Koronavirüs İstanbuldan Trabzona kadar ehliyetsiz gitti cezayı yedi

İstanbul'dan Trabzon'a kadar ehliyetsiz gitti cezayı yedi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında çay toplamak için "seyahat izin belgesi" alarak İstanbul'dan memleketi Rize'ye gitmek için yola çıkan ehliyetsiz sürücü Trabzon'da yakalandı.

Haber Merkezi AA
Arşiv
Arşiv

Çay üreticisi olan 47 yaşındaki Mustafa K, gerekli izin belgesini alarak babası ve annesi ile birlikte memleketi Rize'ye gelmek üzere 34 UJ 8296 plakalı aracıyla İstanbul'dan yola çıktı. Trabzon'un Yomra ilçesindeki Kaşüstü kavşağına kadar gelen Mustafa K'nın kullandığı araç, Of ilçesinde trafik kazası yaşanan bölgeye seyir halindeki İl Emniyet Müdürü Metin Alper'in dikkatini çekti.

Çay hasadı için 50 bin kişi bu gece yola çıkıyor
FOTOĞRAF 14
Title
Doğu Karadeniz'deki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay üretiminde hasat başladı.
Title
Çay tarımında koronavirüs tedbirleri kapsamında, sınır kapılarının kapatılması nedeniyle 40 bin yabancı uyruklu işçinin ülkeye giremeyecek olması, büyükşehirlerden gelmek isteyen üreticilerin de kente girişlerinin yasaklanması ile çay hasadı için bir süre önce işçi arayışı başladı.
Title
İçişleri, Sağlık ile Tarım ve Orman Bakanlıkları koordinesinde 4 ilin valilikleri ve ilgili kuruluşların temsilcilerinin gerçekleştirdiği toplantılarda çay hasadı için üreticilere izin çıktı. Karar, önceki hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.
Title
Çay üreticileri, İçişleri Bakanlığı’na başvurarak, izin belgelerini almaya başladı. Doğu Karadeniz’de 4 ilde başvuru sayılarıyla 50 bine ulaşan çay üreticileri, bu gece yarısından itibaren memleketlerine doğru yola çıkacak
Title
Kent girişlerinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, takviye polis, jandarma ve sağlık ekipleri görevlendirilecek.
Title
İl pandemi kurullarınca kent girişinde sağlık kontrolünden geçirilecek üreticiler, 1 hafta evlerinde karantinada kalacak.
Title
Evlerinde kalanların temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grupları'nca karşılanacak.
Title
Marketlerden köy ve mahallelere servisler yapılacak.
Title
Kentte gelenlerden ayrıca en az 1 hafta yetecek gıdalarını beraberlerinde getirmeleri istendi.
Title
Öte yandan sayıları 50 bine yaklaşan üreticilerin yaklaşık 30 bini, Rize’ye gelmek için başvuru yaptı.
Title
Rize İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri de 3 günde 30 bin dolayında gelmesi beklenen üreticilere, günde yaklaşık 1700 'Covid-19' testi yapacak.
Title
Title
Title
Çay hasadı için 50 bin kişi bu gece yola çıkıyor
Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat kısıtlamasına takılan çay üreticilerinin beklediği, memleketlerine dönüş izninin çıkmasının ardından hasat için seyahat izin başvuruları sürüyor. Şu ana kadar 4 ilde başvuru yapan ve sayılarının 50 bine ulaştığı öğrenilen çay üreticileri, saat 24.00'ten itibaren memleketlerine doğru yola çıkacak.
  • Alper'in talimatı üzerine polis ekiplerince durdurulan araçta yapılan incelemede, seyahat izin belgelerinin bulunduğu ancak Mustafa K'nın ehliyetinin olmadığı tespit edildi.

İstanbul otogarında çay hasadı yoğunluğu
FOTOĞRAF 18
Title
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, çay hasadı için vatandaşların yola çıkabileceğini açıklamıştı.
Title
Bayrampaşa'daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'ndan ilk otobüs saat 11.00'da yola çıktı. Normal şartlarda 45 yolcu alan otobüsler koronavirüs önlemleri nedeniyle 21 yolcuyla yola koyuldu.
Title
Yazı çay bahçelerinde geçirecek olanlar yanlarında halı dahil bir çok eşya götürdü.
Title
Trabzon ve Rize'ye giden bahçe sahiplerinin yolculukları 18-20 saat arasında sürecek. Otobüs bileti fiyatları ise 350 ile 500 lira arasında değişiyor.
Title
Çay bahçelerine gitmek üzere yola çıkanlar alınan karardan memnun ancak çay bahçelerinin son halini merak ediyor. Rize'nin Pazar ilçesine giden Melahat Bozkurt, Çaya gidiyoruz, normalde Nisan'da gidiyorduk, henüz bilmiyoruz bahçenin halini dedi.
Title
Trabzon Of'ta çay bahçesine ailesiyle giden Mehmet Sarı, Çay aslında mevsim itibariyle geç kaldı. Bayramdan sonra başlayacağız. İçişleri Bakanlığı'ndan izin aldık, bilet kestirdik şimdi gideceğiz diye konuştu.
Title
Oktay Ağaoğlu ise, İzini biraz zor ayarladık ama bileti kolay bulduk, Of'a gidiyorum. Normalde çay toplanmaya başlamamız lazım.
Title
Şimdi sokağa çıkma yasağı geldi, bayram geliyor, çay bayramdan sonraya geliyor. Biz buradan gideceğiz karantinaya alacaklar bizi 14 gün kesin. Yine çaylığa giremeyeceğiz. şeklinde konuştu.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
İstanbul otogarında çay hasadı yoğunluğu
İstanbul'dan otobüslerle başta Rize olmak üzere Karadeniz'e çay hasadı yolcuğu başladı. Bayrampaşa'daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'ndan yola çıkmaya hazırlanan çok sayıda otobüs havadan da görüntülendi. Trabzon ve Rize'ye giden bahçe sahiplerinin yolculukları 18-20 saat arasında sürecek. Otobüs bileti fiyatları ise 350 ile 500 lira arasında değişiyor.

Babasına da ceza kesildi

Mustafa K'ya ehliyetsiz araç kullanmaktan, aracın sahibi olan babasına da ehliyetsiz araç kullandırmaktan 2 bin 473'er lira olmak üzere toplam 4 bin 946 lira para cezası verildi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.