara üçüncü doz uygulaması başlıyor

Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, yarından itibaren mRNA aşısı olanlara risk gruplarına göre hatırlatma dozu uygulanacağı duyuruldu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
BioNTech aşısı yaptıranlara üçüncü doz uygulaması başlıyor
(Arşiv)

Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün video konferans yöntemiyle toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantı sonrası yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamasının başında sağlık çalışanlarına seslenen Bakan Koca, "Geçtiğimiz günlerde sizleri yakından ilgilendiren konularda bilgiler vermiştim. Netice alınıncaya kadar bu konuların takipçisi olacağım. Geçtiğimiz günlerde 81 ilimizin il sağlık müdürlüklerine gönderdiğim talimatla uygulamada karşılaştığımız fazla çalışma süreleri ve nöbet düzenlemelerinin yasal mevzuatımıza uygun ve insani koşullarda sürdürülmesini istedim. Çeşitli illerimizin il sağlık müdürlerinden ve hastane başhekimlerimizden aldığım bilgilerle durumu yakından takip ediyorum." dedi.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÖZLÜK HAKLARINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR"

"En geniş anlamda sağlık çalışanlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik olan çalışmalarımız da devam ediyor." diyen Bakan Koca, "Büyük emeklerle yetişen sağlık personelimizi hak ettiği ve elimizden gelenin en iyisiyle buluşturmak için düzenlemelerin tamamını yakından izliyor ve netice alacağımızı görüyorum." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığından 81 ile öğrencilerin nöbetlerine ilişkin yazı: İnsanı zorlayan uygulamalardan kaçınılmalı
GÜNDEM
Sağlık Bakanlığından 81 ile öğrencilerin nöbetlerine ilişkin yazı: İnsanı zorlayan uygulamalardan kaçınılmalı

"Uzmanlık asistanlarının çalışma koşulları ile ilgili başlattığımız çalışmanın yanında eğitimlerini de düzenleyen yeni ve geniş kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Konuyu tüm yönleri ile ele alıyoruz. Tüm tarafların fikrine, tecrübesine ve görüşüne müracaat edeceğiz. Çoğulcu bir yaklaşımla ele alınacak her konuda ortak akla katkı sunacak her katkıyı son derece değerli görüyorum. Daha iyi eğitim alan ve daha iyi koşullarda çalışan Uzmanlık öğrencilerinin gelişmişlik seviyemizin önemli ölçülerinden biri olacağını düşünüyorum." açıklamasında bulunan Bakan Koca, "Sağlık çalışanlarından oluşan bu büyük aileye yeni üyelerin katılacağı müjdesini daha önce vermiştim. Bu konuda da çok yakında güzel haberleri öğrenmiş olacaksınız. Heyecanla aramıza katılmayı bekleyen genç kardeşlerim, beklediğiniz günün yaklaştığını ifade etmek isterim. Mülakat yapmadan sadece KPSS sınavı sonuçlarına göre yerleştirme yapacağız." açıklamasında bulundu.

Bakan Koca illere göre haftalık vaka haritasını paylaştı: Karabük zirvede
KORONAVİRÜS
Bakan Koca illere göre haftalık vaka haritasını paylaştı: Karabük zirvede

TURKOVAC ÇAĞRISI

Ülkemizin gururu yerli aşımız Turkovac’ın seri üretime geçmesi için halen gönüllülere ihtiyacı var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu gücü hayata geçirmek için 18-59 yaş arası iki doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımız hatırlatma dozu için gönüllü olmak üzere en yakın şehir hastanemize müracaat edebilir, enabiz.saglik.gov.tr adresinden ya da e-nabız mobil uygulamasından gönüllü olabilirler. Gönüllü olun, kendi aşımızın sahibi olalım.

BIONTECH AŞISI YAPTIRANLARA ÜÇÜNCÜ DOZ BAŞLIYOR

Bugün gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantımızda ise yine bazı önemli kararlar aldık. Bu kararları sıralamak gerekirse:

  • 1. mRNA aşısı olmuş olup 2. dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere risk grupları önceliklendirilerek hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Bu gruplar;
  • a) 60 yaş üzerindeki vatandaşlar
  • b) 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar
  • c) Başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar.
  • 2. 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımız ile gebelerin tam aşılı olmalarının son derece önemli olduğu bir kez daha vurgulanmıştır. İleri yaştaki vatandaşlarımız ve anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı.
  • 3. Okullarda salgına yönelik rastgele taramaların durumu değerlendirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliği içinde taramaların devam ettirilmesi salgının seyri açısından önemli bir gösterge olarak görülmüştür.
  • 4. Mevcut aşılama durumu da değerlendirilmiştir. 1 doz aşılı olanların tüm nüfusa oranı %67, 2 doz aşılı olanların oranı ise %59’dur. Toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için bu oranın %70’in üzerine çıkarılması gerekmektedir.
  • 5. Salgın sona ermeden ve toplumsal bağışıklık elde edilmeden tedbirlerden vazgeçilmemeli.

Türkiye'nin 3 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı
KORONAVİRÜS
Türkiye'nin 3 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.