Koronavirüs Gençler aşı karşıtı değil öz güvenli

Gençler aşı karşıtı değil öz güvenli

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Sorumluluk sırası gençlerde” mesajıyla aşı çağrısı yaptı. Uzmanlar gençlerin aşıya mesafesini üç nedene bağlıyor: Gençler aşı karşıtı değiller tam aksine öz güvenden dolayı aşı yaptırmıyorlar. Hastalığı daha önce atlattıkları ya da hastalığa yakalansalar bile ayakta atlatabilecekleri düşüncesi var.

Abone Ol Google News
Nur Banu Aras Yeni Şafak
Gençler aşı karşıtı değil öz güvenli
Arşiv

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sorumluluk alarak aşı yaptırmaya çağırdığı gençlerin yaklaşımını uzmanlar analiz etti. Önceki gün toplanan Bilim Kurulu toplantısının ardından Bakan Koca, vakaların yarısının 30 yaş altı olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Gençlerimiz hastalığı hastaneye yatmadan geçirseler de bulaştırabilecekleri büyüklerimiz hastanede tedavi edilmek zorunda kalabiliyor. Bugün sorumluluk alma, ön safta mücadele etme sırası gençlerimizdedir.” Sağlık Bakanı Koca’nın aşı olarak sorumluluk almalarını istediği gençlerin davranışlarına ilişkin hekimlerin tespitine göre gençlerin aşıya karşı tereddüdü bulunmuyor. Ancak gençliğin verdiği öz güven yüksekliği nedeniyle aşı olmaya mesafe söz konusu.

Gençler aşıya koştu
KORONAVİRÜS
Gençler aşıya koştu

AŞI KARŞITI DEĞİLLER

Kamuoyu ile paylaşılan en son bilgilerde 23 yaş altı gençlerin aşılama oranı yüzde 40 olarak açıklandı. Aşı olmaya en çok ikna edilmeye çalışılan kesimin 18-35 yaş arası gençler olduğuna dikkat çeken uzmanlar, gençlerin aşı karşıtı olmadığını tam aksine öz güvenden dolayı aşı yaptırmadıklarını belirtiyor. Gençlerin aşı yaptırmama nedenleri de şu 3 başlıkta toplanıyor. İlk olarak, gençler bağışıklık sistemine güveniyor. Spor yaptıklarını, günlük aktivitelerle hareketli oldukları için virüsle karşılaşmayacaklarını düşünüyor. Bir diğer bahane, toplumsal hareketlilikte ön planda oldukları için hastalığı daha önce atlattıklarını düşünüyorlar. Son olarak da gençliklerine güvenerek hastalığa yakalansalar bile ayakta atlatabilecekleri fikrine kapılıyorlar.

Kovid-19 çocuklara ek hastalık getiriyor

  • Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, çocuklara da erişkinlerde olduğu gibi aşının güvenle yapılabileceğini söyledi. Çokuğraş, “Yeni vakaların yüzde 40’ı 25 yaşından küçük. Çocukların bir kısmı yoğun bakıma yatacak kadar hasta oluyor. Özellikle büyük çocuklarda MIS-C denilen Kovid-19 ile oluşan bir tablo var. Bütün sistemleri, beyni, kalbi, bağırsakları, deriyi ve eklemleri tutuyor. Çok ağır bir tablo, bununla çok uğraşılıyor.” dedi.

Hayatının pişmanlığını yaşıyor: Aşı olmayan genç koronavirüsü 27 günde yendi
HAYAT
Hayatının pişmanlığını yaşıyor: Aşı olmayan genç koronavirüsü 27 günde yendi
CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nun paylaştığı fotoğraf tepki topladı: HDP'li Gergerlioğlu'na 'dost' dedi
Gündem

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nun paylaştığı fotoğraf tepki topladı: HDP'li Gergerlioğlu'na 'dost' dedi

Meclis’te bütçe görüşmeleri devam ederken, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’yla beraber olduğu bir fotoğraf paylaştı. CHP’li bir diğer vekil Cihangir İslam’ın da eşlik ettiği görüşme, Tanrıkulu ve Gergerlioğlu tarafından “Bir aradayız” notuyla paylaşıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 40. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda konuştu
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 40. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan 40. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan konuşmasında "Yer yüzünün süsü camiler olduğu gibi camilerin süsü de cemaattir özellikle gençlerdir. Gençler ve çocuklarla dolmayan camiler mahzun kalmıştır. Aynı durum Avrupa başta olmak üzere vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı yerler için de geçerlidir. Caminin sosyal hayattaki ağırlığını güçlendirecek çalışmamalara ağırlık verdi" ifadelerine yer verdi.
Fenerbahçe-Eintracht Frankfurt maçına doğru
Spor

Fenerbahçe-Eintracht Frankfurt maçına doğru

UEFA Avrupa Ligi'nde Eintracht Frankfurt'la karşılaşacak olan Fenerbahçe'de Teknik Direktörü Vitor Pereira ve futbolcu Jose Sosa yarınki maç öncesinde açıklamalarda bulundu. Pereira, taraftarlarının önünde kazanıp 3 puanı almak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederken Sosa grubu kaçıncı sırada bitirdiklerinden bağımsız olarak bu turnuvaya saygı duyduklarını gösteren bir performans sergilemek istediklerini belirtti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.